Get Adobe Flash player

Miesięczne Archiwa: Luty 2014

Manuskrypt Voynicha (35R)

67.

manuscrito067

35R

35R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F35r.jpg

Wojna na Pacyfiku.

Korzeń: niewielki, o opływowym kształcie, przypominający ogon wielkiego płetwala błękitnego. Liście: kilka postrzępionych listków wystających z ogromnego kielicha, który jest integralną częścią długiej i cieńkiej łodygi. Kolor tego kielicha jest ziemiście szary. Kwiat: niewielki pąk,ze szczytu którego wyrastają rzadkie czarne płatki. Kolory tego pąka: białe, czerwone i ciemne pasy po bokach, na szczycie zaś czerwone kropki na białym tle.

Korzeń: jego kształt jest informacją o innych, równie ważnych wydarzeniach, związanych z II wojną światową, tym razem na Pacyfiku, a świadczyć o tym ma fakt, iż walenie wystepują głównie w oceanach. Liście: długość łodygi (przysłowiowego wektora czasu), informuje o tym, że Stany Zjednoczone wzięły udział w wojnie zdecydowanie później niż inne państwa, a stało się to dopiero 7 grudnia 1941 roku, po japońskim ataku na Perl Harbor. Ten ziemiście wyglądający i rozszerzajcy się ku górze kielich, a także postrzępiona zieleń, to w symbolicznym skrócie cały przebieg tej wojny. Kwiat: Rozszerzające się zaangażowanie armii amerykańskiej w wyzwalanie wysp Pacyfiku, pochłonęło wiele ofiar. Atak atomowy amerykanów na Hiroszimę i Nagasaki (cała roślina w kształcie ogromnego wybuchu – grzyba, nad którym unosi się radioaktywna śmierć – czarne płatki ), był ostatnim akordem tej wojny (15 sierpnia 1945), czego dowodem są właśnie kolory kwiata, nawiązujące do flagi Stanów Zjednoczonych.

35R – Wojna na Pacyfiku.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (34V)

66.

manuscrito066

34V

34V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F34v.jpg

Żelazna kurtyna.

Korzeń: ogromny i jeszcze bardziej rozłożysty niż ten 34R, o czrwonym kolorze. Jego ramiona układają się w identyczny sposób jak szczypce wielkiego kraba. W górnej części mały, czarny otwór w kształcie karo. Liście: okrągłe różnokolorowe kuleczki, zawieszone niczym jabłka na kilku konarach. Bardziej logiczną i prawdopodobną interpretacją tych kuleczek, będzie określenie ich jako głowy wystające ponad siedzenia, wielkiej operowej (kilkupiętrowej) widowni, zgromadzonej wokół sceny. Kwiat: kilka białych pąków.

Korzeń: szczypce wielkiego czerwonego kraba, zacisnęły się wokół całej Europy wschodniej od Szczecina aż po Triest, a stało się to za przyczyną porozumień Wielkiej Trójki, zawartych na konferencji jałtańskiej (4 – 11 luty 1945 rok). Czarny kwadrat w kształcie karo, idealnie pasuje na to, by imitował otwór pomiędzy dwoma częściami teatralnej kurtyny – Żelaznej kurtyny. Liście: porównanie z głowami widzów, dopełnia symbolikę tego elementu dekoracji teatralnej, który na ponad czterdzieści lat odgradzać miał już wiele demokratycznych, do tej pory krajów, od pozostałej, „normalnej” części Europy. Kwiat: to już czas beznadziejnej wegetacji.

34V – Żelazna kurtyna.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (34R)

65.

manuscrito065

34R

34R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F34r.jpg

II wojna światowa (lata 1942-1945).

Korzeń: ogromny, z wieloma pędami, czerwonego koloru. Liście: kilka zielonych i mocno postrzępionych, uformowanych w podobnie „wybuchowy” sposób jak liście 33R. Kwiat: trzy zielono-czarne kwiatki, z których jeden jest ułamany.

