Get Adobe Flash player

Pink Floyd

Atom Heart Mother – résumé

5. Atom Heart Mother

1. Atom Heart Mother – czyli epopeja poświęcenia

2. If – czyli odreagowanie

3. Summer ’68 – czyli smutny bilans

4. Fat Old Sun – czyli spokój

5. Alan’s psychedelic breakfast – czyli co dalej?

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ummagumma (płyta koncertowa / Ummagumma (płyta studyjna) – résumé

4. Ummagumma (mężczyzna) / Ummagumma (kobieta)

1. Astronomy Domine – czyli wpływ męskiego hormonu / Sysyphus – czyli cały czas „pod górkę”.

2. Careful with That Axe, Eugene – czyli wiele samotnych lat / Grantchester Meadows – czyli kapitulacja / Several Species of Small Furry Animals Gathered Together in a Cave and Grooving with a Pict – czyli niekonwencjonalnie.

3. Set the controls for the heart of the sun – czyli przełomowe momenty w życiu / The Narrow Way – czyli wąska ścieżka.

4. A Saucerful of Secrets – czyli spełnienie / The Grand Vizier’s Garden Party – czyli spełnienie.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ummagumma (płyta studyjna) – résumé

4. Ummagumma (płyta studyjna)

1. Sysyphus – czyli cały czas „pod górkę”. 

-część 1 – czas trwania 1:03 – dzieciństwo raczej mało szczęśliwe – brak ojca.

-część 2 – czas trwania 3:30 – wczesna młodość – spokojna, aż nagle „kamień spada na głowę” – śmierć najbliższej osoby.

-część 3 – czas trwania 1:49 – emocjonalne rozterki, depresja.

-część 4 – czas trwania 6:59 – wczesna dorosłość – czas po żałobie, dojście do równowagi, „katastrofalna” decyzja wyjazdu, małżeństwo – następny „kamień spada na głowę”, emocjonalny roztrój, poczucie totalnej klęski.

2. a. Grantchester Meadows – czyli kapitulacja.

2. b. Several Species of Small Furry Animals Gathered Together in a Cave and Grooving with a Pict – czyli niekonwencjonalnie.

3. The Narrow Way – czyli wąska ścieżka.

-część 1 – czas trwania 3:27 – radość z powoli odzyskiwanej „wolności”.

-część 2 – czas trwania 2:53 – trudna decyzja.

-cześć 3 – czas trwania 5:57 – nadzieja na lepszy czas.

4. The Grand Vizier’s Garden Party – czyli spełnienie.

-część 1 Entrance – czas trwania 1:00 – stan skupienia. 

-część 2 Entertainment – czas trwania 7:06 – zaspokojenie. 

-część 3 Exit – czas trwania 0:38 – koniec „bajki”.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ummagumma (płyta koncertowa) – czyli cztery etapy „ummagummy” mężczyzny

4. Ummagumma (płyta koncertowa)

1. Astronomy Domine – czyli wpływ męskiego hormonu

2. Careful with That Axe, Eugene – czyli wiele samotnych lat

3. Set the controls for the heart of the sun – czyli przełomowe momenty w życiu

4. A Saucerful of Secrets – czyli spełnienie

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pink Floyd / Led Zeppelin – czyli tożsamość

Pink Floyd (More) / Led Zeppelin (IV, Houses of the Holy)

1. Cirrus Minor – czyli czas żałoby / Black Dog – czyli rok 1978.

2. The Nile Song – czyli miejsce pobytu / Rock and Roll – czyli lata 1979 – 1999

3. Crying Song – czyli uśmiech przez łzy / The Battle of Evermore – czyli lata 1999 – 2004

4. Up the Khyber – czyli z deszczu pod rynnę / Misty Mountain Hop – czyli lata 2004 – 2005, Four Sticks – czyli lata 1998, 2006 – 2008

5. Green Is the Coulor – czyli nadzieja / Going to California – czyli rok 2009, When the Levee Breaks – czyl lata 2010 – 2015

6. Cymbaline – czyli „it’s high time” / The Song Remains the Same – czyli rok 2016 (początek roku)

7. Party Sequence – czyli uporządkowany ciąg znaków i symboli / Over the Hills and Far Away – czyli rok 2016 (lato)

8. Main Theme – czyli ponowne spotkanie / The Crunge – czyli rok 2016 (jesień)

9. Ibiza Bar – czyli rozterki / Dancing Days – czyli rok 2017 (zima) czyli Koło życia

10. More Blues – czyli czas „bluesa” / D’yer Mak’er – czyli rok 2017 (zima) – „yod coalescence” – palatalizacja spółgłosek

11. Quicksilver – czyli ciekły stan skupienia w temperaturze pokojowej i normalnym ciśnieniu atmosferycznym / No Quarter – czyli rok 2017 (zima) – Autobiografia

12. A Spanisch Piece – czyli rozkosz / The Ocean – czyli rok 2017 (zima) Telefon

13. Dramatic Theme – czyli „finis coronat opus”

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

More – czyli Curriculum vitae

3. More

1. Cirrus Minor – czyli czas żałoby

2. The Nile Song – czyli miejsce pobytu

3. Crying Song – czyli uśmiech przez łzy

4. Up the Khyber – czyli z deszczu pod rynnę

5. Green Is the Coulor – czyli nadzieja

6. Cymbaline – czyli „it’s high time

7. Party Sequence – czyli uporządkowany ciąg znaków i symboli

8. Main Theme – czyli ponowne spotkanie

9. Ibiza Bar – czyli rozterki

10. More Blues – czyli czas „bluesa”

11. Quicksilver – czyli ciekły stan skupienia w temperaturze pokojowej i normalnym ciśnieniu atmosferycznym

12. A Spanisch Piece – czyli rozkosz

13. Dramatic Theme – czyli „finis coronat opus”

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

More – okładka trzeciej płyty zespołu Pink Floyd

Czas na omówienie kolejnej płyty zespołu Pink Floyd i zgodnie z przyjętą przeze mnie zasadą „na pierwszy ogień” idzie okładka. Jak to już wspominałem ukrytej przed postronnymi wiedzy należy szukać nie tylko w tekstach i muzyce zespołu, ale także i w okładkach, które stanowią integralną część ich przesłania. W tym miejscu mała dygresja. Otóż autorem większości projektów graficznych wykorzystanych przez zespół był kolega Rogera Watersa ze szkoły Cambridgeshire High School for Boys – Storm Torgerson. Jest to informacja bardzo istotna, ponieważ podejrzewam, że ta ich współpraca miała swoje „drugie dno” w postaci dokładnych informacji od członków zespołu, co ma się na owych okładkach znajdować – jakie ukryte treści ma zawierać.

<<<Cofnijmy się do Cambridge lat 60. Do lokalnej Cambridgeshire High School for Boys uczęszcza młody Roger Barrett. Dwie klasy wyżej uczy się jego imiennik, Roger Waters. Na razie żadnej grupy muzycznej nie ma w planach. Jeden trochę gra na gitarze, drugi czasem przychodzi go posłuchać, ale póki co bardziej interesuje się sportem. Waters gra w drużynie Rugby razem z innym kolegą ze szkoły, Stormem Thorgersonem. Storm też nie ma zapędów muzycznych. Muzykiem nie jest i nie będzie (w późniejszych wywiadach żartuje, że nie rozróżnia nawet dwóch stron gitary). Za parę lat ma za to zainteresować się fotografią i razem z innym przyjacielem poznanym w Cambridge założyć studio graficzne Hipgnosis. Wtedy też odezwie się do niego Waters, pytając, czy zająłby się okładkami zyskującego coraz większą popularność zespołu.

(link)- http://okladki.net/artykuly/show/33-okladkologia-pink-floyd-i

Przed przystąpieniem do rozszyfrowania jaka to treść „ukrywa się” w okładce trzeciej płyty zespołu Pink Floyd, dobrze jest przypomnieć sobie co po okresie „historycznego” kontinuum, było tematem czwartej płyty ich „kolegów” z zespołu Led Zeppelin.

<<<Teksty piosenek pierwszej płyty zespołu Led Zeppelin stanowiły opowieść o pra początkach naszej planety – jej narodzinach, młodości oraz powstaniu i ewolucji na niej życia, do czasów zupełnie nam nieodległych – czyli mezolitu. Tematem głównym wszystkich utworów zamieszczonych na drugiej płycie była sfera duchowa człowieka, przy czym, co należy podkreślić, wątek kontinuum czasu został oczywiście zachowany. Trzecia płyta znowu większą uwagę skupia na faktach historycznych, z tym jednak, iż jest to spojrzenie na zaistniałe wydarzenia widziane z „amerykańskiej” perspektywy. Kolej na to by baczniej przyjrzeć się symbolice tekstów jak i samym utworom zamieszczonym na kolejnej płycie, oznaczonej czterema (pięcioma) symbolami graficznymi.

Tym, co stanowi najistotniejszą wartość utworów kolejnej płyty, jest symboliczna postać Pustelnika z kart tarota, zamieszczona na wewnętrznych stronach okładki, oraz mały rysunek przedstawiający brodatego mężczyznę trzymającego (czytającego) książkę. Kim jest ten mężczyzna, kogo lub co on symbolizuje? Co kodują teksty czwartej płyty? Jakie znaczenie dla całej zawartości płyty ma postać stojąca na wysokiej skale z lampą w ręku?

Wszystkie wcześniejsze utwory miały swoich konkretnych (historycznych) adresatów. Czwarta płyta zespołu również posiada adresata – ale w tym zawiera się jej oryginalność, iż nie jest to zbiór osób i faktów historycznych z nimi związanych, ale wszystkie utwory dotyczą i opisują konkretne wydarzenia z życia jednej tylko osoby. Poszczególne teksty zawarte na czwartej płycie zespołu, opisują kolejne etapy życia „brodatego mężczyzny” – jest swoistym „pamiętnikiem”, jak i zarazem symboliczną wiwisekcją jego prekognicji. Z tego też powodu zamiast dokładnej egzegezy tekstów ograniczam się tylko do podania daty dotyczącej konkretnego wydarzenia, oraz do wyszukania najistotniejszych kluczowych haseł, które stanowią niezauważony do tej pory trop wiodący do poznania tego „co poeta miał na myśli”.

