Get Adobe Flash player

Miesięczne Archiwa: Styczeń 2014

Manuskrypt Voynicha (26V)

Manuskryptu Voynicha nie należy, nie można dekodować w taki sposób w jaki czyni to większość fascynatów kryptologii – próbując przyporządkować ilustracje do krasnoludków, średniowiecznych zamków, itp. Doszukiwanie się wszelkich podobieństw do współczesnych roślin, a także próba komputerowego szukania sensu w układzie pisma, nawet w pojedynczych pikselach, jest jak dotąd również nieskuteczne. Są też różni kryptolodzy, którzy uznając swoją porażkę w walce z kodem Manuskryptu, zasłaniając się satyrą, ironizują, iż autorem Manuskryptu jest zapewne Dieter Bohlen. No bo któż by inny? Ich postawa to porażka do kwadratu. Próba zinterpretowania ilustracji jako rebusu jest, moim zdaniem, jedyną droga do rozkodowania Manuskryptu. Jako kolejny przykład – poniżej przedstawiam następną stronę. Jako, iż jest to jedno z ważniejszych wydarzeń z historii Polski, przeto postanowiłem je wyróżnić – umieszczając w osobnym wpisie. Poniżej kolejne zbiorcze zestawienie interpretacji Manuskryptu – części historycznej.

50.

manuscrito050

26V

26V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F26v.jpg

Bitwa pod Wiedniem.

Korzeń: duży, szeroko rozprzestrzeniające się odnogi. Liście: liczne, drobne listki, wyrastające z czterech łodyg. Całość przypomina rozłożyste ramiona olbrzymiego ptaka. Kwiat: również liczne, biało-czarne pąki.

Korzeń: Na wstępie małe wprowadzenie. Osełedec – to wąski kosmyk włosów, noszony na czubku głowy przez Kozaków zaporoskich. Był analogiczną fryzurą do podgolonego czuba polskich szlachciców z przełomu XVI i XVII wieku. Sumiaste odnogi korzenia stanowią wskazówkę, iż cała ta roślina opowiada” o tym regionie Europy. Liście: nie ma wątpliwości, iż kształt łodyg i listków kojarzyć się może tylko z Orłem Białym – godłem Rzeczpospolitej Polskiej. Jest jest jeszcze jedno, konkretniejsze skojarzenie owych łodyg i listków. Otóż, autorowi Manuskryptu chodziło zapewne o husarię – polską jazdę, a jeśli husaria, to o jej najświetniejsze zwycięstwo – czyli wiedeńską wiktorię (1863). Kwiat: pióropusz” czarnych kwiatków, zapowiada raczej nieciekawe czasy, tak dla pokonanych, jak i dla ich zwycięzców. Początek końca Imperium osmańskiego i I Rzeczpospolitej.

1R – Wielki wybuch i Kolaps – cykliczność wszechświata.

1V – Około 4,5 – 5 mld lat temu – formowanie się skorupy ziemskiej.

2R – Około 3,5 mld lat temu – pierwsze organizmy.

2V – Około miliarda lat temu – pierwsze jednokomórkowce (eukarioty).

3R – Około 900 – 700 mln lat temu – pierwsze organizmy wielokomórkowe.

3V – Około 700 – 600 mln lat temu – pierwsze bezkręgowce.

4R – 500 mln lat temu – pierwsze kręgowce.

4V – 400 mln lat temu – kręgowce wyszły z wody.

5R – 220 mln lat temu – początek panowania dinozaurów.

5V – 65 mln lat temu – zagłada dinozaurów, rozwój ssaków.

6R – Około 65 – 30 mln lat temu – ssaki mięsożerne.

6V – Około 30 – 7 mln lat temu – formowanie się roślin i zwierząt.

7R – Około 12 mln lat temu – pierwsze hominidy.

7V – Około 7 – 5 mln lat temu – pojawienie się człowieka.

8R – Około 100 tys. lat temu – pojawienie się człowieka współczesnego.

8V – Około 15-12 tys. lat temu – wędrówki człowieka – „most” Beringa.

9R – Około 11,5 tys. lat temu – koniec ostatniego zlodowacenia.

9V – Około 10 tys. lat temu – myśliwi zbieracze, narodziny rolnictwa.

10R – Około 4000 r. p.n.e. – rozwój społeczności miejskiej Mezopotamii.

10V – Około 3000 r. p.n.e. – początki cywilizacji starożytnego Egiptu.

11R – Przełom II i I tysiąclecia p.n.e. – Judaizm, Jerozolima.

11V – Przełom wieków – Chrześcijaństwo. Rzym.

12R – Brak. Według mnie – Starożytna Grecja.

12 V – Brak. Według mnie – Imperium Aleksandra Macedońskiego.

13R – Imperium rzymskie.

13V – Imperium perskie.

14R – Hunowie. Imperium Mongołów.

14V – Cesarstwo Bizantyjskie.

15R – Państwo Franków.

15V – Rozprzestrzenianie się Islamu.

16R – Wikingowie.

16V – Słowianie.

17R – Wyprawy krzyżowe.

17V – Wojna stuletnia.

18R – Imperium osmańskie.

18V – Wojna Dwóch Róż.

19R – Zakon krzyżacki.

19V – Ruś i Księstwo Moskiewskie.

20R – Habsburgowie.

20V – Stulecie odkryć.

21R – Jagiellonowie.

21V – Handel czarnymi niewolnikami.

22R – Carstwo Rosyjskie.

22V – Chiny.

23R – Hohenzollernowie.

23V – Święte Cesarstwo Rzymskie.

24R – Reformacja.

24V – Wojna trzydziestoletnia.

25R – Wojny z Indianami w Ameryce Północnej.

25V – Burbonowie. Ludwik XIV.

26R – Angielska wojna domowa.

26V – Bitwa pod Wiedniem. 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (od 24V do 26R)

46.

manuscrito048

24V

24V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F24v.jpg

Wojna trzydziestoletnia.

Korzeń: rozgałęziony z bulwiastymi zgrubieniami, podobnymi do tych z korzenia 17 V. Liście: również sporo zielonych liści o kulistym kształcie. Kwiat: kilka białych pąków, z których wystają czarno-szare płatki podobne do kwiatka 19R.

Korzeń: jeśli bulwiaste zgrubienia korzenia 17V kodowały wojnę stuletnią, to tym razem równie długa i wyniszczająca wojna – trzydziestoletnia (1618 – 1648). Liście: to poszczególne etapy tej wojny, gdzie ilość kul armatnich wystrzeliwanych podczas nieustannych bitw, oblężeń, walk i potyczek, była zaiste imponująca. Kwiat: czarny kolory jak i kształt podobny do kwiatka 19R, to wszystko ze względu na to, iż wojna ta spowodowała tak wielkie spustoszenia i straty ludzkie – nawet około 8 milionów (w niektórych krajach Rzeszy nawet 50 procent ogółu mieszkańców).

47.

manuscrito049

25R

25R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F25r.jpg

Wojny z Indianami w Ameryce Północnej.

Korzeń: raczej niewielki, z kilkoma poprzecznie wyrastającymi odnogami. Liście: kilkanaście dużych zielonych liści, układających się w kształt człowieka z pióropuszem. Kwiat: kilka bardzo małych listków. Miejsca z których owe listki wyrastają, jak i same listki, nadają tej postaci męskiej wyrazistości.

Korzeń: jego kształt – podobny do układu liści: 17R i 20V, koduje, podobne w skutkach co tamte, „krzyżowe czasy” – czyli zagładę Indian w ogóle, zaś Indian zamieszkałych Amerykę Północną w tym przypadku. Liście: symbolizują wielkie wojny, jakie miały miejsce w XVII i XVIII wieku. Od połowy wieku XIX po większości plemion zostało tylko wspomnienie. Kwiat: te małe orzeszki, to miejsca przymusowego pobytu Indian – rezerwaty.

48.

manuscrito049a

25V

25V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F25v.jpg

Burbonowie. Ludwik XIV.

Korzeń: bardzo nietypowy, kształtem przypominający sylwetkę człowieka. Liście: jeden ogromny gąszcz liści, kształtem przypominający kwiat. Kwiat: nie widać niczego co przypominało by tę część rośliny. Obok korzenia, do liścia uczepione jest jakieś zwierzę przypominające psa.

Korzeń: sylwetka człowieka jest wskazówką, iż roślina ta nie „zajmuje się” jakimś wydarzeniem historycznym, wojną, czy konkretnym krajem, a jest to opowieść o człowieku, najświetniejszym przedstawicielu swojego rodu – Ludwiku XIV. „Państwo to ja” – tym jednym powiedzeniem, władca ten doskonale scharakteryzował, tak swoją osobę jak i formę sprawowanej przez siebie władzy – czyli monarchia absolutna. Kwiat: sylwetka uczepionego do liścia psa – to zapewne symbol całego narodu, poddanego jednej, nieludzkiej formie rządów.

49.

manuscrito049b

26R

26R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F26r.jpg

Angielska wojna domowa.

Korzeń: średniej wielkości, kilka odnóg. Liście: liczne i zielone, przypominające kształtem małe maczugi. Kwiat: dwie łodygi z kilkoma czarnymi zakończeniami.

Korzeń: wskazuje, iż przyczyny konfliktu, a chodzi tu o wojnę domową w Anglii (1642 – 1651 – rojaliści kontra parlamentarzyści), sięgają wcześniejszych wydarzeń: m. in. konflikty religijne pomiędzy anglikanami a purytanami. Liście: ich okrągłość kojarzyć się może tylko z purytanami (Roundhead – okrągłe głowy – zwolennicy parlamentu), a także z szeregiem bitw pomiędzy zwaśnionymi stronami. Kwiat: czarne zakończenia, to raczej nieciekawe konsekwencje dla rojalistów – czyli początek demokracji parlamentarnej.

24V – Wojna trzydziestoletnia.

25R – Wojny z Indianami w Ameryce Północnej.

25V – Burbonowie. Ludwik XIV.

26R – Angielska wojna domowa.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (od 22R do 24R)

41.

manuscrito043

22R

22R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F22r.jpg

Carstwo Rosyjskie.

Korzeń: kształtem przypomina korzeń 19V. Pomiędzy jego szczytem a łodygą – kilka dodatkowych kłączy. Liście: kilka poziomów biało-zielonych, półokrągłych listków. W górnej części odnogi, łodygi zmieniają swój format i kolor: rozpościerają się szeroko we wszystkie strony ku górze, niczym kłosy dorodnego zboża. Kwiat: trzy oklapłe kwiatki, o czarnych płatkach.

Korzeń: jego kolor i kształt informuje o tym, że chodzi o wydarzenia związane z narodem rosyjskim. Dodatkowe kłącza na szczycie korzenia – to zapowiedź kłopotów tego narodu w okresie panowania Iwana IV Groźnego, a także okres Wielkiej Smuty. Liście: biało-zielone listki symbolizują dynastię Romanowów. Szeroko rozpostarte „kłosy” – to okres panowania Piotra I. Rosja wkrótce stanie się największym państwem na świecie. Kwiat: ich czarny kolor i zwiędłość – znamionują kres tej formy rządzenia (samodzierżawie – wersja monarchii absolutnej).

42.

manuscrito044

22V

22V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F22v.jpg

Chiny.

Korzeń: równie oryginalny i fantazyjny jak korzeń 18V. Kształtem przypomina wielkiego smoka. Liście: ich przedstawienie, niejako z profilu, wywołuje wrażenie, iż są powiązane w pęczki. Świadczyć to ma o ich ogromnej ilości. Białe i zielone „sprasowane” liście, oblepiają wszystkie „piętra”. Łodyga tej rośliny wyrasta wieloma pędami z korzenia. Kwiat: równie imponujący co pozostałe części rośliny. Płatki biało-szaro-czarnego koloru.

Korzeń: czyli smok – powszechnie uznawany jest za symbol Chin. Liście: wielość odnóg łodygi – czyli symbolicznego wektora czasu, świadczy o tym jak wielką i znaczącą cywilizacją jest Państwo Środka. Liczne i „sprasowane” liście symbolizują równie liczne poszczególne dynastie. Kwiat: kolory jego płatków wiele mówią tym, iż potęga wojskowa i kulturowa z czasem zszarzeje i w dosłownym tego słowa znaczeniu – wyblaknie.

43.

manuscrito045

23R

23R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F23r.jpg

Hohenzollernowie.

Korzeń: bardzo nietypowy, kształtem przypominający połączone ze sobą fragmenty rur. Każdy jego segment posiada osobne, niewielkie korzonki. Co równie ciekawe, z korzenia wyrastają dwie łodygi. Liście: duża ilość zielonych i dorodnych, postrzępionych liści. Łodygi tej rośliny w górnej części łączą się za pomocą poprzecznej łodygi. Kwiat: na szczytach każdej z osobnych łodyg, wyrastają drobne kwiatki o niebieskich płatkach.

Korzeń: symbolizuje genesis rodu Hohenzollernów – niemieckiego rodu wywodzącego się ze Szwabii, którego przedstawiciele rządzili w wielu niemieckich krajach. Fakt, iż zasięg tego rodu ograniczał się w zasadzie tylko do jednego kręgu kulturowego, sygnalizuje właśnie ten jeden wielo-segmentowy, niemiecki „rurociąg”. Liście: ich mnogość – wiele mówi o liczbie i randze przedstawicieli tego rodu, zaś dwie, połączone ze sobą w górnej części, łodygi, to informacja o tym, iż dwie ich główne linie – czyli frankońska i szwabska, w roku 1871 doczekały się tytułu cesarzy niemieckich. Kwiat: dwa kwiatki na szczytach łodyg – to właśnie „cesarskie” chwile triumfu.

44.

manuscrito046

23V

23V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F23v.jpg

Święte Cesarstwo Rzymskie.

Korzeń: imponujący, szeroko rozgałęziony, w swoim kształcie przypominający stojak choinkowy (cała roślina zresztą też). Kwiat: Jedna gruba łodyga – niczym pień drzewa, z którego wyrastają dwie gałązki z grubymi, przysadzistymi liśćmi. Kwiat: na szczycie rośliny spory kwiat z kilkoma niebieskimi płatkami, poniżej, na bocznych gałązkach – dwa mniejsze.

Korzeń: wielkość i rozłożystość korzenia nie dziwi – było dziedzicem innego Cesarstwa, Rzymskiego. Liście: to okres panowania tego Cesarstwa – lata (962 – 1806). Kwiat: skojarzenie z gwiazdą betlejemską na bożonarodzeniowej choince (jak i cały kształt rośliny), potwierdza genialność twórcy Manuskryptu.

45.

manuscrito047

24R

24R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F24r.jpg

Reformacja.

Korzeń: raczej spory, pędy pofalowane i zupełnie bezbarwne. Liście: małe, zielone, wyrastają z dwóch identycznych łodyg. Całość kształtem przypomina „zielone płuca”. Kwiat: dwa zielone kielichy, których zakończeniem są liczne białe płatki.

Korzeń: jego bezbarwność jest nawiązaniem do korzenia 17R – mówi o kruchości i trudnościach. Takie też są podstawy tej rośliny – wyrasta ona z „trudności”, jakie prześladowały symboliczną glebę – czyli cały Kościół Katolicki. Liście: dwie łodygi – to dwa główne nurty teologiczne Protestantyzmu: nurt główny i nurt ewanglikarny, zaś listki symbolizują różne jego odłamy: luteranizm, kalwinizm, anglikanizm, metodyzm i inne unijne Kościoły protestanckie. Kwiat: to symbol tego wyznania – Luther rose.

22R – Carstwo Rosyjskie.

22V – Chiny.

23R – Hohenzollernowie.

23V – Święte Cesarstwo Rzymskie.

24R – Reformacja.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (od 19V do 21V)

Jak do tej pory interpretacja poszczególnych stron Manuskryptu dotyczyła wydarzeń historycznych, które dotyczyły czasów jakie teoretycznie mogły być znane jego autorowi. „Badania pergaminu, na którym napisano manuskrypt, metodą datowania radiowęglowego, przeprowadzone w latach 2009–2011 przez specjalistów z Uniwersytetu Arizony wykazały, że pochodzi on z początku XV wieku (powstał między 1404 a 1438.”  (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Manuskrypt_Voynicha

Następne ilustracje dotyczą już wydarzeń, które można by określić jako Terra incognita. Cokolwiek z tego wynika to wnioski pozostawiam każdemu z czytelników, którzy tu „zbłądzili”. (drukarka 4D) Na temat teorii dotyczących zawartości i przeznaczenia Manuskryptu, a także różnorakich głosicieli odkrywczych teorii: tych naukowo-kryptologicznych, jak i tych fantastyczno-kosmicznych, także można wiele powiedzieć, ale o nich przy innej okazji.

36.

manuscrito038

19V

19V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F19v.jpg

Ruś i Księstwo Moskiewskie.

Korzeń: duży z licznymi odnogami, góra obcięta. Liście: dwa piętra bardzo gęsto ściśniętych, zielonych liści, przypominający koronę leśnych drzew. Kwiat: zaskakująco mizerne trzy pąki, z których wychylają się czarne płatki.

Korzeń: kilka odnóg i gruby korzeń, to informacja o wielkości i znaczeniu plemion posługujących się językiem rosyjskim. Obcięta góra korzenia symbolizuje inicjujący wpływ germańskich Waregów na powstanie zalążków państwowości. Liście: Dwie olbrzymie „leśne” kępy kodują oczywiście Ruś Kijowską i później powstałe Księstwo Moskiewskie. Kwiat: Oba te organizmy państwowe nieustanie zmagały się z sąsiadami. Ruś za przyczyną najazdów mongolskich (Tatarzy), legła, niczym młody las, pod uderzeniami pił i siekier drwali (1237 – 1240), Moskwa o swe przetrwanie musiała walczyć ze Szwedami, Krzyżakami i rzecz jasna Tatarami – trzy czarne kwiatki.

37.

manuscrito039

20R

20R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F20r.jpg

Habsburgowie.

Korzeń: raczej spory, silnie rozgałęziony. Liście: bardzo duża liczba łodyg i drobnych listków, rosnących we wszystkie możliwe strony. Kwiat: w stosunku do ilości lisków nad wyraz skromne pąki.

Korzeń: jego rozgałęzienia to drzewo genealogiczne przodków Karola V. Liście: ich ilość i rozmiar jest wprost proporcjonalny do pozycji jaką Habsburgowie osiągnęli za panowania tego władcy – za sprawą hiszpańskich kolonii w Ameryce i Azji, pierwszy władca nad którego imperium nigdy nie zachodziło słońce. W głównej mierze stało się to za przyczyną ich polityki dynastycznej – „niech inni prowadzą wojny, ty, szczęśliwa Austria, zaślubiaj”. Kwiat: to raczej marny koniec dynastii.

38.

manuscrito040

20V

20V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F20v.jpg

Stulecie odkryć.

Korzeń: jego kształt kojarzy się z górą. Pomiędzy korzeniem a łodygą – delikatna przerwa. Liście: przypominają małe zielone papryczki. Podobnie jak w przypadku liści 17R – w nietypowy sposób odstają one prostopadle od łodygi. Od głównej łodygi odchodzą dwie odnogi. Powyżej jeszcze dwa podobne papryczkowate listki. Kwiat: wiele drobnych czarnych kwiatków, przypominających kwiaty ostu.

Korzeń: symbolizuje ziemię, tą znaną europejczykom, której krańcami były Słupy Herkulesa. Liście: ich kształt stanowi konotację z wyprawami krzyżowymi – czyli wielokrotność podejmowanych ekspedycji, czego skutkiem było odkrycie Nowego Świata. Kwiat: niestety, odkrycia te skończyły się eksterminacją wielu ludów i plemion z dwoma największymi i wspaniałymi cywilizacjami – Azteków i Inków (dwie główne odnogi łodygi), czego dowodem jest czarny kolor kwiatków.

39.

manuscrito041

21R

21R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F21r.jpg

Jagiellonowie.

Korzeń: raczej wątły, co ciekawsze, zupełnie bezbarwny – zaledwie zarys konturów. Liście: kępka drobnych listków, otoczonych przepięknym wianuszkiem gałązek. Kwiat: wiele drobnych wielokolorowych kwiatków wplecionych w wianuszek łodyg.

Korzeń: niezwykłość zupełnie bezbarwnego i zdawałoby się niewidocznego korzenia jest zupełnie zrozumiała jeśli wziąć pod uwagę genesis rodu Jagiellonów, a była to gałąź rodu Giedyminowiczów. Liście: wianuszek łodyg wręcz imponuje. W formie i treści kojarzyć się to może tylko z wcześniej wspomnianą dynastią Habsburgów. W szczytowym momencie Jagiellonowie skupiali pod swoim panowaniem obszar ponad dwa miliony kilometrów kwadratowych. Kwiat: członkowie tej dynastii nosili królewskie korony, a także książęce tytuły wielu europejskich krajów. 

40.

manuscrito042

21V

21V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F21v.jpg

Handel czarnymi niewolnikami.

Korzeń: raczej niewielki, w środku przestrzeń powstała z połączenia dwóch odnóży – podobny do korzenia 13R. Liście: bardzo oryginalne, trzy poziomy biało-zielonych liści. Wyrastają z łodygi w podobny sposób jak liście w roślinach 17R i 20V – prostopadle do podłoża. Kwiat: duża ilość barwnych: biało-niebiesko-czerwonych kwiatków.

Korzeń: konotacje z korzeniem 13R (imperium rzymskie), będą zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę, iż pochodzący jak wiadomo z Genui Krzysztof Kolumb, odkrywając Nowy Świat, otworzył, zupełnie nieświadomie, przysłowiową Puszkę Pandory – zagłady tubylczej ludności, którą wkrótce zastąpić miano bestialsko traktowanymi niewolnikami z Afryki. Liście: 17R i 20V symbolizują tematy związane z podróżami, wyprawami. Nie inaczej jest w tym przypadku, a dowodzić temu ma kształt całej rośliny – przypominającej statek z trzema rozpostartymi żaglami, których biało-zielone, naprzemiennie malowane pasy, jako żywo, przypominają barwy narodowe Nigerii. Nieprzypadkowo. Poprzez fakt, iż Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki, leżącym w regionie, z którego pochodziło najwięcej czarnych niewolników, doskonale zatem nadaje się na symbol, całego ponad czterystu letniego zjawiska. Kwiat: biało-niebiesko-czerwonych kwiatki – to cel, miejsce przeznaczenia afrykańskich niewolników, czyli Ameryka: w szczególności jej środkowa część – Karaiby. 

19V – Ruś i Księstwo Moskiewskie.

20R – Habsburgowie.

20V – Stulecie odkryć.

21R – Jagiellonowie.

21V – Handel czarnymi niewolnikami.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt – część (zielarska) historyczna.

Na jakieś szersze podsumowania będzie z pewnością jeszcze czas. W tej chwili można pokusić się o wniosek, iż Manuskrypt (jego część określana jako: część zielarska) stanowi swoiste kompendium wiedzy o naszej Historii, o podobnym znaczeniu jak: aluminiowa płytka pokryta cienką warstwą złota, która wysłana została w latach siedemdziesiątych XX wieku w przestrzeń kosmiczną na próbniku amerykańskiej sondy kosmicznej Pioneer 10.

Moja propozycja odkodowania Manuskryptu Voynicha zawiera się w tym, iż każda z poszczególnych jego stron koduje jakąś inną informację. Szyfrowanie nie polega tylko na formie pisanej. Jest jeszcze całe spektrum gnozy, która z powodu ograniczonych możliwości (np. pismo runicze – najdawniejsze inskrypcje pochodzą z II i III wieku naszej ery, wcześniej egipskie pismo hieratyczne itp.) kodowana była także w innej formie – np. za pomocą znaków i symboli: patrz semiotyka – z greckiego: „semasticos” – znaczący, „semasia” – znaczenie”, „semeion” – znak od „sema” – znak, obraz, sygnał. I w taki też sposób kodowany jest Manuskrypt Voynicha – nie jest to, moim zadaniem, klasyczny szyfr pisany, tylko symboliczny rebus – ideogram. Poniżej dla lepszego zobrazowania kontinuum czaso-historycznego w telegraficznym skrócie, podsumowanie wcześniejszych opisów poszczególnych ilustracji Manuskryptu. (Od 1R do 19R)

 

1R Wielki wybuch i Kolaps – cykliczność wszechświata.

