Get Adobe Flash player

Cymbaline – czyli „it’s high time”

6. Cymbaline

The path you tread is narrow
And the drop is sheer and very high
The ravens all are watching
From a vantage point nearby
Apprehension creeping
Like a tube-train up your spine
Will the tightrope reach the end;
Will the final cuplet rhyme

And it’s high time
Cymbaline
It’s high time
Cymbaline
Please wake me

A butterfly with broken wings
Is falling by your side
The ravens all are closing in
And there’s nowhere you can hide
Your manager and agent
Are both busy on the phone
Selling colored photographs
To magazines back home

And it’s high time
Cymbaline
It’s high time
Cymbaline
Please wake me

The lines converging where you stand
They must have moved the picture plane
The leaves are heavy around your feet
You hear the thunder of the train
And suddenly it strikes you
That they’re moving into range
And Doctor Strange
Is always changing size

And it’s high time
Cymbaline
It’s high time
Cymbaline
Please wake me

And it’s high time
Cymbaline
It’s high time
Cymbaline
Please wake me

Cymbaline

Twa ścieżka jest tak wąska 
Stromo widzę w górę, na sam szczyt 
A kruki milczą, obserwują
Z najlepszych miejsc tą próbę sił 
Napięcie już się wkradło 
Niczym metro mknie po grzbiecie twym
Czy linia złączy oba brzegi 
I czy będzie z tego rym?

Bo już czas 
Cymbelinie
Czas już
Cymbelinie
Więc obudź mnie 

Tuż obok ciebie motyl spadł
Złamane skrzydło- pewna śmierć
I coraz więcej kruczych stad 
Na niebie- gdzie ukryjesz się?
Twój manager i agent
Przy telefonie robią dym
Sprzedają kolorowe fotki
Do gazet w kraju swym

Bo już czas
Cymbelinie 
Czas już
Cymbelinie
Więc obudź mnie

Gdzie stoisz, linie zbiegły się
I rysunek przestał płaski być 
Z ołowiu liście u twych stóp,
Pociągu przeraźliwy pisk.
Dociera wnet do ciebie 
Że to jedna seria staje się, 
A doktor Strange 
Kimś innym znów jest 

Bo już czas 
Cymbelinie
Czas już 
Cymbelinie 
Więc obudź mnie

Bo już czas 
Cymbelinie 
Czas już
Cymbelinie 
Więc obudź mnie

(link)- http://www.tekstowo.pl/piosenka,pink_floyd,cymbaline.html

Aby wyjaśnić jak należy interpretować kolejny „kamień milowy” w życiorysie neurotycznej kobiety, niezbędny jest mały wstęp. Jak już wspomniałem symboliczna linia życia, (dla lepszego zrozumienia użyłem porównania z helisą DNA) głównych bohaterów dyskografii Led Zeppelin i Pink Floyd już raz się przecięła czego dowodem są utwory: Black Dog (pierwszy zespół) oraz Cirrus Minor (drugi zespół). Kiedy to spotkanie nastąpiło – nie jest tajemnicą. Biorąc tę informację za podstawę do dalszych rozważań, a także to co na wstępie przy okazji dekodowania „tajemnicy” okładki płyty – More pisałem, iż ten kadr z filmu Barbeta Schroedera opowiadający o spotkaniu dwojga młodych ludzi przekłada się na rzeczywiste i realne już ich losy, to wnioskiem oczywistym wydaje się stwierdzenie, iż nastąpiło ponowne przecięcie się tych linii życia – ponowne spotkanie mężczyzny i kobiety. Czy istotnie tak było, czy możliwym jest, że to właśnie te wydarzenia będą osnową libretta kolejnych utworów zespołu Pink Floyd? Wcześniej w utworach Led Zeppelin opisywałem linię życia mężczyzny, czas na dokładniejszą analizę dalszego ciągu drugiej dyskografii.

Jak do tej pory wszystkie poszczególne utwory płyty More miały swoje „lustrzane odbicie” w czwartej płycie Zeppelinów. No ale płyta dobiega już do swojego końca, a do omówienia jest jeszcze kilka utworów z aktualnie omawianej płyty. Spokojnie, jest kontynuacja. Linia życia w tym miejscu nie urywa się, ta przysłowiowa helisa ma swoje przecięcie, a będzie nią historia opowiedziana za pomocą płyty Houses of the Holy. Kolej na przypomnienie w jaki sposób zinterpretowałem tytuł tej płyty, oraz jaka wiedza kryje się w jej okładce, a ma to niebagatelne znaczenie dla tematu głównego tego wpisu.

