Get Adobe Flash player

Miesięczne Archiwa: Kwiecień 2014

Manuskrypt Voynicha (46R)

89.

46R

46R

46R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F46r.jpg

Kryzys finansowy.

Korzeń: podobny w kształcie do korzenia 43R, Gąszcz bezbarwnych pędów, przypominających ostrze noży. Szczyt korzenia obcięty. Widziany z góry sprawia wrażenie wielkiej dziury, lub otworu wora. Liście: trzy łodygi, z których wyrastają zielone liście. Zwiewny kształt liści, a także fakt, iż liście te rosną tylko z jednej strony, sugerować może jakąś burzliwą wichurę, która spowodować mogła wywianie tych liści. Kwiat: kilka małych, białych pąków, o lekkim zabarwieniu czerwienią.

Korzeń: otwór wielkiego wora, czarna dziura, ostrze noża – wszystko to symptomy światowego kryzysu finansowego z końca 2007 roku. Liście: burzliwa wichura wywiewająca liście, to widomy znak pęknięcia bańki spekulacujnej kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych, co spowodowało bankructwo kilku wielkich banków. Kwiaty: ich kolory, podobne do kwiatów 44V – to informacja o tym, kto „zasiał” burzę na światowych rynkach finansowych.

46R – Kryzys finansowy.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (45V)

 88.

Klik powiększysz ilustrację!

45V

45V (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F45v.jpg

Traktat ateński – poszerzenie Unii Europejskiej.

Korzeń: ogromny, o kolistym kształcie, jego poszczególne odnogi wydają się obcięte. Szczyt korzenia również obcięty, zaś powstały po obcięciu ślad przypomina czterolistną koniczynę. Liście: drobne białe, zielone, a nawet niektóre brązowe, rosną na trzech wątłych łodygach. Kwiat: drobne pąki o granatowych, widocznie jeszcze nierozwiniętych, płatkach.

Korzeń: jego kształt przywodzi ma myśl kolistą linię metra. Ślady po odnogach, to symboliczne stacje, czyli poszczególne nowo przyjęte państwa do projektu o nazwie Unia Europejska. (podpisanie 16 kwietnia 2003). Widać nawet napisy – jak owe stacje (nowi członkowie) się nazywają. Czterolistna koniczyna symbolizuje nadzieję społeczeństw tych krajów na wyrównanie historycznych niesprawiedliwości. Liście: symbolizują poszczególne kraje członkowskie wspólnoty. Widać, iż niektóre z tych listków brązowieją – spowodowały to zapewne jakieś kłopoty tych listków (krajów). Fakt, iż listki wyrastają z trzech łodyg, świadczyć może o trzech poziomach, kręgach obracania się tego „układu słonecznego”. W centrum „słoneczny” krąg: Niemcy, Francja, dalej pomniejsze „planety”: W. Brytania, Włochy, Hiszpania, Polska, itp., a zewnętrzny krąg stanowią niewiele znaczące „satelity”: Cypr, Malta, Litwa, itp. Kwiat: jeszcze nie rozwinięte, ciemne płatki – to Unia Europejska jeszcze nie okrzepła a już nad nią ciemne płatki (chmury).

45V – Traktat ateński – poszerzenie Unii Europejskiej.

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (45R)

87.

Klik powiększysz ilustrację!

45R

45R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F45r.jpg 

Kaukaz. 

Korzeń: duży, czerwony i wielosegmentowy (jeden segment dosłownie wychodzi z drugiego). Kilka łodyg u szczytu korzenia obcięte. Liście: trzy łodygi, z których wyrastają raczej mizerne listki: zielone, szare i wypłowiałe, niektóre całkiem zwiędłe. Kwiat: u szczytu łodyg kilka wielopłatkowych kwiatków ciemnego koloru. 