1V Około 4,5 – 5 mld lat temu – formowanie się skorupy ziemskiej.

2R Około 3,5 mld lat temu – pierwsze organizmy.

2V – Około miliarda lat temu – pierwsze jednokomórkowce (eukarioty).

3R – Około 900 – 700 mln lat temu – pierwsze organizmy wielokomórkowe.

3V – Około 700 – 600 mln lat temu – pierwsze bezkręgowce.

4R – 500 mln lat temu – pierwsze kręgowce.

4V – 400 mln lat temu – kręgowce wyszły z wody.

5R – 220 mln lat temu – początek panowania dinozaurów.

5V – 65 mln lat temu – zagłada dinozaurów, rozwój ssaków.

6R – Około 65 – 30 mln lat temu – ssaki mięsożerne.

6V – Około 30 – 7 mln lat temu – formowanie się roślin i zwierząt.

7R – Około 12 mln lat temu – pierwsze hominidy.

7V – Około 7 – 5 mln lat temu – pojawienie się człowieka.

8R – Około 100 tys. lat temu – pojawienie się człowieka współczesnego.

8V – Około 15-12 tys. lat temu – wędrówki człowieka – „most” Beringa.

9R – Około 11,5 tys. lat temu – koniec ostatniego zlodowacenia.

9V – Około 10 tys. lat temu – myśliwi zbieracze, narodziny rolnictwa.

10R – Około 4000 r. p.n.e. – rozwój społeczności miejskiej Mezopotamii.

10V – Około 3000 r. p.n.e. – początki cywilizacji starożytnego Egiptu.

11R – Przełom II i I tysiąclecia p.n.e. – Judaizm, Jerozolima.

11V – Przełom wieków – Chrześcijaństwo. Rzym.

12R – Brak. Według mnie – Starożytna Grecja.

12V – Brak. Według mnie – Imperium Aleksandra Macedońskiego.

13RImperium rzymskie.

13VImperium perskie.

14RHunowie. Imperium Mongołów.

14VCesarstwo Bizantyjskie.

15RPaństwo Franków.

15VRozprzestrzenianie się Islamu.

16RWikingowie.

16VSłowianie.

17RWyprawy krzyżowe.

17VWojna stuletnia.

18RImperium osmańskie.

18VWojna Dwóch Róż.

19RZakon krzyżacki.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (od 17R do 19R)

31.

manuscrito033

17R

17R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F17r.jpg

Wyprawy krzyżowe.

Korzeń: bardzo rachityczny, poplątane odnogi. Liście: o kształtach małych zielonych papryczek, w dość nietypowy sposób odstają one prostopadle od łodygi. Kwiat: także w formie krzyża trzy czarne kwiatki.

Korzeń: świadczy dobitnie jak kruchymi podstawami kierowali się decydenci krucjat, a także jakie trudności z dotarciem na miejsce czekały wykonawców tych szalonych pomysłów. Liście: symbolizują wielokrotność podejmowanych ekspedycji militarnych. Kwiat: czarny krzyż ilustruje czym skończyły się te wyprawy.

32.

manuscrito034

17V

17V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F17v.jpg

Wojna stuletnia.

Korzeń: rozciągnięty niczym wąż, trzy bulwiaste zgrubienia. Liście: rząd parzyście rosnących listów, na niesamowicie długiej i cienkiej łodydze. Kwiat: ilość kwiatków równie liczna jak listki, płatki w formie nakrapianych czerwonych kuleczek. Zwraca uwagę nadzwyczaj długa łodyga.

Korzeń: bulwiaste zgrubienia kodują informację o trzech głównych fazach wojny pomiędzy Anglią i Francją (XIV i XV wiek), cały lata chwilowego względnego pokoju. Liście: to poszczególne bitwy i kampanie tej wojny, zaś łodyga potwierdza po raz kolejny, iż jest równie ważnym elementem co: korzeń, liście, czy kwiat, wiele mówiącym o kontinuum historycznych wydarzeń. Kwiat: czerwień i biel płatków kojarzy się z barwami narodowymi stron konfliktu, a w wojnę, tak po jednej jak i po drugiej stronie, zaangażowanych było w sumie kilkanaście ówczesnych państw.

33.

manuscrito035

18R

18R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F18r.jpg

Imperium osmańskie.

Korzeń: raczej niewielki jednak z wieloma odnogami. Liście: kilka poziomów, kształtem przypominają te z 15V. Kwiat: na szczycie jeden kwiatek, otoczony wieloma płatkami czarnego koloru. Poniżej kilka drobnych kwiatków, na zakończeniach listków.

Korzeń: liczne odnogi wskazują na fakt, iż Turcy osmańscy „wyrastają” z islamskiego świata. Liście: są najlepszym dowodem na potwierdzenie powyższej tezy. Tworząc imperium na terenach wokół Morza Czarnego, stali się przy okazji przywódcami całego islamskiego świata. Kwiat: jego czarny kolor a co więcej pojedyncze płatki, symbolizują żałobny koniec tego imperium, z którego płatki będą odrywane pojedynczo, acz skutecznie, przez wiele dziesięcioleci.

34.

manuscrito036

18V

18V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F18v.jpg

Wojna Dwóch Róż.

Korzeń: bardzo fantazyjny i oryginalny kształt, przypomina ogromnego, leżącego lwa. Liście: zielone, gęsto rozgałęzione. Kwiat: jeden biały, na szczycie którego widać kilka czerwonych pręcików

Korzeń: o tym, że jego kształtu nie można pomylić z żadnym innym zwierzęciem, przekonują niemal idealne jego proporcje: ogon. tułów, przednie łapy, ogromna głowa. Lew jest zapowiedzią, iż rzecz dotyczy wydarzeń związanych z historią Anglii (Wielkiej Brytanii). Liście: to zapewne drzewo genealogiczne angielskiej rodziny królewskiej – dynastie Yorków i Lancasterów. Kwiat: jeden wielokolorowy, przypominający kształtem różę, a także ten drugi (znajdujący się na szczycie korzenia) – to symbol tej wojny, Wojny Dwóch Róż (1455-1485).

35.

manuscrito037

19R

19R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F19r.jpg

Zakon krzyżacki.

Korzeń: średniej wielkości z wieloma odnogami, szczyt korzenia obcięty. Liście: rosnące na dole łodygi rozłożyste, postrzępione, ku górze liście zmieniają swój kształt – brzegi listków nie postrzępione. Jeszcze wyżej kolejna forma – listki mają kształt czarno nakrapianych płatów. Kwiat: jeden sporych rozmiarów o czarnym kolorze, przechodzącym w szary na szczycie.

Korzeń: jest symbolem początków zakonu krzyżackiego sięgającego czasów III krucjaty. Obcięty u szczytu korzeń to „kłopoty” zakonu w Ziemi Świętej i próba implantacji w Europie zakończona niepowodzeniem, (wygnanie z Siedmiogrodu przez króla Węgier). Liście: to co nie udało się na Węgrzech, niestety powiodło się w Polsce, czego konsekwencje niebawem krwawo odczuły pogańskie plemiona Prus – leżące na północnych rubieżach Mazowsza. Postrzępiony kształt liści, których końce zupełnie pozbawione są koloru – to informacja o całkowitej eksterminacji pogańskiego narodu przez rycerzy zakonu, których dewizą było: Pomagać i leczyć. Istotnie, tak pomogli i leczyli ludy bałtyckie, iż w wyniku tej kuracji Prusowie całkowicie zniknęli z mapy Europy. Liście usytuowane w górnej części łodygi, to już następny etap podbojów – czyli ekspansja na tereny litewskie i Pomorza Gdańskiego. Czarno nakrapiane listki w pobliżu szczytu łodygi – symbolizują końcowy etap rozprzestrzeniania się tego, w dosłownym tego słowa znaczeniu, raka (czerniaka) na wschodzie Europy – czyli apogeum zasięgu terytorialnego Zakonu (tereny od Pomorza aż po Estonię). Kwiat: to informacja o upadku państwa zakonnego w Prusach (sekularyzacja). Rak nie zniknął jednak całkowicie – nastąpiła transformacja w nowy, jeszcze groźniejszy byt państwowy.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (od 11R do 16V)

21.

manuscrito023

11R

11R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F11r.jpg

Przełom II i I tysiąclecia p.n.e. – Judaizm, Jerozolima.

Korzeń: Trzy korzenie, splecione ze sobą, każdy „przychodzący” i „idący” w swoją drogę. W górnej części jakby odcięte. Liście: dwa listki zwisające, a zarazem zrośnięte u powały ogromnego bukietu. Kwiaty: jeden wielki i sprawiający wrażenie przepięknego i gęstego kwiatostanu.

Korzeń: po pierwsze: kojarzy się z menorą – symbolem religii judaistycznej. Odcięcie korzeni w górnej części wiele mówi o dramatycznych losach przedstawicieli tej religii – trwająca prawie dwa tysiące lat diaspora. Po drugie: trzy „przychodzące” i „idące” w swoją stronę korzenie – symbolizują trzy główne religie monoteistyczne: Judaizm, Chrześcijaństwo i Islam, które to religie, w niekiedy bardzo dramatyczny sposób, splotły swoje losy w jednym mieście (punkcie) – Jerozolimie. Liście: zwisające u powały bukietu kwiatów przełamują konwencję symboliki poszczególnych elementów poprzednich roślin ( korzeń, liście, kwiat). Tym razem te dwa listki stanowią ostatni – końcowy akord symboliki. Jest to zapowiedź nieodległej przyszłości. Kwiat: jako iż rzecz dotyczy Jerozolimy, to ten wspaniały bukiet symbolizuje całą dramatyczną historię tego miasta na przestrzeni kilku tysiącleci. Liście wyrastają bezpośrednio z tradycji „pierwszej” religii.

 22.

manuscrito024

11V

11V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F11v.jpg

Przełom wieków – Chrześcijaństwo. Rzym.

Korzeń: solidnie rozgałęziony, kształtem przypomina ośmiornicę, z tym iż połowa z jego odnóg, dokładnie naprzemiennie co druga, jest obcięta. Liście: różnokolorowe: zielone, pomarańczowe, czerwone, brązowe, tworzące ogromny gąszcz kształtem przypominający tiarę – papieską koronę składającą się z trzech diademów. Kwiat: o tym, iż bezsprzecznie chodzi o tiarę przekonuje jej zwieńczenie – w kształcie krzyża.

Korzeń: obcięte odnogi symbolizują jakże dramatyczne początki tej religii. Dwie łodygi wyrastające z jednego korzenia – jest to informacja o schizmie między prawosławiem a rzymskim katolicyzmem. Liście: ich kształt jak i niesamowite kolory mówią same za siebie. Kwiat: kształt krzyża – najważniejszy symbol tej religii.

12R i 12V brak.

Starożytna Grecja.

Imperium Aleksandra Macedońskiego.

Ilustracje te zaginęły, z tego też powodu trudnym jest wydedukować czego mogły dotyczyć. Jednakże jeśliby trzymać się kontinuum czaso-historycznego a także logiki, to myślę że powinny dotyczyć tematyki związanej ze starożytną Grecją, (jeśli był Rzym, to nie sposób pominąć tak ważnej cywilizacji), a także tematyka związana z imperium Aleksandra Macedońskiego (jeśli poniżej prezentują się imperia, to nie można pominąć tego, jednego z największych).

 23.

manuscrito025

13R

13R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F13r.jpg

Imperium rzymskie.

Korzeń: olbrzymich rozmiarów, przysadzisty niczym burak, w środku przestrzeń powstała z połączenia dwóch odnóży, góra większość łodyg obcięta. Liście: raczej spore postrzępione dwukolorowe. Kwiat: podobny w formie do korzenia – jakby wszystkie odnogi poobcinane.

Korzeń: jego kształt symbolizuje najdalszy zasięg imperium rzymskiego, zaś ta przestrzeń między odnóżami to Mare Nostrum (nasze morze), czyli Morze Śródziemne. Obcięte łodygi na szczycie korzenia informują, iż imperium to powstało dzięki bezwzględnym podbojom, na gruzach innych równie ciekawych ludów, kultur i cywilizacji. Liście: ich kształt a szczególnie tego po prawej stronie, kojarzy się z hełmem rzymskiego centuriona. Kwiat: koniec tego imperium był równie bezwzględny jak jego początki.

24.

manuscrito026

13V

13V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F13v.jpg

Imperium perskie.

Korzeń: Raczej spory, w wieloma odnóżami. Liście: dwa ogromnie geste i różnokolorowe skupiska liści, rosnące na dwóch równie ogromnych łodygach. Kwiat: z lewej strony haczykowato zakończone owoce, z prawej podobne do poniżej usytuowanych, mniejsze już kłębowisko liści.

Korzeń: kształt jego haczykowatych odnóży nie pozostawia złudzeń, iż mamy do czynienia z półksiężycem – motywem często występującym w sztuce dekoratywnej krajów muzułmańskich, początkowo pod wpływem dynastii Sasanidów (224-651 n.e.). Liście: dwie łodygi informują o dwu kierunkach ekspansji tego imperium: wschodnim i zachodnim – szereg zwycięskich wojen z Rzymem. Kwiat: wyrastające z lewej strony, to tereny zachodniej części imperium, które w przyszłości (po upadku Sasanidów) opanuje Mahomet – Islam. Kwiaty po prawej stronie to wschodnia perska część imperium – zrozumiały jest zatem kształt i faktura tego elementu (Iran).

25.

manuscrito027

14R

14R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F14r.jpg

Hunowie. Imperium Mongołów.

Korzeń: Bardzo nietypowy, kształtem przypominający węża. Szczyt korzenia obcięty. Liście: nietypowości ciąg dalszy – liście w kształcie strzał wystających z kołczana – dwa poziomy. Poniżej ich ilość jest większa od tych na górze. Kwiat: w stosunku do całej rośliny bardzo skromny jeden czerwony kwiatek wyrastający z czarnego pąka.

Korzeń: jego nietypowość jest zrozumiała jeśli wziąć pod uwagę, iż rzecz dotyczy plemion koczowniczych zamieszkałych stepy Azji Środkowej – czyli spod chińskiego muru. Obcięty korzeń informuje o „nagłym” końcu ich krwiożerczych zapędów. Liście: skojarzenie z kołczanem bezdyskusyjne. Dwa poziomy.strzał to informacja o dwóch falach najazdów barbarzyńskich plemion. Pierwsza z roku ok. 370, która wywołała wielką wędrówkę ludów, co w konsekwencji przyczyniło się do upadku Cesarstwa Rzymskiego, druga to imperium Czyngis-Chana z XIII wieku. Kwiat: czarny pąk jest informacją o kłopotach Mongolii z czasów II wojny światowej – japońska inwazja. Kolorowy kwiatek – lud ten tak wiele wieków będący przyczynkiem kłopotów w końcu zakwitł – ucywilizował się.

26.

manuscrito028

14V

14V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F14v.jpg

Cesarstwo Bizantyjskie.

Korzeń: sporych rozmiarów, koloru czerwonego, wszystkie jego odnogi poobcinane. Liście: dwa ogromne, zielone i postrzępione liście. Kwiat: kilka, bardzo wzorzyste, nieomal mozaikowe.

Korzeń: kształt a także kolor nawiązuje do flagi Cesarstwa Bizantyjskiego. Poobcinane wszystkie odnogi to informacja o tym, że cesarstwo te tak rozległe i tak stosunkowo długo trwające, nie przetrwało jednak próby czasu. (od Konstantyna I lub Teodozjusza I – IV wiek – do 1435 r.). Liście: nieprzypadkowo dwa ogromne niczym dwa płuca – europejska i bliskowschodnia część tego samego organizmu, którego zwornikiem – stolicą był Konstantynopol. Kwiat: skojarzenie z mozaiką jednoznacznie uwypukla główny styl, motyw dekoracyjny sztuki zdobniczej tego regionu.

27.

manuscrito029

15R

15R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F15r.jpg

Państwo Franków.

Korzeń: koloru czerwonego, posiada dwie odnogi, bezpośrednio z niego wyrasta następny segment korzenia – koloru białego. Liście: ich kształt kojarzy się z liściem dębu szypułkowego. Potwierdzeniem tego są zwisające na końcach tych liści owoce o kształcie żołędzi. Łodyga stosunkowo solidna z dużą ilością gałązek. W górnej części łodygi kolejny owoc dębu, koloru raczej ciemnego – wyraźnie bez „kapelusika”. Dalej łodyga rozdziela się na dwie części – kielichy. Kwiat: Mimo iż z łodygi wyrastają dwa kielichy, to tylko z jednego wyrasta dość duży kwiat, przypominający kwitnący słonecznik.

Korzeń: dwie odnogi symbolizują genesis Państwa Franków, a sięga ono III wieku n.e. Powstali oni z wymieszania mniejszych plemion germańskich mieszkających nad dolnym Renem. Innym odłamem tych plemion byli Frankowie saliccy zamieszkujący na terenach w pobliżu Morza Północnego między Mozą a Skaldą, z których wywodzą się Merowingowie. Jeden segment wyrastający bezpośrednio z drugiego, to nic innego tylko poszczególne, następujące po sobie dynastie: najpierw Merowingowie, później Karolingowie. Posuwając się ku górze po tym symbolicznym wektorze czasu, widać rozkwit tego pierwszego europejskiego imperium. Kulminacyjnym momentem imperium była śmierć Karola Wielkiego, po której nastąpił jego rozpad na część zachodnią – Francja i część wschodnią Niemcy, czego egzemplifikacją są te dwa kielichy. Kwiat: jego umieszczenie w lewym kielichu symbolizuje Francję (część zachodnia), czego dowodem jest słonecznik – patrz Ludwik XIV – Król Słońce.

28.

manuscrito030

15V

15V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F15v.jpg

Rozprzestrzenianie się Islamu.

Korzeń: cztery odnogi. Liście: cztery ogromne, zielone liście, wyrastają one z jednego miejsca na prostej, raczej długiej łodydze. Na jednym z tych liści dostrzec można coś co przypomina ziarenko kawy. Kwiat: z białego kielicha wystają dwa pręciki z czymś co przypomina koraliki.

Korzeń: świadczy o tym, iż Islam swoimi korzeniami sięga muzułmańskich (sasanidzkich) tradycji. Liście: cztery ogromne, symbolizują rozprzestrzenianie się tej religii na cztery strony ówczesnego świata, (półwysep arabski, Abasydzi, Fatymidzi, Almorawidzi, Kalifat Omajadów), zaś fakt iż wyrastają one z jednego punktu, to już cała problematyka związana z Mohametem i miejscem, w którym wszystko to się zaczęło (Mekka). Potwierdzeniem tego, że chodzi tu o arabską część świata jest właśnie symbol ziarenka kawy. Kwiat: biały kolor kielicha to symbol białych strojów muzułmańskich pielgrzymów. Pręciki, (niby koraliki) – to islamski różaniec składający się z 99 koralików.

29.

manuscrito031

16R

16R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F16r.jpg

Wikingowie.

Korzeń: wiele przysadzistych odnóg, szczyt korzenia odcięty. Liście: wiele sporych, zielonych, gwieździście uformowanych liści. Kwiat: falujący kształt płatków. Kolory: biel, zieleń, czerwień.

Korzeń: jego opływowa forma, jak i brunatny kolor symbolizuje statki wikingów, dzięki którym mogli podbijać całą kontynentalną Europę. Obcięty szczyt korzenia panowanie wikingów nie trwało na szczęście zbyt długo. Liście: ich wielość i rozgwieżdżony kształt wiele mówi o agresywności najeźdźców. Kwiat: biel i czerwień falujących płatków przypominać ma żagle (zwinięte) nordyckich zdobywców.

30.

manuscrito032

16V

16V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F16v.jpg

Słowianie.

Korzeń: jeden nawet spory, u szczytu obcięty. Liście: raczej nietypowe, ich fantazyjny kształt bardziej kojarzy się z kwiatem. Kolory: biel i czerwień. Kwiat: kształt równie oryginalny jak kwiato-liście. Jego kolory – biały i niebieski.

Korzeń: jego rozmiar symbolizuje znaczenie Słowian, którzy swoim zaistnieniem zmienili bieg historii w Europie wschodniej i południowo-wschodniej. Obcięty od szczytu korzeń informuje o tym, iż tereny skąd przybyli – Euroazja, była ich kolebką, z którą na zawsze już się pożegnali. Liście: te fantazyjne i nietypowe biało-czerwone kwiato-liście, do tej pory stanowią wyróżnik strojów ludowych większości narodów w Europie wschodniej, czego potwierdzeniem są barwy narodowe. Kwiat: nad całą rośliną góruje równie fantazyjny w formie kwiat, z tą jednak różnicą, iż jego barwy są nieco inne: jest biało-niebieski. Kwiat ten symbolizuje największy i jak się okaże, okazało, dominujący nad pozostałymi słowiańskimi kwiatami – naród rosyjski. Nota bene, niebieski kolor w połączeniu z białym i czerwonym można odnaleźć na flagach narodowych kilku innych słowiańskich państw.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (od 1R do 10V)

Najpierw mały wstęp.

Zajmując się tak wielce skomplikowaną i myślotrawiącą dziedziną jaką jest deszyfracja, czy też rozkodowywanie tego o co autorowi chodziło, to oprócz encyklopedycznej wiedzy i naukowego ujęcia tematu, niezbędna jest także intuicyjna umiejętność łączenia faktów jak i wyciągania wniosków z tych faktów. Jeśli chodzi o Manuskrypt Voynicha to zdecydowana większość badaczy skupia się na próbie rozszyfrowania kodu pisma. Wielki szacunek dla nich. Według mnie, sam tekst jest celowo zastosowaną mistyfikacją mającą zaangażować czytelników w bezowocne poszukiwania kodu manuskryptu podobnie jak np. celowo rozsypane niczym puzzle Centurie Nostradamusa. Ja w swoich poszukiwaniach skupiłem się na symbolicznym znaczeniu ilustracji. Dla kogoś kto ma tylko naukowe spojrzenie na zagadnienie szyfrowania, wszystko to proponuję wydawać się może zbyt mało wiarygodne, nie falsyfikowalne. Dlatego też proszę o cierpliwość – dopiero większa ilość ilustracji potwierdzi moją teorię mówiącą o tym, iż: Manuskrypt, a konkretnie część Zielarska stanowi, według mnie, swoiste kompendium wiedzy o Ewolucji Życia na Ziemi – począwszy od jego kosmologicznego aspektu, poprzez Ewolucję Człowieka (Teoria Darwina), aż po Prehistorię, a także Historię Współczesną. W dalszej części sekcji Zielarskiej jej autor zaszyfrował wszystkie najważniejsze wydarzenia z naszej historii powszechnej z taką dokładnością, iż niejeden podręcznik do nauki historii mógłby mu pozazdrościć dokładności. Mało tego, zaszyfrowane ilustracje Manuskryptu opisują także całkiem współczesne wydarzenia jak również te których dopiero będziemy świadkami w przyszłości! Jeśli chodzi o ilustracje innych części np: Astronomicznej, czy Biologicznej, to wszystkie one również mają swoje symboliczne znaczenie, ale o tym przy innej okazji.

