Get Adobe Flash player

Led Zeppelin IV – historia gatunku ludzkiego od Neolitu do czasów dzisiejszych

led zeppp

„Koperta czwartego albumu grupy wyróżnia się tym, że nie ma na niej praktycznie żadnych liter (z wyjątkiem numeru seryjnego płyty na niektórych wydaniach). Dopiero na wewnętrznej kopercie wydrukowana została lista utworów, informacje o nagraniu, oraz tekst „Stairway to Heaven”. Jednak nawet tam nie umieszczono tytułu (którego notabene album oficjalnie nie ma), nazwy zespołu, ani nazwisk muzyków (z wyjątkiem Page’a, który został wymieniony jako producent). Zamiast tego pojawiły się cztery symbole, każdy reprezentujący innego członka zespołu. Odczytując od lewej strony, symbole oznaczały odpowiednio Jimmy’ego Page’a, Johna Paula Jonesa, Johna Bonhama i Roberta Planta. O znaczeniu wszystkich symboli można przeczytać na tej stronie.

Pomysłodawcą wykorzystania symboli, zamiast nazwisk i nazwy zespołu, był Page. Gitarzysta liczył na to, że jeśli zachowają anonimowość, album zostanie lepiej oceniony przez nieprzychylną grupie prasę. Na wewnętrznej kopercie można znaleźć jeszcze piąty symbol, umieszczony przy tytule „The Battle of Evermore”. Oznacza on Sandy Denny – wokalistkę, która wsparła wokalnie Planta w tym utworze.

Obraz widoczny na froncie okładki to 19-wieczny obraz olejny, kupiony przez Planta w Reading. Nie wiadomo kto wykonał jego zdjęcie, nieznany jest również autor zdjęcia miasta z rewersu okładki. Wiadomo tylko, że koordynacją całego projektu graficznego zajęła się firma Graphreaks. Natomiast za wewnętrzną ilustrację pustelnika (po prawej) odpowiada Barrington Colby MOM. Inspirację stanowiła postać Pustelnika („The Hermit”) z talii kart do tarota, zaprojektowanych przez Pamelę Colman Smith.”

(link)- http://pablosreviews.blogspot.com/2014/06/historie-okladek-led-zeppelin.html

O „tajemniczych” pięciu symbolach pisałem już wcześniej, więc tym razem pora na bliższe przyjrzenie się gnozie pozostałych elementów szaty graficznej płyty zespół Led Zeppelin IV.

Okładka od frontu, czyli 19-wieczny obraz olejny przedstawia człowieka niosącego w wielkim trudzie, przygniatającą go wiązkę chrustu – w symboliczny sposób nawiązuje to do pierwszego już nie „kamiennego” okresu życia gatunku ludzkiego – Neolitu.

„Słowo „Neolit” oznacza „nową epokę kamienia”. Był to okres rozwoju prymitywnych technologii i społeczeństw, zamykający epokę kamienia. Początek epoki datuje się na 10 tysięcy lat p.n.e., zaś osiągnięcia epoki obejmują osiedlanie się ludzi w wioskach, rozwój rolnictwa, udomowienie zwierząt i rozwój narzędzi.”  (link)- https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_%C5%9Bwiata

led ze iv

Tył okładki to ostatni znany mam współczesnym (w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku) etap peregrynacji człowieka przez wszystkie meandry historii. Ukazuje nam perspektywę rozwoju sposobu organizacji życia od czasów najbardziej prymitywnych czynności do chwili obecnej. Ludzie żyjący w wysoko zurbanizowanym świecie by to osiągnąć musieli zaliczyć kolejne etapy rozwoju: zbieractwo i myślistwo, rolnictwo, udomowienie zwierząt, rozwój narzędzi, organizacja miast, państw, pierwsze cywilizacje, rozwój handlu, formowanie się religii, renesans europejski, odkrycia geograficzne, rewolucja naukowa, rewolucja przemysłowa, wojny światowe, rozwój technologiczny, globalizacja, eksploracja kosmosu.

wkładka lz IV

Na obu wewnętrznych stronach okładki płyty widnieje ilustracja Pustelnika z talii kart tarota. Biorąc pod uwagę, iż poprzednio omówione ilustracje i elementy wszystkich płyt, miały swoje symboliczne znaczenie, tak i też powinno być tym razem z Pustelnikiem. Fakt, iż chodzi o jedną z kart talii tarota, wskazuje kierunek poszukiwań.

„Karta może przedstawiać następujące osoby: Starsza osoba, przewodnik duchowy, eremita, samotnik, osoba, która ma bardzo refleksyjną duszę, ktoś pogrążony w smutku, odczuwający osamotnienie, osoba mądra, doświadczona, chłodna emocjonalnie, powściągliwa. Karta może również wskazywać osobę, która bardzo dba o rozwój duchowy, mistyka, włóczęgę, także kogoś, kto jest w tej chwili pogrążony w zadumie nad swoim wnętrzem, izoluje się, by przemyśleć pewne sprawy.” (link)- http://magiakart.pl/ix-eremita-tarot/ 

Postać stojąca na wysokiej skale z lampą w ręku kojarzy mi się z latarnią, latarnikiem czuwającym nad bezpieczeństwem pływających po morzu statkach. Ostrzega on płynących przed grożącym im niebezpieczeństwem wpadnięcia na zabójcze rafy i mielizny, jednocześnie zaś, swoim światłem lampy, wskazuje kierunek płynącym do bezpiecznego dla nich schronienia – portu. We  wróżbach tarota rzecz dotyczy naszych ludzkich spraw, ja jednakże w tej karcie Pustelnika, widzę znacznie bardziej donioślejszy symbol. Otóż, biorąc pod uwagę dotychczasowy kontekst zagadnienia to sądzę, że twórcom tej płyty chodziło o zaznaczenie, uwypuklenie faktu, iż nad naszymi ludzkimi sprawami jest jeszcze ktoś, (czy coś), kto nad nami czuwa, kto się nami opiekuje i kto wskazuje nam kierunek w którym powinniśmy zmierzać. Kim jest ten latarnik – nie trudno zgadnąć.

led zep iv Wkładka

sandy denny

Wewnątrz płyty znajduje się również dodatkowa koperta, na której wydrukowana została lista utworów, informacje o nagraniu, oraz tekst „Stairway to Heaven”, a także mały rysunek przedstawiający brodatego mężczyznę trzymającego (czytającego) książkę.

Kim jest ten mężczyzna, kogo lub co on symbolizuje, nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć nikt oprócz producentów płyty. Ja jednak sądzę, że postać ta nawiązuje w swojej gnozie do postaci brodatego mężczyzny z „plate 67” zamieszczonego w manuskrypcie „The Lost Book of Nostradamus”. (link)- http://the-red-thread.net/KNIGHTS/secret67.html

Kogo zatem ten brodaty mężczyzna symbolizuje? Na to pytanie każdy sam sobie może łatwo odpowiedzieć po przeczytaniu wstępu do mojej książki „Gloria Olivae”, który to wstęp zamieszczony jest na tym blogu.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Visits
Weather condition