<<<Reasumując: w koncepcji twórców utworu Houses of the Holy jest, będzie miejscem spotkania się dwóch różnych „grup” – „Lordów”, którzy obecnie przebywą w innym „stanie skupienia”, oraz „Izby niższej”, która w rzeczy samej jest niższa, jednakże stan jej skupienia jest jak najbardziej stały – lecz do czasu kiedy nasza klepsydra, w dolnej pozycji osiągnie swoją maksymalną wagę.

Zatem, tak jak to było w przypadku pierwszej płyty Pink Floyd, której „odpowiednikiem” były dwie pierwsze płyty Zeppelinów, także i tym razem dwie płyty: czwarty z kolei krążek, oraz Houses of the Holy będą tożsamościowo przyporządkowane płycie More. Mając już wszystkie te wyjaśnienia za sobą, tym łatwiej będzie można przystąpić do dekodowania utworu Cymbaline, któremu bardzo blisko jest do pierwszego utworu piątej płyty zespołu Led Zeppelin, którym jest The Song Remains the Same.

Wiedząc już jak bardzo pokrętnymi drogami trzeba zmierzać by dojść do prawdy, proponuję za podstawę do dalszych rozważań wziąć pod uwagę kolejny cytat.

<<<Cymbelin (ang. Cymbeline) – komedia autorstwa Williama Shakeseare’a, napisana około 1609 roku. […] Przegląd treści: Posthumus, człowiek nisko urodzony, ale o wielu zaletach, w sekrecie poślubił Imogen, córkę króla Cymbelina. Ten, rozzłoszczony na wieść o tym, wygnał Posthumusa z królestwa. Iachimo, żołnierz armii rzymskiej, zakłada się z Posthumusem o to, że uda mu się nakłonić Imogen do cudzołóstwa. Imogena, która dowiaduje się o tym od sługi Posthumusa, wyjeżdża na zachodnie wybrzeże Brytanii. Tam poznaje dwóch mężczyzn. Nie wie jednak, że w rzeczywistości są jej braćmi. Okłamują ją, mówiąc, że Belarius, król Brytanii, konspirował z Rzymianami, przez co musiał go obalić Cymbelin. W odwecie, Belarius porwał synów Cymbelina, aby ci nie mogli zasiąść na tronie. Książęta byli wychowani przez opiekunkę, którą nazywali matką.

(link)- https://pl.wikipedia.org/wiki/Cymbelin

Tytuł sztuki Szekspira nieco różni się od tytułu utworu zespołu Pink Floyd – to fakt, ale te dwa zdania podkreślone czerwonym kolorem dość dobrze trafiają w „klimat” dyskografii obu „naszych” zespołów, a osoby nazwane tam z imienia i ich skomplikowane losy nieprzypadkowo mają wiele wspólnego z perypetiami pary głównych bohaterów, tak filmu More, jak i co ważniejsze ich rzeczywistych odpowiedników, jakimi są „brodaty” mężczyzna i „neurotyczna” kobieta.

Aby dopatrzeć się podobieństw trzeba wiele „wyobraźni”, to prawda, ale jak to już na początku tej przygody z deszyfrowaniem ukrytej przez autorów wiedzy tłumaczyłem, wiedza ta nie mogła być „ani łatwa, ani przyjemna”, by nikt postronny zbyt wcześnie sobie z nią nie poradził. To, iż faktycznie puzzle te rozsypane zostały w tak skuteczny sposób, to już zasługa członków obu zespołów, ale myślę, że sposób w jaki ja to interpretuję jest zgodny z ich wizją.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku utworu The Nile Song w tekście Cymbaline można znaleźć pewne sformułowania, których „autorem” nie jest podmiot liryczny całej płyty, ale jej „lustrzane” męskie alter ego: Bo już czas, Cymbelinie, Czas już Cymbelinie, Więc obudź mnie. Wersy te bezpośrednio nawiązują do artystycznej wizji twórców kolejnego utworu zespołu Led Zeppelin czyli The Rain Song, co można zobaczyć w ogólnie dostępnym medium.

(link)- https://www.youtube.com/watch?v=CxEu0QN6nzk

Faktem jednak jest, iż utwór ten „poświęcony” został kobiecie, czego dowodem są wersy zaznaczone kolorem zielonym. Wersy zaznaczone kolorem niebieskim mają swoje specjalne znaczenie, ale o tym już przy innej okazji. Czy linia złączy oba brzegi, I czy będzie z tego rym?

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze
Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!
Wrzesień 2017
P W Ś C P S N
« Sie    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Visits
Weather condition