Korzeń: jego wielkość i czerwony kolor jest informacją o wielkim i „czerwonym” imperium – Związku Radzieckim (korzenie 34 R i 34V), które to imperium dokonało swego żywota  (1988 – 1991). Wielosegmentowość korzenia symbolizuje poszczególne etapy transformacji tego „więzienia narodów”: od ZSRR przez WNP po Federację Rosyjską. Niektóre łodygi obcięte, to tragiczne wydarzenia, istna dekapitacja całych narodów, zamieszkałych region na pograniczu Europy i Azji. Czeczenia (pierwsza, druga wojna), Osetia, Abchazja, Górski Karabach. Liście: 
tak spłowiałe i wyschnięte, to stan w jakim znajduje się cały Kaukaz: m.in. Czeczenia, Gruzja, Dagestan. Kwiat: płatki ciemnego koloru, to ofiary zaprowadzanego porządku przez obcego kulturowo suwerena.

45R – Kaukaz. 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (44V) – World Trade Center 11.09.2001

86.

manuscrito086

44V

44V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F44v.jpg

Zamach na World Trade Center.

Korzeń: jego trzy odnogi, wraz z pionową podstawą łodygi, przypominają podstawę ogromnego stojaka. Kilka łodyg u szczytu korzenia obcięte. Liście: kilka dużych i postrzępionych, zielonych liści. Kwiat: dwa białe pąki z czerwonymi i niebieskimi pasami.

Korzeń: jego kształt, jak i z oczywistych względów cała roślina, to jeden wielki symbol tragedii jaka wydarzyła się 11 września 2001 roku. Liście: to jakże dramatyczny moment tego zamachu – dym z płonących wieżowców WTC. Kwiat: dwa kwiaty w czerwono-niebieskie pasy na białym tle – to potwierdzenie faktu, w jakim to kraju owa tragedia miała miejsce – dwie wieże. 

44V – Zamach na World Trade Center.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (44R)

85.

manuscrito085

44R

44R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F44r.jpg

Traktat z Maastricht – powstanie Unii Europejskiej.

Korzeń: długi, biały z czerwonymi przebarwieniami, gruby u nasady, wyrasta z dwu skręconych ze sobą odnóg. Liście: skupisko niesamowicie ściśniętych, zielono-czarnych liści, kształtem jako żywo przypominających wielki wachlarz. Kwiat: na szczycie łodygi, podwójna korona z zielonych, a powyżej, białych płatków.

Korzeń: dwie skręcone ze sobą odnogi, to informacja o prapoczątkach Unii Europejskiej (podpisanie 7 lutego 1992 w Maastricht), czyli o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali (1952). Liście: olbrzymi wachlarz z wiele mówiącymi wypustkami po bokach, to nowa potęga gospodarczo-polityczna na arenie międzynarodowej. Szkoda tylko, że tak światłe oczekiwania, jakie przyświecać mają temu organizmowi, służyć będą niezbyt jasnym i klarownym celom. Kwiat: dopełnia kształt (postać ogromnego człowieka) i symbolikę tej rośliny. Unia Europejska, jako idea wspólnoty gospodarczej i bezkonfliktowej politycznie Europy zapanuje na całym kontynencie.

44R – Traktat z Maastricht – powstanie Unii Europejskiej.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (43V)

84.

manuscrito084

43V

43V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F43v.jpg

Rozpad Jugosławii.

Korzeń: znowu dwie rośliny. Korzeń mniejszej rośliny o kształcie zwiniętego szarego węża. Większy to jeden wielki gąszcz bezbarwnych pędów. Liście: mniejszej rośliny, to kilka niewielkich, zielonych i rozwidlonych listków. U większej rośliny, z kilku łodyg wyrastają zielone listki w kształcie ramion prężącego się siłacza. Kwiat: mniejszej rośliny to jeden mały kwiatek z białym puchem na szczycie. U większej rośliny, na szczycie każdej łodygi pręciki z czarnymi kuleczkami.