Korzeń: to wielkie i w rzeczy samej „czerwone” imperium – Związek Radziecki. Liście: kolos ten o początkowo glinianych „stalinowskich” nogach, niespodziewanie dla nich samych, został zaatakowany przez swych niedawnych sprzymierzeńców. Liście symbolizują wszystkie najważniejsze bitwy i ofensywy wschodniego frontu. Kwiat: symbolizują ostateczne zwycięstwo Armii Czerwonej nad III Rzeszą, okupione olbrzymimi stratami – ponad 12 milionów żołnierzy (trzeci ułamany kwiatek).

34R – II wojna światowa (lata 1942-1945).

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (33V)

64.

manuscrito064

33V

33V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F33v.jpg

II wojna światowa (lata 1939-1941).

Korzeń: jego szeroko rozprzestrzeniające się odnogi zakończone są czymś, co przypomina metalowe koła gąsienic czołgowych. Liście: kilka bardzo dużych, gwieździście uformowanych, szarych i zielonych liści. Kwiat: dwa ogromne i oryginalne, czarno-szare kwiaty o kształcie głów słonecznika. Za nimi, trzeci kwiat, którego głowa zdaje sie być całkiem zwiędła.

Korzeń: Metalowe koła gąsienic to symbol wojny błyskawicznej, kiedy to do frontalnego ataku hitlerowcy rzucili cały swój pancerny (czołgi, samoloty, flota) arsenał. Liście: to poszczególne bitwy i kampanie tej wojny (seria błyskawicznych zwycięstw). Kwiat: „kły” słonecznika wystające z „paszcz” obu kwiatów, to informacja o pakcie trzech „wilczych” państw Osi: Niemiec i Japonii, które walczyły do samego końca, zaś trzeci słonecznik – to szybko „zwiędłe” Włochy.

33V – II wojna światowa (lata 1939-1941).

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (33R)

63.

manuscrito063

33R

33R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F33r.jpg

Wybuch II wojny światowej.

Korzeń: wielki, czerwony, z licznymi odnogami. Na dwu naprzeciwległych końcach ogromne zgrubenia w kształcie buraka zwyczajnego, a na każdym z nich widoczny zarys twarzy. Liście: duże, zielone, kształtem przypominają zwinięty parasol lub bombę lotniczą. Ich uformowanie jest wyraźnie odśrodkowe, jakby potraktowane wybuchającą właśnie bombą. Kwiat: kształtem przypominają owoce maku – makówki. Na szczycie każdej torebki, prawdopodobnie zdrewniała pozostałość szerokiego znamienia, a w środku coś co przypomina wyloty dział armatnich.

Korzeń: symbolizuje to co stało się 1 września 1939 roku – czyli początek II wojny światowej (atak Niemiec na Polskę). Jednak nie była to agresja tylko z jednej, a z dwu stron, o czym niezbicie udowadniają wizerunki dwu mord zwyczajnych buraków, z czasów gdy podpisywali oni pakt: Ribbentrop-Mołotow (23 sierpnia 1939). To, co zostało zaplanowane przez sprzymierzone ze sobą dwa zbrodnicze systemy: faszyzm i komunizm, ta druga strona – 17 września 1939 roku, wypełniła równie bezwzględnie co ich niemieccy „towarzysze broni”. Liście: ich kształt jak i odśrodkowe, „bombowe” ukształtowanie, nie jest przypadkowe. Kwiat: torebka maku (nazizm) dojrzała i wystrzeliła swoim odurzającym działaniem (opium).

32R – Wybuch II wojny światowej.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (32V)

62.

manuscrito062

32V

32V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F32v.jpg

Dojście Hitlera do władzy.

Korzeń: dość gruby i jakby rozciągnięty, szarego koloru. Liście: kilkanaście zielonych listków, gwieździście uformowanych. Kwiat: dwa z czarno-szarymi płatkami, na samym szczycie jeszcze jeden taki sam.