Jeśli poszczególne utwory dwu poprzednich płyt Floydów wykazywały większą lub mniejszą kompatybilność z utworami Zeppelinów, to na zasadzie logiki należy oczekiwać kontynuacji tak formy, jak i co ważniejsze, treści, co w efekcie powinno dać odpowiedź na zasadnicze pytanie o zasadność mojego założenia, mówiącego o bliźniaczym „dorobku” obu tych zespołów. Biorąc pod uwagę, że cała twórczość zespołu Led Zeppelin jest opowieścią o życiu „brodatego mężczyzny”, a jak to wynika z mojego rozumowania, etymologia nazwy zespołu Pink Floyd ma zdecydowanie żeńskie konotacje, to na zasadzie kontrapunktu można sobie dopowiedzieć komu poświęcona jest płyta More. Poniżej zamieszczony cytat zaczerpnięty z mojego wpisu: „Pink Floyd – czyli Pamiętnik neurotycznej kobiety” mówi sam za siebie.

<<<Otóż biorąc pod uwagę wszystko to co powyżej pisałem o: The Tea Set: (zestaw osobistych informacji – motywem przewodnim całej artystycznej działalności zespołu będą tematy związane z intymnymi wręcz przeżyciami jakiejś konkretnej osoby, będzie to wręcz jak najbardziej osobisty pamiętnik), a także o: The Screaming Abdabs, The Architectual Abdabs: (przerażający, nerwowy krzyk) – to za pomocą ostatecznej wersji nazwy zespołu – Syd Barett doprecyzowuje, iż będzie to pamiętnik jakieś konkretnej, raczej neurotycznej kobietyPink Floyd: (dziewczęcy różowy kolor, fajna osoba). O jaką kobietę chodzi? To już kwestia następnych wpisów, ale dla kogoś kto śledził moje poprzednie wpisy dotyczące zespołu Led Zeppelin, nie będzie to jakaś specjalnie trudna zagadka do odgadnięcia.

Wiedząc zatem co będzie osnową płyty More, można teraz spokojnie przyjrzeć się wszystkim poszczególnym jej utworom i porównać je z utworami z czwartej płyty Led Zeppelin. Doszukując się ewentualnych (lustrzanych) podobieństw, będzie można w minimalny, ale jednak, sposób potwierdzić słuszność moich założeń (kontinuum czasu). Pierwszym takim dowodem pośrednim jest właśnie okładka płyty, na której można dostrzec sylwetki dwu osób: kobiety i mężczyzny – jest to oczywiście kadr z filmu Barbeta Schroedera. Perypetie pary głównych bohaterów maję niewielki związek z życiorysami pary z dyskografii obu „naszych” zespołów, ale sam fakt ich spotkania (tego filmowego) ma jednak swoje przełożenie w rzeczywistości. Jak na obecną chwilę, to stwierdzenie wydaje się być nad wyraz enigmatyczne, ale dopiero po dokładnym zaznajomieniu się z tym jak ja to wszystko „widzę”, będzie można sformułować jakieś generalniejsze wnioski.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pink Floyd / Led Zeppelin – czyli tożsamość

Pink Floyd (A Saucerful of Secrets) / Led Zeppelin (III)

1. Let There More Light – czyli odkrywcy / Immigrant Song czyli Odkrycie Ameryki

2. Remember a Day – czyli Thanksgiving Day / Friends – czyli pionierzy Dzikiego Zachodu

3. Set the controls for the heart of the sun – czyli Deklaracja Niepodległości / Celebration Day – czyli Deklaracja Niepodległości

4. Corporal Clegg – czyli film Petera Grahama Scotta „Capitain Clegg” / Since I’ve Been Loving You – czyli etos pracy, wytrwałości i oszczędności; Out on the Tiles – czyli wyjście z cienia na polityczne salony

5. A Saucerful of Secrets – czyli maczuga Herkulesa / Tangerine – czyli Hiroszima i Nagasaki

6. See-Sow – czyli zachodnia – demokratyczna Siostra i wschodni – komunistyczny Brat / That’s the Way – czyli za żelazną kurtyną

7. Jugband Blues – czyli Martin Luther King / Bron-Y-Aur Stomp – czyli koniec z dyskryminacją rasową

—————-

Scream Thy Last Scream – czyli Bonus / Hats off to (roy) Harper – czyli długi marsz do wolności

Vegetable man – czyli Suplement

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

A Saucerful of Secrets

2. A Saucerful of Secrets

1. Let There More Light – czyli odkrywcy

2. Remember a Day – czyli Thanksgiving Day

3. Set the controls for the heart of the sun – czyli Deklaracja Niepodległości

4. Corporal Clegg – czyli film Petera Grahama Scotta „Capitain Clegg”

5. A Saucerful of Secrets – czyli maczuga Herkulesa

6. See-Sow – czyli zachodnia – demokratyczna Siostra i wschodni – komunistyczny Brat

7. Jugband Blues – czyli Martin Luther King

—————-

Scream Thy Last Scream – czyli Bonus

Vegetable man – czyli Suplement

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Vegetable man – czyli Suplement

Vegetable man

In yellow shoes, I get the blues,
Though I walk the street in my plastic feet,
With blue velvet trousers makes me feel pink,
There’s a kind of stink about blue velvet trousers,
In my paisley shirt, I look a jerk,
And my turquoise waistcoat is quite out of sight,
But oh, oh, my haircut looks so bad!

Vegetable man, where are you?

So I’ve change my gear, and I find my knees, 
And I cover them up with the latest cut, 
And my pants and socks I bought in a box, 
It don’t take long to buy nylon socks,

The watch, black watch, my watch with a black face,
And the date in a little hole,
And all the lot is what I’ve got,
It’s what I wear, it’s what you see,
It must be me, it’s what I am…

Vegetable man, where are you?

Ha, ha ha ha, ha ha ha.
Ha, ha ha ha, ha ha ha.

Oh I’ve been looking all over the place for a place for me,
But it ain’t anywhere,
It just ain’t anywhere.

Vegetable man (vegetable man),
Vegetable man (vegetable man),
Vegetable man (vegetable man),
Vegetable man (vegetable man),

He’s the kind of guy that you just gotta see if you can,
Vegetable man…

Vegetable man

W żółtych butach, łapię blues’a
Mimo, że idę ulicą w moich plastikowych stopach,
W niebieskich aksamitnych spodniach, które sprawiają że czuję różowy.
Istnieje rodzaj smrodu niebieskich aksamitnych spodni,
W mojej Paisley’owej koszuli wyglądam jak kretyn,
A moja turkusowa kamizelka jest trochę poza zasięgiem wzroku,
Ale och, och, moja fryzura wygląda fatalnie!

Człowieku warzywo*, gdzie jesteś?

Więc zmieniłem mój bieg, i znalazłem się na kolanach,
I pokryłem je najmodniejszymi krojami,
A moje spodnie i skarpetki kupiłem w pudle,
Nie zajmuje mi wiele kupienie nylonowych skarpetek,

Zegarek, czarny zegarek, mój zegarek z czarną twarzą
A randka w małej dziurze,
A cała całość to to, co mam.
To co ubieram, to to, co widzisz,
To muszę być ja, to to czym jestem

Człowieku warzywo, gdzie jesteś?

Ha, ha ha ha, ha ha ha.
Ha, ha ha ha, ha ha ha.

Och, szukałem wszędzie miejsca dla siebie
Ale nigdzie go nie ma,
Tego po prostu nigdzie nie ma.
Człowiek warzywo (Człowiek warzywo),
Człowiek warzywo Człowiek warzywo,
Człowiek warzywo Człowiek warzywo,
Człowiek warzywo Człowiek warzywo,

On jest tym typem faceta, którego po prostu musisz zobaczyć jeśli potrafisz,
Człowiek warzywo…

(link)- http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,vegetable_man.html

Powiem krótko, bo osoba której dotyczy ten utwór nie zasługuje na więcej. Utwór ten jest małym suplementem do Scream Thy Last Scream, a konkretnie myślę tu o tym trzy sekundowym jego zakończeniu. Festiwal robotniczego zrywu Solidarności w Polsce został brutalnie przerwany przez pewnego „zielonego ludzika” w czarnych okularach, który „personifikuje” cały ten utopijny system. O kogo chodzi i o jakie wydarzenia, łatwo się domyśleć.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Scream Thy Last Scream – czyli Bonus

Scream Thy Last Scream

Scream thy last scream old woman with a casket
Blam blam your pointers point your pointers
Waddle with apples to crunchy Mrs. Stores
She’ll be scrumping for apples on all fours
Scream thy last scream old woman with a casket

Fling your arms madly old lady with a daughter
Flat tops of houses, mouses, houses
Flittin and hittin and fittin quack quack
Watching the telly till all hours – telly time!
Fling your arms madly old lady with a daughter

Scream thy last scream old woman with a casket
Blam blam your pointers point your pointers
Waddle with apples to crunchy Mrs. Stores
She’ll be scrumping for apples on all fours
Scream thy last scream old woman with a casket

Wykrzyknij swój ostatni krzyk

Wykrzyknij swój ostatni krzyk, stara kobieto w trumnie
[Blam blam your pointers point your pointers]
Jak kaczka idź z jabłkami do trzeszczącej Pani Stores
Ona będzie kraść je z sadu na czworakach
Wykrzyknij swój ostatni krzyk, stara kobieto w trumnie

Nieprzytomnie wydrzyj swą broń, stara kobieto z córką
Płaskie dachy, myszy, domy
Szybko i mocno i brudno, kwa kwa
Oglądając telewizję wczesnym rankiem i późnym wieczorem – pora na TV!
Nieprzytomnie wydrzyj swą broń, stara kobieto z córką

Wykrzyknij swój ostatni krzyk, stara kobieto w trumnie
[Blam blam your pointers point your pointers]
Jak kaczka idź z jabłkami do trzeszczącej Pani Stores
Ona będzie kraść je z sadu na czworakach
Wykrzyknij swój ostatni krzyk, stara kobieto w trumnie

(link)- http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,scream_thy_last_scream.html