A więc do rzeczy. Rozpatrując symboliczne znaczenie ilustracji Manuskryptu Voynicha (szczególnie w jego sekcji zielarskiej) należy wziąć pod uwagę poszczególne najważniejsze elementy danej rośliny: korzeń, łodygę, liście a także kwiat. Wszystkie te elementy rośliny stanowią zakodowaną informację. O czym? O tym poniżej. Przy opracowywaniu tematu korzystałem z oryginalnych ilustracji Manuskryptu Voynicha, do którego prawa autorskie posiada Uniwersytet Yale – Beinecke Rare Book & Manuscript Library (link)-  http://www.bibliotecapleyades.net/ciencia/esp_ciencia_manuscrito07a.htm

1.

manuscrito003

1R

1R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F1r.jpg

Litery rozpoczynające drugi i trzeci akapit pierwszej strony Manuskryptu Voynicha: wielkie i dość nietypowe w swoim kształcie, w swojej idei nawiązują do cykliczności wszechświata – Wielki Wybuch i Kolaps.

2.

manuscrito004

1V

1V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F1v.jpg

Około 4,5 – 5 mld lat temu – z chmury gazowo-pyłowej tworzy się Układ Słoneczny z centralnie położonym Słońcem (ponad 99 procent wagi układu) oraz pozostałe planety, w tym także i Ziemia.

Około 4,2 mld lat temu – w wyniku stygnięcia formuje się skorupa ziemska.

Korzeń: guzowaty, liczne kreski pokręcone jak i proste, krótkie korzenie przypominające swoim kształtem szpony lub kły. Liście: kolorowe (zielono-czerwone). Kwiat: jeden – u szczytu koloru czarnego, okrągły.

Korzeń: symbolizuje niezwykle dynamiczne i burzliwe początki Układu Słonecznego, a w szczególności – Ziemi. Liście: formowanie się skorupy ziemskiej. Czerwień listków zapewne nawiązuje do czerwieni lawy, zieleń zaś, to formująca się z tej lawy skorupa ziemska. Kwiat: owoc kwiatka – to powstała w wyniku stygnięcia lawy uformowana już i ukształtowana skorupa ziemska.

 3.

manuscrito005

2R

2R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F2r.jpg

Około 3,5 mld lat temu – tworzą się pierwsze organizmy- bakterie. Sinice – jedne z najstarszych organizmów, dzięki fotosyntezie wydzielają tlen, który tworzy warstwę ozonową pochłaniającą promieniowanie ultrafioletowe.

Korzeń: ciemnoczerwony, poskręcany. Liście zielone, w kształcie trójkątnym. Kwiaty: koloru jasnego, puszyste, złożone z wielu drobnych płatków.

Korzeń: swoim poskręcanym kształtem i ciemnym kolorem „personifikuje” pierwsze bakterie, którym zawdzięczamy obecność tleny w atmosferze ziemskiej. Liście: zieleń to życiodajny tlen. Kwiaty: swoim kolorem i pierzastą strukturą znakomicie imitują równie postrzępione zazwyczaj obłoki.

4.

manuscrito006

2V

2V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F2v.jpg

Około miliarda lat temu – powstały pierwsze organizmy jednokomórkowe (eukarioty).

Korzeń: łodyga tej rośliny wyrasta bezpośrednio z podłoża (korzeń nie jest widoczny). Liść: jeden, w stosunku do innych liści z manuskryptu, proporcjonalnie duży, wręcz dominuje, przytłacza całą ilustrację. Kwiat: raczej delikatny, płatki liliowo-białe.

Korzeń: a właściwie jego brak, ilustruje fakt, iż istotnie są to pierwsze organizmy, powstałe „z niczego”, przypominające w ogólnym planie komórki wchodzące w skład wszystkich późniejszych organizmów. Symptomatyczne i wyjątkowe w swojej symbolice jest podłoże, z którego wyrasta ta „jednokomórkowa” roślinka – wyglądem przypomina ziarenka piasku. Z lewej strony strony pojedyncze – jednokomórkowce, po prawej – już łączące się w wielokomórkowe struktury. Liść: jego ogrom – symbolizuje ową dominację, takiej a nie innej, formy organizacji życia na Ziemi. Kwiat: wszelkie organizmy wielokomórkowe swoje prapoczątki powzięły z komórek eukariotycznych. Ów kwiatek to kwintesencja ewolucji – królestwo zwierząt.

5.

manuscrito007

3R

3R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F3r.jpg

Około 900 – 700 mln lat temu – pierwsze organizmy wielokomórkowe.

Korzeń: dość solidny, liczne rozgałęzienia. Liście: ich ilość również nietypowa – jest ich „nieskończenie” wiele, wielokolorowe: czerwone, białe, zielone. Kwiat: nie ma.

Korzeń: liczne rozgałęzienia informują o tym, iż jest to już wielokomórkowiec – swoje życiodajne soki czerpie z ewolucyjnej specjalizacji pierwszych eukariotów. Liście: symbolizują mnogość i różnorodność gatunków, tak roślin jak i zwierząt (euglena) – organizm należący zarówno do świata roślin i zwierząt, ameba, volvox, itp. Kwiat: ze zrozumiałych powodów na ilustracji go nie ma. Każdy przedstawiciel flory czy też fauny składa się z komórek – podstawowego budulca wszystkich organizmów.

6.

manuscrito008

3V

3V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F3v.jpg

Około 700 – 600 mln lat temu – pierwsze bezkręgowce.

Korzeń: jeden długi, składający się jak gdyby z segmentów. Liście: nietypowe, haczykowate. Kwiat: dwa, ciemnego koloru, nierównego rozmiaru, ciężkie, nabrzmiałe. Kształt kwiata przyponina w połowie przekrojony owoc czy warzywo, którego brzeg zsechł.

Korzeń: symbolizuje poszczególne etapy nieustannie przebiegającej ewolucji roślin i zwierząt. Liście: to chaotyczna i niczym nieokiełznana eksplozja pojawiania się i zanikania różnych najdziwniejszych form życia. Kwiat: to informacja o tym, iż ofiary drapieżników, (jak i one same również), „zastosowały” manewr ochronny – chitynowy pancerz, np. Anopmalacaris – gigant o długości około jednego metra.

7.

manuscrito009

4R

4R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F4r.jpg

500 mln lat temu – pierwsze kręgowce.

Korzeń: rozgałęziony. Liście: wiele drobnych kolorowych – zielonych i czerwonych listków. Kwiat: większość gałązek zwieńczona kwiatem.

Korzeń: symbolizuje szeroko rozgałęzioną rodzinę strunowców, protoplastów wszystkich kręgowców. Liście: ilość gałązek i listków świadczyć ma o ilości tak rodzajów jak i gatunków znanych nam obecnie kręgowców. Kwiat: ewolucyjne „wysiłki” strunowców (korzeń) nie poszły na marne – licznie zaowocowały: (ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki).

8.

manuscrito010

4V

4V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F4v.jpg

400 mln lat temu – w ślad za roślinami kręgowce „wyszły”dosłownie i w przenośni z wody.

250 mln lat temu – ulega zagładzie 80-90 procent gatunków (permskie wymieranie gatunków).

Korzeń: dziwny kształt – liczne odnogi, w górnej części bulwiasty. Liście: drobne haczykowate, także gwieździście rozgałęzione. Kwiat: koloru ciemnego nad którym ponownie uwidaczniają się listki – konkretnie jeden rozgałęziony.

Korzeń: jego kształt wiele „mówi”. Najpierw klasyczny kształt – spokojna ewolucja w znanym sobie (wodnym) środowiska, później nagła zmiana – wyjście kręgowców na powierzchnię. Liście: to początkowy, raczej trudny etap w przystosowaniu się kręgowców do nowego środowiska. Kształt liści – wpierw tylko haczykowate (woda), później także rozgałęzione, Kwiat: jego „żałobny” kolor symbolizuje permską katastrofę – zagładę ponad osiemdziesięciu procent gatunków żyjących na naszej planecie. Nad nim pojedynczy gwieździście rozgałęziony listek informuje o sukcesie decyzji wyjścia z kręgowców z wody, a także o tymi iż zagłada ta nie była na szczęście totalna – Życie będzie mieć swój dalszy ciąg.

9.

manuscrito011

5R

5R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F5r.jpg

220 mln lat temu – początek panowania dinozaurów.

Korzeń: rozgałęziony, niewielki, raczej mizerny – bez wyraźnego koloru (przeźroczysty). Liście: ich rozłożyście napuszony kształt nadaje roślinie niesamowite wrażenie. Kwiat: w stosunku do ogromnych liści, zadziwiająco skromny.

Korzeń: zupełnie bezbarwny – przypominać ma permską zagładę, z której tylko nielicznym gatunkom gadów udało się przeżyć np. Lagosuchus. Kwiat: to okres dominacji dinozaurów, które zdominowały wszystkie dostępne środowiska: woda, ląd, powietrze. Kwiat: symbolizuje zdecydowanie niewielkie możliwości gadzich mózgów. Szczyt kwiatka – kojarzyć się wydaje nawet dobrze, tym skromnym, w stosunku do rozmiarów dinozaurów, narządem.

10.

manuscrito012

5V

5V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F5v.jpg

65 mln lat temu – w wyniku uderzenia meteorytu w Ziemię – zagłada dinozaurów (wszystkie większe zwierzęta wymierają). Następuje rozwój gadów ssakopodobnych, które dzięki umiejętności kopania nor – przeżywają katastrofę. Później – lawinowy wzrost panowania ssaków na Ziemi.

Korzeń: rozgałęziony, lekko bulwiasty. Liście: raczej niewielkie, postrzępione na brzegu, rozmieszczone równomiernie na wszystkich gałązkach, większość zielone, niektóre pozbawione koloru. Kwiat: jest ich kilka, na różnych poziomach – gałązkach, ładny czerwony kolor, niektóre zwiędnięte.

Korzeń: jego bulwiasty kształt koreluje z korzeniem 4V – jest to informacją o tym iż gady ssakopodobne, które przetrwały zagładę po uderzeniu meteorytu, swoich antenatów miały w czasach przed panowaniem dinozaurów. Konkretnie chodzi tu o terapsydy – zdziesiątkowane przez permską katastrofę. Liście: ich rozmieszczenie na tej symbolicznej roślinie ilustruje całą genealogię powstania i ekspansji ssaków. Kwiat: z gromady ssaki wyewoluowały – stekowce (zwiędnięte kwiatki), torbacze, łożyskowce.

11.

manuscrito013

6R

6R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F6r.jpg

Około 65 – 30 mln lat temu – rozwój ssaków roślinożernych i mięsożernych.

Korzeń: bezbarwny, poskręcany. Kwiat: niewiele ich i bardzo postrzępione. Kwiat: równie dziwne jak liście – na końcach jakby obcięte, z „pryszczami”.

Korzeń: symbolizuje pokrętne i bezbarwne początki ssaków po zajęciu niszy ewolucyjnej opuszczonej przez olbrzymie i dominujące w ekosystemie gady. Liście: flora, a w szczególności fauna (ssaki) korzystając z dogodnych warunków do rozwoju, zajęły miejsce dinozaurów i tak jak tamte straszne jaszczury pierwsze gatunki ssaków były raczej paskudne np: Brontotherium, Entelodon, Hyaeodon. Kwiat: egzemplifikuje co się z tymi „pryszczatymi” ssakami stało – szybko wyewoluowały i szybko wyginęły.

12.

manuscrito014

6V

6V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F6v.jpg

Około 30 – 7 mln lat temu – formowanie się większości znanych nam roślin i zwierząt.

Korzeń: Równie poskręcany, jest ich więcej niż w 6R, również bezbarwny. Liście: większość gwieździście rozgałęziona. Kwiat: kuliste, małe postrzępione płatki.

Korzeń: informuje iż większość ówczesnych gatunków roślin i zwierząt stanowiły tylko i aż formę wyjściową dla innych przedstawicieli ekosystemu. Liście: ich gwieździście rozgałęziony kształt zapowiada fakt iż gatunki te się rozprzestrzenią – np. Cranioceras, Alticamelus, Dinoyus, itp. Kwiat: Niektóre gatunki się rozprzestrzenią, lecz nie wszystkie, niektóre bardzo osobliwe takie jak np. Platybelodon jednak nie.

13.

manuscrito015

7R

7R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F7r.jpg

Około 12 mln lat temu – pojawienie się pierwszych hominidów – ssaków naczelnych.

Korzeń: sporych rozmiarów, rozdwojony. Liście: nie widać. Kwiat: jeden gigantyczny, rozchodzący się promieniście.

Korzeń: jego kształt niczym szczyt góry jednoznacznie wskazuje na to, iż ssaki naczelne w istocie stanowią szczytowe osiągnięcie ewolucji począwszy od pierwszych eukariotów. Liście: których autor celowo nie uwzględnił, wskazują na to iż gwałtowny wzrost tej „rośliny” od ssaków naczelnych do człowieka rozumnego, przebiegał niemal błyskawicznie (jeśli wziąć pod uwagę wcześniejsze etapy). Kwiat: idea tej najefektowniejszej części rośliny jest zapewne niepodważalna – ssaki naczelne zdominowały cały ekosystem, stanęły na czele królestwa zwierząt.

14.

manuscrito016

7V

7V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F7v.jpg

Około 7 – 5 mln lat temu – pojawienie się człowieka.

Korzeń: raczej niewielki, Liście: wiele promieniście rozchodzących się listków, powyżej już raczej klasycznie – dwa. Daje się zauważyć, że niektóre z tych listków są czerwone, jakby przejrzałe, wypalone słońcem. Kwiat: bardzo skromne, niczym, dopiero mające się rozwinąć małe pączki.

Korzeń: początki człowieka jako gatunku, z racji wielu zagrożeń, były raczej wątłe. Liście: systematyka ssaków naczelnych z gatunku homo bardzo przypomina rozkład listków na roślinie. Wiele z tych listków jest uschniętych – symbolizują one wymarłe gałęzie w równie symbolicznym drzewie genealogicznym człowieka. Dwa najwyżej usytuowane listki to zapewne Neandertalczyk i Człowiek współczesny. Kwiat: człowiek rozumny jak owe pączki, niebawem się rozwinie.

15.

manuscrito017

8R

8R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F8r.jpg

Około 100 tys. lat temu – pojawienie się człowieka współczesnego.

Korzeń: cienki, pokręcony. Liście: jeden wokół łodygi. Kwiat: dość duży w kształcie i kolorze liścia, niczym wielka strzałka.

Korzeń: symbolizuje rachityczne genesis człowieka współczesnego. Liście: liść niemal idealnie wyznacza moment na takim symbolicznym wektorze czasu moment, kiedy to około 43 tys. lat temu Homo sapiens czyli człowiek z Cro-Magnon wkroczył na karty historii. Kwiat: forma liścia odpowiada ideogramowi całej rośliny – około 11,5 tys. lat temu, pod koniec epoki ostatniego zlodowacenia nastąpiła eksplozja demograficzna (zieleń kwiato-liścia).

16.

manuscrito018

8V

8V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F8v.jpg

Około 15-12 tys. lat temu – prehistoryczne wędrówki człowieka współczesnego – „most” lądowy Beringa.

Korzeń: kształt raczej nietypowy. Liście: u spodu rośliny dwa największe, ku górze ich wielkość maleje – są coraz drobniejsze i liczniejsze. Kwiat: drobne kwiatki dwukolorowe: niebiesko-czerwone.

Korzeń: skojarzenie z górą, zwłaszcza lodową, z pewnością na miejscu. Końcówka ostatniego wielkiego zlodowacenia. Liście: znowu jeśli traktować łodygę jako wektor czaso-historii, to coraz liczniejsze listki symbolizują rozprzestrzenianie się człowieka współczesnego na kontynencie amerykańskim. Kwiat: koronnym dowodem iż chodzi o „pierwszych Amerykanów” są niebiesko-czerwone kwiatki – czyli bezsprzecznie barwy flagi Stanów Zjednoczonych (The Star-Spangled Bander).

17.

manuscrito019

9R

9R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F9r.jpg

Około 11,5 tys. lat temu – koniec ostatniego zlodowacenia.

Korzeń: solidny, poskręcane odnogi, górna część jakby odcięta. Liście: liczne, raczej nieładne, poskręcane, rosnące na wielu osobno wyrastających z korzenia łodygach. Kwiat: płatki nakrapiane lub drobne kuleczki nasion.

Korzeń: koniec epoki lodowcowej – nagłe ścięcie górnej części. Liście: ocieplenie klimatu, a także gwałtowna ekspansja człowieka przyczyną wyginięcia wielu gatunków olbrzymich zwierząt. (Mamut, Smilodon, Titanotylopus) Liście równie dziwnie poskręcane jak te z końca panowanie dinozaurów – 6R. Kwiat: niby nasiona – eksterminacja jednych gatunków to także początek innych lepiej przystosowanych.

18.

manuscrito020

9V

9V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F9v.jpg

Około 10 tys. lat temu – myśliwi zbieracze, narodziny rolnictwa.

Korzeń: mały, dobrze rozgałęziony. Liście: u dołu rośliny większe, klasycznego kształtu, u góry mniejsze, rozdwojone końcówki. Kwiat: kilka drobnych o niebieskawym kolorze.

Korzeń: dobrze ukształtowany świadczy o tym, iż człowiek żyjący w tamtych czasach był już dobrze przygotowany fizycznie i umysłowo do podjęcia wyzwania zagospodarowania otaczającego go środowiska. Liście: symbolizują przemianę człowieka zbieracza w rolnika – (większe- myśliwy, mniejsze, w kształcie kłosa- rolnik). Kwiat: za ciężką pracę – godziwe plony, dzięki którym człowiek nie jest już zdany na łaskawość przyrody, a może bez przeszkód egzystować.

19.

manuscrito021

10R

10R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F10r.jpg

Około 4000 r. p.n.e. – rozwój społeczności miejskiej Mezopotamii.

Korzeń: dwie bulwy umiejscowione naprzeciw siebie (po lewej i prawej stronie), z których wyrasta jedna łodyga. Liście: dość duże, u szczytu łodygi kilka mniejszych. Kwiat: jeden duży z niebieskawymi płatkami zwisający ku „ziemi” niczym dojrzały słonecznik.

Korzeń: jego kształt kojarzyć się może z żeńskim układem płciowym, a potwierdzeniem tego iż o to właśnie chodziło szyfrantom Manuskryptu jest kształt jak i sama nazwa obszaru, jednego z pierwszych cywilizacji – Mezopotamia – czyli Międzyrzecze (rzeki Tygrys i Eufrat). Liście: ich kształt i rozmieszczenie na łodydze nawiązują do najstarszych kultur (Hassuna, Samarra, Halaf – VI tysiąclecie p.n.e. itp. Kilka mniejszych listków to zapewne okres Uruk, starosumeryjski, itd. Kwiat: tak smętnie zwisający symbolizuje schyłek, kres tej wspaniałej cywilizacji (jego najświetniejszego okresu). W symbolice tego zwisającego „słonecznika” kryje się jeszcze jedna informacja – o zamianie kultu Boga Słońca na kult Boga Księżyca – grobowiec zwany Wielkim Szybem Śmierci.

20.

manuscrito022

10V

10V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F10v.jpg

Około 3000 r. p.n.e. – początki cywilizacji starożytnego Egiptu.

Korzeń: dobrze ukształtowany, liczne odnogi. Liście: zielone, u dołu rośliny pojedyncze, dalej rosnące parzyście. Kwiat: Dwa małe o niebieskawym kolorze, zwisające ku dołowi.

Korzeń: jego solidne rozgałęzienia wskazują na to, że roślina ta, a w domyśle należy pamiętać iż chodzi tu o cywilizację stworzoną na rzece Nil, ma dobre podstawy do swojego bytu. Liście: najniżej położone – pojedyncze „opowiadają” o okresie pre- i wczesnodynastycznym. Dalej wyrastające parzyście liście to już czasy po zjednoczeniu Górnego i dolnego Egiptu, czyli okres Starego, Średniego i Nowego Państwa. Dodatkowo zwisające liście można kojarzyć z ideogramem egipskich lwów Shu i Tefnut, a stąd już niedaleko do dualizmu (Jin-Jang), co w konsekwencji prowadzi do cykliczności wszechświata. Kwiat: Dwa zwisające kwiatki informują o ostatecznym upadku tej wspaniałej cywilizacji. Parzysty układ kwiatków to zapewne znowu ideogram dualizmu.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Rok 1555 i 1556.

By wprowadzić jako taki ład w nostradamusowych „przepowiedniach”, poniżej przedstawiam małe podsumowanie roku 1556 a także, dla lepszego zobrazowania kontinuum czaso-historycznego, jeszcze raz rok 1555.

ROK 1555

STYCZEŃ – Rewolucja w Rosji – 1917 rok.

LUTY – Wojna polsko-bolszewicka (1919 – 1921).

MARZEC – Pierwsza połowa dwudziestolecia międzywojennego.

KWIECIEŃ – Druga połowa dwudziestolecia międzywojennego.

MAJ – Początek II wojny światowej.

CZERWIEC – Wojny ciąg dalszy (dziwna wojna na Zachodzie).

LIPIEC – Agresja na ZSRR.

SIERPIEŃ – Drugi front.

WRZESIEŃ – Wojna na Pacyfiku.

PAŹDZIERNIK – Koniec wojny w Europie Wschodniej.

LISTOPAD – Epilog II wojny światowej.

GRUDZIEŃ – Początki zimnej wojny.

 

ROK 1556

OTWARCIE Europa Wschodnia za „żelazną kurtyną” – czyli Raj utracony.

STYCZEŃ – Nowy gospodarz w Europie Wschodniej.

LUTY – Powstanie robotnicze w Berlinie – czerwiec 1953 r.

MARZEC – Złudne nadzieje na odwilż po śmierci Stalina.

KWIECIEŃ – Komunizm w Indochinach.

MAJ – NATO – amerykańska odpowiedź na zagrożenie rozprzestrzenienia się komunizmu.

CZERWIEC – Komunizm na Kubie.

LIPIEC – Kryzys kubański, Poznański Czerwiec 1956 r., Powstanie węgierskie 1956 r.

SIERPIEŃ – Wojna wietnamska, Praska wiosna 1968 r.

WRZESIEŃ – Ekspansja chińskiego komunizmu.

PAŹDZIERNIK Socjalizm – tak, wypaczenia – nie” – czyli początek końca zniewolenia.

LISTOPAD – Rewolta grudniowa polskich robotników 1970 r. – czyli prawdziwe oblicze władzy ludowej.

GRUDZIEŃ – Wojna izraelsko-arabska 1967 r.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Rozdziały V i XXXI.

Poniżej rozdziały V i XXXI z książki Gloria olivae, które właśnie dzisiaj wypada zamieścić.

 

Rozdział V

Genesis – czyli pierwsza część klamry.

We wstępie mowa była o Biblii jako naszym przewodniku po prehistorii. W rozdziale trzecim wskazuję podobieństwa neandertalczyka i człowieka kromaniońskiego do Abla i Kaina. Takich przykładów w Pierwszej Księdze Mojżeszowej znajdziemy więcej. Cały proces tworzenia Wszechświata, życia na Ziemi, odpowiada szczegółowo i bez żadnych odstępstw od wiedzy współczesnej nauki.

1. Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię (1, 1-5).

Wielki Wybuch i utworzenie się skorupy ziemskiej.

2. Powstanie sklepienia i oddzielenie wody pod sklepieniem (1, 6-8).

Sinice, utworzenie się atmosfery.

3. Suchy ląd, zielona trawa (1, 9-12).

Pierwsze rośliny na Ziemi.

4. Światła na sklepieniu (1, 14-18).

Słońce i Księżyc.

5. Wielkie potwory (1, 21-22).

Era panowania dinozaurów.

6. Bydło, płazy i inne zwierzęta (1, 24-25).

Epoka już po wyginięciu dinozaurów.

7. Uczyńmy człowieka na obraz nasz (1, 26-31).

Proces „tworzenia” człowieka – od małp człekokształtnych po hominidy. Zwraca uwagę bardzo ważne stwierdzenie „nasz”. Dlaczego twórcy Biblii użyli określenia – „Bóg” w liczbie mnogiej? Odpowiedzi na to zasadnicze pytanie, znajdziesz drogi czytelniku w dalszej części tej książki.