Korzeń: opisując wszystkie poprzednie roślinki, raczej wstrzymywałem się z osobistymi komentarzami, jednakże kształt tego korzenia tak mną „wstrząsnął”, iż trząsłem się ze śmiechu kilka dobrych chwil. Aby dostrzec powody mojego rozbawienia, należy wytężyć wzrok i umiejętność kojarzenia faktów. Cóż zatem oryginalnego kryje się w jego kształcie? Otóż, w górnej części korzenia (pod jego brązowym elementem), autor Manuskryptu z fotograficzną nieomal dokładnością wkomponował zarys sylwetki samego Adolfa. Przekonać się o tym można powiekszając obraz kilkukrotnie. Zaiste, to ta sama pochylona nad mównicą sylwetka „brunatnego krzykacza”. Na dodatek dostrzec można zarys twarzy: sterczący nos, krzywy uśmieszek, jak i trzymany w ręku pistolet – czarne drobne kreseczki. Dalej, jeśli już opisywać całą jego sylwetkę, to widać wyraźnie ręce i nogi. Skąd, jak, dlaczego, jak to możliwe? Przecież powstanie Manuskryptu szacuje się na początek XV wieku. Czy autor antycypował, czy też „widział”? Nie jest to czas, ani miejsce, na jakiekolwiek odpowiedzi. Zresztą sama odpowiedź nie jest wcale aż taka trudna do wydedukowania. Liście: to wszystkie wcześniejsze etapy (raczej mało udane) życia Hitlera: I wojna światowa, jego działalność w NSDAP, pucz monachijski. Kwiat: dwa czarno-szare – to dojście Hitlera do władzy rok 1933, zaś ten, taki sam u szczytu rośliny – to już samodzielne rządzenie po krwawej rozprawie w łonie opozycji w SA (noc długich noży – rok 1934).

32V – Dojście Hitlera do władzy.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (32R)

61.

manuscrito061

32R

32R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F32r.jpg

Faszyzm.

Korzeń: kilka bardzo marnych odnóg, wyrastających tylko z jednej strony korzenia. Liście: wiele niewielkich zielonych liści, wyrastających we wszelkich dostępnych miejscach. Kwiat: kilka biało-czarnych pąków, na szczycie każdego z nich małe płatki o żółtym odcieniu.

Korzeń: jego kształt nawiązuje do kształtu korzenia 25R, a także z oczywistych względów do układu liści: 17R i 20V. Fakt, iż odnogi tego korzenia wyrastają tylko z jednej, prawej strony, wiele tłumaczy – jest to zapowiedź faszyzmu – skrajnie prawicowej doktryny, równie totalitarnej co komunizm. Liście: ich ilość świadczy o popularności i zasięgu tego „raka mózgu”, który trawił ludzkie umysły w wielu, nawet zdawałoby się najbardziej demokratycznych i pacyfistycznych, krajach od Azji, poprzez Afrykę Południową, obie Ameryki, na Europie kończąc. Kwiat: kształt jak i czarno-biały kolor pąków, kojarzy się z trupimi czaszkami (totenkopf) – symbolem najczęściej kojarzonym z narodem, którego umysły „rak mózgu” trawił i w końcu strawił – czyli nazistowskie Niemcy.

32R – Faszyzm.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (31V)

60.

manuscrito060

31V

31V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F31v.jpg

Wojna polsko-bolszewicka.

Korzeń: stosunkowo długie i liczne pędy, zupełnie bezbarwne. Liście: z lewej strony dwa czarne pąki, z lewej istna gęstwina sprasowanych brunatnych i zielonych liści. Kwiat: duży z licznymi kuleczkami nasion na szczycie.

Korzeń: bezbarwność pędów, świadczy o równie bezbarwnej idei rozprzestrzenienia komunizmu na cały świat – („rewolucja z zewnątrz”). Liście: kształt całej rośliny, mówi sam za siebie – jakimi to sposobami, dyktatura proletariatu ma zastąpić ogólnoświatowy imperializm. Olbrzymi, nafaszerowany ideami rewolucji komunistycznej, bokser, niesie zagładę całej burzuazyjnej Europie. Tak się jednak składa, że droga do Niemiec i Anglii wiedzie przez burżuazyją Polskę – Wojna polsko-bolszewicka – (1919 – 1920). Czarne rękawice, sprasowane brązowe i zielone liście – to wszystkie etapy tej wojny, której kulminacyjnym momentem będzie bitwa na przedpolach Warszawy. Kwiat: kuleczki nasion – czyli rozprzestrzenienie się rewolucji, zostało wstrzymane. Niestety, owe nasiona niebawem wiatr historii rozwieje po całym świecie.