Druga płyta zespołu Pink Floyd składa się z siedmiu utworów, natomiast trzecia płyta Led Zeppelin na tym temacie się nie kończy – znajduje się tam jeszcze jeden: Hats off to (roy) Harper. Zachodzi pytanie, czyżby twórcy A Saucerful of Secrets celowo zrezygnowali z dalszego ciągu „opowieści”, czy też może temat nie był na tyle istotny by się do niego jakoś specjalnie odnosić? Dzięki wiedzy powziętej z odkodowanej przeze mnie dyskografii Zeppelinów, można jednak dopatrzeć się sensowności decyzji autorów drugiej płyty Floydów. Jak to cały czas twierdzę, głównym leitmotivem płyty Scream Thy Last Scream jest historia terenu, na którym powstały Stany Zjednoczone, począwszy od czasów “prehistorycznych” wikingów, poprzez najważniejsze dla nich dni, takich jak na przykład: Thanksgiving Day czy Independence Day, a skończywszy na dniu w którym koniec jednego człowieka był zarazem początkiem końca niesprawiedliwego prawa. Do tych wszystkich historycznych wydarzeń trochę nie pasuje to co swoim utworem proponuje zespół Led Zeppelin. Trochę, ale niezupełnie, albowiem odzyskanie wolności przez kraje leżące za żelazną kurtyną, mimo wszystko można zaliczyć do tego nurtu wartości jaki leży u podstaw ustrojowych systemu opartego o prawa jednostki i społeczeństw do wolności i samostanowienia, a jaki został zapoczątkowany 4 lipca 1776 roku i później sformalizowany w postaci pierwszej na świecie „demokratycznej” konstytucji.

<<<Barrett, along with Pink Floyd’s managers, Peter Jenner and King, wanted to release the song as a single in the new year, before being vetoed by both the band and Norman Smith. Jenner said that „Jugband Blues”, along with two others that Syd wrote around this time, („Scream Thy Last Scream” and „Vegetable Man”) were „amazing songs.”

<<<Barrett, wraz z menedżerami Pink Floyd, Peiemterem Jennerem i Kingiem, chciał zwolnić piosenkę jako singiel w nowym roku, przed zawetował zarówno zespołu i Norman Smith. Jenner powiedział, że „Jugband Blues”, wraz z dwoma innymi, że Syd napisał w tym czasie (Scream Thy Last Scream i Vegetable Man) były «niesamowitymi piosenkami»

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/Jugband_Blues

Z powyższego cytatu wynika, iż niewiele brakowało aby oba te utwory znalazłyby się jednak na płycie. Może wynikało to z braku miejsca na płycie, a może właśnie z tej wspomnianej „amerykańskiej” koncepcji. Nieważne, istotniejszym w tym wszystkim jest to co Syd Barrett stworzył, a może bardziej zasadnie, jaką ukrytą treść w swoich utworach chciał nam przekazać. A w czym rzecz? Znowu w wytłumaczeniu o jakie wydarzenia tym razem chodzi, przekonać się można dokładnie odsłuchując rzeczony utwór i spróbować wczuć się w ten klimat, nastrój i entuzjazm wiwatujących radosnych odgłosów tłumów uczestniczących w tym jakże radosnym wydarzeniu, jakim było wywalczenie sobie Wolności przez kraje i społeczeństwa leżące na wschód od żelaznej kurtyny. Cokolwiek bym na ten temat w tej chwili napisał, to i tak byłoby zbyt miałkie w stosunku do tego co te społeczeństwa w tamtym czasie odczuwały. Zatem niech przemówi muzyka tego utworu, po to w końcu została ona stworzona. Wypada tylko dodać, iż literacka część utworu, (tak jak i muzyczna), nie zasługuje na tak beznadziejną opinię jaka do tej pory powszechnie obowiązywała.

Stara kobieta w trumnie – to oczywiście poetycka metafora upadającej w końcu nieludzkiej ideologii jaką był Komunizm. Wykrzyknij swój ostatni krzyk, stara kobieto w trumnie.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Istotny jest ostatni, trwający dokładnie trzy sekundy, fragment utworu Scream Thy Last Scream. Zawarta jest tam podpowiedź o jakim to wydarzeniu będzie mowa w utworze Vegetable Man.

(link)- https://www.youtube.com/watch?v=8OPzPoSxha8

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Jugband Blues – czyli Martin Luther King

7. Jugband Blues

It’s awfully considerate of you to think of me here
And I’m most obliged to you for making it clear
That I’m not here.

And I never knew the moon could be so big
And I never knew the room could be so blue

And I’m grateful that you threw away my old shoes
And brought me here instead dressed in red

And I’m wondering who could be writing this song

I don’t care if the sun don’t shine
And I don’t care if nothing is mine
And I don’t care if I’m nervous with you
I’ll do my loving in the winter
+++++++++++
And the sea isn’t green
And I love the queen
And what exactly is a dream
And what exactly is a joke?

Więzienny Blues

To bardzo miło, że o mnie myślisz gdy tu jestem
I prawie dziękuję ci, że pomagasz mi zrozumieć, że jestem daleko
Nigdy nie widziałem by księżyc był tak duży
I nigdy nie widziałem by księżyc był tak błękitny
Jestem ci wdzięczny, że wyrzuciłaś moje stare buty
I wpędziłaś mnie tu zamiast ubrać mnie w czerwień
I zastanawiam się kto mógłby napisać tę piosenkę

Nie przejmuję się gdy nie świeci słońce
Nie przejmuję się gdy nic nie mam
Nie przejmuję się gdy mnie denerwujesz
Marzy mi się wielka miłość zimą
+++++++++++++++
Morze nie jest zielone
A ja kochałem królową
I co w końcu jest snem?
A co jest tylko żartem?

(link)- http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,jugband_blues.html

Po raz kolejny nie pozostaje mi nic innego jak wyrazić swój zachwyt i podziw jednocześnie, nad geniuszem twórców tej płyty. Nota bene, „poprzedniemu” zespołowi, rzecz to oczywista, również to się należy. To wprost niewiarygodne jak w tak prostej i nieskomplikowanej formie można zawrzeć tak skomplikowaną w sumie treść. Jakich wydarzeń tym razem jesteśmy świadkami? Znając moją interpretację bliźniaczego utworu zespołu Led Zeppelin – Bron-Y-Aur Stomp, z pewnością nie będzie trudno to stwierdzić. Otóż, ni mniej, ni więcej, jesteśmy w samym centrum haniebnych w sumie wydarzeń – segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych, których najznakomitszym symbolem jest postać Martina Luthera Kinga. Odsłuchując ten utwór minuta po minucie, można w nim odnaleźć wszystkie najbardziej charakterystyczne i przełomowe fakty z historii tego okresu.

I tak począwszy od początku do 2:22 minuty – to w esencjonalny sposób przedstawiona cała historia nieludzkiego traktowania, wykorzystywania i w końcu dyskryminacji czarnych niewolników w Ameryce. Można tam wyszczególnić poszczególne fazy tego zjawiska, z tym, iż autorzy tego utworu skupili się na najbardziej dramatycznym i przełomowym momencie tej epopei, jakim była walka o zniesienie dyskryminacji rasowej w połowie lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Początek utworu to jeszcze raczej spokojny „protest song”, który jest podsumowaniem doznanych krzywd i upokorzeń – od początku do 1:06 minuty. Następnie zauważyć można narastający dźwięk orkiestry jazzowej, stylu muzycznego, którego najznakomitszymi wykonawcami byli w tamtych latach oczywiście Afroamerykanie.

Od 1:07 minuty jest jeszcze raczej spokojnie, ale tempo muzyki powoli wzrasta, by dalej przerodzić w się w kakofonię niepokojącego i drażliwego dźwięku. Jest to w muzyczny sposób zilustrowany cały przebieg wydarzeń jakich początkiem był protest Rosy Parks, która wbrew prawu odmówiła przeniesienia się na tylne miejsce w miejskim autobusie (1 grudzień 1955r.) Dalej jest już tylko głośniej. Kulminacyjnym momentem tych protestów było zamordowanie lidera ruchu praw na rzecz praw obywatelskich i zniesienia dyskryminacji rasowej Martina Luthera Kinga, co ma swoje odniesienie w utworze – dokładnie w minucie 2:22 nagle dźwięk się urywa… Od minuty 2:29 aż do końca utworu – nagła zmiana klimatu. Jest to już oczywiście czas żałoby, ale też i czas refleksji. No a potem to już historia o tym uczy jakie były konsekwencje tej walki. Tym co zwraca uwagę to ostatnie wersy utworu przed „przerwą”. +++++++ Można w nich rozpoznać słowa samego pastora Kinga, które już po wsze czasy będą symbolem walki o równouprawnienie Afroamerykanów – I Have a Dream.