8. Tak zostały ukończone niebo i ziemia (2, 1-7).

Proces „uczłowieczania” hominidów został już ukończony. Ostatnim etapem tego procesu był człowiek kromanioński – w pełni już ukształtowany i z przygotowanym do dalszej „obróbki” umysłem.

9. Potem umieścił człowieka w Edenie (2, 8-25).

„Prymitywny” człowiek kromanioński – opanował Lewant i Europę. Stworzenia Kobiety z żebra Adama nie należy traktować dosłownie. Być może chodziło tu o to, że zarodek ludzki posiada zarówno samcze jak i samicze zawiązki płciowe. Jeżeli zarodek ma chromosom Y, powstaje białko wywołujące rozwój jąder. Te z kolei wydzielają hormony powodujące rozwój penisa i męskich gonad. Jeśli brak jest chromosomu Y, powstają organy kobiece.

10. Upadek pierwszych ludzi (3, 1-24).

Wąż kusiciel i wypędzenie Człowieka z Raju. Człowiek kromanioński uzyskał samoświadomość o własnym człowieczeństwie. „Zobaczył”, iż nie jest już „nagim” hominidem ale człowiekiem, który musi wziąć w swoje ręce, swoją dalszą przyszłość. Musi wziąć się do pracy – nastąpiło przejście z łowiectwa do zaczątków rolnictwa. W całej tej sprawie najważniejszy jest wąż. Wąż jako przenośnia będzie bardzo ważnym elementem „układanki”, którą przedstawię w kolejnych rozdziałach.

11. Kain i Abel (4, 1-16).

Tę historię znamy już z rozdziału trzeciego.

12. Potomkowie Kaina (4, 17-24).

Człowiek kromanioński – rozprzestrzeniając się, opanowuje coraz to nowe lądy.

13. Kolejny syn Adama – Set i jego potomkowie (4, 25-26).

Potomkowie Kaina rozprzestrzeniają się po świecie. Set – symbolizuje te ludy i plemiona, które mieszkały na terenach Lewantu – czyli tereny Bliskiego Wschodu.

14. Wtedy zaczęto wzywać imienia pana (4,26).

Jest to bardzo ważny moment w całej „egzystencji” człowieka. Kromaniończyk nie jest już „ciemnym” człowiekiem. Dzięki „inspiracji” Boga, tworzy sztukę – figurki, ryty, malowidła jaskiniowe. Pochówki zmarłych świadczą o wierze w życie pozagrobowe. Czy kromaniończyk wierzy już w Boga-Stwórcę – należy domniemywać, że tak.

15. Potomkowie Adama (5, 1-32).

Najwcześniejszymi potomkami Adama, ojca Seta, są po wielu pokoleniach: Sem, Cham i Jaret. Długość życia tych wszystkich pokoleń, nie jest oczywiście dokładnym odzwierciedleniem ich życia. Z pokolenia na pokolenie, długość ich życia zmniejsza się. Oznacza to, że ci najstarsi w stosunku do młodszych, stanowią perspektywę upływu czasu – od czasów najdawniejszych do czasów coraz nam bliższych. Tak więc Sem – jest „praojcem” Semitów, Cham – plemion chamickich, a Jafet – ludów indoeuropejskich.

16. Zepsucie rodzaju ludzkiego (6, 1-8).

To, że możliwości życia człowieka są ograniczone do mniej więcej 120 lat, nie trzeba tłumaczyć. Sprawa olbrzymów i zgładzenie człowieka z powierzchni ziemi stanowią przygotowanie do podjęcia tematu Noego i jego Arki.

17. Noe, jego Arka i Potop (6, 6-22).

Temat Potopu wraz z jego wyjaśnieniem znajdziesz drogi czytelniku w innych rozdziałach.

18. Wtedy zbudował Noe ołtarz Panu (8, 20-22).

Ołtarz należy rozumieć jako religie monoteistyczne. Najpierw judaizm, później chrześcijaństwo i islam. Nie zapominajmy jednak i o innych religiach: buddyzmie, szintoizmie czy religiach „Nowego Świata”, Afryki, Polinezji.

19. Przymierze Boga z Noem (9, 1-17).

Czasy „po potopie”. Sprawa łuku też jest ważna, jednakże podobnie jak sprawa węża czy potopu, będzie omówiona w innym miejscu. Czytając spokojnie, rozdział po rozdziale, wyjdziemy i z tej mgły.

20. Noe i jego synowie (9, 18-32).

Są tu wymienieni poszczególni potomkowie Jafeta – czyli ludy indoeuropejskie, synowie Chama – plemiona, państwa nieżydowskie: Babilon, Akkad, Kannan, Kusz, Filistyni itp., synowie Sema – plemiona żydowskie – Hebrajczycy, Elam itp.

21. Wieża Babel (11, 1-9).

Nie jest to tylko bajeczka dla wytłumaczenia mnogości języków na Ziemi. Wieża Babel – symbolizuje raczej Wiarę Babel. Wyjaśnienie tego problemu związane jest z czasami sprzed potopu.

22. Potomkowie Sema (11, 10-32).

Ciąg dalszy „wyliczanki”- aż do Abrahama.

23. Powołanie Abrahama (12, 1-21).

Jest to ogólnie znana historia jego życia. Temat ten jest osią całej historii religii judaistycznej. Wyjaśnienie tego zagadnienia znajduje się w rozdziale poświęconym właśnie tej religii.

24. Hagar i Ismael (16, 1-16).

Przyczynek do powstania historii Religii Islamu – tak jak wyżej odsyłam do rozdziału na temat islamu.

25. Obrzezka znakiem przymierza (17, 1-27).

To też jest ważny temat. Wyjaśnienie jak punkt 23.

26. Abraham, Izaak, Jakub, Józef, wędrówka „ludu wybranego” do Egiptu (18, 1-50, 26).

Jest to historia Izraelitów.

Exodus – czyli wyjście Izraelitów z Egiptu.

Również bardzo ważna Księga. Również i ona jest księgą-szyfrem. Tak jak punkt 23. – wyjaśnienie w rozdziale poświęconym religii judaistycznej.

 

Rozdział XXXI

Genesis – czyli pierwsza część klamry – suplement.

Zawarte we wstępie ostatnie zdanie – stanowcze postanowienie, „mówiące” o przecięciu (dręczących „miłośników prawdy”) wszystkich „węzłów gordyjskich” niewiedzy, jest cały czas myślą przewodnią mojej peregrynacji po różnych okresach historycznych, cywilizacjach, kulturach, religiach, itp. Dlatego też, większość z tematów jakie umieściłem w „spisie treści” tej książki, znalazły się w nim nieprzypadkowo, mają one bowiem swoje drugie, „tajemnicze” dno. Nie inaczej jest z suplementem do Genesis. Mam nadzieję, iż nikt z czytelników nie wątpi już w to, że Genesis – pierwsza część Klamry jest Księgą, w której jej twórcy zaszyfrowali całą wiedzę, dostępną im, a dla nas będącą powodem do „bezowocnych” mniemań. Księga ta składa się z 50 wierszy, zaś rozdział piąty tej książki kończy się na 18. Cóż więc z pozostałymi, czy jest to „tylko” historia Izraelitów?

Czym innym jest wrzucić nie umiejącego pływać delikwenta do głębokiej wody i kazać mu płynąć, a czym innym wrzucić go do tej „wody” z obciążającym go balastem niewiedzy, ignorancji, czy też fałszywych sądów. Myślę, że po lekturze wcześniejszych rozdziałów, każdy z czytelników pozbył się już tego ciężaru i dzięki temu zrozumiały będzie ten mój bardziej lub mniej świadomy zabieg. Przed przystąpieniem do uzupełnienia pierwszej części Klamry koniecznym będzie przypomnienie historii Hebrajczyków, która to historia stanowi podobny do masońskiego rzemiosła czy symboli alchemików niezbędny kamuflaż.

„Hebrajczycy (później znani jako Żydzi) byli grupą plemion semickich, które łączyła wiara w jednego Boga. Około 1200 r. p.n.e. Mojżesz przeprowadził ich z Egiptu do Kanaan w Palestynie. Nekani przez Filistynów i Ammonitów zjednoczyli się pod rządami jednego króla – Saula (ok. 1010 – 973 p.n.e.) pokonali Filistynów i ustanowili królestwo Izraela ze stolicą w Jerozolimie. Izrael osiągnął szczytowy rozwój za rządów syna Dawida, Salomona (ok. 973 – 935), który wzniósł świątynię w Jerozolimie. Po jego śmierci królestwo podzieliło się na Izrael i Judę. Izrael został zniszczony przez Asyryjczyków w 722 r. p.n.e. Juda przez Babilończyków w 587 r. p.n.e. W okresie 598 – 587 Babilończycy wzięli w niewolę tysiące Żydów (tzw. niewola babilońska). Kiedy Persja podbiła Babilon w 538 r. p.n.e. pozwolono Żydom powrócić na swoje ziemie i odbudować Jerozolimę, ale w 332 r. p.n.e. podbił ich państwo Aleksander Wielki, po czym przeszło pod kontrolę Ptolemeuszy (301 r. p.n.e.) i Seleucydów (198 r. p.n.e.). W 63 r. p.n.e. Palestyna stała się prowincją Rzymu – Judeą. Dążenia religijne i narodowe doprowadziły do powstań w latach 66 – 70 n.e. i 132 n.e. zakończonych jednak niepowodzeniem, zburzeniem Jerozolimy i wygnaniem wielu Żydów z Judei.”  1

26. Zapowiedź narodzenia Izaaka (Rdz 18).

Abraham – jest podobnym do Noego, Kaina, czy Abla – antropomorficznym symbolem całego narodu hebrajskiego, który (patrz rozdział czwarty) zgodnie z wolą Boga udał się do Egiptu „po naukę”. Z tej „niewoli” plemiona semickie przywędrowały do „Ziemi Obiecanej” w Kanaanie około roku 1200 r. p.n.e. „Mojżesz przeprowadził ich z Egiptu do Kanaan w Palestynie”. Izaak syn Abrahama – to właśnie zapowiedź „narodzenia się” nowego państwa żydowskiego, obiecanego Narodowi Wybranemu przez Boga. Izaak jest więc symbobolem nowego, po kilkusetletniej „nieobecności”, życia. Symbolem tej „posuchy” jest bezpłodna Sara, która „nieoczekiwanie”, dzięki interwencji Opatrzności Bożej, rodzi dziecko – Izaaka – czyli nowy Izrael.

27. Zniszczenie Sodomy i Gomory, Pochodzenie Moabitów i Amonitów (Rdz 19).

Wiersz ten symbolizuje walki i wypieranie miejscowych plemion i narodów zamieszkałych Kanaan – „nękanie Filistynów i Amonitów”Król Saul.

28. Narodzenie Izaaka i Śmierć Sary (Rdz 21-23).

„Powstanie królestwa Izraela ze stolicą w Jerozolimie”. Ostateczne umocnienie i uniezależnienie się tego królestwa od „niebezpiecznych” sąsiadów. – Król Dawid.

29. Śmierć i pogrzeb Abrahama (Rdz 25, 7-11).

Hebrajczycy nie są już grupą plemion semickich – mają swoją Ziemię Obiecaną. Izrael – z chwilą powstania państwa (Izaak), nie jest już grupą plemion (Abrahamem).

30. Potomkowie Ismaela (Rdz 25, 12-18).

Arabowie – posługujący się jednym językiem – arabskim, na „scenie historii” pojawili się dopiero w IX w. p.n.e.

31. Narodzenie Ezawa i Jakuba (Rdz 25, 19-34).

Bardzo ciekawa i barwna historia – oczywiście równie symboliczna jak wszystkie poprzednie.

„Po śmierci Salomona jego królestwo podzieliło się na Izrael i Judę.” Jeśli tereny, na których ustanowiono królestwo Judy – historycznie najstarsze – stolica Jerozolima oraz Betlejem, Hebron, Beer-Szeba – antropomorfizujemy jako starszego syna Izaaka – Ezawa, zaś tereny, w obrębie których ustanowiono królestwo Izraela – określimy symbolicznie jako syna Izaaka – Jakuba, to okaże się, że wyłudzone przez niego pierworództwo jest również symbolem. Chodzi tu o samą nazwę państwa – Izrael. Otóż za Salomona tak nazywano całe państwo, zaś po podziale na dwie części (między dwóch synów Izaaka) nazwa ta „została wyłudzona” przez „młodszych historycznie” mieszkańców północnych obszarów. Ten podział na dwa państwa ma swoje odbicie w dalszych wierszach Genesis.

32. Rebeka wyprawia Jakuba do Labana (Rdz 27, 42-28, 5).

Północne państwo Hebrajczyków Izrael – czyli Jakub w roku 722 p.n.e. zostaje zniszczone przez Asyryjczyków, dlatego też Jakub „na jakiś czas wyprawia się”. Gdzie? Do Labana – czyli do Libanu, do swoich „pobratymców”, semickich Fenicjan.

33. Ezaw bierze za żonę córkę Ismaela (Rdz 28, 6-9).

To nie przypadek, że Ezaw – czyli południowe państwo Hebrajczyków – Juda „poszedł” do Ismaela. Fakt ten, oczywiście symboliczny, ma swoje potwierdzenie w historii – jest tzw. niewola babilońska – czyli „zniszczenie Judy przez Babilończyków w roku 587 p.n.e. „Wielu Judejczyków zmuszonych zostało do emigracji na południe do krainy Edom” – (Rdz 32, 3).

34. Pojednanie Ezawa z Jakubem, Zemsta za zhańbienie Diny, Bóg błogosławi Jakubowi w Betelu. 33- 35.

„Kiedy Persja podbiła Babilon w 538 r. p.n.e. pozwolono Żydom powrócić na swoje ziemie i odbudować Jerozolimę. Nie wszyscy jednak wygnańcy opuścili Babilonię, gdyż wielu, którzy zadomowili się w niej na dobre uznając ją za swój kraj, nie mieli zamiaru wracać do ojczyzny znanej tylko z opowiadań rodziców. Po przybyciu do Jerozolimy pierwszą czynnością tych, którzy wrócili, było wzniesienie ołtarza na miejscu zrujnowanej świątyni i rozpoczęcie regularnych ofiar porannych i wieczornych.”  2

35. Śmierć Izaaka (Rdz 35, 27).

Śmierć równie symboliczna jak w przypadku Abrahama. Juda – nazwa względnie samodzielnej prowincji imperium perskiego – nie jest już Izaakiem (Izraelem), tylko Ezawem (Judą). Dlatego też w wierszu 36. wymienieni są – „Potomkowie Ezawa”.

36. Królowie Edomu (Rdz 36, 31-43).

„A oto królowie, którzy panowali w ziemi edomskiej, zanim nad synami Izraela zapanował król….” Wielce symptomatyczna jest różnica między „Potomkami Ezawa”, a „Królowie Edomu”. Jest to oczywiście „informacja” o czasie historycznym pomiędzy 538 r. p.n.e., a 165 r.p.n.e., w którym to Juda Machabeusz zdobył Jerozolimę i zmusił Syryjczyków do opuszczenia Judy, która uzyskała niepodległość (z oczywistym interwałem Aleksandra Macedońskiego]).

„Oczyszczono świątynię z syryjskiej obrzydliwości i ohydy i przywrócono kult Jahwe 25 dnia miesiąca „kislew”, czyli w grudniu 164 roku p.n.e. […] W 161 roku p.n.e. Juda Machabejczyk zginął w bitwie, ale walkę prowadzono dalej, gdyż dowództwo objął jego brat Jonatan, który w roku 143 p.n.e. został przez Syryjczyków podstępnie pojmany i zamordowany. Wtedy dowództwo przejął ostatni z braci Szymon, który objął po bracie godność etnarchy i urząd arcykapłana, a przez lud został obwołany królem w 142 roku p.n.e.”  2

37. Synowie Jakuba (Rdz 35, 22-26 oraz 29, 32 i 30,24).

Synowie Leistarszej córki Jakuba: Ruben, Symeon, Lewi, Juda. Issachar i Zebulon – symbolizują wszystkie okresy w historii narodu hebrajskiego, kiedy to Izraelczycy cieszyli się wolnością – aż do czasu przełomu er.

Synowie Zylpy – służącej Lei – starszej córki Jakuba: Gad i Aszer – symbolizują okresy starszej niewoli, służby, aż do czasu przełomu er.

Synowie Rachelimłodszej córki Jakuba: Józef i Beniamin – o nich już niebawem.

Synowie Bichy – służącej Racheli – młodszej córki Jakuba: Dani Naftali – symbolizują okresy młodszej niewoli, służby, aż do czasów przed powstaniem współczesnego państwa Izrael.

38. Józef i jego bracia (Rdz 37).

Jeśli wszystkie powyżej wymienione postacie symbolizują jakiś wyjątek z historii narodu hebrajskiego, to nie inaczej musi być i z Józefem. Józef w Genesis „antropomorfizuje” Jezusa oraz cały okres Chrześcijaństwa. Czy tak jest w istocie? Sprawdźmy.

„Rzekli do niego bracia: Czy chciałbyś naprawdę królować nad nami? Czy chciałbyś naprawdę nami rządzić? I jeszcze bardziej znienawidzili go z powodu snów i słów jego. Potem miał jeszcze sen i opowiedział go braciom swoim. Powiedział: Miałem znowu sen: oto słońce, księżyc i jedenaście gwiazd kłaniało mi się…” (Rdz 37, 6-9).

Trzeba być naprawdę ślepcem by nie dostrzec wzajemnej korelacji losów Józefa z biografią Jezusa  – Mesjasza Królewskiego i więcej nawet, z całą historią Chrześcijaństwa – aż po współczesność!!

39. Sprzedanie Józefa do Egiptu (Rdz 37, 12-36).

Wrzucenie Józefa do studni, umoczenie jego szaty we krwi, sprzedanie go Ismaelitom za dwadzieścia srebrników – czyż nie jest to „informacja” o „Zdradzie” Judasza, Sądzie nad Jezusem, Ukrzyżowaniu i Zmartwychwstaniu Jezusa? Ismaelici – symbolizują arcykapłanów i całą Radę Najwyższą (Mt 26, 29), zaś Potyfar – egipski dworzanin faraona, dowódca straży przybocznej – namiestnika Judei Piłata (Mt 37, 36). Dalsze losy Józefa symbolizują już historię Chrześcijaństwa.

40. Juda i Tamar (Rdz 38).

Jest to historia narodu żydowskiego po zburzeniu świątyni w 70 roku n.e. Pierwszy syn Judy Er – symbolizuje nieudaną próbę zrzucenia jarzma panowania Rzymu – rewolucja Szymona Bar-Kochby w 132 r. n.e. Drugi syn Judy Onan niszczący swoje nasienie – symbolizuje trwającą prawie dziewiętnaście wieków bezpotomności – bezpaństwowość narodu żydowskiego. Nie mogąc doczekać się wnuka (upragnionego powrotu do Ziemi Obiecanej), Juda w wyniku podstępu Tamar, swojej synowej, płodzi Peresa i Zeracha. Cóż to może oznaczać? Ano to, że Żydzi, rozproszeni po całym świecie, próbowali na obczyźnie stworzyć sobie warunki do jakiejś godnej egzystencji.

Zerach – ten z nicią szkarłatną – symbolizuje Aszkenazyjczyków – czyli Żydów, którzy osiedlili się na terenie Niemiec, północnej Francji oraz Czech. Później jednak w wyniku prześladowań w okresie wypraw krzyżowych Żydzi zamieszkali na terenach Polski i generalnie na wschodzie Europy.

Peres – symbolizuje Żydów zamieszkałych Hiszpanię – Sefarydyjczyków. Niestety ich pobyt w Hiszpanii, Portugalii, Francji – czyli generalnie na zachodzie Europy, nie zakończył się zgodnym współistnieniem, tylko mordem, grabieżą i wygnaniem. Nieszczęsne losy Peresa, kilkaset lat później, podzielił Zerach – ten ze szkarłatną nicią, która jest również dramatycznie symboliczna, albowiem szkarłat ten oznacza zagładę Żydów, dokonaną przez hitlerowskie Niemcy – czyli Holokaust. Zaiste, to „grzeszne poczęcie” Peresa i Zeracha skończyło się dla nich równie koszmarnie.

Jakub – czyli naród Judzki – nie doczekał się wnuka – własnego Państwa. Ale bez obaw, historia narodu Żydowskiego nie kończy się na Judzie, jest jeszcze jego trzeci syn – Szela, który „na szczęście” jeszcze nie „dorósł”.

41. Józef i żona Potyfara (Rdz 39).

A oto historia Chrześcijaństwa: „Józef fałszywie oskarżony przez żonę Potyfara trafia do więzienia „ale Pan był z Józefem i sprawił, że zjednał sobie życzliwość przełożonego więzienia”. (Rdz 39, 21).

Jest to symboliczna alegoria pierwszych wieków Chrześcijaństwa – fałszywe oskarżenia cesarza Nerona, prześladowania aż do czasów cesarza Dioklecjana.

„Józef przekonał przełożonego wiezienia, który powierzył mu nadzór nad wszystkimi więźniami.” (Rdz 39. 22).

Chodzi tu z pewnością o cesarza Konstantyna, który spowodował swobodny rozwój Chrześcijaństwa.

42. Józef wykłada sny współwięźniów (Rdz 40).

Sny współwięźniów – dotyczą bezpośrednio już dziejów Kościoła Katolickiego, a szczegółowiej rzecz ujmując – Papiestwa i jego hierarchów.

Sen podczaszego„Po trzech dniach faraon podniesie do góry głowę twoją i przywróci ci urząd twój, tak że będziesz podawał puchar faraonowi do reki, jak dawniej, gdy byłeś podczaszym. Jeśli tylko nie zapomnisz o mnie gdy ci się będzie dobrze powodziło, wyświadcz mi łaskę i wspomnij o mnie przed faraonem, by mnie wydostać z tego więzienia.” (Rdz 40, 13-14).

„Trzy dni, po których faraon podniesie do góry głowę twoją” – to oczywiście „informacja” o Reformacji, która jak wiadomo była odpowiedzią na nadużycia hierarchów Kościoła: absentyzm, nepotyzm, symonię i inne zboczenia.

Wers (Rdz 40, 14). – to już czasy po Kontrreformacji, a nawet więcej – czasy nam współczesne.

Sen piekarza„Po trzech dniach faraon podniesie wysoko głowę twoją, bo powiesi cię na drzewie i ptaki będą zjadać ciało twoje.” (Rdz 40, 19).

To z pewnością symbol największej „plamy na honorze” Kościoła – Inkwizycja, kiedy to ludzie oskarżeni o herezję byli okrutnie torturowani i paleni na stosach. Ci fanatycy zasłużyli na „nagrodę” – Protestantyzm.

43. Józef wykłada sny faraona (Rdz 41).

Tak jak Sny współwięźniów dotyczą bezpośrednio kapłanów, hierarchii Kościoła i papiestwa (współwięźniowie), to sny faraona symbolizują historię chrześcijaństwa – religii monoteistycznej.

Po siedmiu latach tłustych – czas do Reformacji, przyjdzie siedem lat chudych – czyli Protestantyzm, kiedy to krowy chude i szpetne pożrą krowy tłuste. Luteranizm, Kalwinizm, Kościół Anglikański, itp. spowodował odwrócenie się wiernych od Kościoła Katolickiego, ale też, a może i bardziej, chodzi tu o całkowite odrzucenie wiary w Boga, libertynizm, ateizm, itp. Ogólnie można stwierdzić, iż te – „oświeceniowe krowy” rozpanoszyły się na zachodzie Europy.

Siedem kłosów suchych, cienkich i wysuszonych przez wiatr wschodni – symbolizują z pewnością Kościół Prawosławny, ale też, a może i bardziej – „noc polarną komunizmu” – system, który wręcz programowo zakładał ateizm.

