Get Adobe Flash player

1554 Almanach

Almanach na rok 1554.

OTWARCIE Epistre

1 . Saturn jest nieuczciwe w stosunku do nas pod koniec ruchu generują w całej Europie Mesmes Północy przeciwkopołudniowej części : i przez przeciwieństwo przeciwko południowym zachodzie i SEPTENTRION : Azjatów i Afrykanów przeciwko .

2 . Następny rok będzie sfrustrowany czeka na wroga Galów , którzy udawali, że wznieść trofeum .

3 . Ale cestuici byćrokiem zmian ludzi dziwne , głupota Serca , próżne retardations , powolne pokuta odsunięcie niepoważne indeument uciskane countrie przez gubernatora gryzł zamieszanie wiele , kilka nieudanych wywołań requestes nieuprzejmy przez ignorantów , sporów przez wiarę złamany.

4 . Prawo to jest naruszone , będzie rapine , zachwyty , krzywoprzysięstwo , molestowanie , uciski , destorbemens , lekkomyślne Rozszerzenia firmy estourdies , światło credulitez .

5 . Będzie kilku producentów królewski dym,śmierć kilku wielkich panów , kilka Mutilate przez mękę armaty , aby być kilka jeńcy Książęta i wielcy panowie .

6 . Kilka nowych potworów , nowe wynalazki wojskowe wstęp według głównego elementu : jakiś wielki Pan stracić jedno oko , a kilka navrez do śmierci .

7 . DEVERSkońcowy będziemonarcha , który appetera śmierć , i chciałby mieć receuë jak Aleksander , ale umarł jak Marius i Pompejusza .

8 . Devers nostre countrie do Durance zdarzyć jak wściekły przypadku i dziwne, że nie widziałem w życiu człowieka . To będzie cztery lub pięć mil w pobliżu Avignon, bardzo niezwykłej rzeczy .

9 . Wszelkie leczenie pokój i konfederacja przeciwko barbarzyńców czynienia .

10 . We Włoszech będzie esmeuë kilka punktów zbuntował , zagrożone Liguria Savona niebezpieczne , Monego niebo Frape , wszystkie rzeki Gennoise uciśnionych , splądrowane i spargie.

11 . Ciche Morze Adriatyckie , obfitość towarów , jak również wojny Rumunia zrozpaczony , Lombardia i fortu arrousée Francji, Hiszpanii i w Rumunii głodny całej Afryce pestilente & arrousée ludzką krew . Kaznodzieja zdradzić miasto .

12 . Na koniec Beene pojawić nowe zło . Jest to, że wielu z głodu mnóstwo towarów , nie będąc w stanie połknąć .

13 . Zachodniej i Północnej podróż nie jest mniejsza niż się obawiano wokół niego , którzy Tyrrhene morze , w tym Apeniny i Pyrenez .

14 . Kilka znaków bas Niemcy będą robić to, co nie jest dla nich, aby zrobić więcej z ich ziem && Włochy będą wygórowane działy, seditions , mutinemens i sprzeczki .

15 . Choroby i zaburzenia exercites być wielkie : i wielu ludzi umiera przez powolne pokuty i udostępniaćnajbardziej bezradni .

16 . Długość od Hannibal jest przebiegły w ogóle w roku Cestus sfrustrowany : congnoistra straci siłę .

17 . Icyinclemency powietrza będzie tak szkodliwe jak bohaterskiego nienawiści .

18 . Wiele pozbawi ich życia za składanie fałszywych usłyszeć Princes , i śmiały firma .

19 . Neptunes i innych owoców morza iKsiążę wzajemnie sprzeczne , to jest inteligentna między nimi donnans mijają się bez zmiany.
styczeń

20 . Devers countrie się esmotions Northern kilka zachodnich i belliques trwa do siódmego dnia , a następnie wycofać się do inclemency od pogody będzieczęścią .

21 . Lombardia wydaje się przekazać swoje granice potajemnie , za dechasser Galów zlecenia Apeniny : w tym Cestus i Księżyca i trzech innych.

22 . Pobliżuognia zająćfakt wojowniczy i dyscypliny wojskowej spowoduje .

23 . Ekstremalne ucisk w wielu miejscach , ciasne belliques zniewag, potyczek , oglądać i uciskanych zaskoczony spania.

24 . Przez Tempest długo zburzonych budynków , niskie podwyższone podwyższone i przygnębiony , eStats flip.
luty

25 . W Sądzie Princes kilka Thurins sprzedawać dym.

26 . W tym księżycuśmierć kilku starych papieży .

27 . Devers Lombardia , Piemont , Genewa, Rumunia , Bayonne , Austria i kilka otaczającej miejsca będą daremne kupa ludzi do nagłego przerażenia , którego nie będziemy wiedzieć, aby znaleźć pochodzenia .

28 . Każdy kolor jest proces paction , które można uzyskać tylko połowę efektu . I5. dzień miesiąca powita nowy książę.

29 . Pod koniec miesiąca DEVERScountrie Rumunii , Toskanii , Dalmacji , Albanii , Neapol, Sycylię , Liguria i esmotions Adriatyku , tumults , hałasy , debat , przemilczeń wewnętrzne , bardziej obrzydliwe mikstury , seditions ludzie rebellans , spisek przeciwko satrapów & The Potestat .

30 . Narada wielkiego Papieża , aby uspokoić książąt ziemi , ale na próżno :Dekret wejdzie w życie .

31 . W ostatnim kwartale Moon & kopie niektórzy ludzie spędzają countrie w innym : pozostawić Ambasady : Czy nowe sojusze .

32 . Druga osoba królewska , w królestwie , że di zostanie skrajny periclitation , leczenia lub zwalczania 26. miesiąca .

33 . A w zeszłym miesiącuRoy pokonuje & suppedite : panowania Galowie wzrosty . Nagła śmierć zajmie duży nieład.
marzec

34 . Kto będzie mądry, aby zachować soi ślub podczas Cestus nowiu , w pierwszym kwartale . Kto będzie zrobić odwrotnie te będzie taryfy źle .

35 . Pojawiają się nowe dźwięki , kłótnie , murtres , wygląd ponownie Roy ,countrie atakowaćinne .