Korzeń: większej rośliny symbolizuje równie pogmatwane, jak jego odnogi, losy ludzi i krajów zamieszkałych region, potocznie zwanym bałkańskim kotłem. Wraz ze śmiercią „nadzorcy” tego regionu Josipa Broz Tito (1980), w roku następnym doszło do rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Korzeń mniejszej rośliny, jak i cała ona sama, to „opowieść” o tej części byłej Jugosławii, której większość mieszkańców stanowią Albańczycy – czyli o Kosowie. To, że autor Manuskryptu koduje w ten, a nie inny, sposób, zamieszkałą ten region społeczność, uwidacznia całą skomplikowaną, wielowiekową problematykę konfliktu między Serbami i Albańczykami. Kto jest podstępnym wężem nie trudno się domyślić. Liście: mniejszej rośliny kodują walkę Albańczyków z serbską mniejszością. Postrzępione listki, wiele mówią o zażartości i podstępności walk pomiędzy zwaśnionymi stronami. Liście większej rośliny to już inna, znacznie dramatyczniejsza historia rozpadu Jugosławii, naznaczona wojnami i ludobójstwem czystek etnicznych. Kwiat: biały puch mniejszej rośliny, symbolizuje niepewność niepodległości Kosowa. Czarne kuleczki u kwiatka większej rośliny, informują o dramatycznych skutkach wojny odnajdywanych jeszcze wiele lat po konflikcie.

43V – Rozpad Jugosławii.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (43R)

83.

manuscrito083

43R

43R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F43r.jpg

Jesień Ludów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Korzeń: jeden wielki gąszcz odnóg ogromnego korzenia. Liście: z owego korzenia wyrasta kilka łodyg, z nich wiele biało-zielonych listków. Mimo, iż łodygi wyrastają z korzenia pojedynczo, to bukiet liści tworzy całość. Kwiat: każda z łodyg zwieńczona jest małym kwiatkiem przybranym białymi płatkami.

Korzeń: wiele odnóg korzenia, przypominają kształtem wielką, nieprzebytą zaporę, istny mur. (wyraźnie widoczne segmenty muru). Kojarzyć się to może tylko z upadkiem Muru berlińskiego (9 listopada 1989). Jednak Mur sam nie upadł. Odgłosy jego kruszenia słychać było już wiele, wiele lat wcześniej (1956, 1968, 1970, 1976, 1980). Jednak trzeba było czasu, by system ten sam się zawalił pod ciężarem swojego bezsensu. Liście: na szczycie tego upadającego Muru, tańczą oszalali ze szczęścia obywatele wschodnich Niemiec. Kwiat: wyrastające z poszczególnych łodyg małe kwiatki, symbolizują pozostałe „baraki” obozu krajów demokracji ludowej.

43R – Jesień Ludów w Europie Środkowo-Wschodniej.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (42V)

82.

manuscrito082

42V

42V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F42v.jpg

Stan wojenny w Polsce.

Korzeń: cztery niewielkie odnogi, kształtem przypominające piramidę. Liście: jedna niesamowicie długa i wyprostowana łodyga, w połowie której, wyrastające z jednego miejsca, kilka zielonych liści. Kwiat: bardzo dziwny, kształtem przypomina owoc kąkola (torebka nasienna).

Korzeń: wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, bo to o tym wydarzeniu historycznym „opowiada” cała roślinka, zakończył „festiwal nierealnych życzeń”. Niezależna organizacja w komunistycznym obozie ? Nie, toż to już szczyt (piramida) wszystkiego, władza robotniczo-chłopska i wolne związki zawodowe? Takiej niezależności w żadnym wypadku, mimo iż w dekadencko-konwulsyjnym już stanie, „sierp i młot” nie mógł zdzierżyć. Na wykonawcę trudnego zadania wyznaczono, sztywnego i niezłomnego jak komuna, generała Jaruzelskiego. Liście: zielone i ściśnięte, kodują stan w jakim znajdowała się Polska – festiwal trwał w najlepsze. Kwiat: kąkol, istny chwast wśród zboża, 13 grudnia 1981 roku wykonał rozkaz. Czarny element na torebce nasiennej – to rzecz jasna czarne okulary „spawacza”.

42V – Stan wojenny w Polsce.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (42R)

81.

manuscrito081

42R

42R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F42r.jpg

Operacja Orli Szpon.