Nie przejmuję się gdy nie świeci słońce
Nie przejmuję się gdy nic nie mam
Nie przejmuję się gdy mnie denerwujesz
Marzy mi się wielka miłość zimą

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

See-Sow – czyli zachodnia – demokratyczna Siostra i wschodni – komunistyczny Brat

6. See-Sow

Marigolds are very much in love, but he doesn’t mind 
Picking up his sister, he makes his way into the seas or land 
All the way she smiles 
She goes up while he goes down, down 
Sits on a stick in the river 
Laughter in his sleep 
Sister’s throwing stones, hoping for a hit 
He doesn’t know so then 
She goes up while he goes down, down 
Another time, another day 
A brother’s way to leave 
Another time, another day 

She’ll be selling plastic flowers on a Sunday afternoon

Picking up weeds, she hasn’t got the time to care 
All can see he’s not there 
She grows up for another man, and he’s down 
Another time, another day 
A brother’s way to leave 
Another time, another day 
Another time, another day 
A brother’s way to leave

See-Sow

Piękne dziewczyny się w nim kochały
Ale on nie zwracał na to uwagi
On zabierał swoją siostrę
Do krainy huśtawek
Aby ją rozweselić
Ona unosiła się do góry gdy on opadał

Już za chwilę, następnego dnia
Brat musiał ją opuścić
Już za chwilę, następnego dnia

Siedząc na brzegu rzeki
W snach podśmiewał się
Siostra rzucała w niego kamieniami z nadzieją na trafienie
On tego nie widział
Ona unosiła się do góry gdy on opadał

Już za chwilę, następnego dnia
Brat musiał ją opuścić
Już za chwilę, następnego dnia

Sprzedawała sztuczne kwiaty w niedzielne popołudnie
Wyrywając chwasty
Nie miała czasu by się troszczyć
Widziała tylko jego brak
Wyszła za innego mężczyznę, a on upadł

(link)- http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,see_saw.html

Z każdym następnym utworem tej płyty mam coraz mniej kłopotów z wyjaśnieniem jak należy je interpretować i do jakiego okresu w naszej historii je przyporządkować, a to z tej przyczyny, iż cały czas korzystam z „pomocy” rozkodowanej już przeze mnie dyskografii zespołu Led Zeppelin. Poprzedni instrumentalny utwór był tak sugestywny, iż nie trzeba było go nawet jakoś specjalnie tłumaczyć. W przypadku aktualnie omawianego utworu od strony muzycznej niestety nie ma czego oczekiwać – nie ma w nim prawie żadnej podpowiedzi, no może po za faktem, iż jest on niesamowicie nudny, co stwierdził nawet jego autor Richard Wright – The Most Boring Song I’ve Ever Heard Bar Two”. W moim stwierdzeniu – „prawie”, zawarta jest pewna aluzja, iż mimo wszystko jest to jakiś punkt „zaczepienia”, dzięki któremu można cokolwiek na tej podstawie zacząć budować. Jeśli poprzednie utwory miały swoich odpowiedników, to z zgodnie z prawem serii także i ten powinien mieć. Wystarczy sprawdzić i wyszukać jakiś potencjalnych podobieństw. Ja takowych doszukuję się w tekście utworu. Kolorem czerwonym tym razem zaznaczyłem dwie najważniejsze persony tego dramatu jakimi są: Brat i Siostra.

Dlaczego w taki, a nie inny sposób – zaznaczając całe wersy? A to z tego powodu, iż postacie Brata i Siostry personifikują niezwykle ciekawy okres w historii, kiedy to po zakończeniu drugiej wojny światowej cały ówczesny świat, (a Europa w szczególności), podzieliły się na dwa rywalizujące ze sobą bloki, systemy ideologiczno-polityczne, których symbolem była żelazna kurtyna.

Kogo uosabia Brat, a kogo Siostra tego już chyba tłumaczyć nie trzeba, ale aby nie było żadnych niedomówień, powiem tylko, iż cały demokratyczny świat pozostający po drugiej (prawej) stronie huśtawki – wywindował swoje prawa obywatelskie i dobrobyt do góry, natomiast ci członkowie tej samej demokratycznej przed wojną rodziny, którzy doznali na wskutek wojny takich samych krzywd, pozostali podwójnie skrzywdzeni przez los i pozostali „zdołowani” przez nieludzkiego i niedemokratycznego „czerwonego kolosa”. Zrozumiałym teraz okazuje się ten smutny nastrój tego utworu.

Sprzedawała sztuczne kwiaty w niedzielne popołudnie
Wyrywając chwasty
Nie miała czasu by się troszczyć
Widziała tylko jego brak
Wyszła za innego mężczyznę, a on upadł

 

Żelazna kurtyna – określenie porządku pojałtańskiego, które spopularyzował Winston Churchil 5 marca 1945 roku, podczas historycznego przemówienia w amerykańskim mieście Fulton w stanie Missouri. Wygłosił on tam zdanie o „żelaznej kurtynie” (ang. iron curtain), przebiegającej od Szczecina po Triest.

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent. Poza tą linią pozostały stolice tego, co dawniej było  Europą Środkową i Wschodnią.Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt, Sofia, wszystkie te miasta i wszyscy ich mieszkańcy leżą w czymś, co trzeba nazwać strefą sowiecką, są one wszystkie poddane, w takiej czy innej formie, wpływowi sowieckiemu, ale także – w wysokiej i rosnącej mierze – kontroli ze strony Moskwy.”

(link)- https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelazna_kurtyna

Na koniec tego wpisu pozostaje mi jeszcze tylko formalność. Smutny w swoim przesłaniu utwór zespołu Led Zeppelin That’s the Way – ujmuje ten temat w równie metaforyczny sposób.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

A Saucerful of Secrets – czyli maczuga Herkulesa

5. A Saucerful of Secrets – instrumentalny

I. Something Else ( 3:57), II. Syncopated Pandemonium (3:07), III. Storm Signal (1:34), IV. Celestial Voices (3:19)

(link)- https://www.youtube.com/watch?v=3wxWNAM8Cso

Jak do tej pory, odkąd zacząłem udzielać się na łamach blogu, unikałem osobistych komentarzy na temat treści poszczególnych utworów, ale tym razem nie mogę sobie tej przyjemności odmówić. Przystępując do dekodowania dyskografii zespołu Led Zeppelin zupełnie nie zdawałem sobie jeszcze wtedy sprawy, iż podobnego efektu należałoby się spodziewać w twórczości Pink Floyd. Więcej nawet, moja znajomość utworów tego ostatniego zespołu była bardzo fragmentaryczna. Dodając do tego moją raczej podstawową znajomość języka angielskiego, to oczywistym wydaje się być wniosek, że to co teraz pisze na temat Floydów jest i dla mnie sporym zaskoczeniem – jest podróżą w nieznane. Ale wszystko to jest niczym w stosunku do tego, że po kilku latach przerwy w zajmowaniu się „wiedzą tajemną” Zeppelinów, po raz kolejny idę prawie tym samym bliźniaczym śladem i co dziwniejsze, wszystkie kolejne zakodowane utwory zespołu Pink Floyd, a posteriori potwierdzają niemal w stu procentach trafność mojej poprzedniej interpretacji! 

I jeszcze jedna uwaga, tym razem odnosząca się do aktualnie omawianego utworu. Jak bardzo A Saucerful of Secrets zgodny jest z tym co w swojej wizji zaplanowali widzieć w nim twórcy z zespołu Led Zeppelin (Tangerine – czyli Hiroszima i Nagasaki) to nawet i ja do tej pory jestem w lekkim szoku. To oczywiście mały eufemizm z mojej strony, ale mimo wszystko jest to tak bardzo niespotykane i tajemnicze, że na wyrażenie wszystkich moich wrażeń na ten temat aż brakuje odpowiednich słów. Zatem nie zwlekając, należy rzeczony utwór bardzo uważne i niemal skrupulatne odsłuchać i porównać go z tym wszystkim co już, dekodując utwór Zeppelinów, na ten temat napisałem.

(link)- https://www.youtube.com/watch?v=S7RL1F7hqRc

Dla porównania jak to w „oryginale” wygląda, poniżej zamieszczam link z bardzo sugestywnym obrazem i co istotniejsze – dźwiękiem. Początkowy fragment filmu można spokojnie opuścić i zacząć oglądanie od drugiej minuty, ale nie obraz jest w tym najważniejszy – to chyba oczywiste.

(link)- https://www.youtube.com/watch?v=3wxWNAM8Cso

Teraz trochę informacji na temat poszczególnych części tego instrumentalnego utworu.

<<<„A Saucerful of Secrets” was titled „The Massed Gadgets of Hercules” in its earliest performance and became a Pink Floyd live staple from 1968 to 1972. […] Although the song is listed on all pressings of the album as „A Saucerful of Secrets”, some pressings of Ummagumma break the piece into four different sections. The first part, „Something Else”, was logged as „Richard’s Rave Up” when the song was recorded at EMI Studios. The second part was recorded as „Nick’s Boogie” before being retitled as „Syncopated Pandemonium”, while the last part is titled „Celestial Voices”.

<<<A Saucerful of Secrets” (początkowo w pierwszych wystąpieniach zespołu znany jako „The Massed Gadgets of Hercules” stało się podstawowym punktem koncertów Pink Floyd od 1968 do 1972 r. […] Chociaż piosenka jest wymieniona na wszystkich nagrań albumu jako „Tajemnice sekretów”, niektóre przesłuchania Ummagummy dzielą ten kawałek na cztery różne sekcje. Pierwsza część „Something Else” została zarejestrowana jako „Richard’s Rave Up”, gdy utwór został nagrany w EMI Studios. Druga część została nagrana jako „Nick’s Boogie”, zanim została zmieniona na „Syncopated Pandemonium”, a ostatnia część zatytułowana „Celestial Voices”.

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/A_Saucerful_of_Secrets_(song)

Jak nie trudno zauważyć pierwsza wersja tytułu tego utworu: The Massed Gadgets of Hercules pasuje do mojej koncepcji mówiącej o tym, iż jest to synonim wybuchu bomby jądrowej Hiroszima i Nagasaki – olbrzymia chmura w kształcie grzyba, czy też nawiązując do kontekstu – maczugi Herkulesa. Tak, teraz to z pewnością nie da się zaprzeczyć oczywistego związku tytułu zespołu Pink Floyd z tym jaki w swojej twórczości ma Led Zeppelin, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż aż do tej pory utwór ten miał pozostać niezauważony i nierozkodowany, i to jest kwintesencja całej „wiedzy tajemnej” obu tych zespołów.