36 . Devers Teren my zwane Mezopotamii przez nowego księcia będzie bardzo uciśnionych i zagrożonych rozwijać się w legalnym doktryny , ale wątpiący .

37 . Zagrożenie barbarzyńska lodowych 30 dni wyspa Melita , Sardynia i całej rzeki de Gennes .

38 . Lombardia pełne wilgoci , sucha, Hiszpania . Lusitania podkreśli znajdzieszdeszcz nie niebo , ale głęboko w ziemi . Zamożnych Francja .

39 . W Cestus księżyc croistront pełne choroby , wojny resusciteront , będzie podróżować wiele firm rozpocznie , która będzie się rozwijać przez cały rok.

40 . Devers Afryki i perskie w Taurydzie & Trapezance lub Trebizondy ,wspaniały znak wykonane apparoir na koniec marca rozlewu krwi i śmiertelności , a do królestwa Neapolu i Sycylii . Prowansja icountrie apparants oznaki zarazy i wojny .
kwiecień

41 . W Cestus nów urodzi jako człowieka bardziej niż zwierzęta , które oznaczają wielkie złe potwory , które są ich uczenie i interpretować możemy eschever co są zagrożone przez gwiazdy .

42 . Będzie nieomylnie w tym miesiącu trzęsienia DEVERScountrie Wschód jest tak gwałtowny , że nikt nie będzie Ledwie nostre klimat , że nikt resente .

43 . Wojny , które zostały poruszone będą myśleć sobie drzemki , a nie zastępują wszelkie nowe lub zbyt dziwne .

44 . Naval Warfare będzie nad Morzem Liguryjskim , Sardynia, Corsegue i innych obszarów morskich , które nie Estre znacznie uciskać .

45 . Jedenastym tego miesiąca będziepoczątkiem nowej wojny i mutinement obrazoburczy DEVERS się countrie z arctos , które potrwają 17 miesięcy .

46 . Devers i drugiego bieguna będziekrwawa wobec tych, którzy są obecni na Peloponezie .

47 . Devers Gaul między Hannibal i Scipio próżno opresji .

48 . Hannibal jest niebezpieczne w tym kwartale , a będzie dobrze obawiać mu skrajny wypadek wystąpienia. Klasa uszkodzi barbarzyńcy.

49 . Nowy gatunek o wiele poniżej Peace & tresve będą we Francji .

50 . La Coste de Narbonne zarówno morze i ziemia będą splądrowane lub oblegany .

51 . W prawdzie , to dzień pełni księżyca trochę mniej lub więcej ,miasto we Włoszech i countrie otaczającym do vendiquera preme z tyranobójstwa .

52 . Wiele przytoczyć oppugneront o wolność , ale na próżno .

53 . Icy grad i burza, jednak będzie najbardziej obawiał pół Aust Do połowy września : będziemy mieć wielki szczyt , które będą miały wpływ i Frape niebo .

54 . Wielka burza w królestwie . Saturn jest z powrotem .

55 . W ostatnim kwartale wrzawy w esglise , Mesmes Romaine .

56 . Pojawienie się zarazy , esmotions belliques , popularnej ucisku , uciekli . Królować odrestaurowany i zmniejszona .
maj

57 . Ceste nów będą się różnić , co prowadzi do niezrównoważonego resjouïssance ludzi na próżno kilku countrie , i DEVERS Afryka rozlewu krwi , a wraz z subversions Morza Śródziemnego, grabieży , najazdów .

58 . W ogromnej morza Oceane i miejsca w sąsiedztwie Tamisi & Gessoriaci [ Tamiza i Boulogne – sur-Mer ] , i próżno mutinemens spiskowe .

59 . Naliczane nouvelletez domu królewskiego , bisów Thurins sprzedawać swoje opary , a resjouïssance Pałac Królewski .

60 . Niebo jest apparoir rozlewu krwi i ognia , a choroby krwi przez Estre więcej Tost przez żelaza cenonobstant zarówno wspaniałe zło .

61 . Łaskawość powietrze jest świeże ,inclemency ludzi będzie lodowaty w kilku krajach i różnego rodzaju bardzo gorzkie , gorzkie i okrutne .

62 . Ziemia zrobi esmotion DEVERS Toskanii i Albania : devers Wschód będzie bardziej gwałtowny .

63 . Adriatyk zobaczyć w tym kwartale Księżyca i wielki Nereide straszny potwór w kształcie ryby .

64 . Wiatr będzie utrzymać te z Ligurii strażników morskich i zegarki .

65 . Pełnia w tym miesiącu w kilku countrie będzie esmouvoir burdy , twierdzenia , debat , przemoc, obelgi , contumelies , inimitiez , zakazów , wyroków bannissemens , uniesienia . Tiny ludzi wszystkich uciskanych i zmarł . Nowy niemożliwe, dziwne nouvelletez .

66 . I wszystkie popełnione przez Potestats , kredytodawcy , królów, książąt i wielkich panów przebiegających z ambicji, chciwości i zemsty krwawej , a największy udział panowania Galów , więcej we Włoszech . Ale w Galiipospólstwa ikościelne bardzo uciśnionych .

67 . W ostatnim kwartale różne choroby , rozlew krwi , bardzo zły powietrza ,lot z kilku znaków , Mesmes Książę i Wielki Pan więzienia stary , osobliwy pojedynek .

68 . Piękny wygląd z jakiegokolwiek majątku , duży nieoczekiwany majątek wzrósł galijskiej panowanie Króla powiększony okrzyknięty zwycięzcą. Prowansja na próżno próbował .
czerwiec

69 . Niebo się pali ,żarliwa efrenément do navigans morze udaremnić wielu robotników . Liber Pater zrobić wielki potwór , tym większa będzie jej Minerva : ale zanimpełna , a w miesiącu Aust kwiat zagrożone przez wiatr i mgła i anichilée .

70 . Znaki apparants zarazy. Wiele uciekają bez przyczyny , a nie dżuma , ale okruchy nagły strach w kilku regionach w pobliżu części , odległej części .

71 . Będzie wielki i niesamowity esjouïssance : i przez przeciwnych stron będzie inaczej Deul i smutek . Jak to, co uczynił wielkie i nieocenione straty , tak że ludzka własność ziemi , kryją się znacznie.

72 . Nowe egzemplarze wzrośnie . Różne sekty będzie się rozwijać .