Korzeń: nietypowo dwie roślinki. Korzeń tej większej – średniej wielkości, jego odnogi wydają się być niesamowicie suche i krogulczo zawinięte. Druga, niczym mała szczepka. Jego korzeń jak i cała reszta – całkowicie uschnięta. Liście: brak. Kwiat: większej rośliny w formie wielkiego zielonego liścia.

Korzeń: odnogi korzenia większej roślinki, informują o incydencie, które z czasem urosło do miana symbolu. Otóż wydarzenia, które rozegrały się w kwietniu 1980 roku w Teheranie (nieudana próba odbicia zakładników amerykańskiej ambasady) w istocie stanowiły kres obecności zachodniego sposobu myślenia (uschnięta szczepka), w kraju który na sztandarach wypisał treści ideologii permanentnej rewolucji. Kwiat: jeden ogromny i dumnie wyglądający zielony „liść”, nawiązuje do Szachady – islamskiego wyznania wiary.

42R – Operacja Orli Szpon.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (41V)

80.

manuscrito080

41V

41V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F41v.jpg

Wojna iracko-irańska.

Korzeń: dwie spore, ciemno-czerwono zabarwione, bulwiaste odnogi, wraz z trzecią, skromnie wyglądającą, łączą się w górnej części w jeden korzeń. Liście: Kilka dużych, zielonych liści, o gwieździstym kształcie i postrzępionych brzegach. Kwiat: bardzo duża ilość małych, czarnych i zwiniętych jeszcze w paki, czarnych płatków.

Korzeń: ten mały trójkącik, umiejscowiony pomiędzy, kształtnymi i niewątpliwie, kobiecymi nogami, jednoznacznie wskazuje miejsce akcji – Międzyrzecze. Liście: ich niesamowicie postrzępiony kształt, wskazuje na dramatyczność przebiegu wszystkich wydarzeń, jakie miały miejsce podczas wojny iracko-irańskiej (1980 – 1988). Kwiat: małe czarne pąki – symbolizują pociski wystrzeliwane przez wrogie sobie armie, płonące szyby naftowe, a także stosowaną na szeroką skalę, szczególnie przez irakijczyków, broń chemiczną.

41V – Wojna iracko-irańska.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Manuskrypt Voynicha (41R)

79.

manuscrito079

41R

41R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F41r.jpg

Polski sierpień 1980.

Korzeń: szary, dwie główne odnogi obrośnięte licznymi drobnymi „włoskami”. Liście: wiele dużych biało-zielonych liści, które kształtem przywodzą na myśl ogromne dzwonki konwalii. Kwiat: na samym szczycie długiej o prostej łodygi bezbarwny pąk, wyglądający jak ogromny kryształ soli, lub jak ogromny zamek na szczycie szklanej góry cały spowity we mgle.

Korzeń: skojarzenie z ogromnymi i sumiastymi wąsami Lecha Wałęsy niebezpodstawne, zważywszy kontekst kontinuum czasu, a także fakt, iż to właśnie jego postać stała się symbolem tej pokojowej rewolucji. Liście: kwiat 30V prezentował przepięknie wyglądające „konwalijki”. Kodowały one radość z odzyskania niepodległości przez społeczeństwa i narody Europy Wschodniej. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Ogromne dzwonki konwalii – opowiadają o radości krajów demokracji ludowej z odzyskania suwerenności i zburzenia muru oddzielającego go od innych demokratycznych krajów. Zardzewiała „czerwona” kurtyna w końcu upadła. Kwiat: zamek na szklanej górze – to osobisty problem człowieka uwikłanego. Podobne problemy ma postać główna bajki braci Grimm – Dobosz, z bajki pod tym samym tytułem. Olbrzym, siodło, szklana góra, narzeczona?

(link)- http://www.grimmstories.com/pl/grimm_basnie/dobosz

41R – Polski sierpień 1980.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Najnowsze komentarze

Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!

Kwiecień 2014
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Visits

Weather condition