44. Józef namiestnikiem Egiptu (Rdz 41, 37).

„Ale gdy również w całej ziemi egipskiej zapanował głód, lud wołał do faraona o chleb. Wtedy faraon mówił do wszystkich Egipcjan: Idźcie do Józefa i czyńcie, co on wam powie. A głód był na całej ziemi. Wtedy otworzył Józef wszystkie spichlerze i sprzedawał Egipcjanom zboże, gdyż głód coraz bardziej dawał się we znaki w ziemi egipskiej. Ze wszystkich stron ziemi przychodzili ludzie do Egiptu, do Józefa, aby zakupić zboża, gdyż wielki głód był na całej ziemi.” (Rdz 41, 55-57).

Wielki głód – to „głód” Wiary. We wszechogarniającym nas świecie braku wiary w Boga i w świecie, w którym panuje kult śmierci, gdzie pieniądz jest jedynym wyznacznikiem wartości Człowieka – „miejscem pożywienia” jest Józef – namiestnik ziemi Egipskiej – czyli Papież – „głowa” Kościoła Katolickiego.

Ze wszystkich stron: z pożartego przez chude krowy, przeżartego konsumpcjonizmem Zachodu i z wysuszonego przez Wschodni wiatr – wysuszone przez ateistyczny komunizm kłosy zboża, ściągają po „chleb wiary”głodni ludzie.

45. Juda wstawia się za Beniaminem (Rdz 44, 18).

Po dziewiętnastu wiekach „tułaczki”, w roku 1948, naród żydowski wreszcie doczekał się swego państwa. Ten wielce historyczny (obiecany) moment antycypuje właśnie – Beniamin! Czym innym, jak nie restytucją Izraela jest wers (Rdz 47, 27), a także i pozostałe:

„Tak oto osiadł Izrael w ziemi egipskiej, w krainie Goszen. Nabywali ją na własność, rozradzali się i rozmnażali bardzo…”

Ziemia egipska – to oczywiście czasy Wielkiego Snu, zaś czas panowania Józefa w Egipcie – to Chrześcijaństwo.

46. Jakub przepowiada przyszłość swoim synom (Rdz 49).

Dwanaście plemion Izraela – począwszy od Rubena, aż po Beniamina – to opis dziejów narodu żydowskiego.

Ruben – pierworodny – to pierwsze królestwo Izraela za czasów króla Dawida, zaś Beniamin – to państwo Izrael jakie znamy w chwili obecnej. Pozostali synowie Jakuba – Izraela – patrz punkt 37.

47. Śmierć i pogrzeb Jakuba (Rdz 49, 29).

Śmierć równie symboliczna jak w przypadku Abrahama i Izaaka. Naród żydowski – Jakub – nie jest już „Ludem Wędrownym”- ma swoje państwo – Beniamina.

48. Józef zapewnia braci o swoim przebaczeniu (Rdz 50, 15).

Lud Wybrany ma do spełnienia Misję – mają zaświadczyć, o tym wszystkim, o czym „mówi” Tabula Smaragdina. Wszystko pozostałe – nasze mniemania, przesady – nie mają żadnego znaczenia.

49. Jakub błogosławi Efraimowi i Manasserowi (Rdz 48) i Śmierć Józefa (Rdz 50, 22).

Wszystko w swoim czasie!!

 

Cytaty z Biblii za: Biblia, Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, Warszawa 1980.

1. Jane Chisholm, Historia świata w datach, Łódź 2000.

2. Witold Tyloch, Judaizm, Warszawa 1987.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – grudzień.

GRUDZIEŃ

 

126. Le grand edifice ne fera pas resistence & l’autre elevé hautement corruera.

126. Wielki gmach nie będzie opór i innych wysoko podniesiony corruera.

corruera – zniszczony, niszczone

Ad 126. Wielki gmach – to w kodzie MN „wielkie” Stany Zjednoczone. Począwszy od czasu zaistnienia breżniewowskiej epoki realnego socjalizmu – „zachód”, nie mając konkurenta, będzie mógł swobodnie i bezstresowo się rozwijać.

 

127. Quelques supputateurs des finances seront icy exaltez, & semblablement es années 1558 & 61.

127. Niektóre Finanse supputateurs będzie wywyższać go tutaj, a to podobnie roku 1558 i 61.

supputateurs – supputations – spekulacja

Ad 127. A ten czas bez konfliktów międzynarodowych – skutkować będzie okresem prosperity.

 

128. Au revolu de ceste Lune sera grand rumeur de sedition populaire, & autres nations s’eleveront l’une contre l’autre.

128. W Księżyca w pełni, jaki upłynął Cestus będzie wielki bunt popularna plotka, a inne narody powstanie przeciwko sobie.

de ceste – de cette – w tym

cestus – żelazna rękawica

Ad 128. Znowu żelazna pięść – Wojna sześciodniowa. „Wojna sześciodniowa, także: wojna izraelsko-arabska 1967, trzecia wojna izraelsko-arabska, an Naksah lub wojna czerwcowa (…) wojna izraelsko-arabska stoczona pomiędzy Izraelem a Egiptem, Jordanią i Syrią w 1967 roku. W wojnę zaangażowały się także inne arabskie państwa: Irak, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Algieria.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_sze%C5%9Bciodniowa

Popularna plotka – czyli fałszywe pogłoski: „6 czerwca 1967 jordańska rozgłośnia radiowa podała komunikat, że Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania współpracują z Izraelem. Komunikat ten wywołał wielkie wzburzenie w świecie arabskim i w wielu państwach Bliskiego Wschodu tłumy demonstrantów zaatakowały amerykańskie i brytyjskie placówki dyplomatyczne.” cyt. wiki, (link powyżej)

 

129. Mourrront de grands personnages d’estat & d’honneur, mesmes gens ecclesiastiques par faute d’advis & de secours.

129. Mourrront wielkie postacie ESTAT i honoru, Mesmes ludzi do braku kościelnych Advis i ratowniczych.

mourrront – mourront – umierać, zginąć

mesmes – ten sam, taki sam, nawet

d’estat – etat – stanu, państwa

d’advis – konsultant

Ad 129. Zapiekła nienawiść i chęć odwetu za wszelką cenę – przyczyniła się do ponownej tragedii. „Wojna sześciodniowa wykazała słabość arabskich wywiadów oraz obnażyła braki w wyszkoleniu arabskich armii. Państwa arabskie zostały w tej wojnie pokonane. (…) 17 czerwca 1967 ministrowie spraw zagranicznych trzynastu państw arabskich proklamowali w Kuwejcie utworzenie wspólnego frontu walki przeciwko izraelskiej agresji. cyt. wiki, (link powyżej)

 

130. Le grand Neptune tridental gardera sa classe, & augmentera en prospere felicité

130. Wielki Neptun Trident zachowa swoją klasę, a rosną w dostatniej szczęśliwości.

tridental – trójząb

Ad 130. Pasterz – czyli Stany Zjednoczone, ponownie w swojej roli. „Głównie za sprawą Stanów Zjednoczonych 22 listopada 1967 Rada Bezpieczeństwa ONZ wystosowała Rezolucję nr 242, wzywającą do „utworzenia sprawiedliwego i trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie…” cyt. wiki, (link powyżej) „Odtąd USA stały się głównym dostawcą broni do Izraela. Zaczęły też udzielać Izraelowi mocnego wsparcia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ” (link)- http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/kraj,USA,stosunki_dwustronne,Izrael

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – listopad.

LISTOPAD

 

120. Au revolu de ce mois seront de grandes altercations & nouvelletez. Car la cité qui avoit tenu longuement d’une part & d’autre; se trouvera fachée & destituée, de sorte que gueres ne faudra qu’elle ne se revolte, & sera tentée par plusieurs. La crainte de ceux qui la menaçoyent de servitude, la fera tenir bon, & les deux aprés.

120. W tym cały miesiąc upłynął będą wielkie altercations i nowości. Dla miasta, które od dawna posiadaczem zarówno fides, aby znaleźć zła i nędzy, tak, że będzie Ledwie nie powstanie, i będzie próbował przez wielu. Strach tych, którzy menaçoyent z niewoli, będzie mocno i dwa po.

altercations – głosny spór, burda, zamieszki (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.thefreedictionary.com/altercations&ei=

727IT7LMPJDN4QTWzMX1Dw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved

Car la cité qui avoit tenu longuement d’une part – Dla miasta, które od dawna odbyło się jednej strony

d’autre – drugiej strony

menaçoyent – menaçaient – zagrożone

Ad 120. Bezdyskusyjnie, następny kryzys w „obozie.” „Grudzień 1970, wydarzenia grudniowe, rewolta grudniowa, wypadki grudniowe, masakra na Wybrzeżu – bunt robotników w Polsce w dniach 14-22 grudnia 1970 roku (demonstracje, protesty, strajki, wiece, zamieszki) głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu, stłumiony przez komunistyczną milicję i wojsko.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Grudzie%C5%84_1970

 

121. Le vivre & munitions defailliront aux autres : le secours sera detenu, par mauvaise constitution de temps on se fachera.

121. Ostrej amunicji i innego nie je: taka pomoc jest zatrzymany przez złej konstytucji raz będziesz wściekły.

Ad 121. Sierp i młot pokazuje swoje prawdziwe oblicze. „Władze PZPR (Biuro Polityczne ) (…) na wieść o wydarzeniach w Gdańsku wydały rozkaz użycia broni palnej przeciwko demonstrującym. cyt. wiki, (link powyżej)

 

122. Le commencemen & la fin du mois seront facheux.

122. Początek i koniec miesiąca będzie nieszczęśliwy.

Ad 122. Po raz kolejny – Gloria victis. W wyniku represji w grudniu 1970 zostało zabitych 41 osób: 1 w Elblągu, 6 w Gdańsku, 16 w Szczecinie i 18 w Gdyni. Ranne zostały 1164 osoby. Zatrzymano przeszło 3 tysiące osób.” cyt. wiki, (link powyżej)

 

123. Es revolutions de ceste année 1556 & 57 sera grande exaltation tant par mer que par terre de ses faits.

123. Czy rewolucje roku 1556 i 57 Cestus będą wielkie emocje zarówno drogą morską i lądową swoich faktów.

ceste – żelazna rękawica

ceste année – w tym roku (latach)

Ad 123. Ta rewolta grudniowa, jak i ta w następnym „roku”, przyczynią się do urzeczywistnienia niespełnionych „powojennych” marzeń – by być wolnym, niezależnym i samorządnym.

 

124. En ceste pleine Lune se fera repos du fait bellique.

124. W cestus Księżyc w pełni spocznie ponieważ wojowniczy.

ceste – żelazna rękawica

En cette pleine lune – w tej pełni księżyca

Ad 124. Komunistyczny beton, jak to beton, „kruszeje” bardzo powoli. „Gomułka również nie wziął na siebie odpowiedzialności, obarczając nią część członków Plenum KC, ale w liście do Gierka, napisanym 6 lutego 1971 roku, wyznał: „Zająłem stanowisko, że w obliczu brutalnego gwałcenia porządku publicznego, masakrowania milicjantów, palenia gmachów publicznych itp. należy użyć broni wobec napastników, przy czym strzelać należy w nogi.” cyt. wiki, (link powyżej).

 

125. Au dernier quart d’icelle augmentation de la foy Chrestienne & extirpation de mauvaises sectes.

125. Ostatni kwartał icelle zwiększyć wiarę chrześcijańską i wytępienia zła sekt.

d’icelle – icelle (Pro.) A. (były; Law) osoba lub rzecz, do której odnosi się głośnik przez umieszczenie go w czasie, przestrzeni lub dyskursu (np. Jest tam).

Ad 125. Wiara chrześcijańska, w kodzie MN symbolizuje „wiarę” w bardziej ludzki, od dyktatury proletariatu, ustrój polityczny – czyli demokracja parlamentarna. Czas wytrzymałości społeczeństw za żelazną bramą na dyktat powoli, lecz nieubłaganie, kończył się. Czas na kruszenie betonu.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – październik.

PAŹDZIERNIK

 

112. Sera interrompue quelque secrete entreprise: les effects seront entrebrouillez & ne se pourront parachever.

112. Zatrzyma się jakieś tajne przedsięwzięcie: skutki nie będą mogli entrebrouillez i kompletne.

entrebrouillez – entre brouillez

entre – między

brouillez – brouiller – do zatarcia, aby mieszać, mylić (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wiktionary.org/wiki/brouillez&ei=NbnHT6boA8qo4gTP4sGDDw&sa=

X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CFgQ7gEw

Ad 112. Próba przejęcia władzy przez Mieczysława Moczara. „Przemówienie Gomułki umożliwiło próbę przejęcia władzy „partyzantom”, czyli frakcji PZPR o nacjonalistycznych i populistycznych zapatrywaniach, skupionej wokół gen. Mieczysława Moczara (od 1964 Ministra Spraw Wewnętrznych).” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Marzec_1968

 

113. Le stratageme duquel usera le grand Fabius rendra le courage Punique exagité.

113. Podstęp, które będą nosić wielką odwagę Fabius punickiej exagité.

exagité – exagéré – przesadny

Fabius – „Quintus Fabius Maximus Verrucosus Cunctator (ok. 280 p.n.e. – 203 p.n.e.) był rzymskim politykiem i generałem, urodzony w Rzymie ok. 280 roku pne i zmarł w Rzymie w 203 r. p.n.e. Był rzymskiego konsula pięć razy (233 p.n.e, 228 p.n.e, 215 p.n.e,, 214 p.n.e. a 209 p.n.e.) i był dwukrotnie Dyktator w 221 i ponownie w 217 p.n.e.” cyt. wiki, (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Fabius_Maximus&ei=

8LvHT5CkJZP04QSwg_z3Dg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum

Ad 113. Przesadna reakcja komunistycznej władzy. Studenci kontra ZOMO – czyli Marzec 1968 r. „Kryzys polityczny zapoczątkowany demonstracjami studenckimi, m.in. W Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu, brutalnie rozbitymi przez oddziały Milicji Obywatelskie i Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej tzw. aktywu robotniczego.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Marzec_1968

 

114. Celuy qui se viendra rendre au Monarque à la fin sera trouvé par Pythagorique transformation un autre.

114 Kto będzie monarchę w końcu zostanie znaleziony przez pitagorejskim kolejną transformację.

Ad 114. W monarchii i w PZPR – czas na czystki. „Ze stanowiska przewodniczącego Rady Państwa, na znak protestu przeciwko antysemickiej nagonce, zrezygnował Edward Ochab. Dokonano też kolejnych zmian na tle narodowościowym. Później, na lipcowym XII Plenum PZPR potwierdzono, że zwolniono łącznie 111 osób na wysokich stanowiskach państwowych, poza tym wiele tysięcy członków.” cyt. wiki, (link powyżej)

 

115. Le Soleil verra ce qu’il n’avoit veu depuis le temps de Commodus.

115. Sun będzie zobaczyć to, czego nie widziałem od czasów Kommodusa.

Kommodus – Kommodus (Lucius Aurelius Commodus, Marcus Aurelius Commodus Antoninus) (ur. 31 sierpnia 161 roku – zm. 31 grudnia 192 roku) – cesarz rzymski.(…) Jego rządy były okrutną tyranią; Kommodus doprowadził do skazania wielu senatorów.” cyt. wiki, (link)-  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kommodus

Ad 115. Początek końca zniewolenia. Początek końca komuny. „Wypadki 1968 roku miały jednak co najmniej jeden pozytywny aspekt. Choć sami protestujący mieli nikłą nadzieję na przezwyciężenie założeń systemu komunistycznego i strajkowali pod minimalistycznymi hasłami „Socjalizm – tak, wypaczenia – nie”, zmienili świadomość znaczącej części młodej inteligencji polskiej”.  cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Marzec_1968

 

116. Aux Italies on verra arriver du monde qui ne sera gueres de bonne couleur. Et ceux qui seront detenus captifs par force & volontaires n’accoustumeront les obscuritez des tenebres.

116. Italys trafimy do świata, który będzie ledwie dobry kolor. Ale ci, którzy są przetrzymywani przez życie i wolontariuszy zrobić accoustumeront obscuritez ciemności.

accoustumeront – accoustumer – aby przyzwyczaić

Aux Italies on verra arriver du monde qui n.e. sera gueres de bonne couleur – Zobaczymy stanie się Włochami na świecie, kto będzie ledwie dobry kolor.

Ad 116. No więc właśnie, czas na pozorną odnowę – socjalizm z ludzką twarzą – czyli marazm. Kolor czerwonej bandery nad obozem, z każdym rokiem staje się co raz bledszy.

 

117. Mais un accusé sera de mesme cas que fut Chrisolaus, duquel puis sera plainte la mort.

117. Ale potwierdzenie będzie Mesme tak, że był Chrisolaus, który następnie śmierć skarga.

mesme – taki sam

Chrisolaus – Brown-headed Pleśniawki (Turdus chrysolaus), czasami nazywany Brown grzybica. (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Brown-headed_Thrush&ei=B8zHT8XkJ6Sp4gT-0oT3Dg&sa=X&oi=translate&ct=result&re

Ad. 117. „Niestety”- marazm ten – ogólne gnuśnienie systemu spowoduje całkowitą erozję systemu. „Ci, którzy zaczęli w tym czasie aktywną działalność polityczną, często pozostawali jej wierni przez długie lata. Zaowocowało to w roku 1980, gdy uczestnicy wydarzeń marcowych tworzyli zręby „Solidarności”.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Marzec_1968

 

118. La retention des Sacrez & des Principaux troublera beaucoup. On n’aura voulu croire celuy qui avoit predit.

118. Zachowanie główne i Sacrez przeszkadzać dużo. Będziemy chcieli mu uwierzyć, który przepowiedział.

Sacrez – Sacrum (łac.) – sfera świętości, przeciwieństwo profanum – sfery świeckiej. Wokół niej koncentrują się wierzenia i obrzędy, praktyki religijne. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Sacrum

des Principaux troublera beaucoup – Poważne zaburzenia wielu

Ad 118. Sacrum – czyli działalność podziemia antykomunistycznego, mimo kłopotów, da się jednak w końcu we znaki profanum – czyli świeckiej władzy ludowej.

 

119. Le fait marin sera plus dubieux qu’à craindre.

119. Żeglarz będzie bardziej wątpliwe jeden do strachu.

Ad. 119. Żeglarz – czyli w kodzie MN jakiś kraj, region zamorski (pozaeuropejski). W tym przypadku zapewne chodzi o Stany Zjednoczone. Kolosa na glinianych nogach raczej się nie obawiali, ale była taka dziedzina nauki, w której zostali nieco w tyle – obawiali się radzieckiej dominacji w Kosmosie (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bcig_kosmiczny

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – wrzesień.

WRZESIEŃ

 

106. Par tout ce mois & le suivant seront maladies contagieuses & pestilentes afflictions de telle malignité que grand peuple pensera estre à la fin du monde.

106. Dla wszystkich tego miesiąca i będzie następujące choroby i utrapienia pestilentes złośliwości tak wielkie, że ludzie myślą Estre na końcu świata.

pestilentes – pestilences – zarazy

estre – est re – jest ponownie zostanie ponownie, zostaje ponownie

estre – plan, kryty układ lub planie zamku

Ad 106. Znowu jakieś wydarzenia – „kwasy” na końcu świata.

 

107. Les agriculteurs seront bien frustrez de la moitié de leur attente: & des fruits tombez par l’impetuosité des vents.

107. Rolnicy będą mieli wiele frustracji niż połowa ich oczekiwań i owoców spaść przez impetem wiatrów.

Ad 107. Rolnicy – w kodzie MN to Chińczycy. Wojna chińsko-indyjska. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_chi%C5%84sko-indyjska

 

108. Sanguinaires effusions, ravissemens, naufrages, pilleries, destroussemens, personnages captifs de grandissime, moyenne & petite apparance.

108. Krwawe wybroczyny i zachwyty, wraki statków, rabunku i destroussemens, wystawnego liczby jeńców, średnich i małych wyglądu.

destroussemens – (najpierw link)- http://books.google.pl/books?id=SuRV3tfKJwsC&pg=PA663&dq=destroussemens&hl=pl&sa=

X&ei=lITHT5OSHq_R4QSCn8TRDg&ved=0CEIQ6AEwAw#v=onepage&q=destroussemens&f=false

tytuł książki: „Les Édicts et ordonnances des rois de France depuis Louis VI…” – Edykty i rozporządzenia królów Francji od Ludwika VI…

Ad 108. Walki w Kambodży i Laosie – czyli „jesteśmy” w Indochinach – byłych koloniach francuskich. „W 1971 r., w ramach operacji Lam Sơn 719, armia Wietnamu Południowego w liczebności 20 tys. żołnierzy (później wsparta dodatkowymi 10 tys.; lądowe siły amerykańskie miały zakaz przekraczania granicy) – przy wsparciu lotnictwa USA, dokonała inwazji Laosu w celu zniszczenia stacjonującej tam 50 tys. armii północnowietnamskiej, wspomaganej przez 17 tys. Siły Pathet Lao.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_wietnamska

 

109. Les jeux, les joyes, qui par victoire & paix non gardée se feront, seront bien jointes aux mois opposites à cestuicy, qui sont Mars & Avril.

109. Gry, radości, w którym zwycięstwo i pokój będzie niestrzeżony, będzie dobrze przypisane do miesięcy do cestuicy przeciwieństw, które są w marcu i kwietniu.

cestuicy – cestui cy – Cy – Chiny

„Angielska nazwa Chin pochodzi od nazwy dynastii Qin. Prawdopodobnie przez sanskryt (चीन cīna) i język perski (چین čīn) przywędrowało do Europy.” (link)- http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,,%3C/szukaj,Lista_%C5%82aci%C5%84skich_nazw_miejscowych

cestuicy – cestuy – „(Ustawa) On, jeden. Cestuy que trust. Osoba, która ma sprawiedliwy i korzystny interes w nieruchomości, w którym jest rękach syndyka: człowiek, za którego użytkownika gruntów, itd., jest udzielana na inny.” cyt. wiki, (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.thefreedictionary.com/Cestuy&ei=

45PHT6SqPOao4gTpiOWDDw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0

Ad 109. Radziecko-chiński konflikt graniczny. Konflikt nad Ussuri – „zbrojny konflikt radziecko-chiński, który miał miejsce w 1969 roku.” cyt. wiki, (link)-http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_nad_Ussuri

 

110. Tremblement de terre en la Toscane, & autres païs.

110. Trzęsienie ziemi w Toskanii i innym kraju, własnym.

Ad 110. Zgodnie z kodem MN jeśli mowa o Włoszech to jest to zapewne informacja o Rosji, ZSRR. W tym przypadku, dosłownie, istne trzęsienie ziemi. „W 1964 roku stanął na czele pałacowego przewrotu, w wyniku którego Chruszczow został odsunięty od władzy. Breżniew objął wówczas urząd I sekretarza KC KPZR (od 1966 sekretarza generalnego KC KPZR).” cyt. wiki., (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Leonid_Bre%C5%BCniew

Toskania (wł. Toscana) – kraina historyczna i region administracyjny w środkowych Włoszech. cyt. wiki. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Toskania

 

111. La pleine Lune fera un temps tout nouveau, comme d’une prime & verdoyante constitution, avec tonnerres & esclairs, fulgurations & tempestes, produisant monstres hideux.

111. Pełnia księżyca będzie nowy czas, jako bonus i konstytucji zielonym, z grzmotami i esclairs, nawałnice i błyskawice, produkcji ohydne potwory.

esclairs – éclairs – błyskawica

Ad 111. Wszystkie te poprzednie „miesiące” – to istna jatka. Jak nie wojny, to próby wyzwolenia się spod opieki sierpa i młota. Ten okres powojennego kształtowania się granic, a także „usadawiania” się nowej siły – ekspansywnego komunizmu, na szczęście kończył się. Nadszedł czas „realnego socjalizmu” – czyli „epoka zastoju”.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – sierpień.