73 . Pierwszy kwartał będzie zapalić iskrę i choler , tak aby znaleźć kilka , Mesmes książąt i wielkich panów , który zirytowany , nieustępliwy, nieustraszony, śmiały , zuchwalca , groźnych bandytów , badania szkodników, krzywoprzysięzców porywaczy employans taką lub podobną przemocy miejsce ich witout i bażanty absolutnie umierać przez kilka trudnych zdań .

74 . Countrie Węgry ponownie zaatakował icountrie wielkiej Grecji przez Persów , przez żar intemperance i Marsa.

75 . W tym kwartale zajmie i będzie obsługiwać tajny spisek dechasser francuskiego i włoskiego Piemontu , ale na próżno .

76 . Miasto z nowej sekty i nowego magistratu będzie obawiać : jego plantacji być obrazoburczy . Będzie kilka partialitez , wątpiący jest to, że jest oblegany .

77 . Kilka głównych Mesmes Lords kościelne umrzeć w ostatnim kwartale , aszef kuchni . Punicki zwycięstwo .

78 . Neronnowych lub nowo rój Tyberiusz , którzy będą zarówno nowe formy ucisku , że cerchera inny Harmodius lub Arystogitona Ale jego rządy na jego przemocy będzie nie do utrzymania .
lipiec

79 . Nie zło esmouvoir seditions , mutinemens , najazdów , nowych wojen, przenikaniu ludzi .

80 . Zamówienie chaszcze koniec zdrady , tysiąc opinie i pensemens w mózgu drugiej punickiej nowego wynalazku uwieść swojego przeciwnika , ale odkrycie , miło reszta presques IRE zniesienia.

81 . Countrie z presques Gaskonii wszędzie będzie pochodzić z Batu ogromnie , w wielu miejscach , tak silny, że nic nie pozostanie , nie w tym miesiącu NLPZ w Aust i września.

82 . Choroba , w podobny sposób , ale silniejsze i dłużej , i najbardziej skandaliczny bałagan .

83 . Musujące exuberence Słońce pominięciem przesilenia letniego będzie esmotions nowe walki.

84 . Cały kraj Guienne jest zagrożone niniejszą umowę wraz Garonne iBurgundii przez Saone . I choć soyent miesiące wbrew rzeczywistości,prawda congnoistra ESTRE dobrze .

85 . Niebo grozi panowanie podejścia Saturn , ale tost lekkim krótko towarzyszy najpierw przez wojny i klęski głodu i zarazy : i tylko w naszym kraju , Hiszpania i Włochy wszystkim połowa Langwedocji darmo.

86 . Lombardianiebo będzie zamknięty przez 36 miesięcy do 1558 , suchą ziemię, zwilżonej przez krew i trochę wody .

87 . Nie daleko od nostre nieba ziemi jest apparoir wojna nowym floty i dziwnym spotkaniu , które spowodują długą wojnę . Co czyni występ jako jednostki , nie jest konieczne , aby dodać ją writeth .

88 . Choroby będzie tak gwałtowny , że uważa stulecie Artakserksesa , który byłrazem z Hipokratesa , przez obrót Celeste powrotem .

89 . 17 dnia miesiąca będzie bardzo szkodliwe. Umrze wspaniałe i zaszczytne charakter, adzień urodzi się Mesmes , który obniży wartość.

90 . Francja i Włochy w odzieży ukrytym quelcun uratować mu życie .
sierpień

91 . W rewolucji tego miesiąca lub uruchomić po południu oponad Lionnois a niebo ogień prowadzących Lewantu z okropnym hałasem .

92 . Takiogień powinien działać w Neapolu i Sycylii , i wpaść w chasteau i spalić .

93 . Podobnie do pobliskich miast , góry i Pyrenez Foix jest niebezpieczne spalić miasto i tempester cały kraj . Świątynie będzie frapez niebo.

94 . Kilka Panie i Księżniczki będzie gastées chorób o twarzach bez refundacji.

95 . Rain 11, 12 i 13 tego miesiąca , aby dać wielką empeschement go kto udawał Estre zwycięsko . Ubi ? Wystarczająco daleko .

96 . W tym miesiącu Ziemianie Princes będzie wielka nienawiść i niezgoda , wiele wojen będzie partialitez & esmeuës .

97 . 11 dnia miesiąca zostanie odkryta , którzy chcieli go na wolność skazany na śmierć , kto którzy posiadali ambicję Potestat . I to jest zagrożone okolic Liguria , w kilku częściach Włoch .

98 . Choroby , które przychodzą nagle itrochę długo, empeschement jakiś interes .

99 . On, który przechodzi 52 lat, i złą wolę w obiegu w tym miesiącu , będzie , jak tylko może , ale umrze .

100 . Urodzi sięsyn księcia 18 być potężny i wojowniczy , krzepki mężczyzna, indontable , szybka , pełna prędkość , fervide , arogancki , okrutny tyran .

101 . I tego dnia będzie Mesmes wielki pożar i nagle w powietrzu jakiegoś wielkiego wydechu.

102 . W ostatnim kwartalewygląd jest dość dobrze znana , że emerytury będą DEVERS Ziemianie Princes. Imiasto Awinion spadł jakiś transformacji & r narodzić nowy Dyktator , który będzie niecierpka Irae libidinis ac [ oszalały z wściekłości i przyjemności ] , obojętnie jak Maksymin .
wrzesień

103 . Więcej szkody niż tylko przewidzieć lodowych ciał niebieskich , jest devers nawigacji morskich przez Barbarzyńcy .

104 . I Rumunia , Toskania, Celtic Gaul musi cierpieć za napad z Insubria lub Lombardii .

105 . I odnowić nowy sojusz dwóch dużych książąt ziemi, wrogów kapitałowych, którzy wydają się mieć Beene wykonany pod kolor rzekomych przyjaciół , ale ani jedna strona lubinny nie będzie vallable wiarę .

106 . Jakiś wielki właściciel ziemski książę wygra w wojnie morskiej oddrugiego , nawet do siódmego miesiąca .

107 . I 8 z dużego miasta będą brane chrześcijan nad morzem Will zrabowanych klasę pełną jedzenia i amunicji .

108 . 20 do końca urodzi dwóch maleńkim miejscu , że uda się szanować .