31V – Wojna polsko-bolszewicka.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Mnauskrypt Voynicha (31R)

59.

manuscrito059

31R

31R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F31r.jpg

Rewolucja październikowa.

Korzeń: ogromny i wielo-rozgałęziający się w różne strony, kształtem przypomina wielkiego, czerwonego smoka. Liście: z jednej strony duże zielone liście, z drugiej, u samego dołu rośliny, element czegoś co przypomina uchwyt kubka – zwany uchem. Powyżęj liści brak, zamiast nich pąki białych kwiatów. Kwiat: tak u szczytu rośliny jak i po prawej stronie łodygi – kilka pąków z licznymi białymi płatkami.

Korzeń: wielki czerwony smok jest symbolem komunizmu – systemu społeczno-ekonomicznego, który wkrótce pokaże na co go stać (ponad 100 milionów ofiar tego systemu, że o ilości krzywd i cierpień nie wspomnę). Korzeń ów wyrósł na glebie uformowanej przez dziewiętnastowiecznych materialistów (Karol Marks), a nawet wcześniej: „Państwo” Platona, „Utopia” Tomasza Morusa, etc. Liście: rosnące po lewej stronie łodygi – symbolizują całą niekomunistyczną część społeczeństwa rosyjskiego uwikłanego w historyczne wydarzenia związane z rewolucją: upadek caratu, Rewolucja lutowa, Rząd Tymczasowy, eserowcy, mienszewicy, itp. Uchwyt kubka, nie bez przyczyny z drugiej strony łodygi, to informacja o bolszewikach (Włodzimierz Lenin), którzy 6-7 listopada 1917 roku (uchwycili), przejęli władzę w Rosji. Kwiat: zwraca uwagę fakt, iż dwa pąki u szczytu rośliny są jakby oderwane, co jest informacja o wojnie domowej. Wyżej, rzecz to oczywista, czyli wszystko to, co działo się potem – bolszewicy u władzy.

31R – Rewolucja październikowa.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (30V)

58.

manuscrito058

30V

30V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F30v.jpg

Pierwsza wojna światowa.

Korzeń: rozciągnięty z bulwiastymi zgrubieniami, podobny w kształcie do korzenia 17V. Liście: kilka brunatno-szarych liści. Kwiat: przepiękny i oryginalny, przypominający kwiat konwalii, lub ogon ptaka lirogona.

Korzeń: bulwiaste zgrubienia korzeni 17V czy 24V znamionują ciągnące się latami wojny. Podobnie jest i w tym przypadku, a rzecz dotyczy I wojny światowej. Bulwiasty kształt wszystkich wyżej wspomnionych korzeni, kojarzyć się może z końcowym odcinkiem jelita kręgowców – jelitem grubym, w którym to, jak wiadomo, odbywa się proces formowania i wydalania kału, zaś skutkiem tego ostatniego procesu (wojna), jest oczyszczenie organizmu z niepotrzebnych (historycznych) złogów. Liście: szarość liści jest informacją wiele mówiącą o końcu starego układu geopolitycznego, przypieczętowanego „Świętym Przymierzem”. Przyczyny wybuchu I wojny światowej: narastający nacjonalizm, imperializm, rewanżyzm, czy też nowe doktryny filozoficzne i społeczne, to właśnie te „jesienne” oznaki więdnięcia liści. Kwiat: przepięknie wyglądające „konwalijki”, kodują radość z odzyskania niepodległości przez społeczeństwa i narody Europy Wschodniej, które tak wiele lat, nieraz wieki całe, cierpiały pod jarzmem starych monarchii. Istotnie, wojna ta oczyszczająco wpłynęła na cały europejski, i nie tylko, układ trawienny.

