Get Adobe Flash player

Led Zeppelin III – człowiek współczesny – końcowe stadium ewolucji ssaków

Led_Zeppelin_-_Led_Zeppelin_III

No i czas na kolejną płytę zespołu Led Zeppelin. Jej tajemnica po lekturze poprzednich wpisów jest już banalnie prosta do odgadnięcia. Chodzi tu o następny etap w historii ewolucji życia na Ziemi czyli dynamiczny rozwój ssaków, od czasów tuż po zagładzie około 65 milionów lat temu, aż do chwili gdy człowiek współczesny – najdoskonalsza emanacja hominidów, rozpoczął swoje panowanie nad wszystkimi innymi gatunkami.

Okładki poprzednich albumów Led Zeppelin – zwłaszcza debiutu – przyciągały wzrok, ale prawdę mówiąc, nie były niczym nadzwyczajnym. Dopiero okładka „Trójki” wyróżnia się naprawdę nowatorskim pomysłem: rozkładana koperta, w której prawym skrzydle umieszczona została płyta winylowa, a w lewym – okrągła kartonowa plansza, umieszczona na blaszanym nicie, dzięki któremu można nią obracać i oglądać namalowaną na niej grafikę przez 11 otworów wyciętych we froncie okładki. W późniejszych wydaniach plansza nie była przymocowana do reszty okładki, a w niektórych krajach (i wszystkich wydaniach CD) w ogóle z niej zrezygnowano. Pomysłodawcą obrotowej planszy był sam Jimmy Page, zainspirowany… kalendarzami rolniczymi. Wykonaniem zajął się niejaki Richard Drew, ukrywający się pod pseudonimem Zacron. Po latach Page przyznawał jednak, że nie jest do końca zadowolony z ostatecznego wyglądu okładki. Myślę, że wygląda bardzo dziecinnie – mówił w 1998 roku. Ale goniły nas terminy i nie było już czasu na żadne poprawki. Dlatego jest tam kilka głupich fragmentów, jak małe kawałki kukurydzy i inne bzdury.”  (link)- http://pablosreviews.blogspot.com/2014/06/historie-okladek-led-zeppelin.html

Wszystkie poszczególne elementy płyty: ilustracja okładki, wewnętrzna ilustracja, obrotowa plansza – jej ilustracja, a także pomysł z jedenastoma otworami wyciętymi we froncie okładki, mają swoje niebagatelne, symboliczne znaczenie. Ale po kolei.

ewolucja

Okładka jest ogólną informacją o tej prawdziwej eksplozji gatunków flory i fauny, (z ssakami na czele), które uwolnione z gadziej dominacji, swoją różnorodnością (rośliny, płazy, owady, ptaki, ssaki….) rozprzestrzeniły się we wszystkich dostępnych im miejscach (wodzie ziemi, powietrzu) w sposób porównywalny do ferii efektownych barw powstałych po wybuchu sztucznych ogni.

lziiiśrodek

Wewnętrzna ilustracja również nawiązuje do pomysłu z okładki – ewolucja życia po niespodziewanym końcu dominatora.

obrotowa plansa

Sprawa z obrotową planszą i otworami wyciętymi w planszy okładki jest zakodowaną informacją o wszystkich prawach i wynikających z nich konsekwencji ewolucji. Ewolucja to „ciągły proces, polegający na stopniowych zmianach cech gatunkowych  kolejnych pokoleń wskutek eliminacji przez dobór naturalny lub sztuczny części osobników (genotypów) z bieżącej populacji”.

lziiiii

Te otwory przez które można spojrzeć na jakieś wybrany rysunek, symbolizuje tą zmienność gatunków a także równie istotny element, dzięki któremu ta ewolucja nabierała inny kierunek – masowe wymieranie gatunków, na przykład: (dewońskie, permskie, holoceńskie). Co było dalej? O tym już mówi „wiedza tajemna” kolejnych albumów.

antropogeneza

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Visits
Weather condition