Get Adobe Flash player

Manuskrypt Voynicha (od 22R do 24R)

41.

manuscrito043

22R

22R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F22r.jpg

Carstwo Rosyjskie.

Korzeń: kształtem przypomina korzeń 19V. Pomiędzy jego szczytem a łodygą – kilka dodatkowych kłączy. Liście: kilka poziomów biało-zielonych, półokrągłych listków. W górnej części odnogi, łodygi zmieniają swój format i kolor: rozpościerają się szeroko we wszystkie strony ku górze, niczym kłosy dorodnego zboża. Kwiat: trzy oklapłe kwiatki, o czarnych płatkach.

Korzeń: jego kolor i kształt informuje o tym, że chodzi o wydarzenia związane z narodem rosyjskim. Dodatkowe kłącza na szczycie korzenia – to zapowiedź kłopotów tego narodu w okresie panowania Iwana IV Groźnego, a także okres Wielkiej Smuty. Liście: biało-zielone listki symbolizują dynastię Romanowów. Szeroko rozpostarte „kłosy” – to okres panowania Piotra I. Rosja wkrótce stanie się największym państwem na świecie. Kwiat: ich czarny kolor i zwiędłość – znamionują kres tej formy rządzenia (samodzierżawie – wersja monarchii absolutnej).

42.

manuscrito044

22V

22V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F22v.jpg

Chiny.

Korzeń: równie oryginalny i fantazyjny jak korzeń 18V. Kształtem przypomina wielkiego smoka. Liście: ich przedstawienie, niejako z profilu, wywołuje wrażenie, iż są powiązane w pęczki. Świadczyć to ma o ich ogromnej ilości. Białe i zielone „sprasowane” liście, oblepiają wszystkie „piętra”. Łodyga tej rośliny wyrasta wieloma pędami z korzenia. Kwiat: równie imponujący co pozostałe części rośliny. Płatki biało-szaro-czarnego koloru.

Korzeń: czyli smok – powszechnie uznawany jest za symbol Chin. Liście: wielość odnóg łodygi – czyli symbolicznego wektora czasu, świadczy o tym jak wielką i znaczącą cywilizacją jest Państwo Środka. Liczne i „sprasowane” liście symbolizują równie liczne poszczególne dynastie. Kwiat: kolory jego płatków wiele mówią tym, iż potęga wojskowa i kulturowa z czasem zszarzeje i w dosłownym tego słowa znaczeniu – wyblaknie.

43.

manuscrito045

23R

23R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F23r.jpg

Hohenzollernowie.

Korzeń: bardzo nietypowy, kształtem przypominający połączone ze sobą fragmenty rur. Każdy jego segment posiada osobne, niewielkie korzonki. Co równie ciekawe, z korzenia wyrastają dwie łodygi. Liście: duża ilość zielonych i dorodnych, postrzępionych liści. Łodygi tej rośliny w górnej części łączą się za pomocą poprzecznej łodygi. Kwiat: na szczytach każdej z osobnych łodyg, wyrastają drobne kwiatki o niebieskich płatkach.

Korzeń: symbolizuje genesis rodu Hohenzollernów – niemieckiego rodu wywodzącego się ze Szwabii, którego przedstawiciele rządzili w wielu niemieckich krajach. Fakt, iż zasięg tego rodu ograniczał się w zasadzie tylko do jednego kręgu kulturowego, sygnalizuje właśnie ten jeden wielo-segmentowy, niemiecki „rurociąg”. Liście: ich mnogość – wiele mówi o liczbie i randze przedstawicieli tego rodu, zaś dwie, połączone ze sobą w górnej części, łodygi, to informacja o tym, iż dwie ich główne linie – czyli frankońska i szwabska, w roku 1871 doczekały się tytułu cesarzy niemieckich. Kwiat: dwa kwiatki na szczytach łodyg – to właśnie „cesarskie” chwile triumfu.

44.

manuscrito046

23V

23V – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F23v.jpg

Święte Cesarstwo Rzymskie.

Korzeń: imponujący, szeroko rozgałęziony, w swoim kształcie przypominający stojak choinkowy (cała roślina zresztą też). Kwiat: Jedna gruba łodyga – niczym pień drzewa, z którego wyrastają dwie gałązki z grubymi, przysadzistymi liśćmi. Kwiat: na szczycie rośliny spory kwiat z kilkoma niebieskimi płatkami, poniżej, na bocznych gałązkach – dwa mniejsze.

Korzeń: wielkość i rozłożystość korzenia nie dziwi – było dziedzicem innego Cesarstwa, Rzymskiego. Liście: to okres panowania tego Cesarstwa – lata (962 – 1806). Kwiat: skojarzenie z gwiazdą betlejemską na bożonarodzeniowej choince (jak i cały kształt rośliny), potwierdza genialność twórcy Manuskryptu.

45.

manuscrito047

24R

24R – (link)- http://voynich-ms.de/wiki/Bild:F24r.jpg

Reformacja.

Korzeń: raczej spory, pędy pofalowane i zupełnie bezbarwne. Liście: małe, zielone, wyrastają z dwóch identycznych łodyg. Całość kształtem przypomina „zielone płuca”. Kwiat: dwa zielone kielichy, których zakończeniem są liczne białe płatki.

Korzeń: jego bezbarwność jest nawiązaniem do korzenia 17R – mówi o kruchości i trudnościach. Takie też są podstawy tej rośliny – wyrasta ona z „trudności”, jakie prześladowały symboliczną glebę – czyli cały Kościół Katolicki. Liście: dwie łodygi – to dwa główne nurty teologiczne Protestantyzmu: nurt główny i nurt ewanglikarny, zaś listki symbolizują różne jego odłamy: luteranizm, kalwinizm, anglikanizm, metodyzm i inne unijne Kościoły protestanckie. Kwiat: to symbol tego wyznania – Luther rose.

22R – Carstwo Rosyjskie.

22V – Chiny.

23R – Hohenzollernowie.

23V – Święte Cesarstwo Rzymskie.

24R – Reformacja.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Visits
Weather condition