Teraz warto przyjrzeć się tytułom poszczególnych części tej „upiornej suity”

Something Else” (Coś Innego, 0:00-3:57, powolne wejście cymbałów i organy z echem)

Syncopated Pandemonium” (Synkopowane Pandemonium, 3:57-7:04, pętla perkusyjna, wściekła partia cymbałów, skrzecząca gitara)

Storm Signal” (Alarm Przeciwburzowy, 7:04-8:38, dzwony i organy)

Celestial Voices” (Niebiańskie głosy, 8:38-11:56, bas, organy, melotron i chórki)

(link)- https://pl.wikipedia.org/wiki/A_Saucerful_of_Secrets_(utw%C3%B3r)

Pierwsza część „Something Else” zarejestrowana jako „Richard’s Rave Up”. Każda sekcja tego utworu ma swoją dramaturgię, gdzie muzyka w niezwykle sugestywny i nastrojowy sposób odmalowuje za pomocą dźwięku wszystkie te dramatyczne wydarzenia jakie miały miejsce podczas ataku atomowego na Hiroszimę i Nagasaki. Nie jest tematem tego blogu wdawanie się w dywagacje na temat jakie były historyczne uwarunkowania użycia tej śmiercionośnej broni, ale niezaprzeczalnym jest fakt, iż był to wyjątkowy i na całe szczęście jedyny tego typu przypadek. Dlatego też zrozumiałym teraz jest tytuł tej części – rzeczywiście było to coś innego – Something Else. Inna kwestia. Wcześniejsze określenie „Richard’s Rave Up” – można rozumieć jako przygotowanie do akcji – szczytowego momentu dzikiej imprezy. Dla przypomnienia: bombie jądrowej zrzuconej ną Hiroszimę przez załogę amerykańskiego bombowca „Enola Gay” nadano ksywkę„Little Boy” . Rave Up – „A wild or vigorous musical performance” – ma swoje odzwierciedlenie w warstwie dźwiękowej pierwszej sekcji utworu.

Druga część została nagrana jako „Nick’s Boogie”, zanim została zmieniona na „Syncopated Pandemonium”. Wszystkie powyższe wyjaśnienia są chyba zrozumiałe, dlatego też te określenia: synkopowane pandemonium, boogie, skądinąd muzyczne, należy skonfrontować z muzycznym podkładem oryginału – nagrania zespołu Pink Floyd, a wtedy wszelkie komentarze wydadzą się zbyteczne. Wybuch bomby jądrowej to jedno wielkie pandemonium.

Trzecia część utworu Storm Signal jest dokładnym synonimem kolejnej fazy wybuchu bomby jądrowej – czyli fali uderzeniowej.

Ostatnia część zatytułowana „Celestial Voices” – jest informacją o równie groźnej jak fala uderzeniowa fazie wybuchu – czyli o promieniowaniu przenikliwym i skażeniu terenu. Niebiańskie głosy – to opowieść o skutkach, tych natychmiastowych i tych jakie jeszcze przez wiele lat po wybuchu odczuwali mieszkańcy obu tych miast. Muzyka oddaje ten nastrój w bardzo sugestywny sposób: beznadziejna rozpacz, żal, smutek.

Jednym słowem – arcydzieło!

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Corporal Clegg – czyli film Petera Grahama Scotta „Capitain Clegg”

4. Corporal Clegg

Corporal Clegg had a wooden leg
He won it in the war In nineteen forty four.

Corporal Clegg had a medal too
In orange, red, and blue
He found it in the zoo.

Dear, dear were they really sad for me?
Dear, dear will they really laugh at me?

Mrs. Clegg, you must be proud of him.
Mrs. Clegg, another drop of gin.
Corporal Clegg umbrella in the rain
He’s never been the same
No one is to blame

Corporal Clegg recieved his medal in a dream
From Her Majesty the queen
His boots were very clean.
Mrs. Clegg, you must be proud of him
Mrs. Clegg, another drop of gin?

Corporal Clegg
Corporal Clegg

Kapral Clegg

Kapral Clegg ma drewnianą nogę
Zdobył ją podczas wojny
W 1944 roku

Kapral Clegg ma też medal
Pomarańczowo czerwono błękitny
Znalazł go w zoo

O mój Boże czy oni mi naprawdę współczują?
O mój Boże czy oni naprawdę się ze mnie śmieją?

Pani Clegg musi być pani z niego dumna
Pani Clegg jeszcze kropla Ginu?

Kapral Clegg — parasol w deszcz
Nigdy nie będzie taki jak przedtem
Lecz nikt nie jest tego winny

Kapral Clegg dostał swój medal we śnie
Od Jej Wysokości Królowej
Jego buty lśniły

Pani Clegg musi być pani z niego dumna
Pani Clegg jeszcze kropla ginu?

Kapral Clegg
Kapral Clegg

(link)– http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,corporal_clegg.html  

Jaka jest oficjalna wersja dotycząca tytułu tego utworu można się dowiedzieć ze słów samego Rogera Watersa, ale jak to bywało w przypadku zespołu Led Zeppelin, tego typu „wyjaśnienia” delikatnie mówiąc są niewystarczające.

<<<Corporal Clegg is about my father and his sacrifice in World War II. It’s somewhat sarcastic – the idea of the wooden leg being something you won in the war, like a trophy.

<<<Kapral Clegg jest o moim ojcu i jego ofierze w II wojnie światowej. Jest trochę sarkastyczny – idea nogi drewnianej jest czymś, co wygrałeś w wojnie, jak trofeum.

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/Corporal_Clegg

Zapewne fakt taki – dotyczący jego ojca, miał miejsce, ale biorąc pod uwagę kontinuum miejsca i czasu (jesteśmy po drugiej stronie oceanu, w momencie gdy państwo amerykańskie dopiero co się ukonstytuowało), to na wydarzenia związane z drugą wojną światową jest jeszcze za wcześnie. Potwierdzeniem tego, że nie o tę wojnę chodzi, jest kwestia bliźniaczego podobieństwa poszczególnych utworów zespołu Pink Floyd z utworami Led Zeppelin, a jeśli o tych ostatnich chodzi to akurat w tym momencie historii Stanów Zjednoczonych nastał czas intensywnej pracy i tworzenia pozycji jakie to państwo miało wkrótce osiągnąć.

W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat po zakończeniu wojny domowej, USA rozwinęły się w największą potęgę przemysłową świata. Od czasów rządów Jamesa Monroe główną doktryną polityki amerykańskiej administracji był izolacjonizm (doktryna Monroe – brak zainteresowania sprawami europejskimi i ograniczenie strefy wpływów do obu Ameryk). Wszyscy następni prezydenci uważali, że należy zamknąć Amerykę przed wpływami Europy i ograniczyć się do roli arbitra pomiędzy wszystkimi krajami Nowego Świata. Dopiero Thomas Woodrow Wilson w obliczu wypowiedzenia przez Niemcy nieograniczonej wojny podwodnej, zerwał z tą doktryną (6 kwietnia 1917) i wypowiedział im wojnę.

Od tego momentu Stany Zjednoczone wyszły z cienia partykularyzmu i wykorzystując swą pozycję polityczną i gospodarczą, zapewniły sobie pozycję światowego lidera i promotora demokratycznych wartości. Od tamtej pory Stany Zjednoczone zaczęły być postrzegane jako żandarm narodów, a bardziej prześmiewczo – pełnił rolę światowego szeryfa, albo policjanta. Biorąc zatem pod uwagę wiedzę powziętą z zdekodowanych utworów zespołu Led Zeppelin, skłonny jestem stwierdzić, iż tytuł oraz oczywiście libretto Corporal Clegg, odnosi się właśnie do tego nieco żartobliwego synonimu. Wszystko powyższe to ważne wprowadzenie, teraz czas na meritum zagadnienia.

Utwór Corporal Clegg w zamierzony sposób kompensuje całą historię historię Stanów Zjednoczonych, począwszy od Deklaracji Niepodległości, aż do czasu osiągnięcia przez to państwo statusu światowego przywódcy, tak gospodarczego jak i politycznego. Zespołowi Led Zeppelin zajęło to trochę więcej czasu, a konkretnie są to czwarty i piąty utwór trzeciej płyty: Since I’ve Been Loving You – czyli etos pracy, wytrwałości i oszczędności, oraz Out on the Tiles – czyli wyjście z cienia na polityczne salony.

Biorąc pod uwagę historyczne kontinuum, oraz jak do tej pory niemal identyczną tematykę wszystkich utworów Floydów z tymi jakie nagrał zespół Led Zeppelin, dochodzę do wniosku, iż źródeł poprawnego rozumienia tytułu aktualnie omawianego utworu należy szukać nie w mglistych i zmyłkowych zapewnieniach Rogera Watersa, a w niemal identycznie brzmiącym tytule filmu (jak i oczywiście jego zawartości), którego kanwa była podstawą do zaszyfrowania bardzo ciekawych informacji. Chodzi mi o film Capitain Clegg w reżyserii Petera Grahama Scotta – w Stanach Zjednoczonych znany jako Night Creatures.

(link do filmu)- http://www.dailymotion.com/video/x1x47iy

Uzasadnieniem jest już zbieżność tytułów, to po pierwsze. Po wtóre, już w pierwszych sentencjach filmu pojawia się jakże interesująca data 1776 – data wykonania wyroku na pewnym piracie. Nie bez przyczyny ma to związek z datą ogłoszenia Deklaracji Niepodległości. Postać groźnego i nieustępliwego kapitana Colliera ma swoją symboliczną konotację z tym jak postrzegane są i jaką rolę w świecie pełnią Stany Zjednoczone. Fakt występowania w filmie pirata z jedną drewniana nogą – ma oczywisty związek z drewnianą nogą kaprala Clegga z tekstu piosenki. Sama postać kapitana Clegga (wielebny dr. Blyss) również nawiązuje do historii światowego policjanta – zwłaszcza początkowy fragment filmu. Ostatnia scena filmu Petera Grahama Scotta – śmierć pirata-wielebnego kapitana Clegga jest zapowiedzią następnego utworu zespołu Pink Floyd – ale to już inna historia.