30V – Pierwsza wojna światowa.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (29V i 30R)

56.

manuscrito056

29V

29V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F29v.jpg

Wiosna Ludów.

Korzeń: szary, o półkolistym kształcie, z wieloma guzami i kolcami. Liście: dwa duże, zielone i postrzępione. Kwiat: kilka zielonych pąków. Na szczycie rośliny zielony pąk z czarnym przybraniem w kształcie kapelusza.

Korzeń: kojarzy się z drutem kolczastym, a symbolizuje on całe społeczeństwa i narody, które tkwiły w beznadziei w starym układzie wielkich absolutystycznych monarchii – Święte przymierze. Głównymi nurtami Wiosny Ludów (1848), były zmiany: społeczne, ustrojowe i narodowe. Liście: niczym dwa skrzydła anioła nadziei, poniosły lud na barykady rewolucji niemal w całej Europie. Kilka zielonych pąków – to te narody, którym ten rewolucyjny zryw się powiódł. Kwiat: czerniak Europy Wschodniej triumfuje – król Prus cesarzem zjednoczonych Niemiec (1871).

57.

manuscrito057

30R

30R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F30r.jpg

Wojna Secesyjna.

Korzeń: bardzo mały i bezbarwny. Liście: u dołu rośliny trzy drobne listki rosnące na drobnej łodyżce, która przypomina szczepkę kwiatka. U góry podobne w kształcie listki, parzyście wyrastające z łodygi. Kwiat: kilka drobnych kwiatków o czarnym kolorze.

Korzeń: mały i bezbarwny, to równie małe i bezbarwne jeszcze początki Stanów Zjednoczonych. Jeśli mała szczepka koduje całe państwo, to dwie podobne kształtem formy, wyrastające z łodygi, symbolizują poróżnione części tego samego organizmu: uprzemysłowioną Północ i rolnicze, uzależnione od niewolnictwa Południe Stanów Zjednoczonych. Kwiat: czarny kolor kwiatków – symbolizuje okres czterech lat nieustannych bitw i potyczek (1861 – 1864), które pochłonęły około osiemset tysięcy ofiar.

29V – Wiosna Ludów.

30R – Wojna Secesyjna.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (28V i 29R)

54.

manuscrito054

28V

28V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F28v.jpg Wielka Rewolucja Francuska. Korzeń niewielki, kilka odnóg. Liście: dwa małe listki. Kwiat: stosunkowo największa część rośliny. Gąszcz zielonych płatków – podobnych do liści rośliny 25V, przesłonięte tak samo gęstym gąszczem białych płatków. Korzeń: przyczyny rewolucji francuskiej tkwiły w głównej mierze w ustroju tego państwa – monarchia absolutna. Liście: znikoma ilość i ich mizerna wielkość – to skazana na niepowodzenie (opór szlachty) próba reform. Kwiat: 14 lipca 1789 – zdobycie Bastylii, początek końca monarchii. Biały kolor kwiatka przesłaniający zieleń, jest informacją o wszystkich dramatycznych konsekwencjach tej rewolucji z terrorem włącznie – patrz biały terror. Rewolucja zrywała z polityką feudalną i otwierała epokę polityki nowoczesnej.

55.

manuscrito055

29R

29R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F29r.jpg Napoleon Bonaparte. Korzeń: wiele szpiczastych, białych odnóży, kształtem przypominających wierzchołek piramidy. Liście: duża ilość różnokolorowych i gęsto upakowanych liści. Kwiat: w górnej części łodygi kilka białych pączków, których szczyty zaznaczono czerwonym kolorem. Powyżej, podobnie biało-czerwony, ale tym razem już tylko jeden, pąk. Korzeń: ich piramidalny kształt jest nawiązaniem do generalskich czasów Korsykanina Napoleone Buonaparte – ekspedycja wojskowa w Egipcie. Liście: ich kształt niewątpliwie kojarzy się z powszechnie obowiązującym nakryciem głowy żołnierzy w tamtych czasach. Owe nakrycie – czapka napoleońska, to najsłynniejszy atrybut Cesarza Francuzów. Kwiat: czerwień na szczytach pąków, symbolizuje Wojny napoleońskie, z tragicznym finałem czyli Bitwą pod Lipskiem („Bitwa narodów”) i zesłaniem na wyspę Elbę. Najwyższy, pojedynczy pąk – to Sto dni Napoleona z epilogiem pod Waterloo i zasłaniem na wyspę Św. Heleny.