SIERPIEŃ

 

89. Le chien donné ou vendu retournera à son premier seigneur.

89. Pies sprzedawane lub oddawane z powrotem do swojego pierwszego pana.

Chien, canis – „Canis (z łac. Canis – pies) – rodzaj ssaków drapieżnych (Carnivora) z rodziny psowatych (Canidae), obejmujący szakale, kojoty oraz wilki i ich udomowione formy.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Canis

Ad 89. Jak to wynika z kontekstu – synonimem „chien” MN koduje drapieżność: szakale, kojoty, wilki.

 

90. Les affaires marins seront en trouble. Le fils ne pourra succeder au paternel affaire : plus de trouble que jamais.

90. Morskich firma będzie w tarapatach. Syn nie może się udać ojca sprawy: więcej kłopotów, niż kiedykolwiek.

Ad 90. Określenie „morskich” – to informacja o tym, iż rzecz dzieje się poza głównym teatrem wydarzeń, poza Europą. Tym razem znowu jesteśmy na Pacyfiku – czyli Wojna wietnamska.

 

91. Les lettres seront deniées, ce qu’estoit dedans venin & poison.

91. Litery będą odrzucane, że w qu’estoit i trucizny jadu.

ce qu’estoit – ce qui estoit – to co było, co było

Ad 91. Początek konfliktu – odwołanie wyborów. „Porozumienia genewskie przewidywały przeprowadzenie wyborów po obu stronach 17 równoleżnika (tymczasowej linii demarkacyjnej) do 20 lipca 1956 r. oraz jedność i integralność terytorialną kraju. Jednak wspierany przez USA premier Ngô Đình Diệmo odwołał wybory motywując swoją decyzję brakiem możliwości przeprowadzenia uczciwych wyborów na północy ze względu na brak pluralizmu i wolności politycznej w rządzonej przez komunistów części kraju.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_wietnamska

 

92. De fait, les plus Grands de l’Europe & moyens ne seront sans extreme danger de leurs ennemis, tant par faits, que par plusieurs & diverses embuches & insidiations.

92. W rzeczywistości większość Europy i Wielkiej sposób będzie bez szczególnego zagrożenia swoich wrogów, zarówno faktów, jak wielu i różnych pułapek i insidiations.

Insidiations – podstępny – z etymologii – podstępy diabła (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=fr&u=http://fr.wiktionary.org/wiki/insidiation&ei=vZa_T8D-LZCO4gSZzeW7CQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=8&ved=0CEYQ7gEwBzgK&

Ad 92. Sierp i młot w akcji – czyli podstępy diabła. „W 1957 r. miejscowi komuniści rozpoczęli pierwsze działania przeciwko rządowi w Sajgonie. Początkowo ograniczały się one do sporadycznych zamachów na przedstawicieli administracji i podporządkowywania sobie ludności wiejskiej na bardziej odludnych terenach. Jednak działania komunistów w Wietnamie Południowym szybko zyskały wsparcie komunistów północno wietnamskich.” cyt. wiki, (link powyżej.)

 

93. Par la longue retardation sera surpris, & celuy qui n’estoit en danger se trouvera faché.

93. Przez długi opóźnienia będą zaskoczeni, a kto nie znaleźć się w estoit zagrożenia zły.

n’estoit – „Ce n’estoit nyant” subversion and allegory in Rene d’Anjou’s – (patrz link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.openthesis.org/documents/Ce-nestoit-nyant-subversion-allegory-157231.html&ei=1Ji_T5mCD6774QSlqqGOCg&sa=X&oi=translate&

Z tego więc wynika, że chodzi o Rene Andegaweńskiego: „Po podpisaniu umowy małżeńskiej 20 marca 1419 r. Rene opuścił rodzinne Angers, by zgodnie z tradycją wychować się na dworze przyszłych teściów. Książę Ludwik wprowadził młodego Rene do elitarnego Zakonu Wierności, którego dewiza brzmiała „Wszyscy za jednego”. Ponoć Rene do końca życia dochował wierności temu zawołaniu.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Rene_Andegawe%C5%84ski

Ad 93. Odkodowując wyrażenie „n’estoit” zgodnie z zamierzeniem autora, dochodzimy do clou tego miesiąca – czyli: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. I taka też dewiza, jak sądzę, przyświecała amerykańskiej interwencji.

 

94. Les deux plus malins du monde superieur seront tendans vers l’orient: avant qu’ils soyent à leur derniere & periodique circulation, trouveront femme ou deesse qui leur tiendra compagnie à faire & parachever leurs erreurs.

94. Dwóch najbardziej zło świata będą wyższe tendans Wschód: oni soyent przed ich ostatni okresowego ruchu, znaleźć kobietę, czy bogini, która będzie im towarzyszyć do ich finalizacji i błędów.

soyent – soient – są

tendans – tendant – tendencja

Ad 94. Dwa największe zła – czyli zapewne chodzi tu o Koreę i Wietnam (nie licząc Chin) tak bardzo zauroczyły się kobietą, boginią – komunizmem, że dla społeczeństw tych krajów przygoda ta skończy się dopiero, gdy bogini Utopia sama się „utopi.”

 

95. Le 8, 9, 10, 11, 12 & 13 seront par eux desirez: ce qu’apres avoir gousté ne voudroyent fesve avoir.

95. 8, 9, 10, 11, 12 i 13 będą na ich życzenie: że po nie to gousté mieć voudroyent fesve.

gousté – gouster – smak

gousté – „Jeśli umrzesz w młodości, jak najwięcej gousté” – jest to tytuł wiersza – Jean-Baptiste Chassignet (1571-1635). Równie istotny jest sam wiersz – jego treść. (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=fr&u=http://poesie.webnet.fr/lesgrandsclassiques/poemes/jean_baptiste_

chassignet/si_tu_meurs_en_jeunesse_autant_as_tu_gouste.html&ei=mQXCT6OGMInotQbIq-X

voudroyent fesve – foudroyant fesse – grzmi tyłek

Ad 95. Daty te są informacją o poszczególnych etapach wojny, której młodzi amerykańscy żołnierze wcale nie pragnęli. Tak ciężko było umierać, mieli bowiem wiele innych ciekawszych okazji by smakować życie (zachodnia cywilizacja – swoboda życia, a nie komunistyczne ZOO, miało im wiele do zaproponowania), niż ginąć w tropikach za jakiś żółtków. Jednak hasło: jeden za wszystkich, było ważniejsze. Z początku szło tak jak zakładano – amerykanie skopali im tyłki. „2 marca 1965 Amerykanie rozpoczęli zmasowane bombardowania Wietnamu Północnego w ramach operacji Rolling Thunder, akcja ta trwała aż do października 1968.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_wietnamska

 

96. Le peuple qui ne recongnoit sinon foy & loy sera rebelle.

96. Ludzie, którzy inaczej recongnoit wiary i prawa będą się buntować.

recongnoit – reconnaît – rozpoznaje – uznaje

Ad 96. Make love, not war. „Na nastawienie amerykańskiej opinii publicznej wpływała także w niemałym stopniu międzynarodowa kampania dezinformacyjna prowadzona przez ZSRR – wywiad radziecki KGB sponsorował wiele organizacji, partii politycznych a także poszczególnych dziennikarzy krytycznie wypowiadających się o amerykańskiej interwencji w Wietnamie.” cyt. wiki, (link powyżej.)

 

97. Aura le grand CHYRE une plus que prompte celerité de faire amas de legions: & sera salué MAVORTIS GENUS HECTOR AVE [Salut Hector, de la race de Mars].

97. Będzie miał wielkiego Chyren z prędkością większą niż zachęty do gromad legionów; a będą przyjmowani MAVORTIS RODZAJU HECTOR AVE [Hi Hector, wyścig z Marsa].

CHYRE – Chyren – w kodzie MN „personifikuje”: Stany Zjednoczone. „Chiron (także Chejron, gr. Χείρων Cheírōn, łac Chiron) – w mitologii greckiej najmądrzejszy i najbardziej cywilizowany z centaurów.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Chiron_(mitologia)

MAVORTIS – The works of Virgil – czyli Wergiliusz – jego najsłynniejsze dzieło „Eneida” dzieje trojanczyka Eneasza legendarnego protoplasty Rzymian Synonimem Rzym, oraz wszystko co się z nim wiąże, Nostradamus koduje informację o Rosji, Związku Radzieckim. (link)- http://books.google.pl/books?id=7DAEAAAAMAAJ&pg=PA173&lpg=PA173&dq=MAVORTIS&source=bl&ots=i81riF1a5&sig=

uBofQPltfdFyXoQT4HTXRqf3acQ&hl=pl&sa=X&ei=gr3DT8jlM#v=onepage&q=MAVORTIS&f=false

GENUS – rodzaj, typ

HECTOR – „(gr. Ἕκτωρ Hektōr, łac. Hector) – w mitologii greckiej królewicz i najdzielniejszy bohater trojański; bohater Iliady Homera. (…) W czasie wojny trojańskiej zabił Patroklosa (myśląc że to Achilles, gdyż miał na sobie jego zbroję), za co w odwecie zginął z ręki Achillesa pod murami Troi.” cyt wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Hektor_(syn_Priama)

AVE – bądź pozdrowiony, grad, gradobicie

Ad 97. MAVORTIS GENUS HECTOR AVE – podobny w typie do sowietów, bratni wietkong, broniąc się, spowoduje gradobicie amerykańcom. Żołnierze amerykańscy – czyli Chyren, nadziali się na niezwykle bohaterską obronę, należy to wietnamczykom przyznać (mimo wszystko, walczyli o swoją ojczyznę). Niestety to poświęcenie Hektora – czyli wietkongu, co historia udowodni, było niepotrzebne. Wiele, zbyt wiele niepotrzebnie przelanej krwi, tak z jednej, jak i z drugiej strony. Sierp i młot – zbierał krwawe żniwo.

 

98. Sera à son adversaire preferé, mais ses forces affoiblies, ΠΟΛΛΑΣ Δ ΙΦΘΙΜΟΥΣ ΨΥΧΑΣ ΑΙΔΙ ΠΡΟΙΑΨΕΝ [Celui qui précipita dans l’Hadès mainte âme fière], Saevus at hic multis intulit exitium [et a mené, impitoyable, la multitude à la ruine].

98. Jego przeciwnikiem będzie preferowane, ale jego enfeebled siły, ΠΟΛΛΑΣ Δ ΙΦΘΙΜΟΥΣ ΨΥΧΑΣ ΑΙΔΙ ΠΡΟΙΑΨΕΝ [Ktoś, kto wpadł do Hadesu teraz dumny dusza], Saevus zrobił MULTIS intulit szkopuł exitium.

enfeebled – osłabiać

ΠΟΛΛΑΣ Δ ΙΦΘΙΜΟΥΣ ΨΥΧΑΣ ΑΙΔΙ ΠΡΟΙΑΨΕΝ – Wiele szlachetnych dusz bohaterów do Hada wyprawił. cyt. wiki, (link)- http://pl.wikisource.org/wiki/Iliada_(Popiel)/Pie%C5%9B%C5%84_I

saevus at hic multis intulit exitium – to jednak dzikus zniszczenia i przyniósł wiele

Ad 98. Początkowe wersy z „Iliady” Homera: wszystko tłumaczą, dzikus – czyli wietkong przyniósł wiele zniszczenia, tak sobie jak i interwentom – (link powyżej)-

„Gniew mi opiewaj bogini, Peleusa syna, Achilla

Zgubny, który tak wiele nieszczęścia przysporzył Achajom;

Wiele szlachetnych dusz bohaterów do Hada wyprawił,

Ciała ich zaś na pastwę psom i ptakom drapieżnym

Wszystkim porozrzucał (tak chciały Zeusa wyroki);

Odkąd w gniewie zaciętym naprzeciw siebie stanęli,

Książę narodów Atrydes i boski wojownik Achilles.”

 

99. L’adulation sera bien loin repoussée par celuy qui congnoistra le discrime adulatori & amici [entre le flatteur et l’ami véritable].

99. Pochlebstwo jest daleko odrzucony przez kogoś, kto congnoistra discrime adulatori & amici [pomiędzy pochlebca i prawdziwego przyjaciela].

congnoistra – (najpierw link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=fr&u=http://www.emblems.arts.gla.ac.uk/french/emblem.php%3Fid%3DFGUa011&ei=

OJTET29Moik4gTK1NyHCg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved

Autor: Geroult William: The First Book of Emblematy (1550):

Kto chce wielki życiorys Pana

W rzeczywistości to powinno wyglądać,

Ponieważ (często) do hazarding też

Śmierć lub nieszczęście nie może dobrze przyjąć.

Z Lyon, Regnard, a owce.

Ad 99. Rycina z 1550 roku przedstawiająca drapieżnika, dopełnia tę krótką przypowieść, a wszystko to by zasygnalizować skutki interwencji, nie tylko dla amerykańskich żołnierzy. „Straty zaangażowanych w konflikt stron były ogromne. Wietnam Południowy stracił 180–250 tysięcy żołnierzy, Stany Zjednoczone 58 152 zabitych, w tym 10 tysięcy ofiar pułapek Wietkongu (ang. booby traps), 313 tysięcy rannych (w tym 153 300 z trwałymi uszkodzeniami ciała i 2413 zaginionych[c], Korea Południowa 5 tysięcy, Filipiny tysiąc, Australia/Nowa Zelandia 500, Tajlandia 351, a ludność cywilna 250 tysięcy do 2 milionów.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_wietnamska

 

100. Dans le revolu de ce mois & le suivant deux grands Princes, qui ne penseront en nulle facherie, subit en un soir nocturne les assaillira un mal & langueur assez long, de sorte qu’ils mettront en oubli toute ambition & convoitise.

100. W pełnego miesiąca, który upłynął z tym i kolejnych dwóch wielkich książąt, którzy myślą w żadnym kłótni, ulega noc wieczór będzie atak zła i rozmarzenie na tyle długo, tak, że oni wszyscy zapomnieć ambicji i chciwości.

Ad 100. Koniec wojny. „Od 1969 toczyły się w Paryżu rokowania pokojowe Stanów Zjednoczonych z rządem północnowietnamskim zakończone podpisaniem paryskich układów pokojowych w styczniu 1973. Po roku 1969 USA rozpoczęły proces stopniowego wycofywania swoich oddziałów, który zakończył się po podpisaniu układu w Paryżu w marcu 1973.” cyt. wiki, (link powyżej).

 

101. Le different des prelatures sera extravagant, la Gaule sera Italique & la region Italique sera la plus part Gallique.

101. Różne prałatury być ekstrawagancki, Galia będzie Italic i Italic region dzielić najbardziej galijskie.

prelatures – Prałat „(łac. Praelatus – przełożony) – w Kościele rzymskokatolickim kapłan lub biskup mający zwyczajną władzę kościelną w prałaturze terytorialnej lub personalnej. Potocznie używa się jednak tego terminu w stosunku do kapłanów obdarzonych godnościami honorowymi przez Stolicę Apostolską lub biskupa diecezji, w której istnieje kapituła.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%82at

Jeśli Papież, jest synonimem przywódców „chrześcijańskich” – czyli opiekunów – czyli pasterzy, całego zachodniego świata, to Prałat w kodzie MN symbolizuje, zgodnie z definicją, „władzę” w terenie – czyli państwa demokratyczne – antykomunistyczne.

la Gaule sera Italique – De Gaule będzie będzie Italic – Italik, italika – obecnie jest to w polskim języku potocznym synonim kursywy, czyli każdej pochyłej odmiany pisma w postaci czcionki lub fontu… cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Italik

Ad 101. De Gaule „krzywo” patrzy na amerykański patriarchat. „De Gaulle prowadził politykę niezależności od USA, dążył do zbudowania potęgi militarnej Francji, w tym nuklearnej. 13 lutego 1960 wykonano pierwszą próbę atomową”. cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_de_Gaulle

 

102. Mars oriental, sec & chaud, fera apparoistre cometes, avec foudres, tempestes & fulgurations, ires, morts subites, crudelitez aux gens ecclesiastiques: mortalité des plus apparans estre frustrez de la moitié de leur domaine, maladies longues, fievres contagieuses, urines comme sang, & flux de sang.

102. Wschodniej marca suchy i ciepły, będzie apparoistre komet, z piorunami, nawałnice i piorunach IRES, nagła śmierć, w kościelnych osób crudelitez: są apparans śmiertelności estre bardziej sfrustrowani niż połowę swojej dziedzinie, wiele chorób zakaźnych gorączki, np. moczu krwi i przepływu krwi.

apparoistre – pojawić się

ires – i res – rzecz, sprawa, za sprawą

crudelitez – crudelitas – okrucieństwo

apparans – apparantis – przygotowanie

estre – est re – jest ponownie zostanie ponownie, zostaje ponownie

estre – plan, kryty układ lub planie zamku estre – être – (aby) być (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wiktionary.org/wiki/estre&ei=TrfET-nwAYaB4gTBsODODw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=

Ad 102. Na wschodzie Europy pojawi się, znowu za sprawą sierpa i młota, kolejne okrucieństwo, nagła śmierć – czyli Praska Wiosna. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Praska_wiosna

 

103. En ceste pleneur de Lune nouveaux changes, Monarques lassez, fin de mauvais temps, principe d’un temps inaccoustumé. Mort de Prince trop subite.

103. W Cestus pleneur wymiany nów Monarchs zmęczonych, koniec złej pogody, w czasie inaccoustumé zasady. Nagła śmierć księcia też.

En ceste – w tym

cestus – żelazna rękawica

en cette – w tym

pleneur – (najpierw link)- http://books.google.pl/books?id=ZSlAAAAAcAAJ&pg=PA456&lpg=PA456&dq=pleneur&source=bl&ots=

giTltRVB6I&sig=z9tjxtgq3GirOA3UAHKnCVLEabk&hl=pl&sa=X#v=onepage&q=pleneur

Autor i tytuł: Olivier de Serres „Le théatre d’agriculture” Olivier de Serres (1539-1619) – francuski agronom, zwany ojcem francuskiego rolnictwa. Unowocześnił metody gospodarowania, propagowała płodozmian. Rozpowszechnił we Francji uprawę morwy białej, chmielu, kukurydzy oraz wielu innych roślin uprawnych. Napisał ważny podręcznik agronomii Le théâtre d’agriculture…” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Olivier_de_Serres

inaccoustumé – inaccoutumé – nieprzywykły, nieprzyzwyczajeni

Ad 103. W tym ogródku – w Czechosłowacji, Alexander Dubček spróbował płodozmianu – reformy komunizmu. Jednak Sierp i Młot nie pozwolił na taką samowolkę. Czym się to skończyło – żelazna pięść, unicestwiła ten niespodziewany wybuch nieposłuszeństwa. Żadna reforma w tym okresie historycznym nie była możliwa. No i interwencja „bratnich” socjalistycznych republik unicestwiła „księcia”. „Już po kilku tygodniach stało się jasne, że rezultatem tych wewnątrzpartyjnych walk będą głębokie zmiany nie tylko w partii, lecz w całym społeczeństwie. W przemówieniu wygłoszonym w lutym w 20. rocznicę przewrotu komunistycznego Dubček ogłosił konieczność zmian w życiu społecznym i gospodarczym kraju i przyznał, że w rządach partii komunistycznej dochodziło do wypaczeń.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Praska_wiosna

 

104. Par mer & par terre enormes invasions se feront en ce dernier quartier lunaire.

104. Drogą morską i inwazji lądowych będzie ogromny w tym ostatnim księżyc w nowiu.

Ad 104. Nieco cofamy się w chronologii, jednak te wydarzenia, które opisują dwa ostatnie podpunkty „sierpnia”, były dla autora almanachu istotne. Jest to, ni mniej, ni więcej, tylko – Algierska wojna o niepodległość 1954 – 1962. Ile to sprawiło radości? Z pewnością więcej niż w Pradze. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_algierska

 

105. La Gaule en supreme degré d’honneur, militaire resjouïssance. Gens de finances fachez.

105. Gaul najwyższy stopień honorowy, wojskowych resjouïssance. Ludzie Finanse rozdrażniony.

resjouïssance – réjouissance – radość, radości

Ad 105. Charls de Gaulle u władzy. „Po wprowadzeniu zmian do ustawy zasadniczej we Francji rozpisano nowe wybory, które 21 grudnia 1958 wygrał Charles de Gaulle. Pomimo oporu kolonistów, generał przychylał się do rozwiązania problemu, przez przyznanie Algierii niepodległości.” cyt. wiki, (link powyżej)

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – lipiec.

LIPIEC

 

66. Les varietez de temps seront si fortes & subites, que toute la terre sera en feu, & cuidera on le regne de Phaëthon approcher, & les lieux ou abondance d’eau estoit, defaillir.

66. Czas varietez będzie tak silny i nagły, cała ziemia będzie w ogniu, i cuidera zbliżamy się do sfery Phaethon, a miejsca lub estoit obfitość wody, omdlenia.

Les varietez – Les variétés – będą odmiany

cuidera – cuider – myśleć, być czujnym – patrz p.44

Phaethon – W mitologii greckiej, Phaeton „Lśnienie”) był synem Heliosa i Oceanid Clymene ….Nazwa „Phaeton”, co oznacza „błyszczący”, (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Pha%25C3%25ABton&ei=

4_i8T52AM4H4sgbim_jBDQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resn

estoit – estre – plan, układ (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wiktionary.org/wiki/estoit&ei=

QfC7T66DGMj24QS437m2CQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ve

Ad 66. Kryzys kubański. Określenia – „błyszczący”, „lśnienie” – to poetyckie synonimy błysku wybuchu bomby atomowej. „Stan zagrożenia konfliktem między dwoma supermocarstwami dysponującymi bronią atomów – ZSRR i USA, który miał miejsce w dniach 15-28 października 1962 roku na Kubie. Był spowodowany rozmieszczeniem przez ZSRR na Kubie pocisków balistycznych średniego zasięgu bezpośrednio zagrażających terytorium USA.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_kuba%C5%84ski

 

67. Aux parties d’Occident les affaires esmeus & prosperer: mais devers les contrées Latines, les Celtes & Belges pour l’injure & inimitié du temps ardant, ne proceder à plein souhait.

67. Strony w zachodnich esmeus biznesowych i powodzenia, ale ziemie Latina Devers, Celtowie i Belgowie obrażać i czas gorącą nienawiść, nie przejdą do pełnego pożądania.

Aux parties d’Occident – strony zachodu

esmeus – émeus – emu – struś emu – chować głowę w piasek jak struś patrz rok 1555 ( punkt 28.) angielski: (1.1) bury one’s head in the sand francuski: (1.1mettre la tête dans le sable, faire l’autruche, politique de l’autruche

niemiecki: (1.1) den Kopf in den Sand stecken, Straußenpolitik, Vogel-Strauß-Politik   (link)- http://pl.wiktionary.org/wiki/chowa%C4%87_g%C5%82ow%C4%99_w_piasek

mais devers les contrées Latines – lecz ku regionom łacińskim

Ad. 67. Gorąca nienawiść między łacińskimi terenami – Kubą, a Celtami i Belgami – którzy w tym konflikcie personifikują wszystko to co zawiera się pod określeniem – Projekt Kuba, znany również jako Operacja Mongoose (Mangusta) – czyli tajny projekt CIA – stąd ten struś. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_Kuba

 

68. Explorateurs surpris soubs voyage de pelerins, ou de religion feinte & abusive. Passages clairs interceptez.

68. Explorers zaskoczony znacznie pod podróży pielgrzymów, lub religii fałszywej i obraźliwych. Intercept przejazdów jasne.

explorateurs – odkrywcy, badacze

ou de religion feinte & abusive. Passages clairs interceptez – pozory wyznania lub stanowiącej nadużycie. Przechwytywanie przejazdów jasne.

Ad. 68. Blef Kennedy’ego. „W odpowiedzi na zagrożenie prezydent US John F. Kennedy wprowadził kwarantannę morską Kuby (blokada transportu środków bojowych) i zażądał wycofania rakiet. Potencjalny globalny konflikt nuklearny nabrał realnych kształtów, gdy do Kuby zaczęły się zbliżać radzieckie statki wiozące kolejne materiały militarne.” cyt. wiki, (link- ad. 66.)