Reasumując. Autorzy utworu Corporal Clegg nadając mu taki a nie inny tytuł, mieli na uwadze podobieństwo tytułu z filmem Scotta Capitain Clegg, na co wskazują wyrywkowe fragmenty filmu jak i główne jego postacie: kapitan Clegg – osądzający i skazujący pirata, oraz nieustraszony kapitan Collier prowadzący z powodzeniem śledztwo.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Remember a Day – czyli Thanksgiving Day

2. Remember a Day

Remember a day before today
A day when you were young.
Free to play alone with time
Evening never came. (establishment of the first English colony on Roanoke)

Sing a song that can’t be sung
Without the morning’s kiss
Queen — you shall be it if you wish
Look for your king (pilgrims on the Mayflower Puritans)
Why can’t we play today
Why can’t we stay that way (Thanksgiving Day)

Climb your favorite apple tree
Try to catch the sun
Hide from your little brother’s gun
Dream yourself away (Indian Removal Act 1830)
Why can’t we reach the sun
Why can’t we blow the years away (migration of settlers on the trail Oregon trail)

Blow away
Blow away
Remember
Remember

Pamiętasz Dzień

Pamiętasz dzień dawno temu
Dzień gdy byliśmy młodzi
Na tyle wolni by bawić się z czasem
Wieczór nigdy nie nadchodził (pierwsze angielskie kolonie na Roanoke)

Śpiewałaś piosenki, które nigdy nie będą wyśpiewane
Bez porannego pocałunku
Mogłaś być królową gdybyś tylko chciała
Wypatrującą swego króla (pielgrzymi purytanie ze statku Mayflower)

Dlaczego teraz nie możemy się bawić?
Dlaczego nie możemy żyć jak dawniej? (Dzień Dziękczynienia)

Wejdź na swoją ulubioną jabłoń
Spróbuj złapać słońce
Ukryj się przed pistolecikiem młodszego brata
Odleć daleko w snach (Indian Removal Act z 1830 roku)

Dlaczego nie możemy złapać słońca?
Dlaczego nie możemy cofnąć tych lat? (migracja osadników na szlaku oregońskim)

(link)- http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,remember_a_day.html

Drugi utwór trzeciej płyty zespołu Led Zeppelin (Friends) opisuje najważniejsze etapy formowania się społeczeństwa na terenach zamieszkałych przez tubylczą ludność Indian: (pierwsze angielskie kolonie na Roanoke, pielgrzymi purytanie ze statku Mayflower, Dzień Dziękczynienia, ustawa o przesiedleniu Indian – Indian Removal Act z 1830 roku, migracja osadników na szlaku oregońskim). Nie trzeba wiele wysiłku by stwierdzić, iż tytuł drugiego utworu z płyty zespołu Pink Floyd – Remember a Day, niemal idealnie pasuje do tego tematu. Zresztą nie tylko w tytule tkwi „ziarno prawdy”. Kolorem czerwonym do tekstu utworu dołączyłem w formie didaskalii moją interpretację poszczególnych etapów tej peregrynacji. Czy jest to zgodne z tym jak to widzą autorzy tego utworu? Sądzę że tak.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Let There More Light – czyli odkrywcy

1. Let There More Light

Far, far, far away – way
People heard him say – say
I will find a way – way
There will come a day – day
Something will be done

Then at last the mighty ship
Descending on a point of flame
Made contact with the human race at Mildenhall

Now, now, now is the time – time
Time to be – be – be aware
Carter’s father saw it there
and knew the road revealed to him
the living soul of Hereward The Wake.

Oh, my, something in my eye – eye
Something in the sky – sky
Waiting there for me

The outer lock rolls slowly back
The service men were heard to sigh
For there revealed in glowing robes
Was Lucy in the sky

Oh – oh – did you ever know – know
Never ever will they
I cannot say
Summoning his cosmic powers
And glowing slightly from his toes
The psychic emanations fly

Niech będzie więcej światła

Daleko, daleko, daleko stąd – ąd!
Ludzie usłyszeli go mówiącego – mówiącego:
Ja odnajdę drogę – drogę!
Nadejdzie dzień – dzień!
Coś się dokona…

Aż w końcu potężny statek:
Zstępując w płomieniach…
Nawiązał kontakt z ludzką rasą w Mildenhall!

Teraz, teraz, teraz nadszedł czas – czas
Czas by być – być – być świadomym!
Ojciec Cartera ujrzał go tam…
i poznał rolę ujawnioną mu…
przez iskrzącą się duszą Hereward’a The Wake’a…

O, jejku, mam coś na oku – oku!
Coś na niebie – niebie!
Czekając tam na mnie…

Zewnętrze wrota powoli otworzyły się!
Dało się słyszeć westchnięcia załogi!
Dlatego, że ujawniła się w promiennych szatach…
Lucy na niebie!

Oh – oh – czy ty kiedykolwiek wiedziałeś – wiedziałeś?
Czy oni nigdy więcej…
Nie mogę powiedzieć!
Wzywa swoje kosmiczne moce!
I iskrzą się troszeczkę z jego palców u stóp…
Duchowe emanacje lecą!!!

(link)- http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,let_there_be_more_light.html

Przyporządkowanie poszczególnym utworom zamieszczonym na drugiej płycie zespołu Pink Floyd ich bliźniaczych odpowiedników z trzeciej płyty Led Zeppelin jest banalnie proste. Oczywiście zawsze jest pole do interpretacyjnej pomyłki, ale by tego uniknąć wystarczy czysto mechaniczny zabieg – pierwszy utwór z płyty pierwszego zespołu należy utożsamić z pierwszym utworem drugiego i wyszukać ewentualnych analogii. Jeśli takowe są, to znaczy, że moja propozycja ma jednak jakieś racjonalne podstawy, natomiast jeśli nie ma żadnych podobieństw, byłby to raczej argument zaprzeczający, a stąd już blisko by zdyskwalifikować a posteriori wszystko co do tej pory wydedukowałem. Będąc zatem pewnym swoich założeń, poddaję to pod sprawdzający osąd każdego kto ma na tyle rozumu by samemu ocenić prawdziwość lub fałsz mojej teorii. Na początek tekst „źródłowy”.

<<<„Let There Be More Light” includes cryptic references to science fiction stories, the 11th century rebel Hereward the Wake, The Beatles song „lucy in yhe Sky with Diamonds” and one of Pink Floyd’s early light show operators. While the oblique lyrics contrast with the more direct style that Waters would later adopt, the historical and popular culture references tentatively pre-figure the overt political sentiments of later Pink Floyd and Waters solo releases.

<<<„Niech będzie więcej światła” zawiera kryptograficzne odniesienia do historii science fiction, zbuntowanie z 11 wieku Hereward the Wake, piosenka Beatlesów Lucy na niebie z diamentami” i jeden z operatorów wczesnego oświetlenia Pink Floyd. Chociaż teksty kontrastują z bardziej bezpośrednim stylem, które Waters przyjąłby później, historyczna i popularna kultura nawiązuje wstępnie do wstępnych wyobrażeń o politycznym nastroju późniejszych wydań Pink Floyd i Waters.

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/Let_There_Be_More_Light

<<<Hereward the Wake (also known as Hereward the Outlaw or Hereward the Exile, c. 1035 – c.1072) was an 11th century leader of local resistance to the Norman conquest o England. Hereward’s base, when leading the rebellion against the Norman rulers, was in the Isle of Ely, and according to legend he roamed The Fens, covering North Cambridgeshire, Southern Lincolnshire and West Norfolk, leading popular opposition to William the Conquerer.

<<<Hereward the Wake (znany również jako Hereward Outlaw lub Hereward the Exile , ok. 1035 – c. 1072) był liderem lokalnej opozycji wobec podboju Normanów w Anglii z XI w . Baza ta, prowadząc bunt przeciwko władcom Normanów, znajdowała się w Isle of Ely i według legendy przemierzał The Fens, obejmując North Cambridgeshire, Southern Lincolnshire i West Norfolk, prowadząc popularną opozycję przeciwko Wilhelmowi Zdobywcy.

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/Hereward_the_Wake

Za cały komentarz powinno wystarczyć porównanie tekstu Immigrant Song zespołu Led Zeppelin z tekstem Let There More Light. Jak nie trudno zauważyć w obu tych tekstach ich autorzy za pomocą odniesień do nordyckich podbojów i najazdów w symboliczny sposób nawiązują do prapoczątków (około X wieku), europejskiego zainteresowania się terenami leżącymi na zachód od Grenlandii. Fragment tekstu zaznaczony na niebiesko opowiada o czasach wikingów. Dla porównania odpowiadający mu fragment utworu Led Zeppelin:

<<<Pochodzimy z krainy lodu i śniegu,
Z krainy polarnego dnia, gdzie biją gorące źródła
Młot bogów (Thor – bóg burzy i piorunów)
Będzie prowadził nasze statki ku nowym lądom
Do walki śpiewają i krzyczą hordy naszych
„Walhalo, nadchodzę”

Fragment tekstu zaznaczony kolorem zielonym wiele mówi o najważniejszym i przełomowym wydarzeniu jakim było odkrycie Ameryki. Wyjaśnienia wymaga słowo-klucz: „Lucy in the sky” Jest to oczywiście nawiązanie do piosenki zespołu The Beatles „Lucy in the Sky with Diamonds” , ale jak zwykle jest to nazbyt płytkie skojarzenie, należy sięgnąć daleko głębiej, do samego źródła. Chodzi tu oczywiście o fakt przełomowego odkrycia archeologicznego i odnalezienie najbardziej kompletnego szkieletu, jednego z pierwszych hominidów chodzących na dwóch nogach. Ma to jak najbardziej paralelny związek z odkryciami wikingów, no i w rzeczy samej Krzysztofa Kolumba, który „odkrył” nową ziemię i zamieszkałych tam ludzi.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Okładka – czyli diagram ofitów

Pink Floyd (The Piper at the Gates of Dawn)/Led Zeppelin (I, II).