109 . 15 dnia tego miesiąca bez przerwy countrie Persji , aby uzyskać wielką wygraną lub umierają wielkie mnóstwo barbarzyńskich ludzi .

110 . 18 rój jakaś nowa sekta , a ludzie zajmują niektóre narody bydło .

111 . Przedostatni miesiąc będzie empeschement orła Nicea, który będzie uciskany przez cieniu Lew , dawniej podbiciu trochę czasu , gdy znak Minotaura .

112 . Ale Werona, Parma , Vicenza , Bolonia będzie uciskany przez nich do dziwnych narodów .

113 . Powierzchnia Celtic będzie nowy zespół , a duża exercite musi wzrosnąć w tym kwartale do oblegają wielki papież .

114 . Nowy Hieron Piza wprowadzić . Jego nagłe firmy nagle podniósł i więcej tost dwie porażki . To niesamowite Rain , który odbędzie się empeschement i zaburzenia.

115 . Naród Akwitanii też musi obrażać schorzenie nieodwracalne dodatek Apeniny .
październik

116 . Miasto Antenor odbędzie się w bezruchu i czeka . Choroba , w podobny sposób.

117 . Mutacja wenecki książę , czydruga osoba .

118 . Myślę, że w tym miesiącu będzie bardzo sprzyjaćbarbarzyńska czyni naród morski : & o & w linii bocznej naprzeciwko będzie szkodliwe dla miasta Korfu i countrie otaczającym .

119 . Countrie Hiszpanii będzie Mesmes uciskanych swój kraj . Załaduje nowy niemożliwe . Większa część szeptem przed sędziami . Z Rumunii , w podobny sposób .

120 . W pierwszym kwartale , za cały czas mamy dobrze Orra do dziwnej wiadomości . Duże wielkie miasto z jego ziemi zostanie zmieniona dla wszystkich eStats . CudzoziemcyCaptivate . Zmieni się Mercurialistes i przemieniać , i ma wspaniałe DisCide im .

121 . Nowy tyran musi wejść w Prowansji, które uciskają dużo cały kraj . Niektórzy astronomowie accordans Rtęć Mars i Księżyc w składnik, który jest rok i miesiąc Cestus & kwartale : ale wydaje się, że jest tylko 1567 .

122 . Wydaje się, że o Marsylii expolier w chwili jego klasy Trireme , a następnie zwiększyć .

123 . Wojny są częściowo zgodzić występ tutaj .

124 . Sardynii ma znacznie ESTRE ludzi splądrowane przez barbarzyńców , które będą zaczynające w tym kwartale do grubości , myślenia Estre zamknięty morze , i będzie otwarty .
listopad

125 . Ceste nów będzie bardzo dobry dla całej Ligurii morza lub rzeki de Gennes , które będą spać spokojnie , ale to będzie jeszcze gorzej, także w całej Francji za zimna , niestałości i zimnej konstytucji .

126 . W tym kwartale będziekolor czarny i adust włoskie 42 lat lub w tej , która przez wszystkie jego skutki będą się wkrótce po jego oczekiwań , i może powiedzieć , Rapit OŚWIETLENIE bilis Amara [gorzka żółć zajęte z nim . ]

127 . I jeden, który jest daleko Zaledwie czterdzieści na pięćdziesiąt siedem czas niedyspozycja bardzo boi .

128 . Lodowaty przejąć władzę kościelną , Mesmes Akwitanii we Francji .

129 . Dobry i miły czas Cestus pleneur dać pewną szansę dla księcia ziemianina cierpi obrażać i wielka niespodzianka będzie BORED jego przeciwników . Ale uważa, że ​​trochę Estre być wiele.

130 . Jeden , że jest nosić Miot na swoją wielkość przez lutym upadku apopleksja .

131 . Leczenie przez żadnego sojuszu pokojowego dobrze Royale , który wydaje się zasnąć i zgasić ogień i krew . I wydaje się, we Francji , w Hiszpanii , na Węgrzech , a od Persów i Lacedemończycy , które są obecne w barbarzyńców .

132 . Dobrze wykształcony człowiek w ostatnim kwartale jest pourmenant wzdłuż Dunaju Hister powiedział :parfondant ziemi we wspomnianej rzeki zostaną utracone .

133 . Wielki cud to , że Ganges , Indus i Tag zmienić swoje towary .

134 . W Rzymie w tym miesiącu , aby znaleźć dobrą ziemię i dobrze Desiree wspaniałą rzeczą .

135 . Icy umierają wielkie znaki, Mesmes kościelnych .

136 . Roy zostanie poproszony o przyznanie jakąś wielką sprawę jego sekret wroga.
grudzień

137 . Pierwsza kwadra Księżyca uspokajających Wojny i partialitez , generatywny nienawiść , IRES , rancueurs , różne pensemens przygotowania do dyscypliny wojskowej .

138 . Wykonujemy nowe boisko , aw inne królestwa śmierci starego księcia i Prałata , który kilka dni po Zmartwychwstałego woli przez rekonwalescencji .

139 . W trakcie tego kwartału myślimy w nocy miasta. W zeszłym miesiącu spisku odkryje : ponieważzostał znaleziony martwy człowiek żyje . I apud Insubres , i w północnej Francji apud Mediomatrici .

140 . Liczne cuda są veus w Europie Mesmes we Francji , Florencja , Piza , nie , w wielu pars Włoch .

141 . Icy Księżyc przyćmił monstrera stanowczo , w tym pomyłka człowieka i zwierząt może znieść wiele dolegliwości .

142 . Będzie DEVERS tylko Western & Northern & inne countrie być esmotions wojny , i rozlewu krwi znajdzie wielką utratę części i inne .

143 . Wygląd jest świetny , że Rumunia musi uszczerbku & Françoise znacznie do narodu , żebrytyjska wyspa jest niezgodne z Galii Rumunii .

144 . Miasta, pomiędzy Lyon a Souisse stają się silniejsze , a ich bunt . Większość chcesz śledzić sekty etniczne ich panowanie wydaje Estre krótkotrwałe.

145 . Jest zagrożone w tym revolu i nie może przejść 1587 . Jest niemal pewne niebezpieczne atak : mutination im być . Wiele będzie w Estre , którzy chcą się .