 

69. Autres de langue estrange soupçonnez de venefices: personnages envoyez d’abandonnemens de vie, de telle & feinte dissimulation qu’apres on dira, Evasit vafer arte [le rusé s’en est sorti par artifice], sinon qu’apres toutes explorations s’en retournera confus.

69. Inny dziwny język podejrzanych venefices: wyślij znaki abandonnemens życia, ukrywanie tego i udawał, że po mówimy Evasit vafer arte [przebiegły uciekł przez fajerwerków], chyba że po zwiedzaniu wszyscy s ‚ mylony w zamian.

estrange – odstręczać, traktować jak obcego – (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.thefreedictionary.com/estrange&ei=CQS9T4iAJ4rRtAarxp3nDQ&sa=

X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CGgQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3D

venefices – (najpierw link)- http://books.google.pl/books?id=iL1CX834yecC&pg=PA26&lpg=PA26&dq=venefices&source=bl&ots=pc01cgozIk&sig= FF01dxD2zVfyMENrrNuBRpK0n2g&hl=pl&sa=X&ei=oAm9T_3tENGGswbjzoGHDg&ved=

0CGEQ6AEwBw#v=onepage&q=venef&f=false

Tytuł książki wskazuje dalszy trop poszukiwań „Etudes rabelaisiennes” autorami, której są Stephen Rawles i Michael A. Screech. Niewątpliwie chodzi o: François Rabelais, który przeszedł do historii jako autor jednej książki: „Gargantua i Pantagruel”. Idąc dalej, to cechy utworu w bardzo dosadny sposób personifikują „ojca i syna” komunistycznej rewolucji ZSRR i Kubę: „Gargantua i Pantagruel” napisany jest językiem ludowym, niestroniącym od wulgaryzmów. (…) Rabelais odwraca tradycyjną hierarchię wartości, czerpiąc bogato z kultury niskiej i odrzucając literackie konwencje epoki, w opisie bohaterów skupia się na cechach wcześniej zaniedbywanych czy uznawanych za niegodne, przesadnie eksponując ich fizyczność. (…) opisuje cudowne narodziny Pantagruela przez ucho, dzieciństwo pełne zapowiedzi przyszłego bohaterstwa, czyny wojenne, wreszcie założenie opactwa według nowej reguły, odwracającej wszystkie dotychczasowe zasady życia monastycznego.” –  cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Gargantua_i_Pantagruel

abandonnemens – abandonnement – zaniechanie, porzucenie

sinon qu’apres toutes explorations s’en retournera confus – chyba, że po zwiedzaniu wszystko wraca zmieszany.

Ad 69. Zaniechanie konfliktu. „Konflikt został zażegnany, kiedy po żądaniu prezydenta USA, przywódca radziecki Nikita Chruszczow 28 października rozkazał zawrócić statki oraz wyraził zgodę na demontaż wyrzutni rakietowych, w zamian za gwarancje nieagresji USA na Kubę, a także wycofania rakiet amerykańskich z Turcji.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_kuba%C5%84ski

 

70. La trop grande chaleur fera foy, rendant pacifique le terroir querellant.

70. Nadmierne ciepło będzie wiara, dzięki czemu ziemia spokojnie kłótni.

Ad 70. Całe szczęście, że obie zwaśnione i gotowe na wszystko strony, uniknęły najgorszego: „Konsekwencją zagrożenia katastrofą atomową było uruchomienie gorącej linii telefonicznej w 1963 roku między przywódcami supermocarstw, aby w przyszłości móc się w łatwiejszy sposób uporać z potencjalnymi konfliktami.” cyt. wiki, (link powyżej).

 

71. Ce qu’adviendra en la Toscane sera de merveilleuse adventure: & y aura certain augure de leur future transmigration: & devers la mer Ligustique & Corsique.

71. Co stanie się z tym w Toskanii będzie wspaniała przygoda: i tam będzie jakiś omen ich przyszłej wędrówki: Morze Liguryjskie i Devers & Corsique.

Ad 71. Toskania – region administracyjny w środkowych Włoszech. Rzym – zarządca imperium, region administracyjny – republika – czyli Poznański Czerwiec.

 

72. Mais je trouve qu’un prompt assault sera donné par le grand superstite de Brennus, non à Verone, mais à Rome: lequel ne sera sans grand frayeur du siege Papal, & des Principaux, estant leur ancienne felicité convertie à l’opposite. Et de ce qu’elle estoit jadis la terreur & frayeur des Gaulois, elle sera estonnée & craintive.

72. Ale uważam, że zachęty atak zostaną podane przez wielkich Brennus superstite, a nie w Weronie, ale w Rzymie, który będzie bez większego strachu przed papieskim fotelu, i Main, nawrócić się do ich dawnej felicity przeciwieństwo. I że był kiedyś postrachem i strach przed Galów, to estonnée i bojaźliwy.

Brennus – wódz celtyckiego plemienia Senonów – w 391 r. p.n.e. najechał on Italię i zaczął grabić Clusium. Sprzymierzeni z Rzymianami Kluzyńczycy wysłali do nich o pomoc. Rzymscy posłowie Fabiusze namówili Kluzyńczyków do zaatakowania wojsk celtyckich. Brennus wysłał skargę do Rzymu na złamanie praw narodów dotyczących posłów i zażądał wydania Fabiuszów, do czego nie doszło, choć Rzymianie uznali winę posłów i zaproponowali finansow odszkodowanie. Brennus odebrał to jako zniewagę i ruszył na Rzym” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Brennus

superstite – przetrwanie

des Principaux – główni, zleceniodawcy

felicité – radość

estonnée – Études Rabelaisiennes, Tom 22 – (patrz link)- http://books.google.pl/books?id=Uwv0C9hFf-8C&pg=PA32&lpg=PA32&dq=estonn%C3%A9e&source=bl&ots=BTZw7R5G1-&sig=lnt_qYHiwr8k4U748fIHWQqnWI0&hl=pl&sa=X&ei=

PRm9T6eRKoHHtAbAwNHyD#v=onepage&q=estonn%C3%A9e&f=false

czyli znowu: „Gargantua i Pantagruel” – patrz p. 69.

Ad 72. Brennus – wódz celtyckiego plemienia Seonów zaczął grabić Clusium. Jeśli wziąć pod uwagę tą informację o Clusium – wcześniej etruskie miasto, to informacja o etruskach jednoznacznie prowadzi ku ruskim, czyli Związek Radziecki – patrz p. 51.

„Clusium to starożytne miasto w Włoszech , jeden z kilku znalezionych na miejscu. Obecna gmina Chiusi ( Toskania ) częściowo pokrywa się to Roman warowne miasto. Miasto Roman przebudowany wcześniej etruskie miasto,”  cyt. wiki, (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Clusium&ei=6i69T5e1AuXT4QSk4ZBC&sa=X&oi=

translate&ct=result&resnum=1&ved=0CF0Q7gEwAA&prev=/search

Tak więc gnozę tego punktu należy „czytać” tak: Rzymscy posłowie fabiusze – czyli sowieccy aparatczycy z Moskwy, nie chcąc samemu interweniować w stłumieniu poznańskiego powstania ’56 roku, posłużyli się wiernopoddańczymi „polskimi” komunistycznymi aparatczykami (kluzyńczycy). Kluzyńczycy – czyli PZPR, siłami milicji i wojska spacyfikowały robotnicze wystąpienia. Brennus grabiący Clusium, skarga Brennusa do Rzymu, żądanie wydania Fabiuszów, uznanie winy posłów, odszkodowanie – to niesamowite, jak te wszystkie elementy z historii celtyckiego plemienia, stygmatyzują Poznański Czerwiec. Brennus – to robotnicy, Clusium – to Poznań, Fabiusze – to PZPR, Ochab, skarga do Rzymu – zgoda Moskwy, (bo przecież nic nie mogło się zdarzyć bez wiedzy centrali), na zmianę pierwszego sekretarza – wybrano Władysława Gomułkę. Nostradamus wyraźnie „mówi”: Brennus – czyli robotnicy, powstańcy przejrzą na oczy – politycznie dojrzeją. „Wnioski płynące z doświadczeń Poznańskiego Czerwca odegrały wielką rolę w procesie dojrzewania tzw. przemian październikowych w państwach demokracji ludowych. Przyspieszyły proces dojrzewania politycznego wielu ludzi. Można przypuszczać, że wydarzeniom poznańskim zawdzięczamy, iż „przewrót październikowy” w Polsce miał charakter bezkrwawy, w przeciwieństwie np. Węgier, gdzie Armia Radziecka krwawo stłumiła Powstanie węgierskie 1956 (23 października – 11 listopada 1956). cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Pozna%C5%84ski_Czerwiec

 

73. La grande nef olcade par triremes sera combatue.

73. Nawa będzie combatue olcade przez triremes.

olcade – (najpierw link)- http://books.google.pl/books?id=z5R6zp2BvAQC&pg=PA81&dq=olcade&hl=pl&sa=X&ei=S0C9T-bGF6n-4QSe77Bi&ved=0CEAQ6AEwAg#v=onepage&q=olcade&f=false

Teraz tytuł książki skąd zaczerpnięto to słowo: „Historia de la Muy N.L. é I. Ciudad de Cuenca” – autorzy Trifon Muñoz y. Soliva – po przetłumaczeniu tytułu: Historia Większość N.L.i I.Cuenca. Tak więc olcade – to taka sama historia, która czeka większość miast – czyli socjalistyczne republiki (Ciudad de Cuenca – to miasto w Ekwadorze – jego historyczne centrum uznano przez UNESCO za światowe dziedzictwo kultury. (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=es&u=http://es.wikipedia.org/wiki/Cuenca_(Ecuador)&ei=vUK9T4XWNIbi4QSMo_ld&sa=

X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0C

combatue – combattue – walczyli

triremes – „Flota starożytności były zdominowane przez okręt wojenny o nazwie tryrema. Te dzikie okręty szybki i wściekły”….   cyt. wiki, (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.indepthinfo.com/salamis/triremes.shtml&ei=

r0W9T5HjKYOC4gT9zYQv&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=9&ved=0CIABEO4BMA

Ad 73. Teraz zdanie to jest już zupełnie zrozumiałe. Ten sam los czeka, czekał wszystkie kraje za żelazną kurtyną, a jeśliby przyszła jakiemuś „buntowszczikowi” ochota do „wyjścia na wolność”, czekała go odpowiednia nauczka „szybkich i wściekłych” spod znaku sierpa i młota.

 

74. La conjonction de Mars oriental à la Lune, non loin de la teste du Dragon, prochaine de la Solaire, avec un quart aspect de Saturne, fera de nouvelletez qui seront horribles à ouïr.

74. Koniunkcja Marsa do Księżyca Wschodzie, w pobliżu głowy smoka, obok Słońca, z czwartym aspektem Saturna, będzie nowości, które będą straszne usłyszeć.

Ad 74. Polak, Węgier, dwa bratanki…. – czyli koniunkcja p – Polski i q – czyli Węgier. „Koniunkcję można zdefiniować precyzyjniej jako dwuargumentowe działanie określone w zbiorze zdań, które zdaniom p, q przyporządkowuje zdanie p i q (…) Dlatego zdanie utworzone z innych zdań za pomocą koniunkcji jest też nazywane iloczynem logicznym.”  cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Koniunkcja_(logika)

 

75. La cruauté qui sera usée envers les femmes enceintes & petis enfans ne viendra esmouvoir le cueur des Tyrans.

75. Okrucieństwo do noszenia wobec kobiet ciężarnych i dzieci przyjdzie petis esmouvoir Serce tyranów.

esmouvoir – émouvoir – przenieść, (czasownik): wzruszyć, poruszyć

Ad 75. Okrucieństwa nie należy nosić (wnosić) przeciwko kobietom w ciąży – piękne dziatki przyjdą poruszyć serca tyranów. Kobiety w ciąży – to w kodzie MN narodziny, lub też mająca narodzić się jakaś nowa idea. Poznańskie wydarzenia, stały się inspiracją, (wzruszyły) madziarów do „próby zdobycia wolności i uwolnienia się spod sowieckiej dominacji. (…) Po powstaniu robotników w czerwcu 1956 w Poznaniu i po wyborze popularnego wtedy Władysława Gomułki na pierwszego sekretarza PZPR wbrew woli Moskwy i bez sowieckiej inwazji, obudziły się nadzieje wewnątrzpartyjnej opozycji węgierskiej, na podobny, bez sowieckiego udziału, przebieg wydarzeń na Węgrzech.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_w%C4%99gierskie_1956

 

76. Seront esleus pour la premiere entrée les plus espouventables de face, hideux aux yeux, le front froncé, les sourcils pleins: qui useront de telle boucherie que leurs mains & faces seront pleines de sang humain.

76. Esleus będzie na pierwszej pozycji z najbardziej twarzy espouventables, oczami ohydne, czoło pomarszczoną, brwi pełnych: kto będzie korzystać z takich rzeź, że ich ręce i twarze pełne ludzkiej krwi.

esleus – (najpierw link)- http://books.google.pl/books?id=bkQxAQAAMAAJ&pg=PR99&dq=esleus&hl=pl&sa=X&ei=

ll2-T6yTCo75sgab8YzBDQ&ved=0CDUQ6AEwAA#v=onepage&q=esleus&f=false

stąd tytuł książki – „Corpus Reformatorum” – czyli: ciało zreformowanej

espouventables – (najpierw link)- http://books.google.pl/books?id=YvEKAAAAIAAJ&q=espouvantables&dq=espouvantables&hl=

pl&sa=X&ei=J2G-T_qzEYXMtAaXspDqDQ&ved=0CDoQ6AEwAQ

stąd tytuł książki – „Acta historica res gestas Poloniae illustrantia ab anno 1507 usque ad annum 1795.” czyli: „Historia rzucić światło na historię Polski od roku 1507 do roku 1795.”

Ad 76. „Martwe ciało zreformowanej” Polski i takie samo będzie (było) martwe, poddane rzezi i ludzkiej krwi, „ciało” węgierskiej stolicy.

 

77. Celuy qui durant sa vie avoit usé de pitié & de misericorde sera en un moment devenu tyran, usant plus de cruauté que nul des poursuivans.

77. On, który spędził całe życie litości i miłosierdzia, aby być w jednej chwili odwrócił się tyranem, używając więcej okrucieństwa niż którykolwiek z prześladowcami.

Ad 77. Komunistyczne idee – niby piękne, lecz straszne zarazem. Jednym słowem – młot i sierp.

 

78. Celuy qui en faisant sacrifice sera contaminé de sang spargi de la victoire, donnera augure de sa prochaine mort sanguinolente apres le conflit.

78. Kto zostanie zanieczyszczone Spargi ofiarę krwi zwycięstwa, daj omen śmierci następnego po krwawym konflikcie.

spargi – rozrzucone, rozproszone

Ad 78. Ta, dosłownie tragiczna ofiara krwi, będzie (była) przez wiele dziesięcioleci „trawić dusze”, wielu tysiącom rodzin pomordowanych powstańców, jak i setkom tysięcy przymusowych węgierskich emigrantów.

 

79. Les voleurs & détrousseurs seront cachez au lieu de leur sepulture & corporelle punition.

79. Złodzieje i muggers ukryje zamiast ich pochówku i karania ciała.

détrousseurs, muggers – rabusie, bandyci

Ad 79. Gloria victis. „W wyniku walk od 23 października zginęło po węgierskiej stronie 2500 osób, głównie w czasie walk w Budapeszcie ponad 20 tysięcy aresztowano lub internowano, a ok. 200 tysięcy osób uciekło z kraju do Austrii i Jugosławii.” cyt, wiki, (link ad. 75)

 

80. Ce qu’on avoit tant desiré voir & ouïr, sera veu & trouvé.

80. Co mieliśmy tyle pożądane, aby zobaczyć i usłyszeć, będą widoczne i znaleziono.

Ad 80. In memoriam. „Rok 1956 był rokiem przełomowym w powojennej historii Węgier. Jak co roku, 23 października. obchodzony był na Węgrzech jako rocznica wybuchu rewolucji węgierskiej. Dla Węgrów jest to prawdziwy dzień „pamięci narodowej”. Dla wielu był on też dniem przełomowym w życiu osobistym. Po upadku rewolucji 1956 roku wielu bowiem Węgrów opuściło swój kraj i osiedliło się na stałe za granicą. Po latach można już dość dokładnie ustalić, ilu wówczas wyjechało na stałe i gdzie.” cyt. wiki, (link ad. 75)

 

81. Le peuple fuira pour la poursuite sceleste & sanguinaire.

81. Ludzie będą uciekać na sceleste pościgu i żądny krwi.

sceleste – zło, złem

Ad 81. Dura lex, sed lex – czyli Pax romana w wykonaniu sierpa i młota. „Jeszcze do końca 1956 trwały sporadyczne potyczki zbrojne i strajki. Na rozkaz rządu Kádára zostali aresztowani skazani i straceni Imre Nagy (wyrokiem z dnia 15 czerwca 1958, wyrok wykonano dwa tygodnie później) i wielu innych przywódców rewolucji. Skazano na śmierć i stracono ogółem ok. 230 osób .” cyt. wiki. (link powyżej.)

 

82. Par feu du ciel la forteresse en conflagration.

82. Przez ogień z nieba w twierdzy pożogi.

Ad 82. W odwecie za koktajle mołotowa, sowieckie oddziały pancerne, zniszczyły setki domów, wręcz całe kwartały ulic. (link)- http://www.1956.pl/17,24.html

 

83. L’erreur ne sortira pas en effet.

83. Błąd nie wejdzie w życie.

Ad 83. Wszystko i na temat. „Amerykański sekretarz stanu John Foster Dulles miał powiedzieć: „Nie traktujemy tego kraju [Węgier] jako naszego potencjalnego sojusznika wojskowego.” cyt. wiki, (link ad. 75)

 

84. L’entrée du Procyon febricitante & productive de tumultes belliques.

84. Wejście Procyon febricitante i produktywnych belliques tumultów.

Procyon – „Szop pracz (Procyon lotor) – średnich rozmiarów ssak pochodzący z Ameryki Północnej.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Szop_pracz

febricitante – gorączka

productive de tumultes belliques – przyniosłoby zgiełk wojny

Ad 84. Niestety, wejście – czyli zaangażowanie się St. Zjednoczonych w wschodnioeuropejski konflikt, w tamtych realiach geopolitycznych, był niemożliwy. Kraje za żelazną kurtyną leżały, czy bardziej dosadnie należały, do Radzieckiej strefy wpływów.

 

85. Le 20 du mois sera faite grande turbation en terre pour l’entrée des jours Caniculaires.

85. 20 miesiąca będzie w dużej ziemi turbation do wprowadzania Upały.

turbation – zakłócenia, zaburzenie

Ad 85. „Jesteśmy” w Afryce, stąd ten upał. 29 października 1956 roku – Kryzys sueski (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_sueski

 

86. Le dernier quart de ceste Lune fera renaistre un cas produit de merveilleuse façon.

86. Ostatni kwartał księżyc będzie Cestus odrodzony wspaniały sposób przypadkach produktów.

cette – ten, to

ceste – żelazna rękawica

Ad 86. Kolejny etap odwilży – XXII Zjazd KPZR w 1961 roku.

 

87. La foy de tous costez rompue, fait de virago: oeuvre masculin.

87. Wiara wszystkich stron podzielonych, sprawia, że Butch: męski pracy.

viargo, butch – (1.1) pot. o mężczyźnie bardzo męski, macho (1.2) pot. o kobiecie, zwłaszcza lesbijce: z cechami męskimi ; rzeczownik (2.1) środ. LGBT lesbijka utożsamiająca się z mężczyzną (link)- http://pl.wiktionary.org/wiki/butch

Ad 87. Zapewne chodzi tu o Chruszczowa. Zgrywał się na macho – ONZ, a w gruncie rzeczy był takim samym „mięczakiem” jak pozostali wcześniejsi pierwsi sekretarze. „Choć nie stosował drastycznych metod Stalina, twardo zwalczał wszelkie powstające w społeczeństwie ogniska opozycyjne – średnia roczna liczba osób skazywanych za działalność polityczną była znacznie wyższa, niż za Breżniewa. Jako jedną z form represji stosował przywrócone na masową skalę umieszczanie osób niewygodnych w szpitalach psychiatrycznych (psychiatria represyjna w ZSRR). (…) Słynne jest też wystąpienie przed Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych, podczas którego zdjął jeden z butów, a następnie zaczął nim tłuc w mównicę.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikita_Chruszczow

 

88. Dieu nous donne grace de passer ce mois, car vrayement ne furent jamais tant d’exorbitantes mutations que seront icy & le mois de Mars & à l’entrée de 1557

88. Bóg daje nam łaskę, aby spędzić ten miesiąc, bo naprawdę nigdy nie był tak wygórowany, że mutacje będą tu i marcu przy wejściu i 1557.

Ad 88. Dzięki Bogu jakoś przeżyjemy, (przeżyliśmy) ten miesiąc – czyli ten krwawy okres. W następnym będą inne, podobne niespodzianki.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – czerwiec.

CZERWIEC

 

56. En ce mois quelque illustre Prince ou Seigneur grave mourra sans faillir, & hors du regne appert estre dans le circuit de l’Europe.

56. W tym miesiącu niektóre sławny Pan książę lub ciężką die bez przerwy, a od swego królestwa estre pojawi się w obiegu w Europie.

mourra, die – umierać

estre – est re – jest ponownie, zostanie ponownie, zostaje ponownie

estre – plan, kryty układ lub planie zamku

estre – être – (aby) być (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wiktionary.org/wiki/estre&ei=TrfET-nwAYaB4gTBsODODw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=

Ad. 56. W tym miesiącu – a wiec w tym konkretnym czasie, sławny pan i książę, czyli jak to poniższe punkty dokładnie „opowiedzą” – konkretny kraj, będzie miał ciężką i niestety śmiertelną przeprawę.

 

57. La cité qui jadis interpretoit les monstres, augures & auspices, aura grand besoin qu’on luy vienne à interpreter le monstre qui naistra dedans. Pour la vraye source, cela presage leur totale ruine.

57. Miasto, które niegdyś interpretoit potwory, Wróżby i auspicjami, przyjdzie do niego, że bardzo potrzebne do interpretowania potwora urodzą się do niego. Dla prawdziwego źródła, omen ich całkowitą ruinę.

interpretoit – (najpierw link)- http://books.google.pl/books?id=-fEHgMIxUFkC&pg=PA73&lpg=PA73&dq=interpretoit&source=bl&ots=B6YIvg14mj&sig=

0RSuauaUfDYFvySfz1INinO00ZY&hl=pl&sa=X&ei=ST-7T4bwBavb4QTssyE&ved=#v=onepage&q=interpretoit&f=false

Dalej: (wyrażenie interpretoit zawiera się w zdaniu) – Terroir Romain qui interpretoit augure, a zdanie to pochodzi z książki: Mortena St. George „Incantation of the Law Against Inept Critics: A Guide to Cryptic Thinking.” Na stronie 76 tego opracowania, podaje on swoją propozycję interpretacji słowa „romain” jako synonim Rosji, co nieazprzeczalnie wynika z konotacji tego słowa z dynastią rosyjskich carów Romanowów.

Ad 57. Miasto – czyli państwo, bo w tym przypadku chodzi o Rosję, którego system sprawowania władzy był istotnie potworny (całkowity wyzysk i zacofanie społeczeństwa tego kraju), stało się miejscem narodzin i siedliskiem innego „potwornego” systemu, które to państwo, co wynika z nieuchronnej niewydolności komunistycznego sprawowania władzy i gospodarki nakazowo-rozdzielczej, nieuchronnie zapadnie się pod własnym ciężarem.