28V – Wielka Rewolucja Francuska.

29R – Napoleon Bonaparte.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (od 27R do 28R)

51.

manuscrito051

27R

27R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F27r.jpg

Królestwo Prus.

Korzeń: wyjątkowo dwie roślinki. Jedna większa, druga mniejsza jakby szczepka kwiatka. Liście: u pierwszej rośliny listki ostro zakończone, u drugiej okrągłe. Kwiat: mniejsza roślinka nie posiada kwiatków, większa dwa czarne kwiatki, zaś na szczycie widoczne nowe, małe odnogi łodygi.

Korzeń: genialnie proste: szczepka – to symbol poprzednich „wcieleń” Królestwa Prus (1701 – 1918): Prusy Zakonne, Prusy Książęce, Brandenburgia-Prusy. Liście: ich szpiczasty kształt zapowiada raczej wojowniczy charakter tego państwa. Kwiat: czarny kolor kwiatków – to świadectwo końca tej monarchii, jednakowoż jest jeszcze na szczycie tej roślinki mała odnoga, która symbolizuje, iż „czerniak” Europy Wschodniej, jeszcze nie zginie.

52.

manuscrito052

27V

27V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F27v.jpg

Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Korzeń: bardzo nietypowy, o kształcie jednego elementu puzzli. Liście: liczne zielone listki przypominające swoją fakturą liście herbaty, w górnej części rośliny – dwa małe listki niebieskiego koloru. Kwiat: kilka biało-czerwonych kwiatków.

Korzeń: informacja o puzzlu nieprzypadkowa jeśli wziąć pod uwagę, iż Stany Zjednoczone zostały scalone w jeden organizm państwowy przez amerykańskich kolonistów – federacja stanów. Kwiat: nawiązanie do liści herbaty jest informacją o Genesis konfliktu – czyli Herbatka bostońska. Kwiat: biało-czerwone kwiatki wraz z dwoma niebieskimi listkami z górnej części rośliny, symbolizują zwycięski finał tej wojny – czyli powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki (Deklaracja Niepodległości – 4 lipca 1776).

53.

manuscrito053

28R

28R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F28r.jpg

Rozbiory Polski.

Korzeń: mały, cztery odnogi falistego kształtu. Liście: kilka zielonych liści, wyrastają z jednego miejsca łodygi, swoim kształtem przypominają płatki kwiatka. Kwiat: łodyga tej rośliny przechodzi przez liście, zaś jej trzy segmentowa forma przywodzi na myśl węża – głowę kobry.

Korzeń: ośmiornica jest symbolem mafii, i taka też zorganizowana grupa trzech państw czyli: Rosja, Prusy i Austria, zaplanowała zlikwidowanie swojego sąsiada Polskę. Liście: ich kształt niewiele odbiega od kształtu granic I Rzeczpospolitej z czasów przedrozbiorowych. Kwiat: trzy segmenty szczytu łodygi, to rzecz jasna informacja o trzech rozbiorach (1772, 1793, 1795). Nieprzypadkowo kobra zasługuje na to, by symbolizować zorganizowaną akcję zlikwidowania białego orła przez mafię czarnych wron, ponieważ kobra – jadowity wąż, należy do rodziny zdradnicowatych.

27R – Królestwo Prus.

27V – Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

28R – Rozbiory Polski.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Najnowsze komentarze

Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!

Luty 2014
P W Ś C P S N
« Sty   Mar »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Visits

Weather condition