146 . Ceste roku i ten miesiąc panowania doibt kobiety kilka królestw będą zaburzenia .

147 . Groźby Bayonne, Tarraconne & w Hondarribia i granice Biard .

148 . Lombardia będzie stać na Biskupa Rzymskiego , i wszyscy przeciwnicy wyjdą stamtąd Piemoncie musi przejść . Żelazko kosić , okaleczyć , oblegać , plądrować sąsiadów .

149 . Święta Bożego Narodzenia będą wyraźnie ich obowiązkiem przez chłód i największych świąt będzie deszczowo w całej Francji . Murtres w domach , Upalny pożary prodigalitez .

 

http://cura.free.fr/dico-a/602C-alm1554.html

Almanach pour l’an 1554. 

DE L’EPISTRE LIMINAIRE

1. Saturne l’inique par son à nous tardif mouvement viendra susciter toute l’Europe, mesmes les Septentrionaux contre les demi Meridionaux : & par opposite les Meridionaux contre l’Occident & Septentrion : & les Asiatiques contre les Africains.

2. L’an ensuivant sera l’attente frustrée de l’ennemy du Gaulois, qui pretendoit d’eriger trophée.

3. Mais cestuici sera l’an de l’alteration du peuple estrange, imbecillité de cueur, vaines retardations, tarde penitence, retractation frivole, peuple indeument oppressé, païs par Gouverneur rongé, confusion en multitude, plusieurs demandes vaines, requestes inciviles par gens ignares, querelles par foy rompue.

4. Le droit sera violé, seront faites rapines, ravissemens, parjures, vexations, afflictions, destorbemens, entreprises temeraires, dilations estourdies, legeres credulitez.

5. Seront plusieurs vendeurs de fumée royale, la mort de plusieurs grands Seigneurs, plusieurs mutilez par torment de canon, plusieurs captifs, qui seront Princes & grands Seigneurs.

6. Plusieurs nouveaux monstres, nouvelles inventions militaires : amission de membre principal : quelque grand Seigneur perdra un des yeux, & plusieurs navrez à mort.

7. Devers la fin sera un Monarque qui appetera la mort, & la voudroit avoir receuë comme Alexandre, mais il mourra comme Marius ou Pompée.

8. Devers nostre païs à la Durance adviendra un cas autant furieux & estrange qu’on ait veu à vie d’homme. Ce sera à quatre ou cinq lieuës pres d’Avignon, chose fort prodigieuse.

9. Quelque traitement de paix & confederation contre Barbares se traitera.

10. Toute l’Italie sera esmeuë, plusieurs citez rebellées, la Ligurie menacée, Savone dangereuse, Monego du ciel frapé, toute la riviere Gennoise oppressée, spargie & pillée.

11. La mer Adriatique pacifique, abondance de biens autant que de guerres : la Romanie affolée, la Lombardie & la France fort arrousée, l’Espagne & la Romanie affamée, toute l’Afrique pestilente & arrousée de sang humain. Un Predicateur trahira une cité.

12. Sur la fin de l’esté surviendra un tout nouveau mal. C’est que plusieurs mourront de faim en abondance de biens sans pouvoir engloutir.

13. Le voyage occidental & septentrional est non moins à craindre que celuy d’alentour toute la mer Tyrrhene, comprenant les monts Apennins & Pyrenez.

14. Plusieurs personnages de la basse Germanie feront ce que n’est pas à eux de faire & plusieurs de leurs contrées & d’Italie seront en exorbitantes divisions, seditions, mutinemens & altercations.

15. La maladie & desordre aux exercites sera grande : & mourront grand nombre de gens par tarde penitence, & la plus part sans secours.

16. L’esperance du cauteleux Annibal sera du tout dans ceste année frustrée : il congnoistra perdre ses forces.

17. Icy l’inclemence de l’air sera autant pernicieuse que les héroïques haines.

18. Plusieurs seront privez de leurs vies pour avoir donné faux entendre aux Princes, & pour entreprises temeraires.

19. Les Neptunes d’une mer & d’autre, & d’un Prince contraire à l’autre, seront intelligens entre eux, se donnans passage les uns aux autres sans lesion.
JANVIER

20. Devers le païs occidental & septentrional quelques esmotions belliques dureront jusqu’au 7e jour, puis pour l’inclemence du temps retraite se fera d’une partie.

21. La Lombardie semble passer ses limites couvertement, aux fins de dechasser les Gaulois hors des monts Apennins : & ce durant ceste Lune & trois autres.

22. Aupres du feu le fait bellique se traitera, & la discipline militaire s’engendrera.

23. Extremes oppressions en plusieurs lieux, exigues insults belliques, escarmouches, guet opprimé & surpris en dormant.

24. Par tempeste de temps edifices demolis, bas elevé & elevé deprimé, estats rabaissez.
FEVRIER

25. En la Cour des Princes plusieurs Thurins vendront des fumées.

26. Dans cette Lune la mort de plusieurs Pontifes vieux.

27. Devers la Lombardie, Piedmont, Genevois, Romanie, Bayonne, Austrie & plusieurs lieux circonvoisins feront amas vains de gens pour une subite terreur, de laquelle on ne sçaura trouver l’origine.

28. Quelque couleur de paction se traitera, qui ne pourra sortir qu’à demi effect. Et le 5e jour du mois sera salué nouveau Prince.

29. A la fin du mois devers le païs de la Romanie, Toscane, Dalmatie, Albanie, Naples, Sicile, Ligurie & mer Adriatique, esmotions, tumultes, noises, debats, intestines dissimulations, potions envenimées, seditions, peuples rebellans, conjuration contre les Satrapes & la Potestat.

30. Deliberation du grand Pontife pour les Princes terriens apaiser, mais en vain : le decret ne sortira en effect.

31. Dans ce dernier quart de Lune certains peuples & copies passeront d’un païs en autre : partiront Ambassades : se feront nouvelles alliances.

32. La seconde personne royale, dans un regne que je ne di, sera en extreme periclitation, festin ou combat le 26 du mois.

33. Et le dernier du mois un Roy surmonte & suppedite : le regne Gaulois augmente. La subite mort d’un donra grand trouble.
MARS

34. Qui sera sage se gardera soy marier durant ceste Lune nouvelle, jusques au premier quart. Qui fera le contraire s’en trouvera mal.

