Get Adobe Flash player

Led Zeppelin II – historia życia na Ziemi do czasów zagłady dinozaurów

led zep II

Jeśli mój sposób interpretacji ilustracji płyty zespołu Led Zeppelin I miałby być zgodny z zamierzeniem jego twórców, to i pozostałe ilustracje z pozostałych płyt powinny, więcej nawet, muszą pełnić taką samą gnostycką rolę. By nikt nie zarzucił temu, iż jest to tylko przypadkowa, zabawna zbieżność, nie mająca zupełnie żadnego znaczenia, poniżej przedstawiam ciąg dalszy historii życia naszej planety – czyli odkodowaną wiedzę zawartą w ilustracjach drugiej płyty zespołu.

„Pomysłodawcą okładki drugiego albumu Led Zeppelin jest David Juniper. Wykorzystał zdjęcie jednostki lotnictwa niemieckiego Luftstreitkräfte z okresu I wojny światowej, a następnie twarze lotników zastąpił twarzami członków zespołu i innych osób – według jego słów byli to m.in.:Miles Davis (lub Blind Willie Johnson), dziewczyna Andy’ego Warhola (prawdopodobnie Mary Woronov) i astronauta Neil Armstrong. W rzeczywistości wykorzystał twarz innego astronauty, Franka Bormana. W tle widać kontur sterowca z tej samej fotografii, która znalazła się na okładce debiutanckiego albumu zespołu. Juniper stworzył także psychodeliczną ilustrację, uwieszoną po wewnętrznej stronie rozkładanej koperty winylowego wydania.” (link)-http://pablosreviews.blogspot.com/2014/06/historie-okladek-led-zeppelin.html 

Wszystko fajnie tylko, że jest to wiedza oficjalna, stanowi ona dopiero bazę do „mniej oficjalnych” interpretacji. Nauka wszystkie kolejne etapy powstania życia na naszej planecie poznała i udowodniła już na tyle dobrze, że przedstawię je tylko w symboliczny sposób, bez wdawania się w jakieś bardziej dokładne analizy. Podstawowe cegiełki życia – RNA, DNA, bakterie, archea, eukarioty, fotosynteza, tlen, atmosfera, organizmy wielokomórkowe, bezkręgowce, kręgowce, w ślad za roślinnością kręgowce wychodzą z wody, owady, gady.

cyrkulacja powietrza

Tak jak w przypadku ilustracji z pierwszej płyty, na drugiej płycie zarys sterowca swoim kształtem symbolizuje naszą planetę. Zauważmy, iż jest to już tylko białego koloru kontur sterowca, który w swojej ideii nawiązuje do atmosfery – gazowego tworu otaczajacego Ziemię, będącego najważniejszym czynnikiem utrzymywania się życia. Dzięki fotosyntezie w atmosferze pierwotne formy życia mogły rozprzestrzenić się najpierw w wodzie, a potem wyjść na powierzchnię. To właśnie ten proces powstawania nowych form życia oraz jego rozprzestrzeniania kodują poszczególne osoby na ilustracji.

atmosfera

Niemieccy lotnicy, których jest większość, to podstawowy etap powstawania życia – w wodzie, natomiast postać Milesa Davisa, dziewczyny Andy’ego Warhola i astronauty Neila Armstronga kodują poszczególne etapy rozwoju życia, o których wyżej wspominałem. I taki jest sens ilustracji drugiej płyty zespołu.

psyhodeliczna ilustracja

zagłada dinozaurów

A co z drugą ilustracją wewnątrz okładki? Bardzo łatwo wydedukować, iż może ona dotyczyć wszystkiego tego co już wiemy o zagładzie dinozaurów, dzięki czemu mogły zaistnieć i rozwinąć się ssaki. Kolory oraz faktura olbrzymiego sterowca mają za zadanie opisać sytuację na powierzchni Ziemi około 65 milionów lat temu, kiedy całą jej powierzchnię pokryły gęste chmury pyłu, powodując zahamowanie fotosyntezy na długi czas. Snopy świateł nawiązują do smug świetlnych powstałych w czasie impaktu meteorytu, jak również do wtórne powstałej burzy ogniowej, która dokończyła dzieła zniszczenia. Co było dalej? O tym już mówi „wiedza tajemna” kolejnych albumów.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Visits
Weather condition