Get Adobe Flash player

Up the Khyber – czyli z deszczu pod rynnę

4. Up the Khyber – instrumentalny

Tak jak walka o normalność w końcu miała swój raczej pozytywny finał, tak to co nastąpiło później – tytuł mojego wpisu doskonale ilustruje. To jakie konsekwencje miały nierozważne decyzje życiowe podmiotu lirycznego tej płyty, ilustruje instrumentarium i aranż Up the Khyber. Tytuł tego utworu pokazuje cały dramatyzm sytuacji w jakiej znalazła się „nasza” neurotyczna kobieta. Celowo w tym momencie użyłem tego medycznego terminu, albowiem (nastał) miał nastać zdecydowanie nieciekawy okres w jej życiu. Wszystko to z jakimi wydarzeniami tym razem mamy do czynienia trzeba szukać w tytule utworu. Ale od początku.

Po pierwsze:

<<<The title is a rude joke since ‚Khyber’ is Cocney rhyming slang in which „Khyber Pass” means „arse”. It may also allude to the 1968 film Carry On Up the Khyber.

<<<Tytuł to niegrzeczny żart, ponieważ „Khyber” w cocneyowskim slangu jest nawiązaniem do „Khyber Pass” co oznacza tyłek. Może też nawiązywać do filmu Carry On Up the Khyber z 1968 roku.

(link)- https://en.wikipedia.org/wiki/Up_the_Khyber

Po drugie:

<<<Carry On… Up yhe Khyber – Awanyura w Khyberze – opis filmu: Indie, rok 1895. Sir Sidney Fuff-Diamond, gubernator zarządzający północno-zachodnią prowincją Kalabar, nie stroni od rozrywek i hucznych zabaw. Podczas rozgrywek sportowych żonie gubernatora wpada w oko wróg jej męża, Khasi najbogatszy wpływowy radża w północnych Indiach. Tymczasem szlaku na przełęczy Khyber, bramy Indii, dzień i nic strzegą oddziały sławnego pułku Górali Szkockich , zwanych przez tubylców „szatanami w spódnicach”. Khasi planuje przypuścić na nich atak i raz na zawsze wypędzić z Kalabaru. 

(link)- http://www.filmweb.pl/film/Awantura+w+Khyberze-1968-38172/descs

Kolorem czerwonym zaznaczyłem to co moim zdaniem zespół Pink Floyd przemycił z filmu do swojego utworu. Sama fabuła filmu nie jest aż tak istotna, ale wątek w którym występują Khasi, żona gubernatora, czy też sam gubernator, dla rozpatrywanego tu problemu węzłowego (rozwikłanie zagadki mojej pejoratywnej oceny tytułu – z deszczu pod rynnę), jest bardzo ważne. Po raz kolejny w tym momencie jestem zmuszony nieco ograniczyć szczegółowość moich wyjaśnień, a to z powodów, iż jest to kwestia dotycząca bardzo newralgicznych danych osobowych i z tego też chociażby tytułu należy pozostawić to we mgle niedomówień. Najważniejszy w tym wszystkim jest wątek ataku wroga męża gubernatora na jego żonę, z wyraźnym podkreśleniem tej „nikczemnej” czynności jakim jest akt ataku. W tej chwili zrozumiałe stają się (rzeczywiste już) kłopoty głównej „aktorki” dyskografii Floydów, które stały się przyczyną jej problemów z zaburzeniami nerwicowymi. Temat ten traktuję w bardzo enigmatyczny sposób, ale jestem o tym przekonany, że następne płyty zespołu dodadzą więcej szczegółów.

Na koniec równie ważna sprawa – z jakim utworem z czwartej płyty zespołu Led Zeppelin należy utożsamiać kłopoty jej żeńskiego odpowiednika. Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt skomplikowana – jest to równie „trudny” okres dla brodatego mężczyzny, a zawiera się w tym wszystkim co na ten temat pisałem przy okazji dekodowania utworu Misty Mountain Hop, a także Four Sticks.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Wrzesień 2017
P W Ś C P S N
« Sie    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Visits
Weather condition