35. Sortiront nouveaux bruits, querelles, murtres, apparance de nouveau Roy, un païs assaillira l’autre.

36. La terre devers nous appellée Mesopotamie par son nouveau Prince sera fort oppressée & menacée, fleurira en doctrine legale, mais sera de doubter.

37. La classe Barbare menace d’icy à 30 jours l’isle de Melite, Sardaigne & toute la riviere de Gennes.

38. La Lombardie pleine d’humidité, l’Espagne de siccité. La Lusitanie sera contrainte cercher la pluye non au ciel, mais bien profond dans la terre. La France prospere.

39. En ceste pleine Lune les maladies croistront, les guerres resusciteront, voyages se feront, plusieurs entreprises se commenceront, qui pulluleront toute l’année.

40. Devers l’Afrique & Perse, à Tauris & à Trapezance ou Trebisonde, un signe merveilleux fait apparoir à la fin de Mars grande effusion de sang & mortalité, & plus au royaume de Naples & Sicile. & au païs de Provence signes apparants de peste & guerre.
AVRIL

41. En ceste Lune nouvelle naistront plusieurs monstres tant humains que d’animaux, qui denoteront de grands maux : que s’ils sont bien & doctement interpretez on pourroit eschever ce que nous est par les astres menacé.

42. Sera infailliblement dans ce mois tremblement de terre devers le païs d’Orient qui sera si vehement que gueres ne s’en faudra que nostre climat ne s’en resente.

43. Les guerres qu’on eusse pensé estre assoupies seront suscitées, & en lieu non du tout nouveau, ni trop estrange.

44. La guerre navale se fera le long de la mer Ligustique, Sardaigne, Corsegue & autres lieux maritimes, qui ne failliront d’estre grandement oppressez.

45. Le XI de ce mois se fera commencement d’une nouvelle guerre & mutinement seditieux devers le païs d’Arctos, qui durera 17 mois.

46. Et devers son pole opposite s’en fera une sanguinaire contre ceux qui sont de present au Peloponnese.

47. Devers la Gaule entre Scipion & Annibal vaines oppressions.

48. Annibal dans ce quart est dangereux, & sera bien à craindre extreme accident luy survenir. La classe Barbare le dommagera.

49. Une nouvelle soubs espece de paix & tresve sera apportée en France.

50. La coste de Narbonne tant mer que terre sera pillée, ou assiegée.

51. Pour verité, ce jour de pleine lune quelque peu plus ou moins, quelque cité en Italie & païs circonvoisin se vendiquera le preme de tyrannicide.

52. Plusieurs citez oppugneront pour la liberté, mais en vain.

53. Icy gresle & tempeste toutefois sera plus à craindre à demi Aust jusques à demi Septembre: on aura un grand pinacle, lequel sera touché & frapé du ciel.

54. Grand tempeste dans un regne. Saturne est de retour.

55. Dans ce dernier quart grand tumulte en l’esglise, mesmes Romaine.

56. Apparance de peste, esmotions belliques, populaires oppressions, fuite. Regne restitué & reduit.
MAI

57. Ceste Lune nouvelle sera variable, donnant resjouïssance aux humains peu durable, à plusieurs païs vaine, & devers l’Afrique effusion de sang, & le long de la mer Mediterranée subversions, pilleries, incursions.

58. Dans la grande mer Oceane & lieux contigus Tamisi & Gessoriaci [de la Tamise et de Boulogne-sur-Mer], mutinemens & vaine conjuration.

59. Courront à la maison Royale nouvelletez, encores les Thurins vendront leurs fumées, & sera resjouïssance au palais Royal.

60. Le ciel fait apparoir grande effusion de sang & flambe, & le sang estre par maladies plus tost que par fer : cenonobstant tous deux feront de grands maux.

61. La clemence de l’air sera douce, l’inclemence des humains sera icy en plusieurs contrées & en diverses sortes bien amere, acerbe & cruelle.

62. La terre fera quelque esmotion devers la Toscane & l’Albanie : devers l’Orient sera plus vehemente.

63. La mer Adriatique verra dans ce quart de Lune un grand & horrible monstre Nereide en forme de poisson.

64. Le vent de north fera tenir ceux de la mer Ligustique en vigiles & guet.

65. La pleine Lune de ce mois en plusieurs païs fera esmouvoir rixes, contentions, debats, violences, opprobres, contumelies, inimitiez, proscriptions, condamnations, bannissemens, ravissemens. Peuple infime du tout oppressé & succombé. Nouveaux impos, estranges nouvelletez.

66. Et le tout perpetré par Potestats, Preteurs, Rois, Princes & grands Seigneurs procedant d’ambition, convoitise & vengeance sanguinaire, & la plus grand part dans le regne Gaulois, plus en Italie. Mais dans la Gaule le commun populaire & l’Ecclesiastique sera fort oppressé.

67. En ce dernier quart diverses maladies, effusion de sang, l’air fort courroucé, la fuite de plusieurs personnages, mesmes de Prince & grand Seigneur, emprisonnement de vieillard, singulier duel.

68. Belle apparance de tous biens, grand fortune inesperée, regne augmenté, Roy Gaulois magnifié salué victorieux. Provence en vain tentée.
JUIN

69. Le ciel sera enflammé, la mer efrenément ardante aux navigans, plusieurs laboureurs frustrez. Pater Liber fera grand monstre, plus grande fera Minerve du sien : mais avant le plein, & au mois d’Aust la fleur par bruines & vents menacée & anichilée.

70. Signes de peste apparants. Plusieurs fuiront sans cause, non mie de peste, mais de subite frayeur, en plusieurs regions partie proches, partie lointaines.

71. Feront grande & incredible esjouïssance : & par opposite les parties contraires seront en deul & tristesse. Combien qu’un qui aura fait grande & inestimable perte tant de biens terriens que d’humains, dissimulera grandement.

72. Nouvelles copies se dresseront. Sectes diverses pulluleront.

73. Ce premier quart viendra susciter & enflammer la cholere, de sorte que se trouveront plusieurs, mesmes Princes & grands Seigneurs qui seront ireux, implacables, temeraires, audacieux, impudens, farouches, voleurs, depredateurs, parjures, ravisseurs, employans telles ou semblables violences à l’endroit de leurs subjets, & faisans mourir par sentences severes absolument plusieurs.