 

58. Et les deux similitudes esgales, qui seront, adviendra en brief.

58. Oba podobieństwa i esgales, które będą się zdarzyć w skrócie.

esgales – es gales – wichry mają

Ad 58. Podobne wydarzenia – wichry wojny, nieco odmmienne w skutkach, przydarzą się wkrótce dwóm zaprzyjaźnionym krajom.

 

59. O infelice! La sienne Etrusque felicité sera convertie en infelicité.

59. O Infelice! Etruski jego szczęście niepowodzenie będą konwertowane.

O infelice – biedny

Etruski – ruski – patrz p.50

convertie – konwersja – przekształcenie postaci czegoś, zmiana dotychczasowych warunków pożyczki, gwałtowna zmiana światopoglądu jednostki albo grupy (link)- http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=konwersja

Ad 59. O biedni. Ruscy tak was poddadzą konwersji, że na długi czas odechce się wam gwałtownych zmian światopoglądu.

 

60. Il adviendra pour le seur, sans plus s’eslongner, à la revolution solaire & martiale. Et non moins à Rome, Gennes, & plus horrible à Gand. Mais la plus part seront suffoquez & esteins, pour ne donner occasion à leurs ennemis d’interpretation augurale.

60. Zdarza się do poprzednika, nie jest już eslongner, rewolucji słonecznego i walki. I nie tylko w Rzymie, Genui i innych okropnego w Gandawie. Ale większość będzie duszące i esteins, aby dać okazję do swoich wrogów interpretacji augural.

s’eslongner – s’éloigner – daleko

solaire & martiale – słoneczny i wojenny – sierp i młot (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Sierp_i_m%C5%82ot

esteins – j’éteins – wyłączam

d’interpretation augurale – interpretacja rokować

Ad 60. Światowa rewolucja komunistyczna – „czerwonka”, strawi kolejne kraje: Grecja, Korea, Chiny, itd. Odpowiedzią na „imperialistyczne” NATO, będzie, był Układ Warszawski: Układ Warszawski (oficjalna nazwa: Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej ang. Warsaw Pact ros. Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи) – sojuszpolityczno-wojskowy państw tzw. bloku wschodniego z dominującą rolą ZSRR. Formalnie powstał na podstawie Deklaracji Bukaresztańskiej, jako odpowiedź na militaryzację tzw.Niemiec Zachodnich i włączenie ich w strukturę NATO a sankcjonował istniejące od zakończeni II Wojny Światowej podporządkowanie poszczególnych państw i ich armii ZSRR. cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_Warszawski

 

61. Les insults militaires seront plus enflammez que jamais, mesmes devers l’Italie & lieux circonvoisins.

61. Obraźliwe wojskowy zapali bardziej niż kiedykolwiek, Mesmes Devers Włoszech i miejsca otaczającej.

mesmes – mesme – ten sam, taki sam

devers – pochylene, pochyły, od strony

Les insults militaires seront plus enflammez que jamais – Obelgi wojskowe zapalają się bardziej niż kiedykolwiek,

Ad 61. Zamach stanu na wyspie, na Kubie – miejsce otoczone przez wody. Kuba nieuchronnie zostanie zainfekowana przez „czerwonką.” „W latach 1940–1944 władzę na Kubie sprawował proamerykański prezydent (późniejszy dyktator) – Fulgencio Batista. Wskutek porażki w wyborach w 1952 doprowadza on do zamachu stanu i zostaje dyktatorem. Od 1956 nasiliły się ruchy opozycyjne.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba

 

62. De maladie mourra un grand personnage qui excusant la langueur furieuse, pour le terme, qui à rien de ce monde ne donne lieu à autre, n’aura esté que flux de ventre.

62. Choroba umrze wielki człowiek, który przeprosił rozmarzenie wściekły, na okres, że nic na tym świecie rodzi inny będzie miał beene że biegunki.

Ad 62. Rewolucji na Kubie ciąg dalszy. „Od 1956 nasiliły się ruchy opozycyjne. Część z nich przekształciła się w ruch partyzancki (tzw. Ruch 26 Lipca) pod kierownictwem Fidela Castro. Walka partyzancka doprowadziła do upadku Batisty i wkroczenia partyzantów do Hawany. 1 stycznia 1959 Castro został premierem.” cyt. wiki, (link powyżej).

 

63. Ce premier quart esmouvera subitement les cueurs, hurlemens & cris en citez.

63. To nagle pierwsze cueurs esmouvera kwartalnym, wyje i lamenty w ofertę.

esmouvera – es mover a – ponownie się ruszyć

cueurs – coeurs – serca

Ad 63. No i finał zmagań o uwolnienie Kuby z rąk „premiera” Fidela, który całym sercem wierzył, i do tej pory wierzy w słuszność swoich idei. Z dalekiej Florydy, słychać tylko tęskny lament kubańczyków za utraconą ojczyzną. „Inwazja w Zatoce Świń (es: „La Batalla de Girón” lub „Playa Girón”) – nieudana próba inwazji kubańskich emigrantów na południową Kubę przy wsparciu ze strony USA. Celem operacji było obalenie rządu Fidela Castro.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Inwazja_w_Zatoce_%C5%9Awi%C5%84

 

64. Pleine Lune sera suscitative de nouvelletez produisant adventures estranges. Le 22 & suivants jours d’infidelité & langueur sanguinaire par deux façons.

64. Pełnia będzie suscitative produkować nowości do dziwnych przygód. Kolejne dni i 22 i rozmarzenie niewierności przez dwóch krwiożerczych sposobów.

suscitation – pobudzenie

Ad 64. Zwycięstwo komunizmu nad amerykańskim imperializmem. Kuba i ZSRR – forever together. „Po początkowych atakach na kubańskie lotniska, Castro oświadczył że rewolucja na Kubie jest „marksistowsko-leninowska”. cyt. wiki, (link powyżej).

 

65. En ce dernier quart temps plein de sang: païs & gens niez, feu du ciel.

65. W ostatnim kwartale krwi w pełnym wymiarze godzin: własny kraj i ludzie zaprzeczają, ogień z nieba.

Ad 65. Konsekwencje tego kubańsko-radzieckiego zbliżenia już niebawem doprowadzić mogą do nieszczęścia – ogień z nieba. „Po inwazji, doszło do zawiązania bliższych stosunków z ZSRR – wydarzenia te częściowo doprowadziły do wybuchu półtora roku później kryzysu kubańskiego.” cyt. wiki, (link powyżej).

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – maj.

MAJ

 

48. Quelques jours troubles par mutation tant de temps que de divers effects des cueurs magnanimes.

48. Kilka dni zaburzenia przez mutację tak długo, jak różne efekty cueurs wspaniałomyślny.

cueurs – coeurs – serca, serce

Ad 48. W maju – czyli w tym okresie, należy oczekiwać kilku „nieciekawych” wydarzeń, skończą się one jednak szczęśliwie.

 

49. Le plus que Fabius montera si haut, que l’Aetos [l’Aigle] se trouvera bien fort affoibli.

49. Tym bardziej, że wzrost Fabius tak wysoki, że Aetos [Eagle] znajdzie się znacznie osłabiony fort. Fabius – Fabius Maximus – „Quintus Fabius Maximus Verrucosus Cunctator. Był dwukrotnie Dyktatorem w 221 i ponownie w 217 p. n. e. Przydomek Verrucosus oznacza „pokryty brodawkami”, z powodu brodawek, jakie miał nad górną wargą. Drugi przydomek Kunktator (łac. „zwlekający”) wywodził się od jego strategii w rozmieszczaniu wojsk podczas II wojny punickiej.” – (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Fabiusz_Maksimus

l’Aetos – Aetos (gr.Αετός) – grecki niszczyciel typu Aetos, służący w Greckiej Marynarce Wojennej w latach 1912-1945. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Aetos

Ad 49. Dyktator – czyli radziecki sierp i młot dokona wielu zniszczeń, osłabi fort – fortyfikacja (budowla ochronna).

 

50. La conjonction de Saturne à Mars qu’est apparue de 17 de Mars passé produira ses effets au principe de ce mois : mais en Septembre seront plus amples ses demonstrations.

50. Koniunkcja Saturna, co okazało się 17 marca zeszłego marca w zasadzie obowiązywać w tym miesiącu, ale we wrześniu będzie silniej demonstracji.

Ad 50. W marcu 1555 roku, czwarty wers dotyczył Ligi Narodów – rozejm, pokój dla Europy, gdzie głównym gwarantem pokoju miały być Stany Zjednoczone, LV – Lander Verein – Stowarzyszenie Krajów, a po wojnie, już ogólnoświatowa organizacja ONZ. Militarnym strażnikiem tego pokoju miało być NATO: organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. cyt. wiki (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/NATO

 

51.Combien que les astres monstrent le grand conflit se faire au païs d’ou jadis sortoyent les divinateurs Etrusques.

51. Jak gwiazdy monstrent wielki konflikt przyjść od razu sortoyent własnym kraju lub z etruskich wróżbitów.

Monstrent – Monstro – pokazać, wskazać, wskazywać , uczyć (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wiktionary.org/wiki/monstrent&ei=yz-6T7qdIsr4sgaBl4H7Bw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=

0CFUQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dmonstrent%26hl%3Dpl%26prmd%3Dimvns

sortoyent – (najpierw link)https://www.google.pl/search?sugexp=chrome,mod=17&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=sortoyent#nfpr=1&q=sortoyent

(a następnie drugi link)- http://www.emblems.arts.gla.ac.uk/french/emblem.php?id=FSAa111

Teraz łacińska sentencja: Curis tabescimus omnes – czyli: Wszyscy znamy, kartę opieki. I jesteśmy u celu! patrz ad. 50.

etruskich wróżbitów – w kodzie MN etruskich – więc ruskich „wróżbitów” – czyli ideologów komunistycznych idei.

Etruskich – ruskich

Ad 51. Amerykańska odpowiedź na zakusy czerwonego „młota”: „Po wybuchu wojny koreańskiej 25 czerwca 1950 roku USA, dostrzegając strategiczne znaczenie wyspy, postanowiły udzielić wsparcia wojskowego Tajwanowi, wysyłając VII Flotę do Cieśniny Tajwańskiej i uniemożliwiając ewentualną inwazję Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA). W lutym 1953 roku prezydent USA Dwight Eisenhower zniósł blokadę Cieśniny przez VII Flotę, dając Tajwanowi szansę kontrataku na kontynencie. Po wybuchu pierwszego kryzysu tajwańskiego 3 września 1954 roku USA i Tajwan podpisały 2 grudnia w Waszyngtonie układ o wzajemnej obronie.” (link)- http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/kraj,Tajwan,stosunki_dwustronne,USA

 

52. Entre cy & le 20 d’Octobre de l’année presente sera fait grand appareil.

52. Cy pomiędzy 20 i października tego roku zaprezentuje aparat jest duży.

Cy – „Angielska nazwa Chin pochodzi od nazwy dynastii Qin. Prawdopodobnie przez sanskryt (चीन cīna) i język perski (چین čīn) przywędrowało do Europy.”  (link)- http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,,%3C/szukaj,Lista_%C5%82aci%C5%84skich_nazw_miejscowych

Ad 52. 18 stycznia 1955 roku Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza niespodziewanie dokonała desantu na wysepkę Yijiangshan u wybrzeży Zhejiangu. cyt wiki. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwszy_kryzys_w_Cie%C5%9Bninie_Tajwa%C5%84skiej

 

53. Et ce jourd’huy que je suppute ceci, qu’est le 9 Janvier 1555, je trouve tant de cas advenir qu’en l’escrivant Horresco referens, gelidusque per ima cucurrit Ossa tremor. Et mettrois ce qu’adviendra aux quatre parties de l’Europe sans celle tremeur.

53. Ten dzień i że to obliczyć, 9 stycznia 1555 Co mogę znaleźć tak wiele przypadków występują w escrivan Horresco referens, gelidusque za ima cucurrit drżenia Ossa. A to mettrois co stanie się z czterech części Europy bez trémeur.

l’escrivant – escrire – do pisania (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wiktionary.org/wiki/escrivant&ei=7ZG%206T4H1IsTPtAbxn5ySCg&sa=

X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CFcQ7gEwAA&prev=

/search%3Fq%3Descrivant%26hl%3Dpl%26prmd%3Dimvns

Horresco referens, gelidusque per ima cucurrit Ossa tremor – Drżę opowiadając o tym, a dreszcz przebiegł aż do szpiku kości – zdanie to pochodzi z narodowego eposu Rzymian – Eneidy. „Publius Vergilius Maro (ur. 15 października 70 p.n.e., zm. 21 września 19 p.n.e.) – poeta rzymski epoki augustiańskiej, autor Eneidy. W średniowieczu uznawano, że Wergiliusz w Bukolikach przepowiedział nadejście Jezusa. W Boskiej Komedii Dantego Wergiliusz jest przewodnikiem po Piekle oraz Czyścu. cyt. z wiki (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wergiliusz

tremeur – Trémeur (Breton: Treveur) jest gmina w Côtes-d’Armor działu z Bretanii w północno-zachodniej Francji. cyt wiki (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Tr%25C3%25A9meur&ei=

dZO6T67bBs2OtgbeyPicCA&sa=X&oi=translate&ct=

result&resnum=2&ved=0CFoQ7gEwAQ&prev=/searc

mettrois – mettre – położyć, umieścić

Horresco – być przerażonym (link)- http://www.slownik-online.pl/kopalinski/5A0A0DB6070A0768C12565E0006B8E49.php

Ad 53. Z rozkodowanej gnozy roku 1555 wiadomo co data 9 stycznia 1555 r. symbolizuje: „upadek spiżowego dzwonu”- wybuch rewolucji październikowej – czyli iskra pożaru komunizmu. I ten symboliczny pożar, niczym ogień piekielny, rozprzestrzenił się po całym świecie. W tym miejscu MN koduje, za pomocą wirgiliuszowej Eneidy, a także dantejskiego Piekła, już nie dantejskie – czyli literackie, lecz realnie nieludzkie piekło na ziemi – czyli władza sierpa i młota. I w tym kontekście zupełnie zrozumiały teraz stał się synonim słowa – tremur. Jest to „wspomnienie” o kolonialnej Francji w Indochinach.

 

54. Car gueres ne s’en faudra que l’erreur du stratageme fait avec fagots attachez aux cornes des boeufs, ne soit executé.

54. Ledwie, bo nikt nie uczyni błąd oszustwa z wiązek przywiązują do rogów wołów, jest wykonywany.

gueres – guerres – wojna

Ad 54. Ponieważ kolejne kraje i narody przyłączane są, więzione, wiązane niczym woły za rogi, przez wojującą „czerwoną zarazę”, należy przygotować się do zbrojnej obrony tego co zostało, co w następnej kolejności może ulec zagładzie. „Chcesz mieć pokój, szykuj się do wojny.”

 

55. Infelicité en mer & plus en terre, l’agricolation frustrée, fuite de plusieurs pars: l’un sera poursuivi de pres.

55. Cierpienie Sea & więcej ziemi, agricolation sfrustrowany, pozostawiając kilka przeciek: jeden będzie prowadzona ściśle.

l’agricolation – rolnictwo

Ad 55. Na wszystkich „wyzwolonych”, przez bractwo sierpa i młota terenach, zaczęła się i trwała nieraz przez wiele lat, bezpardonowa „młócka” – oddzielano ziarno od plew. Czym a właściwie kim było ziarno, a kim były plewy pokaże, pokazała historia. Gdzie szukali ratunku uciekinierzy z obozu, również nie jest tajemnicą.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Almanach na rok 1556 – kwiecień.

KWIECIEŃ

 

38. Mutation estrange tant du temps contredisant à alliances & rebellions que du cueur des Monarques. Le plus fort sera vaincu.

38. Mutacja w dziwnym czasie sprzeczne sojusze i buntów, że serce monarchów. Najwyższa zostanie pokonany.

Le plus fort sera vaincu – najwyższy zostanie pokonany.

Ad 38. Zapowiedź iście paskudnych mutacji – nagłych, skokowych zmian materiału genetycznego. Gdzie i jak gwałtowne objawy miała ta „choroba” – o tym poniżej.

 

39. Les maladies contagieuses regneront en plusieurs citez, copies, camps & armées tant terrestres que navales avec default de l’eau terrestre & abondance d’eau celeste, qui feront grand empeschement, cenonobstant ne se fera fin des tumultes belliques.

39. Choroby zakaźne w kilku cytatem panowania, kopiowania i zbrojne obozy zarówno lądowych i morskich z wód gruntowych domyślnej i mnóstwo Celeste wody, która uczyni wielką przeszkodę, cenonobstant nie zakończy belliques zgiełku.

Celeste – Tropical Storm Celeste – huragan na Pacyfiku (link)- http://en.wikipedia.org/wiki/Tropical_Storm_Celeste_(disambiguation)

cenonobstant – ce nonobstant – pomimo

belliques – wojna

Ad 39. Po największym „trzęsieniu ziemi” w całej nowożytnej historii – II wojna światowa, (nie licząc pierwszego „tąpnięcia”), musiały nastąpić „wstrząsy wtórne”. No i nastąpiły – na Pacyfiku. Wojna koreańska – „wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_korea%C5%84ska

 

40. Je n’ose prononcer l’immense strage cadavereuse aux Italies des estrangers. O sang Troien, fuy, fuy amnem Eridanum & Rubiconem [les rives du Pô et du Rubicon].

40. Nie śmiem wymówić ogromną trupi strage do Italys obcych. Trojany O krwi, Fuy i Fuy amnem Eridanum & Rubiconem [brzegi PO i Rubicon].

amnem Eridanum & Rubiconem – rzeka Pad i Rubikon

Wielce znamienne jest to zakodowane przez MN wyrażenie – „fuy”. Według mnie jest to informacja o: Bitwie pod Điện Biên Phủ (wiet. Chiến dịch Điện Biên Phủ) – rozegrana ona została między oddziałami wietnamskimi Việt Minh, a oddziałami francuskimi, 7 maja 1954 roku. cyt wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_%C4%90i%E1%BB%87n_Bi%C3%AAn_Ph%E1%BB%A7

Ad. 40. Ciąg dalszy wstrząsów na Pacyfiku. I wojna indochińska – „partyzancki konflikt zbrojny prowadzony w latach 1946-1954 pomiędzy Demokratyczną Republiką Wietnam a Francją o wyzwolenie Wietnamu spod kolonialnej administracji francuskiej.” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_indochi%C5%84ska

 

41. Bella per Insubres Gallus cum laude referet [Le Gaulois rallumera glorieusement la guerre dans l’Insubrie]. Victoire à Gaulois promise Lombardique.

41. Bella na Insubres Gallus cum laude referet [Galowie wspaniale ożywić wojnę w Insubria]. Zwycięstwo Lombardique Galowie obiecał.

Victoire à Gaulois promise Lombardique – Lombardique obiecał zwycięstwo na Galii (na Francji) – łacińskie gallus oznacza jednocześnie koguta i Gala.

Ad. 41. „Klęska wojsk kolonialnych przesądziła o losach zmagań o panowanie nad Wietnamem. Społeczeństwo francuskie nie chciało więcej rozlewu krwi i dalszych ofiar. Strony konfliktu, po przeprowadzonych w Genewie, pod nadzorem Wielkich Mocarstw, w dniach 20-21 lipca rokowaniach, musiały podpisać układy, które podzieliły Indochiny Francuskie na cztery niepodległe państwa: Wietnam podzielony został na dwie części według 17. równoleżnika: komunistyczną Demokratyczną Republikę Wietnamu na północy oraz Republikę Wietnamu na południu” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_indochi%C5%84ska

 

42. Dans ce dernier quart se feront quelques entreprises qui ne seront du tout à vituperer, ains dignes de gloire & memoire sempiternelle. Le petit sera subitement exalté.

42. W ostatnim kwartale będzie kilka firm, które będą ranting w ogóle, NLPZ godne wiecznej chwały i pamięci. Małe jest nagle wywyższony.

ains – anti-inflammatoires non stéroïdiens – przeciwzapalne leki, często w skrócie NLPZ, są to leki o właściwościach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Obniżają one ból i na gorączkę i zapalenie cyt. wiki, (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=fr&u=http://fr.wikipedia.org/wiki/Anti-inflammatoire_non_st%25C3%25A9ro%25C3%25AFdien&ei=

ZAu6T6vaO9Hvsgbxpby2CA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=4&

Ad 42. W tym „kwartale” – czyli w tym oto omawianym okresie będzie, było kilka państw, regionów, którym bardzo potrzebna była pomoc przysłowiowego „lekarza” – czyli Stanów Zjednoczonych. „Posłańcy wolności i pokoju”, mający na czerwonych sztandarach sierp i młot, rozumieli to jednak zbyt dosłownie. Wykorzystując wynikłe z kolonializmu, narodowo-wyzwoleńcze tendencje – cięli i młócili kogo i gdzie się tylko dało. Istotnie, czerwona gorączka trawiła dosłownie cały powojenny świat.

 

43. L’alliance de progeniture de sang Royal sera de tres louäble effect.

43. Połączenie potomstwa królewska krew będzie bardzo opłacalne efekt.

Ad 43. Należało więc „skrzyknąć” wszystkie demokratyczne kraje i jeszcze raz przeciwstawić się siłom zła. patrz np. „siły ONZ w Korei” (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_korea%C5%84ska#Si.C5.82y_ONZ_w_Korei

 

44. Le crime de celuy qui sera surpris par divine decouverte, qui de long temps portoit sur soy dehors caché, occult au cueur, sera à sa grande confusion. On n’eut pas cuidé qu’il eut voulu perpetrer tel crime.

44. Przestępstwo, kto będzie zaskoczony odkryciem Boga, który przez długi czas nosił na sojowym ukrytym zewnątrz, ukryte w sercu, będzie wielkiego zamieszania. Nie było cuidé on chciał popełnić taką zbrodnię.

cuidé – cuider – aby myśleć, aby odzwierciedlić, aby zwrócić uwagę aby uważać, być czujnym, aby przypuszczać, aby twierdzić, aby myśleć, aby wierzyć (link)- http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wiktionary.org/wiki/cuid%25C3%25A9&ei=

1RK6T_XCDZD4sgbN8PCzCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CFEQ7gEwAA&prev=

/search%3Fq%3Dcuid%25C3%25A9%26hl%3Dpl%26prmd%3Dimvnsfd

Ad 44. „Sierp i młot” realizuje swój kolejny cel: „Zmianę nastawienia administracji amerykańskiej do rządu Czang Kaj-szeka na Tajwanie spowodował wybuch wojny koreańskiej. 27 czerwca 1950 roku Truman wysłał amerykańską Siódmą Flotę z zadaniem neutralizacji Cieśniny Tajwańskiej. Zapobiegło to ewentualnej komunistycznej inwazji…” cyt. wiki, (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwszy_kryzys_w_Cie%C5%9Bninie_Tajwa%C5%84skiej

 

45. Le Seigneur tuera son valet, de poeur de declairer ce qu’il luy aura fait faire.

45. Pan zabije jego przez obsługę, poeur declairer z tego, co zrobił dla niego.

de poeur de declairer – de peur de déclarer – strach składania sprawozdań

Ad 45. Pan zabity przez obsługę – koniec Indochin Francuskich.

 

46. En ce premier quart de Lune expansion de sang.

46. W pierwszym księżyc w nowiu ekspansji krwi.

Ad 46. Cóż się działo na zdobytych przez komunistów terenach? Strach nawet wspomnieć. „Sierp i młot” zebrał obfite żniwo. (link)- http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_ksi%C4%99ga_komunizmu

 

47. En la pleine Lune & fin de ce mois sera grand perte des fruits de la terre & de sang humain respandu.

47. W pełni księżyca i pod koniec tego miesiąca będzie wielka strata z owoców ziemi i ludzkiej przelanej krwi.

Ad 47. Nowy gospodarz w Indochinach – żelazną miotłą wprowadził nowe porządki.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Najnowsze komentarze

Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!

Styczeń 2014
P W Ś C P S N
« Gru   Lut »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Visits

Weather condition