1. Astronomy Domine – czyli „projekcja inteligencji” / Good Times Bad Times czyli powstanie i ewolucja Układu Słonecznego

2. Lucifer Sam – czyli Księżyc / Babe I’m Gonna Leave Youczyli powstanie Księżyca

3. Matilda Mother – czyli przed i po impakcie / Your Time Is Gonna Come czyli okres panowania dinozaurów

4. Flaming – czyli „świt nowych czasów” / Communication Breakdown – czyli szybkie zróżnicowanie ssaków

5. Pow R. Toc H. – czyli „Every Man’s Club” (Hominidae) / I Can’t Quit You Baby – czyli Antropogeneza

6. Take Up Thy Stethoscope and Walkczyli „oglądać wnętrze” / How Many More Times – czyli Księga Rodzaju

7. Intersteller Overdrive – czyli „międzygwiezdne przesterowanie” / What Is and What Should Never Be – czyli zbyt wiele naraz

8. The Gnome – czyli Judaizm / Heartbreaker – czyli Judaizm

9. Chapter 24 – czyli Chrześcijaństwo / Living Loving Maid (She’s Just a Woman) – czyli Chrześcijaństwo

10. Scarecrow – czyli Islam / Ramble On – czyli Islam

11. Bike – czyli czasy nowożytne / Moby Dick – czyli średniowieczna masakra.

Powyższe zestawienie w wizualny sposób pokazuje, jakim to utworom zespołu Pink Floyd należy przyporządkować utwory Led Zeppelin. I w tym miejscu kluczowy, falsyfikacyjny moment całego mojego zainteresowania się „twórczością” obu tych zespołów. Jeśli wszystko to co do tej pory twierdziłem i starałem się jakoś uzasadnić ma jakikolwiek sens, to zgodnie z żelazną zasadą logiki, dalszego ciągu należałoby oczekiwać, a wszelkie podobieństwa, których będziemy świadkami, powinny, więcej nawet, muszą mieć jasno określoną i rygorystycznie przestrzeganą kontynuację. Aby to sprawdzić należy z całą uwagą przyjrzeć się następnym utworom z kolejnych płyt obu zespołów. Bardzo proste. Może ktoś zarzucić, iż wszystko jest kwestią interpretacji. OK, każdy ma prawo do swojej opinii, ale pewne, wyłuskane i rozkodowane przeze mnie tropy – okładki, tytuły, fragmenty tekstu, wiodące do rozwikłania jakiegoś problemu, (jakich wiele ich twórcy pozostawili), mają swoje potwierdzenie w jak najbardziej falsyfikowalnych dowodach pośrednich w postaci podlinkowanych tekstów źródłowych. Z pewnością to niewiele, ale i tak wystarczająco dużo by zdyskredytować te nieraz śmieszne i karykaturalne „domysły” z jakimi do tej pory mamy oficjalnie do czynienia, jak na przykład ten dotyczący utworu Led Zeppelin – Ocean, iż jakoby przez przypadek nagrał się dźwięk telefonu.

W kontinuum twórczości zespołu Led Zeppelin ich trzecią płytę w całości przyporządkowałem sprawom i wydarzeniom związanym z historią Stanów Zjednoczonych, zatem zgodnie z powyższym założeniem nie jest już tajemnicą co będzie stanowić osnowę libretta drugiej płyty Floydów. Jak zwykle w takich przypadkach najpierw zajmę się próbą reinterpretacji okładki płyty, której symboliczne znaczenie jest daleko bardziej istotne niż to się różnym „znawcom” potocznie wydaje.

<<<Albumy A Saucerful of Secrets i Ummagumma często określane są, jako ścieżka dźwiękowa pod odloty. Wprawdzie Waters składał wielokrotne dementi na taką narkotyczną interpretację twórczości Pink Floyd, ale trudno uwierzyć, że płyta, jak i oprawa graficzna, targetowane były na straight edgów.

Parę razy zastanawiałem się, co konkretnie przedstawia ilustracja, ale nie dostrzegałem w niej nic szczególnego. Jakiś mistyczno-kosmiczny kolaż. Może ze względu na spaczone kolory, może ze względu na mały format mojej cyfrowej okładki, przeoczyłem, że oprócz zdjęcia zespołu, wmontowane są w nią też inne ilustracje. Dopiero zakup fizycznej płyty i dłuższe szperanie w internecie pozwoliły mi zidentyfikować dwie z nich, stanowiące główną część kolażu.

Pierwsza to scena pochodząca z Marvelowskiego komiksu Strange Tales (nr 158/1967 – rysunki: Severin Marie). Doctor Strange (taki mało u nas znany ale z pewnością super – bohater) przyjmuje wizję od pana o wdzięcznej ksywie „Living Tribunal”. Na okładce wprawdzie dymki wymazano (niedokładnie – spójrz na dolną część okładki), ale jest to ważka chwila – Kosmosowy Magik właśnie oznajmia Doktorowi, że zamierza prewencyjnie zniszczyć ziemię, bo stanowi ona zagrożenie dla świata. Sądząc po tym, że na okładce pozostawiono sylwetki bohaterów, projektantów nie interesował tylko kosmiczny motyw korali planet, ale również samo przeciwstawienie się tych dwóch sił. Założę się, że do tej pory nie zwróciłeś(aś) uwagi na obecność komiksowych postaci.

Żeby rozszyfrować drugi obrazek musimy się cofnąć aż do roku 1583 – jest to stworzona przez Johanna Daniela Myliusa (alchemika i kompozytora) rycina do dzieła „Opus medico-chymicum – Przeciwieństwa w makro- i mikrokosmosie”. W wydaniu Pink Floyd w oczy rzuca się głównie postać maszerującego przez las brodatego dziada. Dla wtajemniczonych okazuje się on być Hermafrodytą trzymającym w ręku dwa topory (Careful with that axe…). Nad jego głową unosi się zodiak, a przy odrobinie dobrej woli można w koronach drzew zaobserwować symbole pierwiastków.

(link)- http://okladki.net/okladki/show/136-pink-floyd–a-saucerful-of-secrets

Wykorzystanie przez autorów kolażu motywu z komiksu wcale nie musi oznaczać podobnego z komiksem przesłania, a w tym przypadku zasada ta ma swoje potwierdzenie w postaci stwierdzenia, iż dwie wyszczególnione na awersie płyty postacie mają zdecydowanie inną rolę do odegrania. Aby wyjaśnić jaka treść wyłania się z tego nieco skomplikowanego rebusu, należy wziąć pod uwagę także i pozostałe jego elementy – czyli w graficznym skrócie pokazane poszczególne etapy formowanie się naszej planety, postacie członków zespołu w jakiś naczyniu lub soczewce, cztery inne naczynia, które przypominają swoim kształtem pojemniki na odczynniki chemiczne, no i wreszcie postać z ryciny do dzieła Johanna Daniela Myliusa „Opus medico-chymicum”. Wszystkie elementy tego kolażu mają swoje symboliczne znaczenie, ale ich umiejscowienie na okładce płyty nadaje mu dodatkowy „podprogowy” wydźwięk.

Dwie główne postacie tego rebusu w istocie personifikują dwie antagonistyczne siły dobra i zła, których symbolikę porównać można tylko do dwóch głównym wzajemnie napędzających się sił, dzięki którym możliwe jest zjawisko cykliczności wszechświata. Tak, tak, jest to ta sama opowieść o jakiej od początku mojej „pisarskiej” działalności nieustannie twierdzę – Gloria olivae, (rozdział I). Cały rebus porównałbym do diagramu ofitów, a jaka wiedza jest w nim zakodowana – o tym również „mowa” w książce, a także na stronach tego blogu – zakładka: Książka, (rozdział XIX). Dla przypomnienia najistotniejszy fragment.

Jak już wielokrotnie na przykładach egipskich piramid, greckiej filozofii itp. starałem się dowieść, że proces powstawania Wszechświata i Życia opiera się na zasadzie cykliczności. Dwie przeciwstawne sobie siły: Jin i Jang, Dobro i Zło, Mężczyzna i Kobieta, Miłość i Nienawiść, reprezentowane są w tym diagramie nie przez dwa stykające się ze sobą duże okręgi, lecz jak logika na to wskazuje – przez dwa środkowe półokręgi, które obrysowuje środkowy, podobnej wielkości co dwa poprzednie – okręg „Życie i Miłość”. To jest właśnie ta „pozytywna” część Megacyklu. Pozostałe, dwa skrajne półokręgi – to „negatywna” jego część, która kiedyś z pewnością nastąpi. Tak wiec dwa duże okręgi – podzielone są na cztery części:

Część pierwsza – symbolizuje początek wszystkiego – Wielki Wybuch, formowanie się gwiazd, planet, Układu Słonecznego i Ziemi; jest tam „tylko” nasz Ojciec – czyli „Bóg – Stwórca Człowieka”.

Cześć druga – mały okrąg podzielony na pół – to nic innego tylko powstanie Życia na Ziemi, zaś część tego koła – Syn symbolizuje Ewolucję Człowieka, a także narodziny i naukę Kromaniończyka, aż po naszą Historię Nowożytną. Jak nietrudno zauważyć, mały okrąg Syn, styka się z okręgiem Prunikos dokładnie w środkowym punkcie dużego okręgu – Miłość. I to właśnie jest punkt, w którym my właśnie się znajdujemy. Jest to przełomowy moment w Historii Miłości – jest to przełomowy moment w naszym Życiu.

Część trzecia – Prunikos – to czas, w którym Bóg będzie w Człowieku, a Człowiek w Bogu – Królestwo Boże, Gwiazda Dawida, Piramidion, Nirwana itp. – najpiękniejsza i najbardziej oczekiwana chwila kiedy to spotkają się ci, którzy odeszli i odejdą, z tymi, którzy byli i będą. Jest to niebieski – a raczej niebiański krąg. Przejście do tego kręgu nie będzie wcale takie szybkie, ani takie proste, nie stanie się to w jednej chwili – pstryk i już tam jesteśmy. Jak to z przełomami bywa, minięcie progu niewiedzy, niemożności, lęków, zadufania, jest bardzo trudne i wymaga czasu. Ile? W gruncie rzeczy zależy to tylko od nas samych, no i oczywiście od naszego Ojca, który spokojnie czeka na właściwy ku temu moment.

Cześć czwarta – Ten czas ogólnej szczęśliwości jednak będzie miał swój kres. Będziemy musieli przejść „Gehennę” i spadniemy do „Tartaru”. Cóż to oznacza? Ano to, że Lewiatan -kosmiczny wąż, w końcu ukąsi własny ogon i skończy się „Mega – Życie”. Te koncentrycznie malejące okręgi – symbolizują „Nienawistną”część Megacyklu – kolaps Wszechświata – rozdz I. I to właśnie oznacza żółty kolor tego okręgu. Jak powszechnie wiadomo, kolor ten kojarzy się z oszustwem i zdradą, jest to kolor zawiści i hańby. Genialnie proste!

Przyporządkowując diagramowi ofitów poszczególne elementy rebusu zamieszczonego na okładce drugiej płyty zespołu Pink Floyd można powiedzieć że: Kosmosowy Magik personifikuje zło – czyli negatywną część megacylku, a Doktor – pozytywną.

