Get Adobe Flash player

The Piper at the Gates of Dawn – czyli nić wiodąca do labiryntu Jimmy Page

Tak jak w przypadku „dorobku” zespołu Led Zeppelin, w „twórczości” zespołu Pink Floyd, wszystkich najważniejszych sygnałów i tropów wiodących do próby zrozumienia symbolicznego sposobu przekazywania ukrytej przed profanami wiedzy, należy doszukiwać się w okładkach, tekstach, a nawet w tytułach poszczególnych utworów. I właśnie od zapoznania się z gnozą „zakodowaną” w tytule pierwszej płyty zespołu Pink Floyd, chciałbym zacząć tą niezwykle tajemniczą opowieść. Na temat samej okładki będzie jeszcze kilka słów przy okazji następnego wpisu, istotniejszą kwestią na chwilę obecną jest określenie: Piper zawarte w tytule ich debiutanckiej płyty – The Piper at the Gates of Dawn. Jest ono kluczowego znaczenia „dowodem”, mającym potwierdzić powyżej zasugerowaną tezę mówiącą o konotacjach pomiędzy wspomnianymi zespołami. Jak powszechnie wiadomo w utworze Led Zeppelin: Stairway to Heaven, w końcowych fragmentach tekstu występuje to samo określenie: piper nawet dwukrotnie.

<<<And it’s whispered that soon if we all call the tune
Then the piper will lead us to reason (…)

Your head is humming and it won’t go, in case you don’t know,
The piper’s calling you to join him,

Różnie się to tłumaczy: kobziarz, szczurołap, przewodnik. By cokolwiek z tego zrozumieć należałoby poszukać etymologicznego źródła tego słowa.

<<<Flecista z Hameln lub Szczurołap z Hameln (oryg. Der Rattenfänger von Hameln) – podanie ludowe spisane między innymi przezbraci Grimm, przetłumaczone na 30 języków świata, opowiadające o wydarzeniach, jakie miały się wydarzyć 26 czerwca 1284 w mieście Hameln. Według legendy w 1284 roku dolnosaksońskie miasto Hameln w Niemczech nawiedziła plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury, które następnie utopiły się w Wezerze. Gdy po wykonanej pracy odmówiono szczurołapowi obiecanej zapłaty za pozbycie się gryzoni, ten w podobny sposób wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln.

(link)- https://pl.wikipedia.org/wiki/Flecista_z_Hameln

Szczurołap? Takie myślenie jest zrozumiałe – tak wynika z tekstu. Należy jednak cały czas mieć na względzie kontekst powzięty z bajki braci Grimm (szczurołap wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln), zatem chodzi tu o całkiem ludzki wymiar. Znacznie ważniejszym, doprecyzowującym tropem jest tu kolejna podpowiedź w postaci tego co na ten temat sądził Syd Barrett

<<<Barrett came up with the album title The Piper at the Gates of Dawn; the album was originally titled Projection up to as late as July 1967. The title was taken from that of chapter seven of Kenneth Grahame’s The Wind in the Willows which contains a visionary encounter with the god Pan, who plays his pan pipeat dawn. It was one of Barrett’s favourite books, and he often gave friends the impression that he was the embodiment of Pan.

<<<Barrett wymyślił tytuł The Piper w Gates of Dawn; album został pierwotnie zatytułowany Projekcja w lipcu 1967 roku. Tytuł został zaczerpnięty z rozdziału siódmego, książki Kenneth’a Grahame „O czym szumią wierzby”, który zawiera wizjonerskie spotkanie z bogiem Panem, który grał na fletni. Była to jedna z ulubionych książek Barretta i często dawał znajomym wrażenie, że jest uosobieniem Pana.

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/The_Piper_at_the_Gates_of_Dawn

Biorąc powyższe informacje za punkt wyjścia do dalszych rozważań, sądzę, iż w tym konkretnym przypadku chodzi o jakiegoś człowieka – przewodnika (The Piper), który wiedzie za sobą, czy też prowadzi jakąś grupę ludzi. Są oni zasłuchani w to co on mówi – dźwięk fletni Pana.

Bramy świtu (Gates if Dawn) – czyli coś nowego, nowe czasy, nowy cykl – to kolejny skrót myślowy, kolejny ukryty trop w niepozornym wydawałoby się określeniu. Określenie to w znakomity sposób dopełnia cały sens tego wszystkiego na co od tak długiego już czasu czekają Ci, którzy z nadzieją powrotu już odeszli.

O czym mowa, do czego zmierzam? Po lekturze mojego bloga nie jest trudnym samemu na to pytanie odpowiedzieć. Znakomitą egzemplifikacją tego wszystkiego jest utwór: The Sound of Silence (duetu Simon and Garfunkel) w wykonaniu zespołu Disturbed. Jest to nie podlegający niedomówieniom w sugestywny sposób przedstawiona opowieść tego wszystkiego co nas czeka…Nota bene, wideoklip ten na moim blogu już zamieściłem: http://gloriaolivae.pl/?p=3532 

Dla podkreślenia wyjątkowości tekstu duetu Simon and Garfunkel, poniżej przedstawiam go jeszcze raz. Zapoznając się z nim, a także z tym jak go widzą twórcy z zespołu Disturbed, każdy z czytelników powinien sam wyciągnąć wnioski czy moje powyższe tezy mają jakikolwiek sens. Aby to stwierdzić należy traktować tytuł pierwszej płyty zespołu Pink Floyd jako całość: The Piper at the Gates of Dawn – przewodnik wiodący ku nowym czasom.

Witaj ciemności, stara przyjaciółko
Znów przyszedłem z tobą porozmawiać
Ponieważ jakaś wizja, zakradając się cicho
Zostawiła swe nasiona gdy spałem
I wizja, która została zasiana w mym umyśle
Wciąż pozostaje [żywa]
W dźwięku ciszy.

W niespokojnych snach szedłem sam
Wąskimi uliczkami wyłożonymi kamieniem
W blasku ulicznej lampy
Postawiłem kołnierz, aby schronić się przed zimnem i wilgocią
Kiedy moje oczy przeszył błysk neonowego światła
Które rozdarło noc
i dotknęło dzwięku ciszy

W tym nagim świetle ujrzałem
Dziesięć tysięcy ludzi, może więcej
Ludzi, którzy rozmawiali nie mówiąc
Ludzi, którzy słyszeli nie słuchając
Ludzi piszących pieśni, którymi nigdy nie podzielą się ze światem
I nikt nie ośmielił się
Zakłócić dźwięku ciszy.

Głupcy”, rzekłem, „Nic nie rozumiecie
Cisza rozrasta się jak nowotwór
Usłyszcie moje słowa, abym mógł was nauczać
Chwyćcie moje ręce, abym mógł was dosięgnąć”
Lecz moje słowa, jak ciche krople deszczu, opadały
I rozbrzmiewały echem
W studniach ciszy.

A ludzie kłaniali i modlili się
Do neonowego bożka, którego sami stworzyli,
A znak rozbłysnął swym ostrzeżeniem
W słowach, z których się składał
Głosił, że słowa proroków są zapisane na ścianach metra
I klatkach kamienic
I szepcą w dźwiękach ciszy.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Visits
Weather condition