74. Le païs de Hongrie sera de nouveau assailli & le païs de la grande Grece par les Persiens, par l’intemperance & ardeur de Mars.

75. Dans ce quart se traitera & maniera une conjuration secrete pour dechasser les François de l’Italie & Piedmont, mais vaine.

76. La cité de nouvelle secte & de nouveau magistrat sera de craindre : sa plantation sera seditieuse. Il y aura quelques partialitez, est à doubter qu’elle ne soit assiegée.

77. Plusieurs grands Seigneurs mesmes Ecclesiastiques mourront en ce dernier quart, & un Chef. Victoire Punique.

78. Un nouveau Neron ou Tibere nouvellement pulluler, qui fera tant de nouvelles oppressions, qu’on cerchera un autre Harmodius ou Aristogiton : mais son regne pour sa violence sera peu durable.
JUILLET

79. Aucuns malins feront esmouvoir seditions, mutinemens, invasions, nouvelles guerres, transmigration de peuple.

80. Contract fin fourré de trahison, mille opinions & pensemens dans le cerveau du second Punique, nouvelle invention pour seduire son adversaire : mais decouverte, repos pensif, ire presques intolerable.

81. Le païs de Gascongne presques partout sera enormement de gresle batu, & en plusieurs lieux, si fort que rien n’y demeurera, non dans ce mois, ains en Aust & Septembre.

82. Les maladies seront de mesmes, mais plus fortes & plus longues, & les noises plus execrables.

83. L’effervescente exuberence du Soleil outrepassant le solstice estival fera nouvelles esmotions aux martiaux.

84. Tout le païs de la Guienne est menacé d’icelles le long de la Garonne, & la Bourgongne par la Saone. Et bien que soyent mois contraires au fait, on congnoistra la verité estre ainsi.

85. Le ciel menace le regne de Saturne s’approcher, mais plus tost defaillir brievement par guerre accompagnée premierement de famine & puis de peste : & prochainement en nos contrées, en Espagne & toute l’Italie, la moitié du Languedoc exempte.

86. En la Lombardie le ciel sera clos par 36 mois, jusques à 1558, la terre seche, humectée par sang, & par eau peu.

87. Non loin de nostre terre le ciel fait apparoir la guerre par une nouvelle flotte & assemblée estrange, qui sera cause de longue guerre. Et ceci fait apparence en tant de parts, qu’il n’est besoin le rediger par escrit.

88. Les maladies seront si vehementes qu’on jugera le siecle d’Artaxerces, qui fut du temps d’Hippocrate, par revolution celeste revenir.

89. Le 17 du mois sera grandement pernicieux. Là mourra quelque grand & honorable personnage, & le jour mesmes en naistra un, qui ne sera de moindre valuë.

90. En France & Italie en habillement dissimulé quelcun sauvera sa vie.
AOUT

91. Dans la revolution de ce mois courra apres midy ou environ sus le Lionnois un feu au ciel tendant vers le Levant avec horrible bruit.

92. Un tel feu doit courir à Naples & en la Sicile, & tomber dans un chasteau, & bruler.

93. Semblablement aux villes proches des montagnes Pyrenez & de Foix est dangereux de bruler quelque ville, & tempester tout le païs. Temples seront frapez du ciel.

94. Plusieurs Dames & Princesses seront par maladies gastées de leurs faces sans aucune restitution.

95. Une pluye le 11, 12 & 13 du present mois donnera grand empeschement à celuy qui pretendoit estre victorieux. Ubi ? Assez loin.

96. Dans ce mois les Princes terriens seront en grande haine & discord, dont plusieurs partialitez & guerres seront esmeuës.

97. Le 11 du mois sera decouvert celuy qui pour la liberté vouloit mettre à mort celuy qui tenoit la Potestat par ambition. Et ceci est menacé alentour de la Ligurie, & en plusieurs parts d’Italie.

98. Les maladies qui subitement viendront, & un peu longues, feront empeschement à quelque entreprise.

99. Celuy qui passera 52 ans, & viendra malade dans le circuit de ce mois, pourra aller tant qu’il pourra, mais il en mourra.

100. Naistra un fils de Prince le 18 qui sera puissant & belliqueux, homme valide, indontable, prompt, plein de celerité, fervide, arrogant, cruel, tyran.

101. Et ce jour mesmes se fera une grande & soudaine conflagration en l’air de quelque grande exhalation.

102. En ce dernier quart l’apparence est assez notoire que se fera retirement devers les Princes terriens. Et la cité d’Avignon periclite de certaine transformation : & y naistre un nouveau Dictateur, qui sera impatiens irae ac libidinis [ivre de colère et de volupté], indifferemment semblable à Maximinus.
SEPTEMBRE

103. Le plus de mal que viennent icy presager les corps celestes, est devers la marine par navigation Barbare.

104. Et la Romanie, Toscane, Gaule Celtique doit souffrir par assault de l’Insubrie ou Lombardie.

105. Et se renouvellera une nouvelle alliance de deux Princes grands terriens, ennemis capitaux, qui semblent avoir esté faits soubs couleur de feints amis : mais ni d’une part ni d’autre n’y aura foy vallable.

106. Quelque grand Prince terrien aura victoire en la guerre navale depuis le second du mois jusques au septieme.

107. Et le 8 dudit sera prise une grande ville des Chrestiens sus la mer. Sera pillée une classe pleine de vivres & munitions.

108. Du 20 jusques à la fin naistront de lieu infime deux qui parviendront à grand honneur.

109. Le 15 du present mois sans faillir au païs de Perse se obtiendra une victoire grande, ou mourra grande multitude de peuple Barbare.

110. Le 18 quelque secte nouvelle pulluler, & occuper quelques nations de gens bestiaux.

111. Le penultiéme du mois donnera empeschement à l’Aigle à Nice, qui se verra oppressée par l’ombre du Lion, subjugant une autrefois de peu de durée l’enseigne jadis du Minotaure.

112. Mais Verone, Parme, Vicence, Bologne seront oppressées par nations à eux estranges.

113. La Celtique region fera nouvelle assemblée, & grand exercite se doit lever dans ce quart pour assieger le grand Pontife.

