Get Adobe Flash player

Manuskrypt Voynicha (od 17R do 19R)

31.

manuscrito033

17R

17R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F17r.jpg

Wyprawy krzyżowe.

Korzeń: bardzo rachityczny, poplątane odnogi. Liście: o kształtach małych zielonych papryczek, w dość nietypowy sposób odstają one prostopadle od łodygi. Kwiat: także w formie krzyża trzy czarne kwiatki.

Korzeń: świadczy dobitnie jak kruchymi podstawami kierowali się decydenci krucjat, a także jakie trudności z dotarciem na miejsce czekały wykonawców tych szalonych pomysłów. Liście: symbolizują wielokrotność podejmowanych ekspedycji militarnych. Kwiat: czarny krzyż ilustruje czym skończyły się te wyprawy.

32.

manuscrito034

17V

17V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F17v.jpg

Wojna stuletnia.

Korzeń: rozciągnięty niczym wąż, trzy bulwiaste zgrubienia. Liście: rząd parzyście rosnących listów, na niesamowicie długiej i cienkiej łodydze. Kwiat: ilość kwiatków równie liczna jak listki, płatki w formie nakrapianych czerwonych kuleczek. Zwraca uwagę nadzwyczaj długa łodyga.

Korzeń: bulwiaste zgrubienia kodują informację o trzech głównych fazach wojny pomiędzy Anglią i Francją (XIV i XV wiek), cały lata chwilowego względnego pokoju. Liście: to poszczególne bitwy i kampanie tej wojny, zaś łodyga potwierdza po raz kolejny, iż jest równie ważnym elementem co: korzeń, liście, czy kwiat, wiele mówiącym o kontinuum historycznych wydarzeń. Kwiat: czerwień i biel płatków kojarzy się z barwami narodowymi stron konfliktu, a w wojnę, tak po jednej jak i po drugiej stronie, zaangażowanych było w sumie kilkanaście ówczesnych państw.

33.

manuscrito035

18R

18R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F18r.jpg

Imperium osmańskie.

Korzeń: raczej niewielki jednak z wieloma odnogami. Liście: kilka poziomów, kształtem przypominają te z 15V. Kwiat: na szczycie jeden kwiatek, otoczony wieloma płatkami czarnego koloru. Poniżej kilka drobnych kwiatków, na zakończeniach listków.

Korzeń: liczne odnogi wskazują na fakt, iż Turcy osmańscy „wyrastają” z islamskiego świata. Liście: są najlepszym dowodem na potwierdzenie powyższej tezy. Tworząc imperium na terenach wokół Morza Czarnego, stali się przy okazji przywódcami całego islamskiego świata. Kwiat: jego czarny kolor a co więcej pojedyncze płatki, symbolizują żałobny koniec tego imperium, z którego płatki będą odrywane pojedynczo, acz skutecznie, przez wiele dziesięcioleci.

34.

manuscrito036

18V

18V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F18v.jpg

Wojna Dwóch Róż.

Korzeń: bardzo fantazyjny i oryginalny kształt, przypomina ogromnego, leżącego lwa. Liście: zielone, gęsto rozgałęzione. Kwiat: jeden biały, na szczycie którego widać kilka czerwonych pręcików

Korzeń: o tym, że jego kształtu nie można pomylić z żadnym innym zwierzęciem, przekonują niemal idealne jego proporcje: ogon. tułów, przednie łapy, ogromna głowa. Lew jest zapowiedzią, iż rzecz dotyczy wydarzeń związanych z historią Anglii (Wielkiej Brytanii). Liście: to zapewne drzewo genealogiczne angielskiej rodziny królewskiej – dynastie Yorków i Lancasterów. Kwiat: jeden wielokolorowy, przypominający kształtem różę, a także ten drugi (znajdujący się na szczycie korzenia) – to symbol tej wojny, Wojny Dwóch Róż (1455-1485).

35.

manuscrito037

19R

19R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F19r.jpg

Zakon krzyżacki.

Korzeń: średniej wielkości z wieloma odnogami, szczyt korzenia obcięty. Liście: rosnące na dole łodygi rozłożyste, postrzępione, ku górze liście zmieniają swój kształt – brzegi listków nie postrzępione. Jeszcze wyżej kolejna forma – listki mają kształt czarno nakrapianych płatów. Kwiat: jeden sporych rozmiarów o czarnym kolorze, przechodzącym w szary na szczycie.

Korzeń: jest symbolem początków zakonu krzyżackiego sięgającego czasów III krucjaty. Obcięty u szczytu korzeń to „kłopoty” zakonu w Ziemi Świętej i próba implantacji w Europie zakończona niepowodzeniem, (wygnanie z Siedmiogrodu przez króla Węgier). Liście: to co nie udało się na Węgrzech, niestety powiodło się w Polsce, czego konsekwencje niebawem krwawo odczuły pogańskie plemiona Prus – leżące na północnych rubieżach Mazowsza. Postrzępiony kształt liści, których końce zupełnie pozbawione są koloru – to informacja o całkowitej eksterminacji pogańskiego narodu przez rycerzy zakonu, których dewizą było: Pomagać i leczyć. Istotnie, tak pomogli i leczyli ludy bałtyckie, iż w wyniku tej kuracji Prusowie całkowicie zniknęli z mapy Europy. Liście usytuowane w górnej części łodygi, to już następny etap podbojów – czyli ekspansja na tereny litewskie i Pomorza Gdańskiego. Czarno nakrapiane listki w pobliżu szczytu łodygi – symbolizują końcowy etap rozprzestrzeniania się tego, w dosłownym tego słowa znaczeniu, raka (czerniaka) na wschodzie Europy – czyli apogeum zasięgu terytorialnego Zakonu (tereny od Pomorza aż po Estonię). Kwiat: to informacja o upadku państwa zakonnego w Prusach (sekularyzacja). Rak nie zniknął jednak całkowicie – nastąpiła transformacja w nowy, jeszcze groźniejszy byt państwowy.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Październik 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Visits
Weather condition