Get Adobe Flash player

Corporal Clegg – czyli film Petera Grahama Scotta „Capitain Clegg”

4. Corporal Clegg

Corporal Clegg had a wooden leg
He won it in the war In nineteen forty four.

Corporal Clegg had a medal too
In orange, red, and blue
He found it in the zoo.

Dear, dear were they really sad for me?
Dear, dear will they really laugh at me?

Mrs. Clegg, you must be proud of him.
Mrs. Clegg, another drop of gin.
Corporal Clegg umbrella in the rain
He’s never been the same
No one is to blame

Corporal Clegg recieved his medal in a dream
From Her Majesty the queen
His boots were very clean.
Mrs. Clegg, you must be proud of him
Mrs. Clegg, another drop of gin?

Corporal Clegg
Corporal Clegg

Kapral Clegg

Kapral Clegg ma drewnianą nogę
Zdobył ją podczas wojny
W 1944 roku

Kapral Clegg ma też medal
Pomarańczowo czerwono błękitny
Znalazł go w zoo

O mój Boże czy oni mi naprawdę współczują?
O mój Boże czy oni naprawdę się ze mnie śmieją?

Pani Clegg musi być pani z niego dumna
Pani Clegg jeszcze kropla Ginu?

Kapral Clegg — parasol w deszcz
Nigdy nie będzie taki jak przedtem
Lecz nikt nie jest tego winny

Kapral Clegg dostał swój medal we śnie
Od Jej Wysokości Królowej
Jego buty lśniły

Pani Clegg musi być pani z niego dumna
Pani Clegg jeszcze kropla ginu?

Kapral Clegg
Kapral Clegg

(link)– http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,corporal_clegg.html  

Jaka jest oficjalna wersja dotycząca tytułu tego utworu można się dowiedzieć ze słów samego Rogera Watersa, ale jak to bywało w przypadku zespołu Led Zeppelin, tego typu „wyjaśnienia” delikatnie mówiąc są niewystarczające.

<<<Corporal Clegg is about my father and his sacrifice in World War II. It’s somewhat sarcastic – the idea of the wooden leg being something you won in the war, like a trophy.

<<<Kapral Clegg jest o moim ojcu i jego ofierze w II wojnie światowej. Jest trochę sarkastyczny – idea nogi drewnianej jest czymś, co wygrałeś w wojnie, jak trofeum.

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/Corporal_Clegg

Zapewne fakt taki – dotyczący jego ojca, miał miejsce, ale biorąc pod uwagę kontinuum miejsca i czasu (jesteśmy po drugiej stronie oceanu, w momencie gdy państwo amerykańskie dopiero co się ukonstytuowało), to na wydarzenia związane z drugą wojną światową jest jeszcze za wcześnie. Potwierdzeniem tego, że nie o tę wojnę chodzi, jest kwestia bliźniaczego podobieństwa poszczególnych utworów zespołu Pink Floyd z utworami Led Zeppelin, a jeśli o tych ostatnich chodzi to akurat w tym momencie historii Stanów Zjednoczonych nastał czas intensywnej pracy i tworzenia pozycji jakie to państwo miało wkrótce osiągnąć.

W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat po zakończeniu wojny domowej, USA rozwinęły się w największą potęgę przemysłową świata. Od czasów rządów Jamesa Monroe główną doktryną polityki amerykańskiej administracji był izolacjonizm (doktryna Monroe – brak zainteresowania sprawami europejskimi i ograniczenie strefy wpływów do obu Ameryk). Wszyscy następni prezydenci uważali, że należy zamknąć Amerykę przed wpływami Europy i ograniczyć się do roli arbitra pomiędzy wszystkimi krajami Nowego Świata. Dopiero Thomas Woodrow Wilson w obliczu wypowiedzenia przez Niemcy nieograniczonej wojny podwodnej, zerwał z tą doktryną (6 kwietnia 1917) i wypowiedział im wojnę.

Od tego momentu Stany Zjednoczone wyszły z cienia partykularyzmu i wykorzystując swą pozycję polityczną i gospodarczą, zapewniły sobie pozycję światowego lidera i promotora demokratycznych wartości. Od tamtej pory Stany Zjednoczone zaczęły być postrzegane jako żandarm narodów, a bardziej prześmiewczo – pełnił rolę światowego szeryfa, albo policjanta. Biorąc zatem pod uwagę wiedzę powziętą z zdekodowanych utworów zespołu Led Zeppelin, skłonny jestem stwierdzić, iż tytuł oraz oczywiście libretto Corporal Clegg, odnosi się właśnie do tego nieco żartobliwego synonimu. Wszystko powyższe to ważne wprowadzenie, teraz czas na meritum zagadnienia.

Utwór Corporal Clegg w zamierzony sposób kompensuje całą historię historię Stanów Zjednoczonych, począwszy od Deklaracji Niepodległości, aż do czasu osiągnięcia przez to państwo statusu światowego przywódcy, tak gospodarczego jak i politycznego. Zespołowi Led Zeppelin zajęło to trochę więcej czasu, a konkretnie są to czwarty i piąty utwór trzeciej płyty: Since I’ve Been Loving You – czyli etos pracy, wytrwałości i oszczędności, oraz Out on the Tiles – czyli wyjście z cienia na polityczne salony.

Biorąc pod uwagę historyczne kontinuum, oraz jak do tej pory niemal identyczną tematykę wszystkich utworów Floydów z tymi jakie nagrał zespół Led Zeppelin, dochodzę do wniosku, iż źródeł poprawnego rozumienia tytułu aktualnie omawianego utworu należy szukać nie w mglistych i zmyłkowych zapewnieniach Rogera Watersa, a w niemal identycznie brzmiącym tytule filmu (jak i oczywiście jego zawartości), którego kanwa była podstawą do zaszyfrowania bardzo ciekawych informacji. Chodzi mi o film Capitain Clegg w reżyserii Petera Grahama Scotta – w Stanach Zjednoczonych znany jako Night Creatures.

(link do filmu)- http://www.dailymotion.com/video/x1x47iy

Uzasadnieniem jest już zbieżność tytułów, to po pierwsze. Po wtóre, już w pierwszych sentencjach filmu pojawia się jakże interesująca data 1776 – data wykonania wyroku na pewnym piracie. Nie bez przyczyny ma to związek z datą ogłoszenia Deklaracji Niepodległości. Postać groźnego i nieustępliwego kapitana Colliera ma swoją symboliczną konotację z tym jak postrzegane są i jaką rolę w świecie pełnią Stany Zjednoczone. Fakt występowania w filmie pirata z jedną drewniana nogą – ma oczywisty związek z drewnianą nogą kaprala Clegga z tekstu piosenki. Sama postać kapitana Clegga (wielebny dr. Blyss) również nawiązuje do historii światowego policjanta – zwłaszcza początkowy fragment filmu. Ostatnia scena filmu Petera Grahama Scotta – śmierć pirata-wielebnego kapitana Clegga jest zapowiedzią następnego utworu zespołu Pink Floyd – ale to już inna historia.

Reasumując. Autorzy utworu Corporal Clegg nadając mu taki a nie inny tytuł, mieli na uwadze podobieństwo tytułu z filmem Scotta Capitain Clegg, na co wskazują wyrywkowe fragmenty filmu jak i główne jego postacie: kapitan Clegg – osądzający i skazujący pirata, oraz nieustraszony kapitan Collier prowadzący z powodzeniem śledztwo.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Październik 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Visits
Weather condition