114. Un nouveau Hieron à Pise entrera. Ses subites entreprises seront subitement levées, & plus tost defaites par deux. C’est par incredible pluye, qui donra empeschement & trouble.

115. La nation Aquitanique doit par trop offenser d’une lesion irreparable outre les monts Apennins.
OCTOBRE

116. La cité d’Antenor se tiendra sans mouvement & attendant. Les maladies seront de mesmes.

117. Mutation au Prince Venitien, ou la seconde personne.

118. Je trouve que ce mois sera grandement favorable à la nation Barbare en fait maritime : & par opposite & collateralement sera dommageable à la cité de Corfou & païs circonvoisin.

119. Le païs d’Espagne sera oppressé de son païs mesmes. Seront chargez de nouveaux impos. La plus grand part murmurera contre les Magistrats. La Romanie en sera de mesmes.

120. Dans ce premier quart, par tout le long on orra des nouvelles bien estranges. La grande Cité la plus grande de son terroir sera changée de tous estats. Les estrangers la subjugueront. Aux Mercurialistes seront changez & transmuez, & aura grand discide entre eux.

121. Un nouveau tyran doit entrer en la Provence, qui oppressera beaucoup tout le païs. Aucuns Astronomes accordans Mercure en Mars & Lune, dient que c’est dans ceste année, & mois, & quart : mais semble que ne soit que 1567.

122. Là environ Marseille semble se expolier en un moment de sa classe trireme, & puis augmenter.

123. Les guerres en partie font apparence acquiescer ici.

124. L’isle de Sardaigne doit estre grandement pillée par gens Barbares, lesquels feront des incursions dans ce quart pour le seur, pensant la mer estre fermée, & sera ouverte.
NOVEMBRE

125. Ceste Lune nouvelle sera tres bonne pour toute la mer Ligustique, ou riviere de Gennes, lesquels dormiront pacifiquement, mais elle sera aussi d’autant plus mauvaise par toute la France pour sa froideur, inconstance & glaciale constitution.

126. Dans ce premier quart sera un de couleur noire & aduste Italien de 42 ans ou environ, lequel par tous ses effets n’aura peu venir au bout de ses attentes, & pourra on dire, Rapit illum bilis amara[Une bile amère s’empare de lui.]

127. Et un qui n’est gueres loin de quarante à cinquante sept l’indisposition du temps troublera fort.

128. La gent ecclesiastique icy prendra pouvoir, mesmes en France Aquitanique.

129. Le bon & beau temps de ceste pleneur donnera occasion que quelque Prince terrien par subit insult & surprise fera grand ennuy à ses adversaires. Mais l’on estimera estre peu ce que sera beaucoup.

130. Un qui se fait porter en littiere pour sa corpulence d’ici au mois de Fevrier tombera d’apoplexie.

131. Traitement de paix par quelque alliance bien Royale, laquelle semble devoir assoupir & esteindre feu & sang. Et cela appert en France, Espagne, Hongrie, & entre Persiens & Lacedemoniens, qui de present sont Barbares.

132. Un bien sçavant homme dans ce dernier quart se pourmenant le long de la riviere Hister dite Danube : la terre se parfondant, dans ladite riviere se perdra.

133. Grand merveille sera, que Ganges, Indus & Tagus changeront leurs marchandises.

134. A Rome ce mois trouveront dans terre chose bien merveilleuse & bien desirée.

135. Icy mourront de grands personnages, mesmes Ecclesiastiques.

136. Le Roy sera prié conferer quelque grand cas à son ennemy secret.
DECEMBRE

137. Premier quart de Lune sedatif de guerres & partialitez, generatif de haines, ires, rancueurs, divers pensemens, preparations à la discipline militaire.

138. On portera nouvelles en cour, & en d’autres regnes la mort d’un vieil Prince & Prelat, qui peu de jours apres sera resuscité par convalescence.

139. Durant ce quart on pensera entrer dans une ville de nuit. Le dernier du mois la conjuration sera decouverte : car l’homme mort se trouvera vif. Et cela apud Insubres, & en la France septentrionale apud Mediomatrices.

140. Plusieurs prodiges seront veus dans l’Europe, mesmes en France, Florence, Pise non, & en plusieurs pars de l’Italie.

141. Icy la Lune se monstrera eclipsée peremptoirement, dont l’humain & caduque animal ne peut endurer que beaucoup d’afflictions.

142. Elle fera que devers le païs occidental & septentrional & autres seront faites esmotions de guerres, & par grande effusion de sang se trouvera grande perte d’une partie & d’autre.

143. Une apparence est grande que la Romanie doit prejudicier grandement à la nation Françoise & que l’isle Britannique est plus contre la Gaule que Romanie.

144. La cité entre Lyon & la Souisse se fortifiera, & y aura sedition entre eux. La plus part voudra suivre la secte ethnique : leur regne semble estre de peu de durée.

145. Elle est menacée dans ce revolu & ne peut passer 1587. Là pres est dangereuse d’avoir quelque assaut : mutination sera entre eux. Plusieurs seront dedans qui voudront estre dehors.

146. Ceste année & dans ce mois doibt regner une femme qui plusieurs regnes mettra en troubles.

147. Quelque menace est à Bayonne, à Tarraconne & à Fontarabie, & aux frontieres de Biard.

148. La Lombardie se dressera contre le Pontife Romain, & tous les adversaires sortiront : de là le Piedmont doit passer. Le fer faucher, mutiler, assieger, saccager ses voisins.

149. Les festes de Noel feront bien leur devoir par froidure, & la plus grande des festes sera pluvieuse par toute la France. Murtres dans les maisons, feux brulans, prodigalitez.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

Przysłowia i sentencje

Jest coś wyższego w górze, które miesza zamiary śmiertelnych (co przeszkadza zamiarom śmiertelników).
Walerian Łukasiński
----------------------
Bo chociaż wszystko się dzieje według tego logosu zawsze, zawsze ludzie tego nie pojmują.
Heraklit
---------
Człowiek zmienia się stale i wciąż odnawia w niekończącym się ciągu, który nazywamy czasem.
Człowiek będzie musiał pojąć czas
i opanować go. Albowiem czas jest nasieniem wszechświata.
Mahabharata
---------------
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
Albert Einstein
----------------

Jak ten czas leci!

Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Visits

Weather condition