Patrząc na okładkę zgodnie z logiką diagramu ofitów – czyli od prawej do lewej, najpierw mamy: pozytywną część megacyklu – czyli Doktora, (duży okrąg z diagramu ofitów).

Pozytywna część składa się z dwu elementów: wspomniane przeze mnie cztery naczynia, które swoim kształtem przypominają pojemniki na odczynniki chemiczne (wielki wybuch i formowane się wszechświata, powstanie życia na Ziemi), a także postać człowieka z ryciny do dzieła Johanna Daniela Myliusa „Opus medico-chymicum” (ewolucja człowieka, a także narodziny i nauka kromaniończyka).

Całą rycinę Johanna Daniela Myliusa należy pojmować jako punkt przełomowy w historii naszego wszechświata, jak i, co zrozumiałe, w historii człowieka, (dwa stykające się duże okręgi w diagramie ofitów).

Teraz czas na negatywną część megacyklu, jak pamiętamy składa się on z dwu części. Na okładce płyty jest to jak to powyżej określiłem: jakieś naczynie lub soczewka, a w nim postacie czterech członków zespołu, (Prunikos – to czas, w którym Bóg będzie w Człowieku, a Człowiek w Bogu – Królestwo Boże, Gwiazda Dawida, Piramidion, Nirwana itp. – najpiękniejsza i najbardziej oczekiwana chwila kiedy to spotkają się ci, którzy odeszli i odejdą, z tymi, którzy byli i będą), oraz w graficznym skrócie pokazane są poszczególne etapy formowanie się naszej planety – tym razem należy patrzeć na element tej grafiki „w odwrotnym” kierunku – kolaps (Będziemy musieli przejść „Gehennę” i spadniemy do „Tartaru”. Cóż to oznacza? Ano to, że Lewiatan – kosmiczny wąż, w końcu ukąsi własny ogon i skończy się „Mega – Życie”).

1. wspomniane przeze mnie cztery naczynia, które swoim kształtem przypominają pojemniki na odczynniki chemiczne

2. postać człowieka z ryciny do dzieła Johanna Daniela Myliusa „Opus medico-chymicum”

3. naczynie lub soczewka, a w nim postacie czterech członków zespołu

4. w graficznym skrócie pokazane są poszczególne etapy formowanie się naszej planety – tym razem należy patrzeć na element tej grafiki „w odwrotnym” kierunku – kolaps

Patrząc od prawej do lewej, to ostatnim elementem rebusu okładki jest postać Magika chcącego zniszczyć Ziemię – jest to oczywiście personifikacja negatywnej części megacyklu.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

The Piper at the Gates of Dawn

1. The Piper at the Gates of Dawn

1. Astronomy Domine – czyli „projekcja inteligencji”

2. Lucifer Sam – czyli Księżyc

3. Matilda Mother – czyli przed i po impakcie

4. Flaming – czyli „świt nowych czasów”

5. Pow R. Toc H. – czyli „Every Man’s Club” (Hominidae)

6. Take Up Thy Stethoscope and Walkczyli „oglądać wnętrze”

7. Intersteller Overdrive – czyli „międzygwiezdne przesterowanie”

8. The Gnome – czyli Judaizm

9. Chapter 24 – czyli Chrześcijaństwo

10. Scarecrow – czyli Islam

11. Bike – czyli czasy nowożytne

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bike – czyli czasy nowożytne

11. Bike

I’ve got a bike. You can ride it if you like. 
It’s got a basket, a bell that rings and 
Things to make it look good. 
I’d give it to you if I could, but I borrowed it. 

You’re the kind of girl that fits in with my world. 
I’ll give you anything, ev’rything if you want things.

I’ve got a cloak. It’s a bit of a joke. 
There’s a tear up the front. It’s red and black. 
I’ve had it for months. 
If you think it could look good, then I guess it should. 

You’re the kind of girl that fits in with my world. 
I’ll give you anything, ev’rything if you want things.

I know a mouse, and he hasn’t got a house. 
I don’t know why. I call him Gerald. 
He’s getting rather old, but he’s a good mouse. 

You’re the kind of girl that fits in with my world. 
I’ll give you anything, ev’rything if you want things.

I’ve got a clan of gingerbread men. 
Here a man, there a man, lots of gingerbread men. 
Take a couple if you wish. They’re on the dish. 

You’re the kind of girl that fits in with my world. 
I’ll give you anything, ev’rything if you want things.

I know a room full of musical tunes. 
Some rhyme, some ching. Most of them are clockwork. 
Let’s go into the other room and make them work.

Rower

Mam rower. Możesz pojeździć, jeśli chcesz.
Ma koszyk, dzwonek, który brzmi i
Różne bajery, by ładnie wyglądał.
Dałbym ci go, gdybym mógł, ale jest pożyczony.

Jesteś typem dziewczyny, która pasuje do mego świata.
Dam ci wszystko, cokolwiek, czego zapragniesz.

Mam płaszcz. To mały żart.
Ma dziurę z przodu. Jest czerwono-czarny.
Mam go od miesięcy.
Jeśli sądzisz, że może wyglądać dobrze, to chyba będzie.

Jesteś typem dziewczyny, która pasuje do mego świata.
Dam ci wszystko, cokolwiek, czego zapragniesz.

Znam myszkę, która nie ma domu.
Nie wiem dlaczego. Nazywam ją Gerald.
Trochę się starzeje, ale dobra z niego mysz.

Jesteś typem dziewczyny, która pasuje do mego świata.
Dam ci wszystko, cokolwiek, czego zapragniesz.

Mam rodzinę piernikowych ludków.
Tutaj ludzik, tam ludzik, mnóstwo piernikowych ludków.
Weź parę, jeśli chcesz. Są na talerzu.

Jesteś typem dziewczyny, która pasuje do mego świata.
Dam ci wszystko, cokolwiek, czego zapragniesz.

Znam pokój pełen muzycznych nut.
Parę rymów, trochę brzęku. Większość to mechanizmy zegara.
Chodźmy do drugiego pokoju i nakręćmy je.

(link)- http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,bike.html

Wszystkie wydarzenia historyczne, które były tematem głównym dotychczas opisywanych utworów zespołu Pink Floyd układają się w jeden przyczynowo-skutkowy łańcuch wydarzeń, gdzie trudno jest wyszczególnić jakiś jeden punkt zwrotny w całym tym procesie. Na potrzeby historii uzgodniono jedną taką datę, która oddzielałaby czasy starożytne od tych bardziej cywilizowanych. Tą datą umowną jest data narodzenia Chrystusa, która wyznacza czas naszej ery. Wszystko jest kwestią umowną. W różnych cywilizacjach, kulturach i religiach ta data umowna jest inaczej wyznaczana. Nie w tym rzecz. Utwór Chapter 24 w swojej symbolicznej warstwie koduje informacje o Chrześcijaństwie, a dzięki wiedzy na temat jak należy interpretować heksagram 24 starochińskiej księgi I Ching wiemy, iż tym punktem zwrotnym jest właśnie hipotetyczna data narodzin Jezusa. Jaki to ma związek z obecnie omawianym utworem? Otóż fragment tekstu zaznaczony czerwonym kolorem (Większość to mechanizmy zegara. Chodźmy do drugiego pokoju i nakręćmy je)informuje, że my także, zgodnie z Floydowskim kontinuum, przechodzimy do czasów nowożytnych, (od wielkiego wybuchu, czasu dinozaurów, ewolucji człowieka, czasu kształtowania się wielkich religii).

<<<In the song, Syd Barrett’s lyrical subject shows a girl his bike (which he borrowed); a cloak; a homeless, aging mouse that he calls Gerald; and a clan of gingerbread men, because she „fits in with [his] world.” With each repetition of the chorus, a sudden percussive noise is heard similar to the firing of two gunshots. Towards the end of the song, he offers to take her into a „room of musical tunes”. The final verse is followed by an instrumental section that is a piece of musique concrete: a noisy collage of oscillators, clocks, gongs, bells, a violin, and other sounds edited with tape techniques, apparently the „other room” spoken of in the song and giving the impression of the turning gears of a bicycle.

<<<W utworze Syda Barretta podmiot liryczny pokazuje dziewczynie jego rower (który pożyczył); Płaszcz; Bezdomną, starszą myszy, którą nazywa Geraldem; I klan pierników, ponieważ „pasuje do swojego [świata]”. Z każdym powtórzeniem chóru, nagły, perkusyjny hałas jest podobny do strzelania dwóch strzałów. Pod koniec utworu proponuje zabrać ją do „pokoju melodii”. Po ostatnim wierszu następuje sekcja instrumentalna, która jest fragmentem musique concrete: hałaśliwy kolaż oscylatorów, zegarków, gongów, dzwonków, skrzypiec i innych dźwięków, edytowanych technikami taśmy, najwyraźniej „innego pokoju”, o którym mówiono w pieśni wrażenie przekręcania roweru.

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/Bike_(song)

Solowy popis gry na prekusji w wykonaniu Johna Bonhama w utworze instrumentalnym Moby Dick w zadziwiająco podobny sposób ujmuje ten temat. Jest egzemplifikacją wielkiego niebezpieczeństwa – epoki wojen, które na przestrzeni wieków (od czasów najdawniejszych po wczesne średniowiecze) przewalały się przez wszystkie regiony i kontynenty ówczesnego świata. Powstawanie i upadek wielkich mocarstw, wojny krzyżowe, wojny religijne, inkwizycja, eksterminacja heretyków, najazdy Mongołów, wędrówka ludów, i wiele innych przykładów świadczących o nieustannej walce między uczuciami a rozsądkem. Era wczesnośredniowiecznych wojen to jedna wielka masakra.

Inna kwestia. Jeśli chodzi o tekst utworu, to nie chodzi w nim o dziewczynę, rower, koszyczek, płaszcz – wszystko to należy rozumieć jako nad wyraz swobodną przenośnię, natomiast podmiotem lirycznym w tym przypadku jest sam „Pielgrzym wśród tubylców” – czyli Monolit, którego wszędzie pełno…Opatrzność….Jaźń… Inteligencja…. patrz siódma płyta zespołu Led Zeppelin – Precence.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Najnowsze komentarze

Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Visits

Weather condition